Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
viperlesgr

Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από viperlesgr » Κυρ Σεπ 07, 2014 10:42 pm

Καλησπέρα σας

Καταρχήν καλώς σας βρήκα .Με λένε Νίκο και λίγο που περιηγήθηκα στο site σας βρήκα αρκέτα ενδιαφέροντα πράγματα πάνω στον τομέα καφέ esspresso και φαίνεται οτι αρκετοί όχι μόνο το αγαπάτε αλλα προφανώς το έχετε σπουδάσει το άθλημα. Ελπίζω να καταφέρετε να με καθοδηγήσετε και εμένα.
Μέχρι τώρα η εμπειρία μου στις καφετιέρες ήταν ανύπαρκτή . Είχα αγοράσει μια tassimo και αμέσως κατάλαβα οτι για capuccino που λατρεύω ήταν απλά πέταμα χρημάτων .
Προχτές λοιπόν μου κάναν δώρο μια Delonghi EC155 . Εψαξα για αυτήν ,είδα video και κριτικές και κατάλαβα οτι είναι ένα αξιόλογο προιον για ξεκίνημα παραγωγής ενός αξιοπρεπέστατου capuccino .
Ανοιξα λοιπόν το κουτι . Διαβασα οδηγίες ,είδα videos ,ενημερώθηκα ,αγόρασα και Lavatza αλεσμένο ( βασιλόπουλος ) και ξεκίνησα .
Εχω την εντύπωση οτι η μηχανή δεν λειτουργεί όπως πρέπει . ενω βγαζει καφέ .Δεν έχει ροή .βγάζει σταγόνες σταγόνες ,ή πολυ μικρή ροή και γεμίζει μια διπλή δόση σε 2 λεπτο .
Να πώ ότι : 1.γεμίζω το καλαθακι και το πατάω με το tamper να γίνει ομοιόμορφο
2. κλειδώνω σωστά το χερούλι
3. έχω προθερμάνει 30"+
Στα video που έχω δεί για την καφετιέρα έχει μια μικρή φυσιολογική ροή και σε 25" γεμιζει ένα φλυτζανάκι . Η δικιά μου με την καμία .
Ειναι φυσιολογικό αυτό ;

Με ενδιαφέρει η γνώμη σας για το άν έχει πρόβλημα η μηχανή , αν είναι τώρα που έιναι 3 ημέρες αγορά , να προλάβω να ζητήσω αντικατάσταση . Ο φίλος μου την πήρε δώρο απο τον Κωτσόβολο . Ελπίζω αν χρειαστεί να μην μου κάνουν κόνξες.

Για να σας βοηθήσω τράβηξα 2 video την καφετιέρα και το ανέβασα το youtube. Στο ένα φτιάχνει καφέ . Στο άλλο έχω βγάλει το μπρίκι και αφήνω να βγάλει απλα νερό απο το κέντρο .

ΑΝ νομίζετε οτι κάνω κάτι λάθος πείτε μου . Επίσης να πώ οτι δοκίμασα και τα 2 καλαθακια ( μονο , διπλό ) και το διπλό χωρίς το pressurized cup . Πάλι τα ίδια.



&



Περιμένω με αγωνία τη γνώμη σας .

Σας Ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 07, 2014 11:03 pm

Καλωσόρισες Νίκο στο forum.
Με το διπλό καλαθάκι άδειο από καφέ (με το σύστημα δημιουργίας πίεσης στο portafilter κανονικά) πως συμπεριφέρεται;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

viperlesgr

Re: Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από viperlesgr » Κυρ Σεπ 07, 2014 11:12 pm

Έβγαζε νερό μετά απο λίγα δευτερόλεπτα με μικρή ροή χωρίς δύναμη ,αλλα οχι σταγόνες . να φταίνε τα καλαθάκια ; τη μηχανή στο video που βγάζει απλά νερό την βλέπεις φυσιολογική ;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 07, 2014 11:26 pm

Μου φαίνεται κάπως παρεμποδισμένη αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Πάντως άμα και χωρίς καφέ η ροή σου είναι αργή πχ 40s για 60ml αυτό εγώ θα το εκλάμβανα ως προβληματικό.
Κάποιος με delonghi ίδια με την δική σου θα μπορούσε να μετρήσει τις ροές (χωρίς pf και με άδειο διπλό καλαθάκι+pressurized pf) και να τις συγκρίνατε.
Μπορεί να έχει πρόβλημα και η αντλία ή και κάποιο σωληνάκι μέσα στην μηχανή να έχει κάπου ψιλοδιπλώσει. Δεν ξέρω, λυπάμαι.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

viperlesgr

Re: Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από viperlesgr » Κυρ Σεπ 07, 2014 11:30 pm

θα ανεβάσω αυριο πρωί και videaki με το καλαθακι άδειο να γεμίζει το φλυτζανάκι και μου λές άν έχεις την ίδια αίσθηση και αμα είναι με το που σχολάσω το απόγευμα την πακετάρω και την πάω . Σε ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 07, 2014 11:39 pm

Βρες κάτι που να μετράει τον όγκο, πχ πάρε από ένα φαρμακείο έναν πλαστικό ουροσυλλέκτη. Εικάζω ότι μάλλον θα πρέπει να την επιστρέψεις και το λέω αυτό γιατί συνήθως οι καφέδες του εμπορίου είναι πιο χοντρά αλεσμένοι απ΄ότι πρέπει και όμως η μηχανή σου μπούκωσε ακόμα και όταν έβγαλες το σύστημα δημιουργίας πίεσης του pf.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

viperlesgr

Re: Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από viperlesgr » Δευ Σεπ 08, 2014 10:13 am

Christos καλημέρα. Τράβηξα σημερα αλλα 2 videakia . 1 με το portfilter πίεσης χωρις καφέ ,οπου τρέχει μια μικρη φυσιλογικη ροή ανευ ζωηράδας βέβαια και μετά έβαλα ξανα καφέ ωστε να φανει η διαφορά.

Μάλλον δίκιο έχεις και έχει πρόβλημα η μηχανή .


&


πες μου και συ μια ακόμη γνώμη ,αλλα νομίζω οτι πρέπει να την πάω πίσω και ο θεός βοηθός...

Σε ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από Christos » Δευ Σεπ 08, 2014 11:00 am

Δεν βοηθάς Νίκο. Έχει σημασία να δούμε την ροή. Ούτε την μηχανή ξέρω αλλά ούτε πόσο μεγάλη είναι η κούπα που βάζεις.
Τεσπά, πάρε και μια διαφορετική μάρκα καφέ από super market, πχ illy 125g, γέμισε το διπλό καλαθάκι, πάτησε τον καφέ ελαφρά ίσα-ίσα να κάνεις επίπεδη την επιφάνεια του καφέ και δοκίμασε. Εάν πάλι μπουκώσει, δώστην πίσω.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Σεπ 08, 2014 12:45 pm

Συμφωνω απολύτως!

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πιθανόν Πρόβλημα με Ολοκαίνουργια EC155 ;

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Σεπ 08, 2014 1:15 pm

Μια χαρά εμένα μου φαίνεται το πρώτο βίντεο. Στο δεύτερο κάτι την ζορίζει. πολύ.
Και εφόσον δεν είναι ο πολύ ψιλά αλεσμένος καφές, ψάξε βρες τι φταίει. Μήπως το σύστημα πρεσαρίσματος στο portafilter σηκώνει πιο πολύ πίεση απο όσο πρέπει? Ή έχει χαλάσει κάποια δίοδος, κάποιο ελατήριο, ή δε ξέρω τι άλλο έχει μέσα το portafilter?
When life throws you curves, aim for the apex

Κλειδωμένο