saeco HD8423

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Madmax80
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Απρ 09, 2014 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: WEGA MININOVA
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Τοποθεσία: Eleysina

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από Madmax80 » Σάβ Ιαν 30, 2016 8:48 pm

vamei έγραψε:Κι εμενα ετσι ειναι το νερο σχεδον λευκο αλλα η μηχανη ειναι τελειως καινουρια οποτε δεν νομιζω πως τιθεται θεμα αφαλατωσης...
Αυτό γίνεται νομίζω,λόγω του ότι το νερό καίει πολύ όταν αρχίζει η εκχύλιση, άστο να τρέξει σε ένα διάφανο γιάλινο ποτηράκι και περίμενε λίγο... θα καθαρίσει!Αυτό το κάνει τουλάχιστον και η δικιά μου saeco!

Άβαταρ μέλους
Madmax80
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Απρ 09, 2014 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: WEGA MININOVA
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Τοποθεσία: Eleysina

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από Madmax80 » Σάβ Ιαν 30, 2016 8:53 pm

lazostat έγραψε:Παντως τωρα τον τελευταιο καιρο κανει ενα περιεργο θορυβο απο τη στιγμη που βαζω το κλειστο με τον καφε στη μηχανη.. Λες και βγαζει/βαζει αερα κανει. Επισης δε βγαζει τοσο καφε οσο εβγαζε τις πρωτες φορες, ενω βαζω την ιδια δοση..

Υπαρχει καποιο προβλημα;
Άνοιξε τον ατμό και άστον να τρέξει λίγο και κλείστο δεν έχει πρόβλημα απλά μάλλον σε κάποια φάση είχες ξεμείνει από νερό και έχει πάρει αέρα το κύκλωμα μέσα...Ανοιξε επίσης το κύκλωμα του ατμού όσο το έχεις γυρισμένο να τρέχει ο καφές (έτσι πέρνεις ζεστό νερό αν θες και όχι ατμό για το αφρόγαλο)!Αν διαβάσεις τις οδηγίες βήμα βήμα τα λέει αυτά!

litinasA

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από litinasA » Τρί Απρ 12, 2016 11:32 am

Γεια σας κι απο μενα..Για να μην ανοίξω άλλο thread είπα να ρωτήσω κι εγώ κάτι εδώ...αγόρασα κι εγώ αυτήν την εσπρέσιερα πριν 10 μέρες περίπου..αγόρασα επίσης ένα tamper motta 53mm..ότι καφες έβγαλα όμως πήγε νεροχύτη...καθόλου καϊμάκι και περίεργη γεύση...Οι δοκιμές έγιναν με καφέ από Coffee island (τον φθηνό τους)τον οποίο μου τον έκοψε όσο εκείνος νόμιζε, εγώ απλά του είπα την μηχανή μου και ο άλλος καφες ήταν lavazza από σμ...Έχω κάνει το portafilter non pressurised..ιδού τώρα οι απορίες μου..έκανα λάθος στο tamping επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει ή έχω κάνει κάτι λάθος με το non pressurised?κουνιέται πάρα πολύ από τότε που το πείραξα και δεν μπαίνει πολύ εύκολα στο group γιατί γυρίζει το καλαθάκι..ρίξτε τα φώτα σας :-)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Απρ 12, 2016 12:04 pm

Να αγοράζεις φρεσκοψημένο καφέ και να αποφεύγεις του sm. Επίσης από τη στιγμή που αλλάζεις σε non pressurised πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις μύλο.

litinasA

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από litinasA » Τρί Απρ 12, 2016 12:56 pm

Ναι το γνωρίζω αυτό απλά επειδή τα οικονομικα δεν το επιτρέπουν αγοράζω φρέσκο ψημένο και κομμένο από καλό μύλο..μήπως έκαναν λάθος στο κόψιμο στο Coffee island?το πάτημα αποκλείεται να έγινε λάθος?

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από harryv » Τρί Απρ 12, 2016 1:22 pm

Μπορείς να μετρήσεις την ποσότητα του καφέ που παίρνεις είτε σε gr είτε σε ml σε 25-30 sec εκχύλισης (από τη στιγμή που πατάς το κουμπί)? Αυτή η μέτρηση μπορεί να σου δείξει πόσο λάθος είναι η άλεση.
Δε ξέρω αν όλα τα CI έχουν τον ίδιο μύλο, αλλά όταν τους χρησιμοποιούσα, τους έβαζα στον non-pressurized να κόβουν στο 1,7-1,8. Αλλά από τη 3η μέρα και μετά, και πάλι η εκχύλιση ήταν ότι να'ναι. Όπως σου είπε ο φίλος πιο πάνω, χρειάζεσαι έναν μύλο. Κοίτα για κάποιον χειροκίνητο τώρα ή περίμενε να εμφανιστεί κάτι οικονομικό στις αγγελίες.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Απρ 12, 2016 1:44 pm

Φαντάζομαι ότι έχεις κάτσει να διαβάσεις τι σημαίνει non pressurised. Σημαίνει ότι πρέπει να μπεις στη μαγική διαδικασία να βρεις τη χρυσή τομή ανάμεσα στο σωστό κόψιμο, τα σωστά γραμμάρια, τη σωστή κατανομή στο καλαθάκι και το σωστό πάτημα. Όταν λοιπόν η διαδικασία γίνεται με Δοκιμή-Σφάλμα-Επανάληψη και με δεδομένο ότι έχεις ένα συγκεκριμένο τυχαίο κόψιμο καφέ, δεν έχεις και πολλές ελπίδες να πετύχεις κάτι.

Το μόνο που μπορείς είναι να παίξεις με αυξομείωση στα γραμμάρια και την πίεση και ο Θεός μαζί σου :priest:
..και κομμένο από καλό μύλο..
το ότι ο μύλος είναι καλός δε λέει και πολλά αν το κόψιμο είναι λάθος

elesim
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 03, 2014 7:51 pm

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από elesim » Παρ Μάιος 20, 2016 12:30 pm

Για όσους έχουν αυτή τη μηχανή και θέλουν να μπουν στο τριπάκι παρασκευής espresso με φρεσκοαλεσμένο καφέ, tamping και non-pressurized portafilter (πριν πάνε σε αναβάθμιση μηχανής) συστήνω την αγορά αυτού του portafilter:
https://www.seattlecoffeegear.com/non-p ... o-machines
(αν έχετε γνωστό από Αμερική).
To έχω εδώ και ένα χρόνο και μπορώ να πώ ότι είναι πολύ καλής ποιότητας και ταιριάζει άψογα στη μηχανή.
Με αυτό τον τρόπο διατηρώ και το original pressurized portafilter για έτοιμο κομμένο καφέ.
Από εκεί και πέρα με τη συγκεκριμένη μηχανή χωρίς έλεγχο της πίεσης (δεν έχει OPV) και χωρίς καλό έλεγχο της θερμοκρασίας μπορείς να πας μόνο μέχρι ένα σημείο. Υπο συνθήκες πάντως μπορεί να κάνει αρκετά καλό καφέ.

mathewgx
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 02, 2016 4:53 pm

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από mathewgx » Σάβ Μάιος 21, 2016 8:32 am

Καλημέρα παιδιά.
Κάτοχος μιας saeco HD8423 ψάχνω οικονομικό καφέ για άλεση και λέω να δοκιμάσω από coffee island.
Οι κάτοχοι της μηχανής μπορείτε να μου πείτε σε τι βαθμό (αν το λέω καλά) να τους ζητήσω να μου τον αλέσουν ;
Ευχαριστώ.

litinasA

Re: saeco HD8423

Δημοσίευση από litinasA » Πέμ Ιουν 16, 2016 4:31 pm

Η γνώμη μου είναι πως για τα χρήματα που έχω δώσει πίνω πολυ καλο καφε..60 μλ σε 28 sec..με phillips saeco kai delonghi kg79 (kod) μύλο...το portafilter το άλλαξα μόνος μου οπότε μου φαίνεται υπερβολή να δώσω 60 ευρώ ετσι...

Απάντηση