H βίβλος της Gaggia Classic

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
vpress
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 13, 2017 4:00 pm
Όνομα: Petros
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: rancilio

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από vpress » Τρί Ιούλ 18, 2017 1:56 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το σωληνάκι στο μανόμετρο! Με τόσο χοντρό σωληνάκι μανομέτρου ο δείκτης τρέμει ή είναι μια χαρά?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιούλ 18, 2017 5:23 pm

Define "τόσο χοντρό σωληνάκι".

Άβαταρ μέλους
vpress
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 13, 2017 4:00 pm
Όνομα: Petros
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: rancilio

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από vpress » Πέμ Αύγ 10, 2017 10:29 am

IMG_2960.JPG
IMG_2960.JPG
Εννοώ σωληνάκι με μικρή διατομή από μανόμετρο στο Τ. Τελικά τα κατάφερα να βάλω μανόμετρο! Στην πρώτη απόπειρα πήρα σωληνάκι πλαστικό ίδια διατομή με το σωληνάκι της αντλίας. Το τρέμουλο του δείκτη ήταν τεράστιο! Έπειτα έβαλα ψιλό χαλκοσωλήνα στα 20-30cm και το έκανα σπιράλ, το κόλλησα με καλάι. Το τρέμουλο είναι πλέον ελάχιστο!

Τα συμπεράσματα μου με την ρύθμιση του opv. Διάβαζα ότι όλοι την σετάρουν στα 9 bar και έλεγα υπερβάλουν. Τελικά η διαφορά είναι τεράστια! Μέχρι τώρα δεν μπορούσα να βγάλω καφέ στα 25sec θα έβγαινε πάντα καμένος. Ένας ανεκτός για το στομάχι έβγαινε πάντα στα 16-20. Τώρα με αυτή την ρύθμιση βγάζω στα 25 χωρίς πολλές δοκιμές και η γεύση και η υφή του καφέ έχει απογειωθεί. Το καλαθάκι όταν το αδειάζω βγαίνει πάντα κουφέτο, η ροη κατά την εκχείλιση είναι πάντα καλή και ομαλή. Επόμενη αναβάθμιση PID. Πρώτα ένα απλό PID για να βελτιώσω τον καφέ, και έπειτα ένα PID ελεγχόμενο από Arduino, που εύχομαι να το πάρω και σαν εργασία στην σχολή!

Άβαταρ μέλους
james.
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Απρ 17, 2017 3:00 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
Μύλος:: Graef CM702

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από james. » Κυρ Οκτ 22, 2017 5:03 pm

Μια απορια που εχω.Το μποιλερ στην δικη μου Gaggia Classic 47/2010 Made in EU ειναι αλουμινενιο η ανοξειδωτο?Θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιω για την αφαλατωση κικτρικο οξυ η σουλφαμικο, ωστε να μην δημιουργησω καποια φθορα?
Μεχρι στιγμης αφαλατωνω με τα κοκκινα φακελακια Puly Cleaner των 30g αραιωμενα σε 1 λιτρο νερο τα οποια γραφουν οτι περιεχουν Citric acid και Tartaric Acid.

AlexanderK
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2016 9:31 am

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από AlexanderK » Δευ Μάιος 14, 2018 9:39 am

Καλημέρα,

καινούργιος κάτοχος gaggia αλλά της καινούργιας.
Η βίβλος ισχύει και στο καινούργιο μοντέλο;
Υπάρχουν διαδικασίας όπως backflushing που δεν μπορούν να γίνουν λόγω έλλειψης τριπλής βαλβίδας;
Είμαι άσχετος, είναι η πρώτη "σοβαρή" μηχανή που αγοράζω και ψάχνομαι λίγο

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από dkstopo » Δευ Ιούλ 16, 2018 6:24 pm

καλησπέρα
Προχθές βρηκα το χρόνο και ορεξη να ασχοληθώ με την νέα μου μηχανη και τοποθέτησα το μανόμετρο.
Το PID που εχω παραγγείλει δεν έχει φτάσει ακόμα, μάλλον τον Αυγουστο θα είναι εδώ.
Αυτο που σκέφτομαι να βάλω είναι έναν TIMER για να την εκχύλιση. Έχει ασχοληθεί κάποιος με κατι αντίστοιχο? φυσικα οχι καταναγκη μονο με την classic.

ευχαριστώ.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από dimitrisnd » Τρί Ιούλ 31, 2018 11:36 pm

Ποια η πρακτική διαφορά του ελεγχόμενου από arduino PID ελεγκτή?
Όσο για το timer, με λίγο ψάξιμο που έκανα νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κοτσάρεις ένα τετοιο https://www.amazon.com/Timer-Delay-Rela ... B00PD65UGA στο διακόπτη της αντλίας. Πλήρως προγραμματιζόμενο, 5Α αντοχή, με εξαιρετικό manual για παραμετροποίηση. Αρκει να ξέρεις αγγλικά και τεχν. ορολογία που μάλλον το κατέχεις.
Ουσιστικά θα δίνεις εσύ τάση χειροκίνητα και αυτό μετά από προ-προγραμματισμένο χρόνο θα κάνει κράτει τη τροφοδοσία της αντλίας.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Αύγ 01, 2018 1:01 pm

Δημήτρη πέρα από το οικονομικό αυτό με το arduino PID νομίζω ότι πρεπει να ξέρεις τι κάνεις μιας και έχεις τον πλήρη έλεγχο προγραμματιστικά
Αν έχει ασχοληθεί κάποιος εδώ μέσα δεν ξέρω
εδώ είναι ένα project ενός τύπου που μάλλον ξέρει πολλά...
http://www.cyberelectronics.org/?p=458

o timmer που λες είναι 12v οποτε μάλλον σκοτούρες θα προσθέσει
σκεφτόμουν κάτι τέτοιο
https://www.ebay.com/itm/Inkbird-Digita ... itleDesc=0
γιαυτό έχω παραγγείλει κουτί που να χωρά το PID και αυτό αν τελικά το προχωρήσω.

ο τύπος το έχει πάει σε αλλο επίπεδο...
GC_Inside_Close.jpg
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από dimitrisnd » Τετ Αύγ 01, 2018 9:56 pm

Έχεις απόλυτο δίκιο μου ξέφυγε η πιο σημαντική παράμετρος( τη θεώρησα ψιλοαυτονόητη ο α-νόητος), αλλά αυτό είναι το σκεπτικό.
Κάτι διακριτικό, προρυθμισμένο από εσένα, κατά προτίμηση εντός της μηχανής.
Ο τύπος είναι θεός, το έχει τερματίσει, αλλά όπως βλέπεις για να έχει αξία η τοποθέτηση arduino, πρέπει να έχεις προς έλεγχο πολλές παραμέτρους όπως preheating coils, pre-infusion, +τον έλεγχο θερμοκρασίας.
To να πάρεις και pid και arduino μετά, διπλό έξοδο είναι. Λογικά δεν αξίζει το κόπο παρά μόνο αν έχεις πανύψηλα τον πύχη ή απλά γουστάρεις ερασιτεχνικά-φοιτητικά να ασχοληθείς ως hobby.
Ένα pid τοποθετημένο από εσένα είναι το μεγαλύτερο όφελος με το μικρότερο δυνατό κόστος (μικρότερο και από το να έπαιρνες έτοιμη την μηχανή με το pid)

Βασίλης13
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 1:04 pm

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από Βασίλης13 » Σάβ Μαρ 28, 2020 5:30 pm

Καλησπέρα.. Θέλω να κάνω συντήρηση την gaggia μου.. Αρκεί μόνο ένας καθαρισμός backflush κ μια αφαλάτωση ή πρέπει να ανοίγεται από τεχνικό κ το boiler για καθάρισμα αφαλάτωση κλπ; Καθώς επίσης θέλω να αλλάξω κ τα σωληνακια του νερού γιατί από τον καιρό έχουν πιάσει μουχλα πάνω.. Πως αλλάζουν αυτά πρέπει να λυθεί από μέσα;

Απάντηση