Βοήθεια για αγορά μηχανής!!!

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
nobody4

Βοήθεια για αγορά μηχανής!!!

Δημοσίευση από nobody4 » Δευ Φεβ 09, 2015 8:25 pm

Κατ'αρχήν να χαιρετίσω όλο το φορούμ και να συγχαρώ τους δημιουργούς του για την πολύ καλή δουλειά που έκαναν/κάνουν.

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά μηχανής εσπρέσο.

Είμαι ανάμεσα στις μηχανές:

1) DeLonghi ECO310 (139€)
2) KRUPS XP 5620 (158€)
3) KRUPS XP 3440 (160€)

Επειδή έχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ, βρήκα πολλά βίντεο και αξιολογήσεις για την DeLonghi ECO310, αλλά σχεδόν τίποτα για τις Krups. Γι' αυτό και θέλω τις γνώμες σας, για να μπορέσω να βγάλω κάποια χρήσιμα συμπεράσματα για το πια θα επιλέξω. Δεν ξέρω, αλλά από τα διάφορα που μου έχουν πει φίλοι και που διαβάζω, είναι να μην κάνει θόρυβο, να έχει καλό ακροφύσιο ατμού για να μην έχω προβλήματα πχ να ξεραθεί το γάλα μέσα και μπουκώσει, να μην στάζει νερό και διάφορα άλλα. Δεν είμαι ο κολλημένος που ψάχνω το "τέλειο", απλά θα ήθελα η μηχανή που θα καταλήξω να κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά για την οποία θα ξοδέψω κάποιο Χ ποσό, δηλαδή να πίνουμε ένα καφεδάκι της προκοπής και να μην έχω θέματα πχ μετά από κάποιους μήνες βούλωσε από άλατα κτλ κτλ.

Συνήθως πίνω καπουτσίνο οπότε το ακροφύσιο είναι κάτι που θα χρησιμοποιώ.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι ο καφές που αγοράζω συνήθως είναι Lavazza ή Illy από τα σούπερ μάρκετ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορά μηχανής!!!

Δημοσίευση από afonic » Δευ Φεβ 09, 2015 9:16 pm

Αν διάβασεις λίγο το φόρουμ, θα δείς ότι η minimum σύσταση είναι η αγορά τουλάχιστον μιας μηχανής της σειράς Gaggia Baby. Για παράδειγμα αυτή:
http://www.buldoza.gr/product.aspx?product=1480944

Οι μηχανές που παραθέτεις, είναι μεν πιο φτηνές, αλλά δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση σαν χαρακτηριστικά με την Gaggia Baby.

Επίσης, χρειάζεσαι οπωσδήποτε και έναν μύλο, για ηλεκτρικό υπάρχουν στο χαμηλότερο επίπεδο τιμής οι Ascaso i-2 kai i-1, και για χειροκίνητο ο Porlex Tall.

Καλύτερα να πάρεις κατευθείαν κάτι καλό, παρά να περάσεις από την φάση "να πάρω κάτι φτηνό τώρα", και σε μερικούς μήνες να ψάχνεις κάτι καλύτερο, όπως αρκετά μέλη που ήρθαν εδώ για συμβουλές.

nobody4

Re: Βοήθεια για αγορά μηχανής!!!

Δημοσίευση από nobody4 » Δευ Φεβ 09, 2015 10:40 pm

Εάν υποθέσουμε ότι αγόρασα την μηχανή που μου προτείνεις πχ Gaggia Baby Black τι θα πρέπει να "προσέξω" μετά; Εννοώ το καφέ προτείνεις για αυτήν την μηχανή; Κόκκους ή σκόνη; Για καθαρισμούς φίλτρων; Αφαλατωτές; Μπορείς να μου πεις τι θα χρειαστώ γενικά για να βγάλω ένα συνολικό "κουστούμι" για να ξέρω τι να περιμένω;

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορά μηχανής!!!

Δημοσίευση από afonic » Δευ Φεβ 09, 2015 10:48 pm

Υπάρχουν απαντήσεις σε όλα όσα αναφέρεις στο φόρουμ.

Επιγραμματικά:
Καφέδες προτείνουμε φρέσκους ελληνικούς, φυσικά σε κόκκους.

Θα χρειαστείς κανονικό διπλό καλαθάκι, ζυγαριά 0.1γρ, Cafiza για καθαρισμό, Dezcal για αφαλάτωση, tamper. Γύρω στα 50 ευρώ όλα αυτά, συν η μηχανή και ο μύλος που θα επιλέξεις.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορά μηχανής!!!

Δημοσίευση από Angeldust » Δευ Φεβ 09, 2015 11:02 pm

Η Delonghi Εc 155 είναι ίδια μηχανή εσωτερικά με την εc 310 και είναι στη μιση τιμή στα 75 €ύρο.Εγώ λέω πάντα σε τέτοιες ερωτήσεις,μακριά από Krups,ναι στις Delonghi.

nobody4

Re: Βοήθεια για αγορά μηχανής!!!

Δημοσίευση από nobody4 » Δευ Φεβ 09, 2015 11:44 pm

Προσωπικά λέω να κινηθώ σε μια από τις μάρκες που προανέφερα. Ο λόγος είναι ότι η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη.

Ευχαριστώ πολύ τον φίλο παραπάνω για το όσα μου είπε, αλλά με τα παρελκόμενα που μου προανέφερε ξεπερνάω για την πλάκα μου τα 300€. Δικό μου λάθος βασικά που δεν είπα εξαρχής τα οικονομικά πλαίσια στα οποία μπορώ να κινηθώ. Ναι μεν καταλαβαίνω ότι για να πιω έναν πάρα πολύ ωραίο καφέ θα πρέπει να δώσω το κάτι παραπάνω, αλλά δεν μπορώ να κάνω μια οικονομική υπέρβαση μόνο και μόνο για να λέω ότι πίνω καλό καφέ. Τα οικονομικά είναι περιορισμένα για τέτοιου είδους απολαύσεις!!!

Γι' αυτό προείπα ότι αυτό που ψάχνω στις συγκεκριμένες μάρκες είναι εάν με βάση της τιμή τους και μια καλή μάρκα καφέ μπορώ να πίνω έναν ικανοποιητικό εσπρέσο/καπουτσίνο. Δεν είμαι μπαρίστας, δεν θα γίνω ποτέ απλώς είμαι ένας άνθρωπος που πίνω έναν καφέ και θέλω να κάνω έναν γευστικό καφέ για μένα και όχι λες και θα κατέβω σε διαγωνισμό! :D

Για να σας δώσω να καταλάβετε εδώ και έναν χρόνο περίπου κάνω εσπρέσο/καπουτσίνο και τα φρέντο τους, στο μπρίκι Bialetti brikka. Επειδή όμως με κούρασε το μπρίκι ψάχνω μια μηχανή η οποία να πληρεί τις προϋποθέσεις φτηνό, αξιοπρεπές και vfm.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορά μηχανής!!!

Δημοσίευση από afonic » Δευ Φεβ 09, 2015 11:50 pm

Καλύτερα να πάρεις την μηχανή που λέει ο Κώστας (ή κάποια φτηνή Saeco), με τα παρελκόμενα που σου είπα τα οποία έτσι και αλλιώς χρειάζεσαι.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βοήθεια για αγορά μηχανής!!!

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Φεβ 10, 2015 12:07 am

nobody4 έγραψε:...μόνο και μόνο για να λέω ότι πίνω καλό καφέ.
Φίλε μου δυστυχώς.. εκ πείρας μιλάω.. αν πάρεις κάτι μέτριο, τότε θα λες οτι πίνεις καλό καφέ.
Και θα προσπαθείς να το πιστέψεις κιόλας. Για να διακιολογήσεις στον εαυτό σου την κακή αγορά σου.

παθών και μαθών και εγώ. έδωσα λίγα λεφτά για οικονομία, για να πίνω νεροζούμι. τα οποία λεφτά τα πέταξα για να πάρω επιτέλους αυτό που ήθελα απ την αρχή
nobody4 έγραψε:μια καλή μάρκα καφέ μπορώ να πίνω έναν ικανοποιητικό εσπρέσο/καπουτσίνο.
ικανοποιητικό εσπρέσο/καπουτσίνο με μπαγιάτικο καφέ απ το μάρκετ, δε θα πιείς ποτέ.
για ικανοποιητικό εσπρέσο/καπουτσίνο 20% ρόλο παίζει η μηχανή, 30% ο μύλος και 50% ο καφές. Είναι διαφορετικό να μυρίζει ο καφές όμορφα κάθε φορά που ανοίγεις το φακελάκι του προαλεσμένου καφέ, και διαφορετικό να έχεις φρέσκο καφέ κάθε μέρα, και να μυρίζει το σπίτι σου σαν να περνάς έξω απο καφεκοπτείο.

Ο φρέσκος καφές όμως απαιτεί και ένα μύλο, και ο φρεσκοκομμένος μετά καφές, μια σωστή μηχανή. είναι μια αλυσίδα η οποία δυστυχώς δεν μπορεί να σπάσει
When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση