Mειωμένη απόδοση ατμού σε Gaggia Baby Class

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Mειωμένη απόδοση ατμού σε Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από charilaos » Δευ Μάιος 04, 2015 6:33 pm

Ερώτηση:
Αν στην baby θελουμε να βγάλουμε ατμό από το ακροφύσιο, αυτό για πόση ωρα μπορεί να βγάζει ασταμάτητα; Ρωτάω γιατι ενώ στην Delonghi μου δίνεται η εντύπωση ότι μπορεί να βγάζει επ'αόριστον (την είχα αφήσει ανοιχτή για πάνω από 1 λεπτό) στην BABY δεν μπορεί να βγάλει για πάνω από 30". Μήπως κάνω κάτι λάθος; Πάντως έχω ήδη αγοράσει το silvia wand και δεν το έχω βάλει ακομα αλλά δεν νομίζω να έχει να κάνει αυτό με την διάρκεια...

stavros79

Re: Mειωμένη απόδοση ατμού σε Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από stavros79 » Τρί Μάιος 05, 2015 11:11 pm

Μιας και εχωτην ιδια μηχανη να σου πω οτι για 30sec βγαζω τον ατμο που εχει μεινει αφου εχω. Τελειωσει με το αφρογαλο και εχω κλεισει τον ηλεκτρικο διακοπτη του ατμου...μολις κανω την εκχυλιση παταω το κουμπακι του ατμου και περιμενω περιπου μισο λεπτο να γινει ατμος το νερο που εχει στο μποιλερ...φτιαχνω το αφρογαλα και μετα αδειαζω τον ατμο....οποτε 30sec ειναι πολυ λιγο...αφηνεις λιγη ωρα απο τη στιγμη που θα πατησεις το κουμπι του ατμου την μηχανη να σηκωσει θερμοκρασια ωστε να εχει ατμο??? Με το ακροφυσιο της συλβια πλεον δεν ανοιγω μεχρι τερμα την βανα γιατι μου ζεσταινει γρηγορα το γαλα ...

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Mειωμένη απόδοση ατμού σε Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από afonic » Τετ Μάιος 06, 2015 12:22 am

Το πόσο ατμό θα βγάλει έχει να κάνει και με το αν ανάψει ξανά η αντίσταση, ενώ καλή είναι μια αρχική εκτόνωση για να δημιουργηθεί χώρος για τον ατμό και να είναι αυτός πιο "στεγνός". Ισχύει αυτό που είχα γράψει και για την Classic:
Για χρήση ατμού προτείνεται αφού ανάψει το λαμπάκι που ενημερώνει ότι είναι έτοιμη, να γίνει μια μικρή εκτόνωση σε ένα σκεύος (3-4 secs) και μετά η χρήση του ατμού να αρχίσει 6-7 secs αφού ΣΒΗΣΕΙ το λαμπάκι. (για μέγιστη δύναμη).
Δηλαδή αν καταφέρεις το λαμπάκι να είναι κλειστό κατά την παρασκευή του αφρογάλακτος, τότε θα έχεις τον δυνατότερο ατμό. Σε καμιά περίπτωση δεν προτείνεται η χρήση του πάνω από λεπτό, ενώ ούτε χρειάζεται να τον αφήνεις να αδειάζει. Έτσι αδειάζετε αρκετά το boiler από νερό με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό. Επίσης μετά από χρήση του ατμού καλό θα ήταν να ακουλουθεί priming, έχοντας κλειστή την βάνα του ατμού, πατάτε και τα 2 πλήκτρα (ατμού & εκχύλισης) ώστε να γεμίσει η αντλία το boiler ξανά. Για το πότε γέμισε, είναι αρκετά σαφές χάρη στην χαρακτηριστική αλλαγή του ήχου της αντλίας όταν ζορίζεται, μόλις το boiler είναι γεμάτο.

stavros79

Re: Mειωμένη απόδοση ατμού σε Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από stavros79 » Παρ Μάιος 08, 2015 10:14 am

Ξεχασα να αναφερω οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος οτι αφου αδειασει ο ατμος γεμιζω ξανα το μποιλερ πατωντας και τα 2 κουμπακια εγω ομως με ανοιχτη τη βανα του ατμου και αφηνω και παλι να τρεξει μια κουπα νερο απο το ακροφυσιο...ετσι γεμιζω και το μποιλερ αλλα και κατεβαινει η θερμοκρασια σε επιπεδα εκχυλισης

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Mειωμένη απόδοση ατμού σε Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από charilaos » Δευ Μάιος 18, 2015 11:46 am

Καλημέρα στο forum.
Δεν βρηκα κάπου αλλού να γράψω αυτά που θέλω οπότε τα γράφω εδώ.
Έχω δύο ερωτήματα:
1. Όταν θέλουμε απλά να βγάλουμε ζεστό νερό από το ακροφύσιο είναι φυσιολογικό να τρέχει νερό και από την ντουζίερα; Πως γίνεται να μην τρέχει; Αυτό που κάνω είναι να πατάω το κουμπί για εσπρέσο έχοντας ανοιχτό τον περιστροφικό διακόπτη του ατμού. Κάνω κάτι λάθος;
2. Eχω αγοράσει το τριπλό καλάθακι απο Wega από Λουμίδη αλλα δεν ταιριάζει πολύ καλά στο portafilter. Aποτέλεσμα είναι να κουμπώνει με δυσκολιά το portafilter στη μηχανή. Ειναι φυσιολογικό αυτό; Μήπως κάνω ζημιά που το ζορίζω να μπεί;

Προς moderators: Υπάρχει κάποιο μόνιμο θέμα στο forum για gaggia baby όπως υπάρχει για την Classic; Eψαξα αλλά δεν βρήκα!

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Mειωμένη απόδοση ατμού σε Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από afonic » Δευ Μάιος 18, 2015 12:28 pm

Καλησπέρα,

Νομίζω είσαι εκτός θέματος, αλλά μπορεί πάντα να το μεταφέρει ο Χρήστος.

1. Πρέπει να πατήσεις και τα 2 κουμπιά, και τον ατμό και το κουμπί της εκχύλισης, ώστε να μην ανοίγει η 3 way valve και να τρέχει νερό μόνο από το ακροφύσιο.

2. Δεν έχω υπόψη μου το συγκεκριμένο καλαθάκι, αλλά ίσως να βρίσκει στον πάτο του portafilter και να μην κουμπώνει καλά. Μερικά βαθιά καλαθάκια χρειάζονται naked portafilter. Ζημιά δεν νομίζω να κάνεις, λογικά θα φθείρεις πιο σύντομα την φλάντζα πάντως.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Mειωμένη απόδοση ατμού σε Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Μάιος 18, 2015 1:06 pm

Tο τριπλό Wega καλαθάκι είναι μόνο για αυτό κακώς αναφέρει την χρήση του στα κανονικά pf Gaggia

http://www.antonisloumidis.gr/eshop/pro ... &item=3348

Απάντηση