Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Φεβ 04, 2018 11:18 pm

nodasgr έγραψε: :priest:
:lol: Χαχαχαχα...

Νώντα δεν είπα σε κανένα να μην το κάνει. Νομίζεις ότι με απασχολεί τόσο πολύ τι θα κάνει ο καθένας; Όχι!
Συζήτηση κάνουμε μήπως και βγει τίποτα καλύτερο.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Φεβ 04, 2018 11:39 pm

pavlosola έγραψε: Τα έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές Χρήστο. Γι αυτό και προβληματίστικα ιδιαίτερα.
Δεν είναι θέμα προβληματισμού αλλά άμα το κατανοείς.
pavlosola έγραψε: Αυτό νομίζω αφορά τις περιστροφικές αντλίες, όπως και όλη η σχετική βιβλιογραφία, στις οποίες η ρύθμιση γίνεται στην αντλία και όχι τις παλμικές που γίνεται με πλάγιο τρόπο (bypass) που επηρεάζει τη ροή του νερού.
Καμία σχέση. Αφορά την "συνταγή"/ πρωτόκολλο της διεργασίας που ονομάζεται espresso και δεν έχει σημασία άμα έχεις περιστροφική, ή δονητική αντλία, ή και απλό έμβολο (lever μηχανές).
pavlosola έγραψε: έξτρα κόστος γιατί; Μα αφού ρυθμιζόμενη είναι η OPV. Απλά είναι ρυθμισμένη στα 11 bar. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος; Εκτός και αν εννοείς εξωτερική ρύθμιση.
Ρυθμιζόμενη όπως το λες είναι και η πλαστική της Gaggia Baby. Άλλο να χρειάζεται μόντα και να σπας κόλλες σπειρωμάτων και να χάνεις την εγγύηση της μηχανής κάνοντας σχεδόν χειρουργική επέμβαση και άλλο ο ίδιος ο κατασκευαστής να σου έχει οδηγίες και εύκολη πρόσβαση και εύκολη ρύθμιση και φυσικά επαναφορά στην αρχική κατάσταση. Δες από Silvia, η Lelit σου έχει οδηγίες;
silvia_ovp.jpg
Τέλος άμα ψάξεις θα δεις ότι υπάρχουν πολλών ποιοτήτων OPV και φυσικά διαφορετικών τιμών.
pavlosola έγραψε: Τέλος πάντων εγώ δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και ούτε έχω δοκιμάσει στα 9 bar (κάποια στιγμή ίσως το κάνω όταν τελείωση η εγγύηση της μηχανής μου) απλά φαντάζομαι ότι κάποιο λόγο έχουν και κάποιες μελέτες έχουν κάνει και τη ρυθμίζει εκεί ο κατασκευαστής. Η γνώμη μου (που φυσικά μπορεί να είναι και 100% λάθος και να την αναθεωρήσω στο μέλλον) είναι ότι με αυτή τη ρύθμιση επιτυγχάνεται η χρυσή τομή πίεσης/ροής από μια παλμική αντλία.
Πρέπει να ξανανακαλύπτουμε τον τροχό;
pavlosola έγραψε:
nodasgr έγραψε:Ο κατασκευαστης παντως την εχει εκει για τα ESE pods νομιζω εχει συζητηθει αρκετα πιο πισω στο νημα
Αυτό Νώντα από που προκύπτει; Υπάρχει κάπου κάποια αναφορά του κατασκευαστή; Το ότι το είπε κάποιος σε μια συζήτηση και έμεινε, δε σημαίνει ότι είναι και έτσι. Το πιο πιθανό είναι να μην ισχύει γιατί η μηχανές, για τις οποίες μιλάμε, δεν προορίζονται για ESE αλλά για αλεσμένο καφέ.
Προκύπτει άμα ψάξεις την ιστορία των ESE pods. Εκεί θα διαβάσεις ότι επιλέχτηκε από τους δημιουργούς του και μάλιστα οι μηχανές έπρεπε αποδεδειγμένα να πηγαίνουν στα 11bar ώστε να έχουνε το σχετικό σηματάκι συμβατότητας. Δεν το είπε κάποιος τυχαίος σε ένα forum. Κάνε αναζήτηση στο διαδίκτυο και δες και μόνος σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Christos » Δευ Φεβ 05, 2018 12:03 am

nodasgr έγραψε:Για ριξτε μια ματια : ελπιζω οτι φαινεται

https://imgur.com/Cs5YX5c
Αυτό ήταν το δικό μου.
viewtopic.php?f=5&t=107#p827

ΥΓ Θα εκτιμούσα εάν ανέβαζες τις φωτό στο server του forum για να μην σπάσει το νήμα όταν το imgur.com σταματήσει ή εσύ σβήσεις τις φωτογραφίες.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Δευ Φεβ 05, 2018 2:20 pm

Αυτο εψαχνα πριν το ανεβασω στο imgur αλλα δεν το βρισκα :oneup:

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καθαρισει ακομη τη Shower Screen περα απο 2 backflush με cafiza.Θα δοκιμασω να την ξεβιδωσω και να τη βαλω μεσα σε cafiza μαζι με τα υπολοιπα (pf,καλαθακια,βουρτσες) .
Συνημμένα
20180204_224527.jpg
puck

tholouras
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2017 2:51 pm
Όνομα: Ευγένιος
Μηχανή:: Lelit Pl41TEM
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Dark roasted μπαγιατίλες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tholouras » Δευ Φεβ 05, 2018 2:58 pm

Καλησπέρα σε όλους,

μιας και το θέμα της συζήτησης ήταν τα bar της μηχανής, αποφάσισα να τη στείλω για εγκατάσταση ενός μανόμετρου και ρύθμιση της opv στα 9 bar. :a049:

Το μόνο πρόβλημα που συνεχίζω να έχω είναι το κόλλημα του puck στη ντουζιέρα μετά από κάθε εκχύλιση με όσα γρ. και αν έχω στο καλάθι. Αυτός ήταν ο κανόνας και σε όποιο άλλο καλαθάκι δοκίμασα. Την μηχανή την έχω περίπου 2 μήνες με δύο καφεδάκια τη μέρα και κάθε 2 εβδομάδες backflush με cafiza.

Όλες οι γνώμες και απόψεις ευπρόσδεκτες. :a048:

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Δευ Φεβ 05, 2018 4:22 pm

Εγω παντως παρατηρω οτι με περισσοτερα γραμμαρια δεν το εχω το θεμα αυτο. Θα κανω μια εικασια και θα πω οτι αν ο καφες σου ειναι Dark roast γενικα θα εχει μικροτερο βαρος/ογκο σε σχεση με εναν με μεσαιο ή light ψησιμο . Οποτε υποθετω οτι το ιδιο καλαθακι μπορει να χωραει λιγοτερα γραμμαρια απ εναν dark roast και περισσοτερα απ εναν light στον ιδιο ογκο. Τωρα αν οντως η εκτονωση της πιεσης ειναι αυτη που δημιουργει το προβλημα που κολλαει το puck στη ντουζιερα τοτε ενα puck των 14 γραμμαριων δεν θα ξεκολλαει το ιδιο ευκολα με ενα puck(στο ιδιο καλαθακι) των 16 γραμμαριων . Ολα βαση λογικης ωστοσο μπορει να ειμαι και τελειως λαθος . :a014:

tholouras
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2017 2:51 pm
Όνομα: Ευγένιος
Μηχανή:: Lelit Pl41TEM
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Dark roasted μπαγιατίλες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tholouras » Δευ Φεβ 05, 2018 4:40 pm

Κυρίως medium χαρμάνια έχω δοκιμάσει αυτή την περίοδο μιας και ακόμα μαθαίνω και δεν θέλω να πάω στα βαθιά χωρίς μπρατσάκια. :lick: Δεν ξέρω πλέον τι να υποθέσω για το λόγο που συμβαίνει αυτό και με μια γρήγορη αναζήτηση στο Internet δεν βρήκα και πολλά πράγματα. Ελπίζω να μην έχω κάνει κάποια γκάφα βάζοντας και βγάζοντας το group gasket, αν και αυτό φαντάζομαι συσχετίζεται με τη στεγανότητα του group και όχι με την πίεση.

Κάπου πάντως διάβασα ότι ίσως να συσχετίζεται με την εκτόνωση της πίεσης από την τρίοδη βαλβίδα αλλά τι να πω βιολόγος είμαι όχι μηχανικός για να αντιλαμβάνομαι κάποια πράγματα... :a058:

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Δευ Φεβ 05, 2018 9:01 pm

Πολυ πιθανο κι εγω αυτο νομιζω ειναι το προβλημα ,γιατι αν βαλεις υπερβολικα λιγο 10-11 γρ τοτε σ εμενα τουλαχιστον δεν υπαρχει το προβλημα . Οποτε καπου υπαρχει η χρυση τομη? Πιθανοτατα το overdosing , απ οτι καταλαβαινω παντως μια μεσαια δοση δε δουλευει πολυ καλα (δηλαδη στο 12αρι - 14 , στο 14αρι - 16).

Την κολλα απ την opv πως την εβγαλες? Το θερμανες?

tholouras
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2017 2:51 pm
Όνομα: Ευγένιος
Μηχανή:: Lelit Pl41TEM
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Dark roasted μπαγιατίλες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tholouras » Δευ Φεβ 05, 2018 9:51 pm

Την κολλα απ την opv δεν την έχω βγάλει αλλά έχω στείλει τη μηχανή στο barista για να το κάνουν αυτοί μαζί με την εγκατάσταση ενός μανομετρου.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Δευ Φεβ 05, 2018 11:58 pm

Λογικα πρεπει να εισαι στα -100 στο πορτοφολι σου αν οχι παρπανω :lol:

Απάντηση