Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Φεβ 04, 2018 10:22 pm

Κανένας προβληματισμός δεν υπάρχει γιατί γνωρίζουμε ότι για την διεργασία εκχύλισης καφέ που ονομάζεται espresso η πίεση πρέπει να είναι κοντά στα 9bar δεκαετίες τώρα, τόσο με γευστικές όσο και εργαστηριακές παρατηρήσεις, γνωρίζουμε ότι οι πίεση με την ροή είναι εξαρτημένα μεγέθη στις vibrational αντλίες και ότι πχ εάν θέλουμε να έχουμε την σωστή ροή στις ULKA μιλάμε για πίεση κοντά στα 11bar που σημαίνει χρειαζόμαστε μία ρυθμιζόμενη OPV για να πάμε στα 9bar (και να έχουμε σωστή ροή), που αυτό με την σειρά του σημαίνει έξτρα κόστος για τον κατασκευαστή που πάει να κόψει από παντού και τέλος ακόμα και ο Bezzera ο ίδιος σε αυτό το ερώτημα δεν κατάφερε να δώσει επαρκή τεκμηρίωση στο γιατί δηλαδή οι μικρές μηχανές με vibrational αντλίες θα πρέπει να δουλεύουν στα 11bar.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Κυρ Φεβ 04, 2018 10:28 pm

pavlosola έγραψε:Θέλω να ρωτήσω καιρό τώρα κάτι πάνω σ' αυτό το θέμα, της OPV. Δεν σας προβληματίζει το γεγονός ότι η μηχανή
βγαίνει από τον κατασκευαστή με αυτή τη ρύθμιση;
Πως γίνεται να δείχνουμε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε κάποιον άγνωστο, που είπε ότι πρέπει να είναι
ρυθμισμένη με το Χ τρόπο, από ότι στον κατασκευαστή που κάτι τέλος πάντων θα ξέρει κι αυτός;
Φανταζομαι οτι και τα 9 bar ειναι κατι που θα μπορουσε να μεταβληθει απο καφε σε καφε αλλα τρεχα γυρευε, για να εχεις μια σταθερη ροη χωρις πολλα σκαμπανευασματα και χωρις να πρεπει να κοψεις πολυ χοντρο ή πολυ ψηλο τον καφε πρεπει να εισαι μεσα σ αυτο το οριο κατα τα λεγομενα . Ο κατασκευαστης παντως την εχει εκει για τα ESE pods νομιζω εχει συζητηθει αρκετα πιο πισω στο νημα

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Κυρ Φεβ 04, 2018 10:35 pm

Μιας και πιασαμε τα περι πιεσεως , γενικα παρατηρω στο puck μικρες τρυπες στο πανω μερος μετα την εκχυλιση ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει επαφη με τη shower στην αρχη τουλαχιστον της εκχυλισης .Οποτε εκτος απο το κακο distribution(αν και χρησιμοποιω την WDT) υπαρχει περιπτωση να φταιει και η αυξημενη πιεση ή κατι στο tamping?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Φεβ 04, 2018 10:42 pm

Ανέβασε φωτογραφία να δούμε.
Σε εμένα παλιά στην Gaggia με υψηλή πίεση και με κάπως βουλωμένες αρκετές οπές της shower screen είχα θεματάκια.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από loft » Κυρ Φεβ 04, 2018 10:51 pm

Ο οικιακός χρήστης με ένα κάπως μπαγιάτικο καφέ ή έναν προαλεσμένο ίσως να ωφεληθεί από την υψηλότερη πίεση. Γι'αυτό πιστεύω οι κατασκευαστές ρυθμίζουν ψηλότερα στις οικιακές μηχανές.

Εμένα τα 11-12 bar μου βγάζουν πικράδα, δεν τα θέλω :down: , από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις δοκιμές του και αποφασίζει.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Κυρ Φεβ 04, 2018 10:52 pm

Για ριξτε μια ματια : ελπιζω οτι φαινεται

https://imgur.com/Cs5YX5c

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Φεβ 04, 2018 10:53 pm

Τα έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές Χρήστο. Γι αυτό και προβληματίστικα ιδιαίτερα.
Christos έγραψε:... για την διεργασία εκχύλισης καφέ που ονομάζεται espresso η πίεση πρέπει να είναι κοντά στα 9bar ...
Αυτό νομίζω αφορά τις περιστροφικές αντλίες, όπως και όλη η σχετική βιβλιογραφία, στις οποίες η ρύθμιση γίνεται στην αντλία και όχι τις παλμικές που γίνεται με πλάγιο τρόπο (bypass) που επηρεάζει τη ροή του νερού.
Christos έγραψε:... χρειαζόμαστε μία ρυθμιζόμενη OPV για να πάμε στα 9bar (και να έχουμε σωστή ροή), που αυτό με την σειρά του σημαίνει έξτρα κόστος για τον κατασκευαστή ...
έξτρα κόστος γιατί; Μα αφού ρυθμιζόμενη είναι η OPV. Απλά είναι ρυθμισμένη στα 11 bar. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος; Εκτός και αν εννοείς εξωτερική ρύθμιση.

Τέλος πάντων εγώ δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και ούτε έχω δοκιμάσει στα 9 bar (κάποια στιγμή ίσως το κάνω όταν τελείωση η εγγύηση της μηχανής μου) απλά φαντάζομαι ότι κάποιο λόγο έχουν και κάποιες μελέτες έχουν κάνει και τη ρυθμίζει εκεί ο κατασκευαστής. Η γνώμη μου (που φυσικά μπορεί να είναι και 100% λάθος και να την αναθεωρήσω στο μέλλον) είναι ότι με αυτή τη ρύθμιση επιτυγχάνεται η χρυσή τομή πίεσης/ροής από μια παλμική αντλία.
nodasgr έγραψε:Ο κατασκευαστης παντως την εχει εκει για τα ESE pods νομιζω εχει συζητηθει αρκετα πιο πισω στο νημα
Αυτό Νώντα από που προκύπτει; Υπάρχει κάπου κάποια αναφορά του κατασκευαστή; Το ότι το είπε κάποιος σε μια συζήτηση και έμεινε, δε σημαίνει ότι είναι και έτσι. Το πιο πιθανό είναι να μην ισχύει γιατί η μηχανές, για τις οποίες μιλάμε, δεν προορίζονται για ESE αλλά για αλεσμένο καφέ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlosola την Κυρ Φεβ 04, 2018 10:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Κυρ Φεβ 04, 2018 10:56 pm

Παυλο γιατι δεν κανεις μια δοκιμη και ασε ολους εμας να λεμε , εγω αυτο θα εκανα παντως αν δεν ειναι κολλημενη η opv :waf:

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Φεβ 04, 2018 10:58 pm

Το είπα παραπάνω φίλε
pavlosola έγραψε:...κάποια στιγμή ίσως το κάνω όταν τελείωση η εγγύηση της μηχανής μου...

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Κυρ Φεβ 04, 2018 11:01 pm

pavlosola έγραψε:Το είπα παραπάνω φίλε
pavlosola έγραψε:...κάποια στιγμή ίσως το κάνω όταν τελείωση η εγγύηση της μηχανής μου...
Εγω παντως με την 1η ευκαιρια θα ρωτησω σε τοπικο Service Point μηχανων αν μπορουν αν το κανουν :priest:

Απάντηση