AEG EA150

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Τρί Φεβ 11, 2014 11:53 am

Εϊμαστε λοιπόν σε νέα επίπεδα. ευχαριστώ όλους για την μέχρι τώρα συμβολή :respekt:
Πάμε παρακάτω λοιπόν
Εν αναμονή: ταμπερ, ζυγαριά ψηφιακή, 2 καλαθάκια (το διπλό και το διπλο+) και το ερώτημα προς τους συναθλητές είναι
Να κόψω το portafiller? να το ανοίξω ή να το αφήσω??
Στην περίπτωση σφαγής, λογικά σε ένα σιδηρουργείο θα γίνει η δουλειά??
Βέβαια, δεν ξέρω εάν θα μου χωρέσει και το διπλό+ καλαθάκι

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από glf » Τρί Φεβ 11, 2014 5:14 pm

είδες που μόνο με τη φλάτζα ήρθαν όλα στα ίσια τους; και άμα είσαι εντάξει από χρόνους και σωστό puck τότε δε ξέρω αν αξίζει να έχεις γυμνό pf για.. πάντα.

γιατί μπορεί και να σου πιτσιλάει δεξιά και αριστερά αν δεν το κάνεις σωστά τον καφέ.

στα λέω βέβαια που μόλις πήρα και γω γυμνό, αλλά πήρα δεύτερο, ξεχωριστό PF. κυρίως για να έχω ένα χερούλι με μονό καλαθάκι και ένα χερούλι (το γυμνό) για το διπλό καλαθάκι.
οπότε τα freddo τα κάνω με το γυμνό. και επειδή ακριβώς είναι και ίσιο από κάτω, βολεύει καλύτερα στο πάτημα στον πάγκο, πατάει ολόισια.

αλλά δε ξέρω αν προσωπικά θα την έβγαζα μόνο με γυμνό. ας μας πούνε και τα παιδιά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από Christos » Τρί Φεβ 11, 2014 6:35 pm

Η περίπτωση του Ζήση είναι κάπως διαφορετική. Το μεγάλο καλαθάκι, απ΄ότι έχω καταλάβει από αυτά που διαβάζω, δεν του χωράει στο portafilter και αναγκαστικά πρέπει αυτό να κοπεί στην βάση ή να του ξεβιδωθεί ο πάτος (δεν ξέρω) εάν θέλει να έχει την δυνατότητα να χρησιμοποιεί δόσεις πάνω από 14g που σε αρκετούς καφέδες αυτό είναι απαραίτητο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από SimosCA » Τρί Φεβ 11, 2014 6:49 pm

το γυμνο pf ειναι καλο για να βελτιωσεις την τεχνικη σου στην κατανομη του καφε μεσα στο καλαθακι αλλα και για το πατημα.
παρατηρωντας την εκχυλιση με γυμνο pf θα καταλαβεις τι παει λαθος πχ αν δεις και αρχιζει και πιτσιλαει απο 1-2 τρυπουλες,ο καφες δεν εχει κατσει καλα αρα το νερο υποπιεση καπου θα περναει περισσοτερο απο το puck του καφε και καπου λιγοτερο.το αποτελεσμα θα ειναι να μην παρεις ολες της ουσιες του puck.
επισης την ωρα της εκχυλισης μπορει να μην σου πιτσιλαει αλλα αν παρατηρησεις προσεκτικα και δεις πχ το χρωμα του καφε κατω απο το καλαθακι πως το μισο εχει σκουρο χρωμα και το αλλο ανοιχτο παει να πει οτι απο την μια μερια εχει συμπιεστει πιο πολυ ο καφες αρα παλι δεν θα παρεις ολες της ουσιες του puck.
θεωρω την κατανομη του καφε πολυ συμαντικη και σαφως σωστο πατημα στο τελος γιατι αν βαλουμε σωστα τον καφε και πατησουμε στραβα χαλασαμε το puck.καπου ειδα ενα βιντεο που διχνει πως κανεις κατανομη και πατημα μολις το βρω θα το ποσταρο.
νεος και εγω στο αθλημα και ακομα προσπαθω να βρω τα βηματα μου απλα γραφω αυτα που παρατηρω με τον καιρο.

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Τρί Φεβ 11, 2014 8:06 pm

Χρήστο το πλαστικό ξεβιδώνει από κάτω αλλά βγαίνει μόνο ενα μέρος.. Δεν γίνεται γυμνό και εξακολουθεί να οδεύει ο καφές μέσα απο σιδερένιες-αλουμινένιες τρύπες..
Σε κάθε περίπτωση θα δοκιμάσω μόλις λάβω..
Παρατήρηση: με τον φρέσκο καφέ παρατηρώ ότι έχει ένταση πολύ μεγαλύτερη και είναι πιο βαρύς. Είναι θέμα καφέ να υποθέςω, σωστά;

dim_cafe

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από dim_cafe » Τρί Φεβ 11, 2014 8:08 pm

Επειδή και εγώ έχω περάσει απο τις παρπάνω αμφιβολίες- ερωτήσεις θα πώ στον φίλο μας να κάνει ένα βήμα την φορά, αφού έχει διορθώσει τα κακώς κείμενα της μηχανής του, ανανέωση λάστιχων, αφαλατώσεις κλπ, και μπορεί πλέον να πάρει ότι καλύτερο μπορεί απο τη μηχανή του στη φάση που είναι ας δοκιμάσει πρώτα το ελεύθερο καλαθάκι του να δει τις διαφορές στην γεύση που έχει με πριν, να "εκτιμήσει" τις αναβαθμίσεις του και μετά με σωστότερο tamper και με ζυγαριά και με σωστή κατανομή καφέ στο καλάθι θα πάει ακόμα παραπέρα αλλά σιγά σιγά. Πολλοί φίλοι απο εδώ διαβάζω οτι έχειν πάρει τα πάντα, καλαθάκια tamper ζυγαριες τα πάντα και απογοητεύονται οτι δεν πήραν καϊμάκι, ή έχουν ξυνό καφέ κλπ. χρειάζεται εμπειρία στη μηχανή σου χρόνο και πίστεψέ με το ταξίδι είναι ωραίο ως το godshot (αν ποτε μπορούμε να το πετύχουμε). Όσο για το γυμνό κλείστρο εκεί έχουμε the ugly truth κυριολεκτικά. Στο τέλος ας σε απασχολίσει αυτό κατ'εμε. πολλοί επαγγεματίες δεν τα χρησιμοποιούν γιατι δεν έχουν το χέρι του Θεού ωστε να πατήσουν όπως πρέπει τον καφέ άρα για να μην πιτσιλίσουν τον τόπο...κανονικό κλείστρο. Εκτώς και αν πάρεις σταθερό δυναμομετρικό μηχανικό πατητήρι με χειροκίνητο μοχλό και το πάτημα είναι αλφάδι. Μέχρι τότε και διχρωμίες θα βλέπεις και μονόμπαντους κώνους θα βλέπεις και πιτσίλισμα, δεν τρέχει τίποτα το στόμα σου είναι ο τελικός και αδιαμφισβήτητος κριτής.
Αυτά τα λίγα.
Με εκτίμηση
Δημήτρης.

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 2:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Ascaso Uno steel PID
2η Μηχανή:: GaggiaCarezzaDeluxe
Μύλος:: Anfim best
Οι καφέδες μου:: Conquistador, serta, tigratto
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από Θανάσης » Σάβ Φεβ 15, 2014 4:09 pm

Αυτή τη μηχανή την είχα και εγώ. Τη χρησιμοποίησα μόνο με τα press καλαθάκια και έκανε καλό καφεδάκι τηρουμένων των αναλογιών. Καλή επιτυχία φιλαράκι. Ο καλός espresso είναι ένα ταξίδι..

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Πέμ Φεβ 27, 2014 12:12 pm

Παρέλαβα σήμερα το διπλό και τριπλό καλαθάκι..
Το διπλό χωράει μια χαρά
Το τριπλό χρειάζεται:
1) Να αφαιρεθεί ο πλαστικός πάτος
2) Για ένα χιλιοστό που περισσεύει, μπορεί να κουμπώσει στο portafiller αλλά θέλει δύναμη, και φοβάμαι μήπως χαλασ ω την φλάντζα στο γρουπ βάζοντας περισσότερη δύναμη απ ο,τι συνήθως..
Βγάζω λοιπόν το πλαστικό, αλλα εκεί έχει μαζευτεί μαυρίλα και βρωμια..
Το έλυσα όλο το portafiller και το έβαλα σε νερό με dezcal. Εκανα καλά??
Περιμένω να καθαρίσει από τα διάφορα και να δω τι θα κάνω.. Ισως με ένα μικρό γυαλόχαρτο τρίψω τον πάτω από το portafiller.
Καμία άλλη ιδέα??

Στην ουσία το διπλό χωράει μάξιμουμ 13 βαριά 14 γραμμάρια καφέ..
Ουτε λόγος για 17+ που προτείνεται για τους καφέδες taf..
Οπότε, πάλι είμαι σε δύσκολη κατάσταση..

dim_cafe

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από dim_cafe » Πέμ Φεβ 27, 2014 12:20 pm

Καλησπέρα, κάνε το απλό αν έχεις δοσομετρικό ποτηράκι βάλε το διπλό καλάθι με 13 - 14 γραμμάρια καφέ και φτιάξε 45 ml ρόφημα. Αυτό κάνουμε όλοι βελτιώσου στο πάτημα κόψιμο κλπ και μετά πάρε δεύτερο pf κόψε το παλιό και πειραματίσου με το τριπλό στα 18-20 γραμμαρια και 60 ml καφέ.

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Πέμ Φεβ 27, 2014 12:22 pm

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη..
ηδη εκεί πειραματίζομαι..
Επειδή κατάλαβα ότι λόγω κατασκευής μονού και διπλού καλαθιού, τσάμπα πειραματιζόμουν τόσο καιρό, θα συνεχίσω με το διπλό καλαθάκι, κάνοντας... μονό καφέ..

ΥΓ το portafiller είναι κακό να έρθει σε επαφή με dezcal??Μου ήρθε η φλασιά ότι κάπου διάβασα κάτι τέτοιο. και δεν είμαι σίγουρος..

Απάντηση