AEG EA150

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από Victor » Πέμ Φεβ 27, 2014 9:01 pm

Στο διπλό με λιγο πιεση στο leveling μπορεις ανετα να βαλεις 14,5γρ

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Πέμ Φεβ 27, 2014 9:05 pm

Γεια σου Διονύση..

Το απόγευμα πήγα άνετα μέχρι 13,4 και στα 30" είχα καλή ποσότητα, αλλά ολίγον ξινό... οπότε μάλλον θα θέλει 35' εκχύλισης,, θα το ψάξω..
Βαριά να πάω μεχρι 14 αλλά μετά αρχίσει με ένα σχετικό tamping βέβαια, να βουλώνει η μηχανή...
Θα το ψάξω όμως, γαιτί δεν ξερω αν φταίει η μηχανή αφού μου δίνει ολίγον αλλοπρόσαλα αποτελέσματα...

να είστε καλα όλοι για το ενδιαφέρον σας..

joingrato

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από joingrato » Δευ Μαρ 17, 2014 12:37 pm

zvrikos καλησπερα
θελω μια βοηθεια απο εσενα
εχω μια gaggia espresso dose!
σκεφτομαι να παρω τον μυλο GRAEF Μύλος CM 702
αξιξει ?εχεις μεινει ικανοποιημενος?

zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από zvrikos » Δευ Μαρ 17, 2014 12:51 pm

Γιάννη, η εμπειρία μου είναι μικρή στον χώρο.
Ακόμη προσπαθώ να "στρώσω" την καφετιέρα μου (να το πω πιο σωστά: "Το χέρι μου") και ακόμη γνωρίζω διακυμάνσεις ποιότητας στον καφέ που πίνω.
Είναι γεγονός ότι έχω βελτιωθεί, αλλά για κάποιο λόγο (αυτό είναι το πιο ανησυχητικό) δεν μπορώ με ακρίβεια 100% να αναπαράγω τις ίδιες συνταγές. Την μια μέρα έχω τον κόφτη στο 13 και την άλλη στο 14.
Θεωρώ όμως ότι δεν φταίει η μηχανή.
Για την οποία, μπορώ να σου πω ότι έχει καταρχήν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Πείθει πραγματικά ότι είανι ένα καλό μηχάνημα
Με λίγο ψάξιμο, μου είπαν ότι είναι το ίδιο μηχάνημε με την σειρά 8, απλά έχει λιγότερα.. αλουμινένια μέρη εξωτερικά, δεδομένου ότι ο μηχανισμός είανι εσωτερικά ο ίδιος.
Με τα λεφτα που κοστίζει (κοντά στα 100-110) είναι μια μάλλον τίμια αγορά
Οι ρυθμίσεις που έχει ΔΕΝ φαίνονται πολλές, αλλά προς το παρόν, δεν με έχει αποθαρρύνει/σταματήσει αυτό. ισα ίσα, που, όντας αρχάριος, με διευκολύνει το ότι είναι βαθμονομημένη ήδη και έτσι δεν έχω τα αγχη να ορίζε ένα κλικ πάνω ή κάτω χωρίς να ξέρω που βρίσκομαι σε επίπεδο βαθμονόμησης.. Ξέρω πχ ότι τον ταφ τον τρίβω στο 15 και τελείωσε.
Επίσης, καθαρίζεται εύκολα...

Για αρχή, φαντάζομαι ότι είναι μια τίμια λύση και δεν θα χάσεις τα λεφτά σου..
Αλλα, όωπς προείπα, η εμπειρία μου είναι μικρή.. Εάν κάποιος ποιο έμπειρος μπορεί να συνεισφέρει, θα σε βοηθήσει καλύτερα.

vagelisp76

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από vagelisp76 » Δευ Οκτ 17, 2016 8:21 pm

Καλησπέρα σας κ καλώς σας βρήκα.

Έχω την μηχανή aeg 150 και μου έσπασε η βάση κουμπώματος http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid= ... rettyPhoto
και δεν την βρίσκω πουθενά.Είναι κρίμα να αχρηστέψω την μηχανή για αυτό το πρόβλημα.
Αν κάποιος έχει καμία χαλασμένη ή ξέρει κάποιο κατάστημα κατα προτίμηση στην Αθήνα να πάω να ψάξω θα του είμαι υπόχρεος..

Με εκτίμηση

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Οκτ 17, 2016 9:12 pm

Δεν θα βρεις ανταλλακτικά εκτός και αν αγοράσεις κάποια μεταχειρισμένη για κανιβαλισμό.

albiz
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2016 10:03 pm

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από albiz » Κυρ Νοέμ 06, 2016 4:19 pm

Καλησπέρα.
Έχω και εγώ μια AEG EA150 και είχα αλλάξει κούμπωμα. Πήγα στο μαγαζί που είχα προμηθευτεί το κούμπωμα αλλά δυστυχώς μου είπαν το ίδιο ότι έχει πλέον καταργηθεί
Ο κωδικός που ψάχνεις είναι 4071330916 γιατί έχω κρατήσει το σπασμένο με το σακουλάκι του τότε καινούργιου.
Πιθανόν στο εξωτερικό να μπορέσεις να το βρεις, (Βουλγαρία, Ρουμανία).
Π.χ.
https://www.google.gr/search?q=40713309 ... 330916+aeg

http://archiwum.allegro.pl/oferta/bloka ... 28410.html

Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να το κάνεις και πόσο τελικά θα στοιχίσει.
Ψάχνοντας στο Internet όμως είδα ότι η Russell Hobbs 18623 μάλλον είναι ίδια (φασόν) με τη δική μας, ίδιοι διακόπτες ίδιο δοχείο νερού, ίδια φάτσα, ίδιο το ακροφύσιο ατμού. Λοιπόν μήπως θα έπρεπε να το ψάξεις και στην εταιρία Russell Hobbs μήπως και έχει το ίδιο ανταλλακτικό ;
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω παραπάνω. Αν θες ενημέρωσε μας για το τι έκανες τελικά και αν βρήκες άκρη.

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από gzsb » Τρί Φεβ 20, 2018 3:42 am

Παιδια γεια σας.

Μου εδωσε ενας φιλος πριν 2 μηνες την AEG EA150 και μετα απο διαβασμα εδω στο φορουμ καταλαβα οτι το καλαθακι της ειναι pressurized.

Δεν ηξερα τιποτα για μηχανες εσπρεσο πριν μου δωσει αυτη την μηχανη.

Μηπως γνωριζετε αν μπορω να βρω καποιο καλαθακι non pressurized για αυτη την μηχανη που να ταιριαζει στο portafilter της;

Επικοινωνησα με το http://www.eaparts.gr και μου ειπαν οτι μονο επι τοπου αν παω με το portafilter να δουμε αν καποιο non pressurized καλαθακι ταιριαζει.

Το καλαθακι της μηχανης μου ειναι αυτο εδω. Δεν ξερω αν οι διαστασεις που εχει στο link ειναι απολυτα ακριβεις.

http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=41231

Ομως μενω επαρχια και ετσι δεν μπορω να το κανω αυτο.

Ξερω οτι δεν ειναι και καμια μηχανη φοβερη. Ομως δεν υπαρχουν τωρα χρηματα για καποια καλυτερη μηχανη κ μυλο.

Ειδα αυτο εδω το βιντεο στο youtube που μετατρεπει το καλαθι σε non pressurized. Ομως δεν θα ηθελα να το κανω μην τυχον κ χαλασω το υπαρχον καλαθι της μηχανης.

Αν καποιος φιλος τυχαινει να εχει την ιδια μηχανη και ετυχε να εκανε αλλαγη σε non pressurized καλαθακι ας μου πει πιο καλαθακι βρηκε που να ταιριαζει.

Πιστευετε οτι ενα non pressurized θα μου δωσει καλυτερο αποτελεσμα; Ή επι της ουσιας δεν θα δω βελτιωση;


kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από kspyr » Τρί Φεβ 20, 2018 10:10 am

Αυτό θα σου κάνει: http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid= ... rettyPhoto, παρ' όλο που έχει λίγο πιο μικρή πατούρα από το μαμά.
Πάντως μην περιμένεις καμμιά φοβερή βελτίωση, για δύο λόγους:
1. Οι τρύπες είναι αρκετά μεγάλες, οπότε δεν μπορείς να αλέσεις ψιλά
2. Η αντλία της μηχανής έχει πολύ γρήγορη ροή από κατασκευής.
Τουλάχιστον δεν "καίγεται" ο καφές όπως με το πρεσσαριστό φίλτρο, είναι λίγο πιο αρωματικός και γλυκός.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: AEG EA150

Δημοσίευση από loft » Τρί Φεβ 20, 2018 11:48 am

Όταν μετατρέπουμε το καλαθάκι σε non pressurized είναι απολύτως απαραίτητο να έχουμε και έναν αξιοπρεπή μύλο. Δεν θα καταφέρεις ποτέ να ρυθμίσεις τη ροή χωρίς μύλο :c034:

Απάντηση