Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Δευ Μαρ 05, 2018 12:32 am

Νομιζω οτι το θεμα ειναι στα γραμμαρια και οχι στην αποσταση απο τη ντουζιερα . Οταν χρησιμοποιω εναν πιο light roast καφε οπου δηλαδη στον ιδιο ογκο δινει περισσοτερα γραμμαρια λογω περισσοτερης υγρασιας στον κοκο τοτε στο καλαθακι που χρησιμοποιω ειμαι γυρω στα 17-17.5 γραμμαρια . Οταν χρησιμοποιω εναν καφε medium -> dark roast για τον ιδιο ογκο παλι παιρνω 15.5-16 γραμμαρια . Στην πρωτη περιπτωση με τα 17-17.5 ο καφες δεν κολλαει ποτέ στην showerscreen ενω στη 2η παντα . Δοκιμαστε το κι εσεις κ ενημερωστε :c034:


* να πω οτι οι δοσολογίες πιο πανω ειναι σχεδον οι μεγιστες για το καλαθακι που χρησιμοποιω,οποια σημαντικη αυξηση στη δοση βρισκει showerhead πριν το brewing

Κατι ασχετο ομως με το κολλημα στη ντουζιερα , υπαρχει τροπος να αφαιρεθει για καθαρισμο η shower plate;(εννοω το μεταλικο μερος πανω απο τη σητα που αφαιρειται με τη βιδα)

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από harryv » Δευ Μαρ 05, 2018 8:32 am

Η άποψή μου είναι ότι από 15 έως 17,5 είναι τεράστια απόσταση και χρειάζεσαι 2 διαφορετικά καλαθάκια.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Δευ Μαρ 05, 2018 6:30 pm

harryv έγραψε:Η άποψή μου είναι ότι από 15 έως 17,5 είναι τεράστια απόσταση και χρειάζεσαι 2 διαφορετικά καλαθάκια.
Μιλάμε για 2 διαφορετικους καφεδες Χαρη η αποσταση(ογκος) παραμενει ιδια με τα γραμμαρια καφε που λεω , αυτος ειναι κ ο λογος που πιστευω οτι το βαρος παιζει ρολο και οχι ο ογκος

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Μαρ 05, 2018 9:09 pm

nodasgr έγραψε:Κατι ασχετο ομως με το κολλημα στη ντουζιερα , υπαρχει τροπος να αφαιρεθει για καθαρισμο η shower plate;(εννοω το μεταλικο μερος πανω απο τη σητα που αφαιρειται με τη βιδα)
https://www.youtube.com/watch?v=n0IrAMb_r7c

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Τρί Μαρ 06, 2018 1:18 pm

Jazz έγραψε:
nodasgr έγραψε:Κατι ασχετο ομως με το κολλημα στη ντουζιερα , υπαρχει τροπος να αφαιρεθει για καθαρισμο η shower plate;(εννοω το μεταλικο μερος πανω απο τη σητα που αφαιρειται με τη βιδα)
https://www.youtube.com/watch?v=n0IrAMb_r7c
Okeeey, εμενα γιατι βγαινει μονο η σιτα τοτε? Μαλλον θελει λιγο ζορισμα :lol:
Σ ευχαριστω Σταυριανα :respekt:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Μαρ 06, 2018 5:00 pm

nodasgr έγραψε:Okeeey, εμενα γιατι βγαινει μονο η σιτα τοτε? Μαλλον θελει λιγο ζορισμα :lol:
Σ ευχαριστω Σταυριανα :respekt:
Πάντα τη 1η φορά, όλα βγαίνουν λιγάκι πιο δύσκολα/ζόρικα (σήτες, φλάντζες, holder, o-ring, ακροφύσιο κοκ). Μη φοβηθείς. Απλά τράβα το plate να 'ξεκολλήσει'. Υγρασία και πιθανά έλαια του καφέ, σε συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία του μετάλλου, "κρατούν" ισχυρά το holder.
Μην ευχαριστείς! Για αυτό είμαστε εδώ. Να ρωτάμε και να απαντάμε. :oneup:

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Τρί Μαρ 06, 2018 6:24 pm

Ε ενταξει πως κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να απαντησει :coffee: Αν θες δοκιμασε κ αυτο που ανεφερα παραπανω για τα γραμμαρια μπας και καταληξουμε καπου

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Μαρ 06, 2018 9:03 pm

Νώντα, δε μπορώ να το δοκιμάσω αυτό, γιατί δουλεύω πλέον μόνο με light και medium to light καφέδες, και μόνο με VST. Δουλεύοντας on demand με 200gr κόκκο στο hopper τον Ε10, και ουσιαστικά εκμεταλλευόμενη πλήρως τα ηλεκτρονικά του με το χρόνο άλεσης, ό,τι specialty καφέ και να βάλω μέσα, ο χρόνος μου παίζει από 3.00 - 3.50 sec και ο καφές της "δόσης" μου είναι πάντα 18-20gr. Οι αλλαγές από καφέ σε καφέ, είναι πολύ μικρές εφόσον κινούμαι σε συγκεκριμένη κατηγορία. Άντε το πολύ πολύ από ένα blend πχ Speciality από CUP10, να πέσω 5 μονάδες στην άλεση (κολάρο), σε σχέση με μια Αιθιοπία από τον ίδιο roaster. Ο όγκος μου πάνω κάτω, είναι σταθερός.

Για να δω αυτό που λες εσύ, θα πρέπει να γυρίσω σε συμβατικό καλαθάκι και να προμηθευτώ κάποιον medium to dark. Με το 1ο δεν έχω κανένα θέμα και αν θες το δοκιμάζω με τους καφέδες μου έχω, αλλά με το 2ο δυσκολεύομαι... :e014: Δε θα ήθελα να αγοράσω κάποιον τύπου commercial, γιατί δε θα τον ευχαριστώ εξίσου και θα δυσκολευτώ να τον καταναλώσω στη παρούσα φάση που πίνω ακόμα ζεστό. Είναι και κιλού πανάθεμα τους, χαχα. Με danesi Gold ή Lavazza pienaroma, θα δοκιμάσω σίγουρα το κατακαλόκαιρο που το freddo 'τραβάει'.

Πάντως, σχετικά με το "κόλλημα" στη ντουζιέρα, θυμάμαι ότι όσο χρησιμοποιούσα το συμβατικό κλασικό basket, δεν είχα τέτοιο θέμα, με τη προϋπόθεση πως τηρούσα τη σωστή απόσταση από τη σήτα. Μέχρι να πάρω το συμβατικό το 12άρι (14άρι ή όπως αλλιώς λέγεται, το μικρό τέλος πάντως, και όχι το τριπλό), τέτοιο θέμα συναντούσα στην περίπτωση του underdosing. Αν ο όγκος μου ήταν ok, δεν είχα θέμα καθώς το μπισκότο ήταν συμπαγές και έβγαινε ολάκερο.

Τέτοιο θέμα ωστόσο μπορεί να σου παρουσιαστεί και στη περίπτωση που τραβάς το ratio παραπάνω από όσο χρειάζεται, οπότε λασπώνεις το puck, το νερό δε φεύγει όλο στη τρίοδη, και το μπισκότο διογκώνεται περισσότερο/ σπάει και κολλάει στο τέλος του extraction στη σήτα σου. Επίσης, θα πρότεινα να δεις και τη θερμοκρασία σου. Δοκίμασε στους medium to dark, να κάνεις ότι έκανες, αλλά να κατεβάσεις τη θερμοκρασία στους ~92 max. (πχ σε μένα αυτό θεωρώ είναι max 101 pid). Βάλε κανονικά όσα gr βλέπεις ότι "χωράνε" για να είσαι σωστός (16 πχ όπως λες), πάτα πιο δυνατά (εδώ σε παίρνει, σε αντίθεση με τους πολύ light που έχω διαπιστώσει ότι δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα με ελαφρύ tamping και finer άλεση), σταμάτα την εκχύλιση σου στα 40gr ΜΑΧ! (σε ratio δηλ max 1:2,5 στους κοινούς commercial) -καλύτερα στα 34gr για μένα, και μη ξεφύγεις από τα 30 sec βαριά βαριά. Για να μη πω και 25sec... Ό,τι commercial έχω δουλέψει (από Hausbrandt σε Lavazza, και από Portioli σε Danesi) εκεί αποδίδουν όλοι τα αναμενόμενα.
Για δοκίμασε και τα παραπάνω και δώσε feedback μετά να δούμε πως θα κινηθούμε, χαχα. :oneup:

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Τρί Μαρ 06, 2018 9:59 pm

Υπέθεσα οτι θα περισευε και κανενα μπαγιατικος στο σπιτι χαχα , σιγα δεν πειραζει μην το σκεφτεσαι .

Εγω με Pienaroma - Tierra και Super Crema με εκχυλησεις "1-2" και "1-2.2" στα 26-28 sec (98-100 C offset 0) και 15-16 γραμμαρια με οποιονδηποτε απο τους παραπανω εχω το γνωστο κολλημα . Πιστευω αν βαλω το μαμα και παω στα 17 γραμμαρια δεν θα το εχω το θεμα, θα το τσεκαρω αυριο. :a014:

Yπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα μυλου; Σε καποιο αλλο νημα ειδα οτι σε συγκριση ο mignon με τον ascaso αφηνε καποια ποσοτητα νερου πανω απο το puck μετα την εκχυληση. (Ωστοσο δεν ξερω κατα το ποσο το κοψιμο ηταν παρομοιο ή αν κατι αλλο μπορει να επιρρεαζε την εκχυληση)

bpel86
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιουν 03, 2013 12:52 am
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: DF64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από bpel86 » Δευ Ιουν 04, 2018 7:59 pm

Καλησπέρα! Θέλω να αναφέρω ένα πρόβλημα να δω αν το έχει συναντησει κάποιος άλλος και αν υπάρχει κάποια λύση. Πολλές φορές αφού φτιάξω καφέ κανονικά και κανω backflush το pf δεν ξεκουμπώνει έυκολα. Θέλει δύναμη και στην ουσιά είναι σα να έχει ανεβάσει πίεση και όταν ξεκουμπώσει κανει ενα "τσαφ". Στη συνέχεια το pf δεν ξανακουμπώνει γιατί στο "τσαφ" η φλατζα κατεβαίνει λίγο πιο χαμηλά και δε μπαινει το pf στις εγκοπές. Αποτέλεσμα, κάθε φορά να πρέπει να ξεκουμπώνω τη ντουζιέρα, να βγάζω τη φλάτζα και να τα τοποθετώ πάλι απο την αρχή. Καμιά ιδέα??

Απάντηση