Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 19, 2018 5:38 pm

Fazerman έγραψε:το 12 αρι ,εως ποσα γραμ παιρνει?
Στη δική μας μηχανή, που κατεβαίνει χαμηλά το shower, χωράει ακόμα και το 12άρι, 18 gr !! :oneup:
Το 12 άρι το χρησιμοποιούσα πολύ στο παρελθόν, για commercial καταστάσεις και έβαζα 17g. Με λιγότερα από 16g, υπήρχε απόσταση από τη σήτα, και το puck μάζευε νερό (φυσιολογικά).

tholouras
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2017 2:51 pm
Όνομα: Ευγένιος
Μηχανή:: Lelit Pl41TEM
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Dark roasted μπαγιατίλες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tholouras » Παρ Ιαν 19, 2018 5:51 pm

Το 12 άρι το χρησιμοποιούσα πολύ στο παρελθόν, για commercial καταστάσεις και έβαζα 17g.
Εγώ μέχρι 16γρ έχω δοκιμάσει σε 12αρι και ήδη μου φαίνονταν πάρα πολλά...
Σε πολλές περιπτώσεις με 15 γρ στο συγκεκριμένο καλαθάκι μου κολλάει το Puck στο shower. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω αρκετές φορές και στο μαμά καλάθι με 19-20 γρ από tigrato. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το γεγονός ότι το portafilter δεν φτάνει τις 90 μοίρες στο κλείσιμο αλλά αρκετά λιγότερο και το γυρίζω με αρκετή δύναμη ώστε να κουμπώσει. Έχω αντικαταστήσει τη φλάντζα του group με μια της Cafilat αλλά το πρόβλημα αυτό παραμένει. Καμία ιδέα???

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 19, 2018 6:07 pm

tholouras έγραψε:
Το 12 άρι το χρησιμοποιούσα πολύ στο παρελθόν, για commercial καταστάσεις και έβαζα 17g.
Εγώ μέχρι 16γρ έχω δοκιμάσει σε 12αρι και ήδη μου φαίνονταν πάρα πολλά...
Σε πολλές περιπτώσεις με 15 γρ στο συγκεκριμένο καλαθάκι μου κολλάει το Puck στο shower. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω αρκετές φορές και στο μαμά καλάθι με 19-20 γρ από tigrato. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το γεγονός ότι το portafilter δεν φτάνει τις 90 μοίρες στο κλείσιμο αλλά αρκετά λιγότερο και το γυρίζω με αρκετή δύναμη ώστε να κουμπώσει. Έχω αντικαταστήσει τη φλάντζα του group με μια της Cafilat αλλά το πρόβλημα αυτό παραμένει. Καμία ιδέα???
Παράξενο μου φαίνεται. Με 15gr στο 12άρι από συγκεκριμένο γνωστό specialty blend γνωστής αλυσίδας καφεκοπτείων, για εκχύλιση 25-28 sec σε brew ratio 1:2, (άρα normal άλεση), έμενε 'κενό' μεταξύ pack/ντουζιέρας, το οποίο ήταν "απαγορευτικό". Την ιδανική απόσταση (δες πείραμα με κέρμα), την είχα σε 16-17g. Και έχω χωρέσει οριακά μέχρι και 18γρ.
Στο μαμά καλάθι, για να ακουμπήσει το puck στη ντουζιέρα και να 'αλλοιωθεί' όταν κουμπώνεις το pf (θες πάνω από 19.5g). Αλλιώς χωράνε άνετα.

Όταν λες ότι κολλάει το puck στο shower, μήπως εννοείς μετά το πέρας της εκχύλισης;;
Επίσης, τσέκαρε τη ζυγαριά σου. Πολύ πιθανό μου φαίνεται να υπάρχει εκεί κάποια απόκλιση.
Αν ανατρέξεις στο νήμα, θα δεις πολλούς κατόχους της μηχανής να κάνουν λόγο, για την αρκετά μεγάλη χωρητικότητα του καλαθιού λόγω τελικά 'θέσης' shower.

tholouras
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2017 2:51 pm
Όνομα: Ευγένιος
Μηχανή:: Lelit Pl41TEM
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Dark roasted μπαγιατίλες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tholouras » Παρ Ιαν 19, 2018 6:18 pm

Παράξενο μου φαίνεται. Με 15gr στο 12άρι από συγκεκριμένο γνωστό specialty blend γνωστής αλυσίδας καφεκοπτείων, για εκχύλιση 25-28 sec σε brew ratio 1:2, (άρα normal άλεση), έμενε 'κενό' μεταξύ pack/ντουζιέρας, το οποίο ήταν "απαγορευτικό". Την ιδανική απόσταση (δες πείραμα με κέρμα), την είχα σε 16-17g. Και έχω χωρέσει οριακά μέχρι και 18γρ.
Στο μαμά καλάθι, για να ακουμπήσει το puck στη ντουζιέρα και να 'αλλοιωθεί' όταν κουμπώνεις το pf (θες πάνω από 19.5g). Αλλιώς χωράνε άνετα.

Όταν λες ότι κολλάει το puck στο shower, μήπως εννοείς μετά το πέρας της εκχύλισης;;
Επίσης, τσέκαρε τη ζυγαριά σου. Πολύ πιθανό μου φαίνεται να υπάρχει εκεί κάποια απόκλιση.
Αν ανατρέξεις στο νήμα, θα δεις πολλούς κατόχους της μηχανής να κάνουν λόγο, για την αρκετά μεγάλη χωρητικότητα του καλαθιού λόγω τελικά 'θέσης' shower.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Χρησιμοποιώ τον Pienaroma για κανένα φρεντάκι και στα 15 γρ με πάτημα 30lb (έχω δυναμομετρικό tamper) ο καφές επικαλύπτει οριακά το αυλάκι που έχει το basket. Φαντάζομαι αν πατήσω πιο δυνατά ίσως να χωρέσω και άλλα γρ. γιατί να κόψω πιο λεπτά θα ξεφύγω από τους χρόνους και νομίζω και για dark roasted κόκκους καλό είναι να μην κόβεις πολύ ψιλά.

Το πρόβλημα με το puck είναι μετά την εκχύλιση, ίσως να συσχετίζεται και με την τρίοδη βαλβίδα και κάποια εκτόνωση της πίεσης που τραβάει το puck προς τα πάνω. Έχω διαβάσει όλο το νήμα πριν κάν αγοράσω τη μηχανή και έχω κρατήσει ένα 8-σέλιδο σημειώσεις με τα SOS :geek: :geek:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 19, 2018 6:33 pm

tholouras έγραψε:Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Χρησιμοποιώ τον Pienaroma για κανένα φρεντάκι και στα 15 γρ με πάτημα 30lb (έχω δυναμομετρικό tamper) ο καφές επικαλύπτει οριακά το αυλάκι που έχει το basket. Φαντάζομαι αν πατήσω πιο δυνατά ίσως να χωρέσω και άλλα γρ. γιατί να κόψω πιο λεπτά θα ξεφύγω από τους χρόνους και νομίζω και για dark roasted κόκκους καλό είναι να μην κόβεις πολύ ψιλά.

Το πρόβλημα με το puck είναι μετά την εκχύλιση, ίσως να συσχετίζεται και με την τρίοδη βαλβίδα και κάποια εκτόνωση της πίεσης που τραβάει το puck προς τα πάνω. Έχω διαβάσει όλο το νήμα πριν κάν αγοράσω τη μηχανή και έχω κρατήσει ένα 8-σέλιδο σημειώσεις με τα SOS :geek: :geek:
O Pienaroma είναι medium. Σε καμία περίπτωση dark. Αλλά, να, είναι commercial,οπότε μη ξεφύγεις από τα 30sec σε καμία περίπτωση.
30lb είναι περίπου 14-15kg. Μέτριο προς ελαφρύ πάτημα. Μια χαρά.
Αν όταν πατάς με το tamper, ο καφές (η στάθμη του puck) είναι στην οριοθετημένη "ridged" γραμμή που έχει το 12άρι, τότε είσαι καλά. Δοκίμασε για σιγουριά, να κάνεις το πείραμα με το νόμισμα των 10 cents.
Αν και η ζυγαριά σου (0.1gr) δουλεύει σωστά, τότε δε νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί κάτι.

tholouras
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2017 2:51 pm
Όνομα: Ευγένιος
Μηχανή:: Lelit Pl41TEM
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Dark roasted μπαγιατίλες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tholouras » Παρ Ιαν 19, 2018 6:47 pm

O Pienaroma είναι medium. Σε καμία περίπτωση dark. Αλλά, να, είναι commercial,οπότε μη ξεφύγεις από τα 30sec σε καμία περίπτωση.
30lb είναι περίπου 14-15kg. Μέτριο προς ελαφρύ πάτημα. Μια χαρά.
Αν όταν πατάς με το tamper, ο καφές (η στάθμη του puck) είναι στην οριοθετημένη "ridged" γραμμή που έχει το 12άρι, τότε είσαι καλά. Δοκίμασε για σιγουριά, να κάνεις το πείραμα με το νόμισμα των 10 cents.
Αν και η ζυγαριά σου (0.1gr) δουλεύει σωστά, τότε δε νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί κάτι.
Έχω ζυγαριά ακριβείας 0,01γρ από το εργαστήριο που δουλεύω οπότε είμαι εντάξει σε αυτό (έλεγα να πάρω αυτή των 5 ψηφίων αλλά είπα μην το χοντρύνω..). Θα δοκιμάσω και το κέρμα και ελπίζω να βγάλω κάποια άκρη από αυτό.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 19, 2018 7:15 pm

Όχι καλέ και των 5 ψηφίων! Χαχα! Με αυτές δουλεύουμε στα εργαστήρια. Είπαμε , μη το παρακάνουμε κιόλας. :lol:
Καλές δοκιμές!!

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Σάβ Ιαν 20, 2018 9:28 am

Jazz έγραψε:
tholouras έγραψε:
Το 12 άρι το χρησιμοποιούσα πολύ στο παρελθόν, για commercial καταστάσεις και έβαζα 17g.
Εγώ μέχρι 16γρ έχω δοκιμάσει σε 12αρι και ήδη μου φαίνονταν πάρα πολλά...
Σε πολλές περιπτώσεις με 15 γρ στο συγκεκριμένο καλαθάκι μου κολλάει το Puck στο shower. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω αρκετές φορές και στο μαμά καλάθι με 19-20 γρ από tigrato. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το γεγονός ότι το portafilter δεν φτάνει τις 90 μοίρες στο κλείσιμο αλλά αρκετά λιγότερο και το γυρίζω με αρκετή δύναμη ώστε να κουμπώσει. Έχω αντικαταστήσει τη φλάντζα του group με μια της Cafilat αλλά το πρόβλημα αυτό παραμένει. Καμία ιδέα???
Παράξενο μου φαίνεται. Με 15gr στο 12άρι από συγκεκριμένο γνωστό specialty blend γνωστής αλυσίδας καφεκοπτείων, για εκχύλιση 25-28 sec σε brew ratio 1:2, (άρα normal άλεση), έμενε 'κενό' μεταξύ pack/ντουζιέρας, το οποίο ήταν "απαγορευτικό". Την ιδανική απόσταση (δες πείραμα με κέρμα), την είχα σε 16-17g. Και έχω χωρέσει οριακά μέχρι και 18γρ.
Στο μαμά καλάθι, για να ακουμπήσει το puck στη ντουζιέρα και να 'αλλοιωθεί' όταν κουμπώνεις το pf (θες πάνω από 19.5g). Αλλιώς χωράνε άνετα.

Όταν λες ότι κολλάει το puck στο shower, μήπως εννοείς μετά το πέρας της εκχύλισης;;
Επίσης, τσέκαρε τη ζυγαριά σου. Πολύ πιθανό μου φαίνεται να υπάρχει εκεί κάποια απόκλιση.
Αν ανατρέξεις στο νήμα, θα δεις πολλούς κατόχους της μηχανής να κάνουν λόγο, για την αρκετά μεγάλη χωρητικότητα του καλαθιού λόγω τελικά 'θέσης' shower.
Σταυριανα εχω την εντυπωση μετα απο ψαξιμο για να παρω το 12αρι οτι το καλαθι που ειχες βαλει τον κωδικο πιο πανω (απο τη Eurogat αν δεν κανω λαθος)πρεπει να ειναι το 14αρι :a016: . Κι εμενα το 12αρι με το ζορι παιρνει τα 16 , μετα ο καφες ακουμπαει στο shower και σπαει to puck.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Σάβ Ιαν 20, 2018 3:04 pm

Εγω τον tierra ξεκινησα και ειμαι σε προσπαθειες για τα 15g . :priest:

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Σάβ Ιαν 20, 2018 4:48 pm

Σε vst15 πόσα γρ βάζετε? 18-19?

Το κόλπο με τα 10cent το αναφέρετε κάπου?

Απάντηση