AEG EA150

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Τετ Ιαν 29, 2014 7:39 pm

Καλώς σας βρήκα και πάλι..
Διαβάζω το φόρουμ τακτικά, αλλά γενικά ελλείψει γνώσης και με δεδομένο το "βόλεμα" που η x7.1 μου παρέχει δεν έχω επεκτείνει τις ανησυχίες μου.. μεχρι σήμερα...
Εκτός από την illy λοιπόν, έχω ως "πρωινή" γραφείου εσπρεσιερα την AEG EA150 την οποία έχω αγοράσει και εγώ δεν ξέρω από πότε (μπορεί και πριν από 8-0 χρόνια..)
Μου δίνει καφέ με απολύτως ικανοποιητική κρέμα (εντυπωσιακή θα έλεγα) και την έχω "παντρέψει" σχεδόν (με ελάχιστες στιγμές απιστίας) με καφέ illy που αγοράζω έτοιμο από το σούπερ μάρκετ.
Το πρόβλημα;;; Ισως να μην το καταλάβαινα ως πρόβλημα, εάν δεν διάβαζα εδώ για χρόνους εκχύλισης κτλ και δεν άρχιζα τον τελευταίο καιρό να παρατηρώ τις διαφοροιήσεις και τις λεπτές ισορροπίες και διακυμάνσεις γεύσεις που είναι ζητούμενο πράγματι σε έναν καλό εσπρέσσο..
Τα δεδομένα -και ζητούμενα- λοιπόν πέραν του είδους και της μάρκας καφέ:
Η εκχύλιση για μονό καφέ δεν διαρκεί πάνω από 8-9 δευτερόλεπτα. Επιπλέον, νομίζω ότι ο καφές δεν είναι αρκούντως λιπαρός και πηχτός. τι φταίει;
Για διπλό ¨το κρατάω" παραπάνω, στο διπλάσιο δηλαδή, κάνοντας χρήση του διπλού καλαθιού.
Επειδή είναι pressurized το φίλτρο, κάπου διάβασα ότι ο χρόνος εκχύλισης δεν παίζει κανένα ρόλο. το κατάλαβα καλά?
Τι μπορώ να κάνω για να πάρω από αυτό το "σκυλί" (δεν μου έχει ζητήσει τίποτα πλην κάποια αφαλάτωσης κάθε χρόνο) το καλύτερο;
Χρειάζεται να κάνω κάποια εκτεταμένη συντήρηση της;
Σημειωτεον ότι με την παρατεταμένη χρήση της (1-2 καφέδες την ημέρα τα τελευταία 8-9 χρόνια είναι μεγάλη χρήση) το πορταφιλερ είναι μάλλον ταλαιπωρημένο, ιδίως στο πλαστικό του που έχει σχεδόν στραβώσει, ενώ αραιά και που το μονό φίλτρο βουλώνει. Πως μπορώ να καθαρίσω τα φίλτρο ωστε να μην βουλώνουν;

Διαβάζω ότι καποιοι έχουν αλλάξει τα καλαθάκια και portafiller τους. Εχει νόημα να το κάνω και εγώ σε αυτή την μηχανή; Τι θα κερδίσω; Το έχει κάνει κανείς στην συγκεκριμένη;
Παρήγγειλα και μια ζυγαριά ακριβείας και θα αγοράσω και μια μεζούρα για να ξέρω τις ποσότητες και να πειραματιστώ. Για μύλο δεν το σκέφτομαι προς το παρόν, για να είμαι ειλικρινής...

Εν κατακλείδι, προσβλέποντας στην εμπειρία σας
Πως θα συντηρήσω την μηχανή; Θα δω διαφορές μετά;
Πως μπορώ να φτάσω στην σωστή χρονικά εκχύλιση;
Να αγοράσω νέα καλάθια και νέο πορτφιλερ? Ποιά; Εάν βελτιωνόταν το αποτέλεσμα δεν θα είχα πρόβλημα να δώσω κάποια έξτρα χρήματα (όπως είπα, περιμένω ζυγαριά ακριβείας).
Εχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ, ακόμη και για δημιουργία ελεύθερου portfiller αλλά η αλήθεια είανι πως.. μπερδεύτηκα με τον τεράστιο όγκο γνώσης που έχετε σωρρεύσει..

ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Ζήσης

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από lio14 » Τετ Ιαν 29, 2014 8:12 pm

Ζηση μου ολα αυτα που ρωτας εχουν πολλες απαντησεις. Μπορουν ομως και να καλυφθουν και με μονο μια που δυστυχως την περνας στο ντουκου.
Ο μυλος...
Ειναι πολλα αυτα που χρειαζεσαι οπως non pressurized pf, καινουρια καλαθακια κ.α. Για νεο pf επειδη δε γνωιζω το κοστος δεν μπιρω να σου πω και αν αξιζει τον κοπο.
Αλλα για να παρεις το μεγιστο καλο εσπρεσσο απο αυτη τη μηχανη με παραλληλα σωστες χρονικα εκχυλισεις, χωρις μυλο εστω και χειροκινητο δε νομιζω.

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Τετ Ιαν 29, 2014 8:35 pm

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση..
1) Εάν κάποιος έχει να υποδείξει λινκ με τα ανταλλακτικά που χρειάζομαι, θα ήμουν ευγνώμων.. Οπως και για τα υλικά συντήρηση - αφαλάτωσης κτλ
2) Μύλο, τώρα που το σκέφτομαι έχω. Είναι ένας μύλος που αγόρασα από το starbuck που στην ουσία λειτουργεί όπως το multi.. εχει διπλή λεπίδα.. και είανι ηλεκτρικός. ΔΕΝ έχει ρυθμίσεις όμως άλλες και στην ουσία κρατάς... χρόνο όταν κόβεις καφέ.. κάνει τίποτα ή να τον πετάξω;;;
Εάν δεν κάνει, ΤΙ θα μου προτείνατε να αγοράσω;;
3) Εχει κανείς την μηχανή αυτή;; Εχει εμπειρία;; Αξίζει να συνεχίσω... μαζί της;;

Ευχαριστώ..

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από lio14 » Τετ Ιαν 29, 2014 10:07 pm

Ο μύλος αυτός δεν κάνει γιατί δεν μπορεί να κόψει τόσο λεπτά όσο χρειάζεται ο εσπρέσσο.
Αναλόγως το μπάτζετ που διαθέτεις μπορείς να δεις...
Απο 55 ευρώ ο Porlex χειροκίνητος ή απο 150 ευρώ ο ascaso ο ηλεκτρικός.
Απο εκεί και πάνω ανεβαίνει το κασέ αναλόγως τις προτιμήσεις σου.

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από Victor » Τετ Ιαν 29, 2014 10:45 pm

Αποτι ειδα με μια γρηγορα ματια στον γούγλη, η μηχανη σου πρεπει να εχει τα ιδια ανταλλακτικά με την δικια μου, οποτε διάβασε το αντίστοιχο τοπικ και θα βρεις αρκετες πληροφορίες.

ΕΑ120

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Πέμ Ιαν 30, 2014 1:46 am

Ευχαριστώ victor..
ΤΟ διάβασα το θέμα που άνοιξες..
και με διαφώτισε ως ένα σημείο.
Κράτησα σίγουρα το ότι έχεις πλόεν καλύτερο καφέ από του σουπερ μαρκετ.
Και του ότι τελικά, αν κατάλαβα καλά, μετά από σχετικούς πειραματισμούς ύψους κοπής και ποσότητας με το καλάθι της delongi τελικά είδες καλύτερο αποτέλεσμα..
Σκέφτομαι πλέον σοβαρα την αγορά μύλου.
Μια οικονομική ηλεκτρική λύση είναι αυτή απ ο,τι φαίνεται
http://www.barista-shop.gr/espresso-equ ... /Gaggia_Mm
στα 100 ευρω..
εχει κανείς εμπειρία από την συγκεκριμένη;; Αν είναι να δώσω 50+ για χειροκίνητη, καλύτερα αυτή... εφόσον είναι καλή βέβαια...
EDIT: skrutzαροντας, βρήκα και διάφορες άλλες όπως της delongi με ορισμό ύψους κοπής κτλ με κόστος κάτω από 50 ευρώ..
Θυμήθηκα, δε, :) ότι υπάρχει και ολόκληρο τοπικ στο εδώ σαιτ, οπότε... πάω πάλι για διάβασμα...

Από το ίδο μαγαζί σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερο να προμηθευτώ και shower σίτα και εάν είχατε να μου προτείνετε κάποιο καλαθάκι να ανατιακαταστήσω με non pressurized πλέον.. εκτός φυσικά από τον delongi που ήδη αναφέρετε τον κωδικό του στο τοπικ του victor
Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να σας φανεί κουφό; Εάν αγοράσω triple cap (δηλαδή τριπλών δόσεων;) θα μπορώ να κάνω με το ίδι και μονούς καφέδρες;;;

Ελπίζω να δούμε φως...
Να είστε καλά και καλούς καφέδες..

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Παρ Ιαν 31, 2014 11:15 pm

Αυτές τις ημέρες συνέχισα το διάβασμα και έκανα και μια μικρή έρευνα αγοράς.
Για μύλο, προσανατολίζομαι (μάλλον κατέληξα) στον καινούργιο graef CM702 μοντέλο 2014 που βρήκα στο solino με τιμή κοντά στα 100 ευρώ. Φαντάζομαι ότι θα είναι πιο εύκολοι (ίσως πιο απλοϊκοί) στην χρήση από τους άλλους της ascaso.,,
Σειρά έχει η αγορά shower σίτας το οποίο έβγαλα ήδη από την aeg και πήρα τις διαστάσεις του. Εχω όμως το εξής θέμα, με βάση τα όσα διάβασα στο φόρουμ:
1) Μπορεί να μπει οποιοδήποτε άλλη στη θέση της, έστω και λίγο μεγαλύτερη; το σπουδαιότερο όμως: Το λαστιχάκι-μεμβράνη γύρω από την σίτα είναι αρκετά ταλαιπωρημένο. Αυτό θα πρέπει να με ανησυχεί; Πωλείται πάντα με την δική της μεμβράνη η νέα σίτα;;; γιατί, τότε θα πρέπει να βρω και αυτ΄οτο ανταλλακτικό
2)και 3) Τι θα κάνω με καλαθάκι και εάν χρειάζεται αλλαγή και το portafiller...
Μπορώ σε καλαθάκι διπλό να κάνω μονό εσπρέσσο;; Λογικά οχι.
Να παραμείνω στο δικό του pressurized καλαθάκι ή να αγοράσω καινούργιο;;;

Αυτά τα ερωτήματα.. και οι απαντήσεις είναι απολύτες ευπρόσδεκτες..

Οδεύω ολοταχώς σε αγορές και αναβαθμίσεις..

Ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από Victor » Σάβ Φεβ 01, 2014 1:25 pm

Για τον μυλο δεν ειμαι ο καταλληλος να σου απαντησω εαν αξιζει ο graef ή οχι, αυτο που μπορω να σου πω παντως ειναι οτι δεν εχουν καποια πολυπλοκότητα οι ascaso!

Οσο για την shower screen αφου θα την αλλαξεις παρε μαζι και την αντίστοιχη φλάντζα στις διαστάσεις της εργαστασιακής.
Για το pf και τα καλαθακια νομιζω εχεις ετοιμες τις λυσεις απο το θεμα για την AEG 120, χρειάζεσαι μονο ενα διπλο και εαν θες και για μονο καφε και ενα μονο (αλήθεια γιατι θες μονο εσπρέσο? :e014: )

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Σάβ Φεβ 01, 2014 1:55 pm

Victor εχεις δίκιο ως προς την πολυπλοκότητα..
Εννοούσα ότι παρέχουν περαιτέρω δυνατότητες τις οποίες μάλλον δεν θα χρειαστώ.. ενώ η άλλη είναι πιο απλή...
Για το shower screen δεν λεω φυσικά να βάλω ξανά το δικό του. Πρεπει να βρω κάποιο να του ταιριάζει. Ξερει κανείς ποιό; Ξέρει εάν θα χρειαστεί το λαστιχάκι το δικό του ή από το καινούργιο shower screen??
Μονό εσπρέσσο πίνω που και που... αλλά δεν βρίσκω τον κωδικό ΚΑΙ για το μονό καλαθάκι.. Μόνο το διπλό..

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Σάβ Φεβ 01, 2014 6:22 pm

Επειδή μάλλον το πιο δύσκολο θέμα είναι αυτό του shower screen να ρωτήσω θα ήθελα επίσης
Μπορώ να αλλάξω με οποιαδήποτε άλλη διάσταση, πλην αυτής των 51μμ που είναι η εργοστασιακή??
ΓΙατί, σκέφτομαι, πως εάν έχει νόημα να αλλάξω αυτό, λογικά θα είναι επειδή έβαλα κάποιο καλύτερο ή μεγαλύτερο. εαν είναι να βαλω πάλι την ίδια διάσταση, τι νόημα θα έχει;;
και από εκεί και πέρα: Να βάλω οποιασδήποτε διάστασης ή μάρκας;;;
Δεν μπορώ να πω ότι το κατάλαβα και πολύ καλά αυτό το σκέλος

Ευχαριστώ..

Απάντηση