Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
tholouras
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2017 2:51 pm
Όνομα: Ευγένιος
Μηχανή:: Lelit Pl41TEM
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Dark roasted μπαγιατίλες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tholouras » Πέμ Φεβ 01, 2018 6:58 pm

Το καλυτερο δεν το συζητω θα ηταν να το δω απο κοντα για να ειμαι σιγουρος , αλλα μενω γιαννενα γι αυτο και ψαχνομαι ιντερνετικα . Ειχα ποσταρει παραπανω ενα καλαθακι 12αρι (https://goo.gl/WRCprv) που απο την περιγραφη λεει οτι εχει h=22mm το οποιο δεν χωραει με τιποτα πανω απο 14gr(δεν ξερω αν κανω κατι λαθος στο tamping γιατι ακομη ειμαι με το πλαστικο , αν και δε νομιζω γιατι εχω δοκιμασει και διαφορους τροπους κατανομης) μετα σπαει το πακ η ντουζιερα πριν την εκχυληση . Ειδα τον κωδικο που εχεις γραψει πιο πισω στο thread και βαση αυτου ξεκινησα να ψαχνω , και το συγκεκριμενο μου το εμφανιζε σαν 14αρι . Οποτε φανταζομαι ψαχνω για καλαθακι με h>22 οποτε ή 24(σαν αυτο που παρελαβα σημερα και ειχα θεμα με το internal ridge) ή 24.5, ισως το 25 να παει πολυ. Απλα περα απο το βαθος αλλα φαινεται οτι κλεινουν καθετα προς τα κατω και αλλα κανουν γωνια οποτε ισως και το υψος να μην ειναι και η λυση :a058:
Κατέληξες σε κάποιο καλαθάκι για commercial καφέδες συντοπίτη μου ή ακόμα συνεχίζεται η οδύσσεια; :f010:

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Φεβ 01, 2018 8:18 pm

Παιδιά δε γνωρίζω τον κατάλληλο κωδικό για τη συγκεκριμένη μηχανή, αλλά για commercial ψάξτε τα καλαθάκια της wega. Το δικό μου των 12 γρ χωράει άνετα 15,5 gr και αφήνει τη σωστή απόσταση από το screen. Κάντε ένα τηλέφωνο στον Λουμίδη και θα σας ενημερώσει ποιο είναι το καταλληλότερο καλάθι και για τη δική σας μηχανή.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Πέμ Φεβ 01, 2018 9:59 pm

tholouras έγραψε:

Κατέληξες σε κάποιο καλαθάκι για commercial καφέδες συντοπίτη μου ή ακόμα συνεχίζεται η οδύσσεια; :f010:
Σημερα παρελαβα αυτο εδω : https://goo.gl/6kmYAH

Χωραει ανετα 16 - 18 (θα ελεγα χωρις να ειναι προβλημα τα 16)

Σαν χωρητικοτητα γενικα θυμιζει λιγο το μαμα , αλλα διαφερει σε :
i) Ειναι 22mm υψος ενο το μαμα ειναι σιγουρα 24.5-25
ii) Οι πλευρες του ειναι σχεδον φλατ οποτε τα χιλιοστα που χανει σε βαθος τα κερδιζει εκει
iii) Εχω την εντυπωση οτι ειναι τρυπες του ειναι μεγαλυτερες απ το μαμα (οποτε λογικα θελει πιο λεπτο κοψιμο?) :a014:

Για 14 γραμμαρια δοση μαλλον δεν κανει για 16 ομως θα λεγα οτι δεν ειναι κακο

υ.γ εχω βγει εκτος budget απο καλαθακια :lol:

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Παρ Φεβ 02, 2018 8:09 pm

Ενημερωνω, μαλλον το προβλημα μου ηταν το tamping και οχι τοσο το καλαθακι τελικα . Το καλαθακι απο eaparts(12gr 22mm height) που εχω βαλει λινκ πιο πανω με το 58.5mm Barista Selections για tamping χωραει 15γραμμαρια χωρις προβλημα οποτε θεωρω καλο για Commercial .Τεραστια η διαφορα του κλασικου μεταλλικου απο το πλαστικο,σημαντικο upgrade που δεν περιμενα to be honest :b050:

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Φεβ 04, 2018 6:36 pm

Επειδή η μηχανή είναι στα 12bar αντί για τα 10 αυτό επηρεάζει την άλεση σωστά? Αν ισχύει αυτό τότε πρέπει να αλέθουμε πιο ψιλά από ότι αν είχαμε 10?

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Κυρ Φεβ 04, 2018 6:40 pm

pagratios έγραψε:Επειδή η μηχανή είναι στα 12bar αντί για τα 10 αυτό επηρεάζει την άλεση σωστά? Αν ισχύει αυτό τότε πρέπει να αλέθουμε πιο ψιλά από ότι αν είχαμε 10?
Οσο μεγαλυτερη πιεση της opv τοσο πιο χοντρο κοψιμο , τωρα δε θυμαμαι σε ποιο thread εδω το διαβασα αλλα αυτο ισχυει ( αν και δεν πολυβγαζει νοημα με την πρωτη σκεψη :lol: )

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από loft » Κυρ Φεβ 04, 2018 7:25 pm

Ο ψιλοκομμένος καφές έχει μεγαλύτερη επιφάνεια και εκχυλίζεται καλύτερα.
Γι'αυτό θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να ρυθμίζεται χαμηλά η OPV.

Στη δική μου γεύση 8-9 bar δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Φεβ 04, 2018 9:25 pm

Περίεργο Νωντα αυτό αν βρεις το thread κάνε ένα forward να το δούμε.

Loft εμένα δεν ρυθμίζεται και δεν ξέρω εκτός από barista που θα μπορούσε να την πάμε να μας τη κάνουν ρυθμιζόμενη

sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από sfakvag » Κυρ Φεβ 04, 2018 9:32 pm


pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Φεβ 04, 2018 9:53 pm

Θέλω να ρωτήσω καιρό τώρα κάτι πάνω σ' αυτό το θέμα, της OPV. Δεν σας προβληματίζει το γεγονός ότι η μηχανή
βγαίνει από τον κατασκευαστή με αυτή τη ρύθμιση;
Πως γίνεται να δείχνουμε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε κάποιον άγνωστο, που είπε ότι πρέπει να είναι
ρυθμισμένη με το Χ τρόπο, από ότι στον κατασκευαστή που κάτι τέλος πάντων θα ξέρει κι αυτός;

Απάντηση