AEG EA150

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από gzsb » Τρί Φεβ 20, 2018 4:10 pm

loft έγραψε:Όταν μετατρέπουμε το καλαθάκι σε non pressurized είναι απολύτως απαραίτητο να έχουμε και έναν αξιοπρεπή μύλο. Δεν θα καταφέρεις ποτέ να ρυθμίσεις τη ροή χωρίς μύλο :c034:
Ακριβως για αυτο τον λογο σε πρωτη φαση ψαχνομαι να μετατρεψω το καλαθακι σε non pressurized. Αν δω οτι μπορει να γινει, θα κοιτουσα να αγορασω εναν καλο μυλο σε πρωτη φαση κ αν αργοτερα το επιτρεψουν τα οικονομικα να παω σε μια καλη μηχανη πχ Lelit.

Αν ομως δεν αξιζει να παρω μυλο ακομα και σε πριπτωση που κανω non pressurized το καλαθι, τοτε το αφηνω προς το παρον. Εννοω ισως η AEG EA150 να μην αξιζει ακομα κ αν εχω καποιον μυλο.

Μιας κ ειπαμε για μυλο, μπορω να ανοιξω νεο τοπικ οπου θα μπορω να ρωτησω καποια πραγματα γενικα μιας κ δεν ξερω τι πρεπει να κοιταξω για μυλο συμφωνα με τις αναγκες μου κλπ;

Πραγματικα εχω χαθει με τον ογκο των πληροφοριων κλπ που εχω διαβασει εδω στο φορουμ. Απλα δεν ξερω αν επιτρεπεται να ανοιξω νεο τοπικ οπου θα ρωτησω οσα θελω. Ή αν πρεπει να ποσταρω σε καποιο υπαρχον τοπικ

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από loft » Τρί Φεβ 20, 2018 4:55 pm

Ναι καταλαβαίνω τον προβληματισμό ;)

Υπάρχει βέβαια και η άλλη οπτική. Παίρνεις ένα μύλο για να μπορείς να αποδεσμευτείς άμεσα από τους στιγμιαίους καφέδες. Αν δε σε βολέψει η AEG φτιάχνεις φίλτρου ή έστω με μπρίκι moka pot...

Κατά τη γνώμη μου η χαμηλή ποιότητα του προαλεσμένου καφέ κάνει μεγαλύτερη ζημιά από το pressurized φίλτρο. Το pressurized είναι απλά ένα trick για να μην παίζει ρόλο ο βαθμός άλεσης και να αποφύγεις τον μύλο :down: .

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από gzsb » Τρί Φεβ 20, 2018 6:20 pm

loft έγραψε:Ναι καταλαβαίνω τον προβληματισμό ;)

Υπάρχει βέβαια και η άλλη οπτική. Παίρνεις ένα μύλο για να μπορείς να αποδεσμευτείς άμεσα από τους στιγμιαίους καφέδες. Αν δε σε βολέψει η AEG φτιάχνεις φίλτρου ή έστω με μπρίκι moka pot...

Κατά τη γνώμη μου η χαμηλή ποιότητα του προαλεσμένου καφέ κάνει μεγαλύτερη ζημιά από το pressurized φίλτρο. Το pressurized είναι απλά ένα trick για να μην παίζει ρόλο ο βαθμός άλεσης και να αποφύγεις τον μύλο :down: .
Θα ανοιξω καποια στιγμη ενα τοπικ για μυλο. Με οσα διαβασα εδω μεσα, καταλαβα οτι ενας καλος μυλος ειναι πιο σημαντικος ακομα και απο την μηχανη. Ειναι μια αναγκαια επενδυση για καποιον που θελει να πιει καφε.
kspyr έγραψε:Αυτό θα σου κάνει: http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid= ... rettyPhoto, παρ' όλο που έχει λίγο πιο μικρή πατούρα από το μαμά.
Πάντως μην περιμένεις καμμιά φοβερή βελτίωση, για δύο λόγους:
1. Οι τρύπες είναι αρκετά μεγάλες, οπότε δεν μπορείς να αλέσεις ψιλά
2. Η αντλία της μηχανής έχει πολύ γρήγορη ροή από κατασκευής.
Τουλάχιστον δεν "καίγεται" ο καφές όπως με το πρεσσαριστό φίλτρο, είναι λίγο πιο αρωματικός και γλυκός.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, kspyr

Απάντηση