Δοκιμές με Saeco 8423

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
manthes
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:31 pm
Μηχανή:: Saeco poemia HD8323
Μύλος:: Delonghi kg79

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από manthes » Τρί Δεκ 01, 2015 1:15 pm

Η αληθεια ειναι πως αυτο πιο πολυ θα το αναφερω παρα θα το προτεινω αλλα στην HD8323 εκοψα-ελιωσα το κατω μερος του πλαστικου απο το portfilter και ουσιαστικα εχει γινει naked. H διαφορα πλεον ειναι σημαντικη τοσο οπτικα (απο το πως βλεπεις τον καφε να πεφτει στο φλυτζανι αλλα και απο τις tiger stripes αν το λεω σωστα) αλλα και γευστικα

athan88
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:26 am
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: SAECO POEMIA HD8323
Μύλος:: PORLEX TALL
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από athan88 » Τρί Δεκ 01, 2015 3:34 pm

Ειχα προβλημα με καφεδες που ηταν dark roast,οπως ο buondi prestige κ ο hausbrandt nonetti,αφηνουν μια γευση σαν πλαστικο κατι...η robusta που εχουν 20%,δε νομιζω να παιζει ρολο διοτι θεωρητικα ο lavazza qualitta rossa επρεπε να ειναι χειροτερος,ομως για καποιο παραξενο λογο εδινε καλυτερο φλυτζανι

doom26

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από doom26 » Σάβ Δεκ 26, 2015 3:45 pm

καλησπερα χρονια πολλα και καλες γιορτες σε ολους.για αρχη θα ηθελα να ευχαριστησω ολους οσους συμμετεχουν στο φορουμ επειδη η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη.δευτερον θα ηθελα να παραθεσω την δικια μου πρωτη εμπειρια με την μηχανη και τις δοκιμες που εκανα.ο πρωτος καφες που πηρα ηταν ο jacobs απο super λογω οτι ηταν ο ποιο οικονομικος και θα εφευγε γρηγορα απο τις δοκιμες.με το pf μου εβγαινε ο καφες με υπερβολικο αφρο,με npf ο καφες εβγαινε χωρις καιμακι.δευτερος καφες λογω γαμπρου με μαγαζι εχω την πολυτελεια να μπορω να χρησομοποιησω τον μυλο με καφε hausband.αλεθω τον χρησιμοποιω με pf φανταστικο καιμακι οπως η επαγγελματικη.με npf δεν δοκιμασα διοτι εκανα αμαν να το ξανακανω το portafilter pf!αυτα ελπιζω να βοηθησα και εγω καποιους που ειναι στην αρχη και ψαχνουν...παντως αυτο που καταλαβα ειναι πως και ο καφες οπως και πολλα αλλα θελουν το ψαξιμο αν φυσικα θελεις να πινεις απλα ενα καλο καφε σπιτι με μια μετρια-προς καλη μηχανη θα ελεγα.

Trelios

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από Trelios » Τετ Δεκ 30, 2015 4:00 pm

Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους. Μόλις αγόρασα την μηχανή και έκανα δοκιμή με lavazza top class αρκετά πετυχημένος θα έλεγα πλούσια κρέμα παχιά. Πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσω tamper όμως γιατί αυτό της συσκευασίας είναι χάλια κατά τα άλλα θα σας πω συμπτώσεις μετά από κάποιες δοκιμές. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο έξτρα εξάρτημα όπως panarello κλπ ακούω. Ευχαριστώ.

Trelios

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από Trelios » Παρ Ιαν 01, 2016 12:46 pm

Το espressάκι εχει πολύ επιτυχία με lavazza top class καθώς το pf δεν αφήνει και πολλα περιθώρια λάθους ωστόσο εχω σημαντικο προβλημα στο αφρόγαλα μιας και πίνω καπουτσίνο δε μπορω να πετύχω αξιολογο αποτελεσμα οπως βλεπω σε βιντεο στο ιντερνετ καποιοι το πετυχαινουν με τη συγκεκριμένη μηχανη.
Να αγοράσω καποιο panarello ή να βγαλω αυτο που εχει να το εχω γυμνο τι να κανω ? :a042:

lazostat
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2015 4:51 pm

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από lazostat » Πέμ Ιαν 07, 2016 9:00 pm

Πως μετρατε ποσο καφες βγαινει απο τη μηχανη; Εχω μηχανη κουζινας, αλλα δε χωραει να την βαζω πανω στη μηχανη μαζι με το ποτηρακι..

Υπαρχει αξιοπρεπης μυλος μεχρι 100 ευρω; Πριν μια εβδομαδα πηρα την μηχανη, να παρω τον μυλο τον αλλο μηνα..

georgis4
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2015 11:00 pm
Όνομα: γιωργος
Μηχανή:: saeco 8423/11
Μύλος:: graef cm702
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από georgis4 » Πέμ Ιαν 07, 2016 11:20 pm

graef και σε ascaso παιζεις με 100-150 ευρω στους οικονομικους ηλεκτρικους για εσπρεσσο.

DimiD

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από DimiD » Τρί Ιαν 12, 2016 5:17 pm

Πως μετρατε ποσο καφες βγαινει απο τη μηχανη; Εχω μηχανη κουζινας, αλλα δε χωραει να την βαζω πανω στη μηχανη μαζι με το ποτηρακι..
Παίρνεις ζυγαριά στα 0.1 γρ από εδώ http://www.ebay.com/itm/LCD-Pocket-Digi ... xycgVTfrvr ή εδώ http://www.skroutz.gr/s/288388/OEM-%CE% ... 500gr.html, βγάζεις το tray για τα νερά και χωράνε όλα. Μετράς και με ακρίβεια το πόσο καφέ κόβεις.
Υπαρχει αξιοπρεπης μυλος μεχρι 100 ευρω; Πριν μια εβδομαδα πηρα την μηχανη, να παρω τον μυλο τον αλλο μηνα..
Ascaso. Δοκιμασμένος όσο δε πάει από πολλούς. Πάρ'τον το γρηγορότερο, να κάνεις τη δουλειά σου.

stef4
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2011 4:46 pm
Όνομα: Στέφανος
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από stef4 » Τετ Ιαν 13, 2016 11:39 am

Καλημερα
Υπερ ικανοποιημενος απο τη μηχανη
Υγρο αφαλατωσης απο που παιρνω; Εστω κ σε πμ
Ευχαριστω!

lazostat
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2015 4:51 pm

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από lazostat » Τετ Ιαν 13, 2016 5:45 pm

DimiD έγραψε:
Πως μετρατε ποσο καφες βγαινει απο τη μηχανη; Εχω μηχανη κουζινας, αλλα δε χωραει να την βαζω πανω στη μηχανη μαζι με το ποτηρακι..
Παίρνεις ζυγαριά στα 0.1 γρ από εδώ http://www.ebay.com/itm/LCD-Pocket-Digi ... xycgVTfrvr ή εδώ http://www.skroutz.gr/s/288388/OEM-%CE% ... 500gr.html, βγάζεις το tray για τα νερά και χωράνε όλα. Μετράς και με ακρίβεια το πόσο καφέ κόβεις.
Υπαρχει αξιοπρεπης μυλος μεχρι 100 ευρω; Πριν μια εβδομαδα πηρα την μηχανη, να παρω τον μυλο τον αλλο μηνα..
Ascaso. Δοκιμασμένος όσο δε πάει από πολλούς. Πάρ'τον το γρηγορότερο, να κάνεις τη δουλειά σου.
Εχω τετοια μηχανη, αλλα οχι στα 0,1. Θελει τοση λεπτομερεια; Οντως το tray εαν βγει χωρανε ολα μετα.. Απλα το θεμα δεν ειναι να μετραμε ποσος καφες βγαινει σε ml; Μηπως να παρω απλα ενα ειδικο ποτηρακι που να εχει ml μετρησεις επανω του;


Επισης, ξερουμε μεχρι ποσα γραμμαρια καφε μπορουμε να γεμιζουμε στο κλειστρο; Παρατηρω οτι εαν βαλω παραπανω απο 17 ζοριζεται να κουμπωσει. Ομως για δοσολογιες διπλου καφε λενε απο 14-20γρ.. :a060:

Απάντηση