Τρόπος παρασκευής Freddo με ARIELLI KM-130BS

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
antonisps

Τρόπος παρασκευής Freddo με ARIELLI KM-130BS

Δημοσίευση από antonisps » Πέμ Αύγ 20, 2015 12:17 am

Γεια σας,

εδώ και καιρό προσπαθώ να πετύχω γευστικά έναν freddo cappuccino και δεν τα καταφέρνω, με την μηχανή ARIELLI KM-130BS, που αγόρασα. Νομίζω ότι αστοχεί το καϊμάκι, χωρίς να είμαι και 100% βέβαιος. Σίγουρα το ξανθό χρώμα που πρέπει να έχει ο καφές, πέρα από το καφέ, δεν είναι πολύ έντονο....

Ένα απ τα κακά (;) που έχει αυτή η καφετιέρα είναι ότι βγάζει καφέ μέχρι να πατήσεις εσύ το διακόπτη να σταματήσει (αλλιώς - χωρίς να το έχω δοκιμάσει-, μέχρι να αδειάσει η δεξαμενή νερού). Έψαξα και διάβασα στο φορουμ για προτεινόμενο χρόνο κλπ, αλλά πάλι δεν άλλαξε κάτι.

Έχει κανείς την ίδια καφετιέρα, για να μου πει πως να τη δουλέψω, ώστε να πετύχω αυτό που θέλω; Γενικά είναι ευπρόσδεκτες οποιεσδήποτε συμβουλές. Ακόμα και να την πετάξω/δώσω αλλού... Γιατί μπορεί να μην έχει να κάνει με τον τρόπο παρασκευής Freddo, αλλά με την ίδια τη μηχανή...

Ωστόσο έχω δώσει κάποια χρήματα και είναι κρίμα επειδή δεν ξέρω πως λειτουργεί να την εγκαταλείψω....

Ευχαριστώ, προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
Roulaki
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2015 12:42 pm
Όνομα: Ρούλα
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Graef CM800
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Τρόπος παρασκευής Freddo με ARIELLI KM-130BS

Δημοσίευση από Roulaki » Πέμ Αύγ 20, 2015 7:01 pm

Χωρίς να είμαι ειδική, καθώς δεν ξέρω τη μηχανή σου, θα προσπαθήσω να σου δώσω μια πιθανή εξήγηση.
1. Η μηχανή σου πιθανότατα έχει pressurized καλαθάκι. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να μπεις σε διαδικασία παρακολούθησης χρόνων κτλ, γιατί δεν ισχύουν για εσένα τα 60ml/30 δευτερόλεπτα.
2. Για να αλλάξει αυτό ψάξε αν μπορείς να αντικαταστήσεις το καλαθάκι του καφέ με ένα non-pressurized, με ένα ελεύθερο δηλαδή. Κάνε μια αναζήτησή στο φόρουμ, πιθανόν να βρεις κάποιον με ίδια ή παρόμοια μηχανή, να δεις αν γίνεται μετατροπή.
3. Επί του φρέντο. Για να κάνεις ένα φρέντο της προκοπής χρειάζεσαι γύρω στα 14gr καφέ (υποθέτοντας ότι χρησιμοποιείς προαλεσμένο από το σούπερ μάρκετ). Χωράει τόσο το καλαθάκι σου; Αν ναι, βγάλε 60ml καφέ, χτύπα τον με 2 παγάκια στο σέικερ και ρίξουν σε ένα ποτήρι με άλλα 2-3 παγάκια. Δεν παίζει ρόλο η κρέμα. Αν δε σε ικανοποιεί γευστικά, κάνε πειράματα και μικροαλλαγές. Πχ εγώ με έναν Lavazza χρησιμοποιούσα 12gr γιατι μου φαινόταν βαρύς στη γεύση.
4. Αφού πάρεις τον αέρα της μηχανής και βρεις τη μέθοδο, πάρε κι ένα μύλο, έστω και χειροκίνητο, φρέσκο καφέ απο καφεκοπτείο ώστε να διευρύνεις το γευστικό σου ορίζοντα. Δε σου λέω ότι έχει δυνατότητες τρομερές η μηχανή, αλλά πριν την ξαποστείλεις τουλάχιστον αξιοποίησε την, έστω και για την απόκτηση πείρας. Κι αν δεις ότι κολλήσεις με το σπορ του καφέ και θες το κάτι παραπάνω την αναβαθμίζεις.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

antonisps

Re: Τρόπος παρασκευής Freddo με ARIELLI KM-130BS

Δημοσίευση από antonisps » Δευ Αύγ 24, 2015 3:13 pm

Roulaki έγραψε:Χωρίς να είμαι ειδική, καθώς δεν ξέρω τη μηχανή σου, θα προσπαθήσω να σου δώσω μια πιθανή εξήγηση.
1. Η μηχανή σου πιθανότατα έχει pressurized καλαθάκι. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να μπεις σε διαδικασία παρακολούθησης χρόνων κτλ, γιατί δεν ισχύουν για εσένα τα 60ml/30 δευτερόλεπτα.
2. Για να αλλάξει αυτό ψάξε αν μπορείς να αντικαταστήσεις το καλαθάκι του καφέ με ένα non-pressurized, με ένα ελεύθερο δηλαδή. Κάνε μια αναζήτησή στο φόρουμ, πιθανόν να βρεις κάποιον με ίδια ή παρόμοια μηχανή, να δεις αν γίνεται μετατροπή.
3. Επί του φρέντο. Για να κάνεις ένα φρέντο της προκοπής χρειάζεσαι γύρω στα 14gr καφέ (υποθέτοντας ότι χρησιμοποιείς προαλεσμένο από το σούπερ μάρκετ). Χωράει τόσο το καλαθάκι σου; Αν ναι, βγάλε 60ml καφέ, χτύπα τον με 2 παγάκια στο σέικερ και ρίξουν σε ένα ποτήρι με άλλα 2-3 παγάκια. Δεν παίζει ρόλο η κρέμα. Αν δε σε ικανοποιεί γευστικά, κάνε πειράματα και μικροαλλαγές. Πχ εγώ με έναν Lavazza χρησιμοποιούσα 12gr γιατι μου φαινόταν βαρύς στη γεύση.
4. Αφού πάρεις τον αέρα της μηχανής και βρεις τη μέθοδο, πάρε κι ένα μύλο, έστω και χειροκίνητο, φρέσκο καφέ απο καφεκοπτείο ώστε να διευρύνεις το γευστικό σου ορίζοντα. Δε σου λέω ότι έχει δυνατότητες τρομερές η μηχανή, αλλά πριν την ξαποστείλεις τουλάχιστον αξιοποίησε την, έστω και για την απόκτηση πείρας. Κι αν δεις ότι κολλήσεις με το σπορ του καφέ και θες το κάτι παραπάνω την αναβαθμίζεις.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Ευχαριστώ πολύ, για την απάντηση. Θα ψάξω για np καλαθάκι και μόλις έχω νέα, θα επανέλθω να ενημερώσω και όσους ενδιαφέρονται. :oneup:

Απάντηση