Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Κυρ Ιαν 21, 2018 10:41 am

Καλημέρα, έχω μια ερώτηση σχετικά με την αφαλάτωση της Oscar II.

Όσες φορές έχω κάνει descale μέχρι τώρα, έχω ακολουθήσει την διαδικασία που αναφέρεται εδώ https://www.youtube.com/watch?v=yEGfyJkWSqU (σε γενικές γραμμές, προσέθετα dezcal στον δοχείο, το άφηνα για κανένα μισάωρο και μετά πάταγα τα κουμπιά για εσπρέσσο μέχρι να αδειάσει το δοχείο, έκλεινα την καφετιέρα, έβγαζα νερό κι ατμό από το ακροφύσιο, ξαναγέμιζα με καθαρό νερό το δοχείο και επαλάμβανα την διαδικασία 2 φορές για να ξεβγάλω ότι υπολύμματα από dezcal υπήρχαν, ενώ για την σίτα και το portafilter, cafiza σε καυτό νερό για κανά μισάωρο).

Είδα στο site πως ο σωστός τρόπος για να κάνεις αφαλάτωση στις Heat Exchange μηχανές, είναι να ανοίξεις το πίσω μέρος της μηχανής για να αδειάσεις το νερό από το boiler. Η ερώτηση μου είναι αν πρώτα απ'όλα αυτό που κάνω εγώ έχει κάποια χρησιμότητα και το σημαντικότερο, αν με αυτό που έκανα μέχρι χθες το βράδυ (που έκανα τελευταία φορά αφαλάτωση), κάνω κακό στην υγεία μου γιατί ίσως πίνω και υπολείμματα dezcal αν εκτός από λάθος αφαλάτωση, δεν αφαιρούνται και το τοξικότατα χημικά που έβαλα στο δοχείο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Ιαν 21, 2018 2:49 pm

Έχει η Oscar v2 έξοδο για ζεστό νερό; Το βίντεο που παραθέτεις είναι για μηχανές που διαθέτουν έξοδο για ζεστό νερό. Φαντάσου οτι το boiler είναι μισό γεμάτο με νερό (μέχρι να καλύπτει την αντίσταση) κ το υπόλοιπο είναι ατμός. Το νερό το παίρνει από τρύπα που είνα χαμηλά και τον ατμό από τρύπα που είναι στην κορυφή. Αν λοιπόν το boiler γεμίσει με νερό+αφαλατικό και δεν έχει έξοδο για νερό, δεν μπορείς να το αδειάσεις πλήρως παρά μόνο με την μπελαλίδικη κ ανορδόδοξη μέθοδο που φαίνεται εδώ στην πρώτη Oscar.
Η πιο σωστή διαδικασία βέβαια είναι να λυθεί το boiler, ώστε να είσαι σίγουρος με τα ματάκια σου ότι καθαρίστηκε από τα άλατα και δεν έμεινε ίχνος αφαλατικού.

Απ' οτι βλέπω σε ένα άλλο βιντεάκι η Oscar v2 διαθέτει μια εξαιρετικά βολική τάπα αποχέτευσης, η οποία ανοίγει με ένα κλειδί άλεν. Αν πιάνουν τα χέρια σου κάνε μια προσπάθεια φυσικά με τη μηχανή σβηστή κ κρύα. Η τάπα ενδεχομένως να έχει σφραγιστικό και να σε δυσκολέψει οπότε καλό είναι να έχεις κ εσύ κάποιο ήπιο σφραγιστικό ή τεφλόν όταν την επανατοποθετήσεις για να αποφύγεις τις διαρροές.

Στη δικιά σου περίπτωση αν δεν έκανες την πρώτη διαδικασία (Oscar v1) ή τη δεύτερη που δείχνει το βίντεο (με την τάπα) σημαίνει ότι έμενε αφαλατικό στο boiler, το οποίο με τα ξεβγάλματα ή τα επόμενα καφεδάκια απλά παρέμενε και και στη συνέχεια με κάφε προσθήκη φρέσκου νερού όλο και αραίωνε. Λογικά ο ατμός μετά από κάθε αφαλάτωση θα σου δίνει ξινή γεύση στο γάλα.

Το cafiza δεν κάνει αφαλάτωση, κάνει καθαρισμό, άρα είναι άλλη διαδικασία.

cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Κυρ Ιαν 21, 2018 5:53 pm

Σε ευχαριστώ Luckees.

Δεν το βλέπω να ανοίγω το boiler για να κάνω τέτοιου είδους αφαλάτωση.

Ξέρει κάνείς να μου πει αν αυτό που κάνω εγώ, βοηθάει καθόλου ή είναι μάταιο? Επίσης, αν έχει κανείς γνώση, υπάρχει κίνδυνος υγείας από τα υπολλείματα του dezcal στο boiler (άρα και στο στομάχι μου)? Επαναλαμβάνω πως μετά από την κάθε αφαλάτωση, γέμιζα/άδειαζα την καφετιέρα με καθαρό νερό 3 φορές πριν την ξαναχρησιμοποιήσω για καφέ.

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Ιαν 21, 2018 8:51 pm

Φίλε μου αν είχα αυτή την εναλλακτική στην oscar μου η αφαλάτωση θα ήταν παιχνιδάκι. Θα σου πρότεινα αν φοβάσαι να το κάνεις να την πας κάπου έξω γιατί έτσι όπως το περιγράφεις όλο το αφαλατικό μένει μέσα στο boiler κ κατά συνέπεια στον ατμό σου. Αν επιμένεις να το κάνεις μόνος σου τουλάχιστον αντί για dezcal χρησιμοποίησε κιτρικό οξύ (ξινό) που είναι πιο ήπιο.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Σεπ 11, 2020 3:04 pm

Σύμφωνα με το elektros.it για να γίνει σωστά η αφαλάτωση του ΗΧ σωλήνα πρέπει να βάλεις μπροστά τη μηχανή ώστε τραβήξει όσο νερό χρειάζεται για να γεμίσει το boiler κάνοντας τον χαρακτηριστικό δυνατό ήχο. Μετά κλείνουμε τη μηχανή, βάζουμε διαλυμένο καλά ένα σακουλακι ξινό στο δοχείο, ξεβιδωνουμε το πάνω καπάκι της μηχανης και αποσυνδεουμε το μπλε καλώδιο της 2way valve στα αριστερά μας. Με αυτό το τρόπο δεν υπάρχει πιθανότητα να τραβήξει η μηχανή νερο στο boiler καθ' όλη τη διάρκεια της αφαλάτωσης. Ανοίγουμε πάλι τη μηχανή, αφήνουμε να ζεσταθεί, καλύπτουμε όλη τη περιοχή που έχει νίκελ με μια πετσέτα, βγάζουμε τη ντουζιέρα, κ τρέχουμε 500μλ νερό από το γκρουπ. Σβήνουμε και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία μετά από μισή ώρα. Ξανακάνουμε τη διαδικασία μέχρι να μείνουν περίπου 500 μλ στο δοχείο. Διαλύουμε μια κουταλιά μαγειρική σόδα κ τη ρίχνουμε στο δοχείο. Περνάμε και το νερό που απέμεινε μέχρι να βγάλει ειδοποίηση για συμπλήρωση του νερού. Σβήνουμε τη μηχανή κ περιμένουμε δέκα λεπτά να δράσει η σόδα. Βγάζουμε το δοχείο κ αδειάζουμε ότι νερό είχε απομείνει. Το ξεπλένουμε καλά κ το γεμίζουμε με καθαρό νερό. Περνάμε από το γκρουπ καθαρό νερό κ είμαστε έτοιμοι. Αυτή η διαδικασία πρέπει να επαναλαμβάνεται τουλάχιστον μία φορά τους τρεις μήνες.
Όσο αναφορά την αφαλάτωση του μποιλερ πρέπει να γίνεται μια φορά το χρόνο και ευτυχώς η oscar2 έχει "βρυσάκι" τοποθετημένο στο μποιλερ. Προσοχή όμως στο βιδωμα να γίνει με τεφλόν.

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από edifis » Πέμ Σεπ 17, 2020 8:39 am

A τόσο εύκολη είναι η αφαλάτωση... :f010:

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από georgevag » Τετ Σεπ 23, 2020 2:27 am

Τυχαία βρήκα αυτόν το Ρώσο που έχει πολύ ωραία βίντεο για την Oscar2 φτάνει να βάλετε τους υπότιτλους στα αγγλικά... (αν δε ξέρετε ρώσικα) :?

Ένα βίντεό του δείχνει την αφαλάτωση του μπόιλερ από τη βίδα που λέγαμε!
https://www.youtube.com/watch?v=_xRimVl5aSA

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από geoiron » Κυρ Μάιος 16, 2021 4:15 pm

Επειδή έχει έρθει η ώρα για αφαλάτωση της μηχανής (και πολύ άργησε), θα σας περιγράψω πως έχω καταλάβει την διαδικασία και παρακαλώ για τυχόν διορθώσεις. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
-Με κρύα την μηχανή, ανοίγουμε καπάκια και αδειάζουμε το boiler και το δοχείο νερού.
-Βιδώνουμε προσωρινά την βίδα του boiler
-Φτιάχνουμε το διάλυμα της αφαλάτωσης και γεμίζουμε το δοχείο του νερού. Αφού το γεμίσουμε, ανοίγουμε την μηχανή ώστε το boiler να γεμίσει με το διάλυμα.
-Αφήνουμε το διάλυμα μέσα στο boiler για ένα μισάωρο, επιτρέποντας να δράσει. Κατα τη διάρκεια του μισάωρου η μηχανή παραμένει κλειστή (?)
-Αφού περάσουν τα 30', αδειάζουμε και πάλι το boiler όπως κάναμε αρχικά.
-Πλένουμε το δοχείο του νερού, το γεμίζουμε με καθαρό νερό, ανοίγουμε τη μηχανή και επιτρέπουμε το καθαρό νερό να μπει στο boiler. (Επαναλαμβάνουμε την διαδικασία 2-3 φορές)
-Τέλος, αφήνουμε καθαρό νερό να τρέξει από το γκρουπ.

Κάπως έτσι έχω καταλάβει την διαδικασία. Παρακαλώ τους έμπειρους για επιβεβαίωση και διορθώσεις.
Επίσης:
1) τι υλικό χρησιμοποιείτε για να φτιάξετε το διάλυμα της αφαλάτωσης?
2) είναι καλύτερο να κάνουμε την αφαλάτωση του boiler πρώτα και μετά να κάνουμε την αφαλάτωση του HX σωλήνα?

(Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, ελπίζω να μη κούρασα)

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από georgevag » Τρί Μάιος 18, 2021 3:21 pm

Καλησπέρα. Προσωπικά κάνω μια φορά τους δύο μήνες αφαλάτωση τον ΗΧ και δύο φορές τον χρόνο το μποιλερ μαζί με τον ΗΧ. Ένα φακελάκι ξινό διαλυμμενο καλά σε ένα φλυτζάνι ζεστό νερό και μέσα στο τεποζιτο της μηχανής.
Ναι όπως το είπες γίνεται. Όταν γεμίσει το μποιλερ θα ανάψουν και τα δύο λαμπάκια. Μην αγχωθεις. Κλείνεις την μηχανή από το διακόπτη και την ξαναανοιγεις. Όταν κάνεις αφαλάτωση το μποιλερ είναι ευκαιρία να κάνεις και τον ΗΧ. Άρα όταν γεμίσει το μποιλερ και αφού έχεις αφαιρέσει την ντουζιέρα, βάλε ένα ποτήρι στο γκρουπ κ άσε νερο να τρέξει. Δοκίμασε το νερό και αν είναι ξινό είσαι οκ. Εάν η επιστροφή από την opv προς το τανκ γίνεται με εμφανές σωληνάκι, βγάλτο και βάλτο σε ένα ποτήρι. Κούμπωσε το τυφλό και κάνε δύο τρια μακριά backflush να πάει το νερό και στην επιστροφή αλλά και δια μέσου της τριοδης στην αποχέτευση. Δοκίμασε λίγο το νερό εάν είναι ξινό. Αν ναι κλείσε την μηχανή, δεν θέλουμε ατμούς. Το νερό είναι ήδη ελαφρώς ζεστό μετά από αυτή τη διαδικασία. Περιμένεις περίπου είκοσι λεπτα, βγάζεις το τανκ και ξαπλώνεις τη μηχανή προς το αριστερό σου χέρι όπως την κοιτάς από μπροστά και συριζα στο τραπέζι. Βάζεις το ακροφύσιο του ατμού να κοιτάει προς τα κάτω, έξω από το τραπέζι, βάζεις και ένα ποτήρι από κάτω και ανοίγεις το ακροφύσιο. Θα τρέξει και από εκεί νερό. Κλείνεις πάλι το ακροφύσιο και αφήνεις τη μηχανή αλλά δέκα λεπτά έτσι. Όσο είναι πλαγιαστη ίσως βγάζει σταγόνες από τη βαλβίδα αναπνοής πάνω από το μποιλερ. Βάλε μια πετσέτα από κάτω της για να μη στάζει μεσα στη μηχανή..
Την σηκώνεις κανονικά, βάζεις πάλι το τανκ στη μηχανη και κάνεις αφαλάτωση τον ΗΧ κάνα δυο φορές για όσο νερό έχει απομείνει. Άμα ανάψει ένδειξη για συμπλήρωση νερού βάλε λίγο για να ολοκληρωθεί η διαδικασία..
Όταν αδειάσει πλέον και εχεις τελειώσει την αφαλάτωση, ξεβιδωνεις τη βίδα και αδειάζεις το νερό από το μποιλερ. Ξαναβιδωνεις.. Άδειασε το νερό μαζί με το ξινό που ίσως απέμεινε στο τανκ, ξαναγεμισε το με νερό και ρίξε μια κουταλιά μαγειρική σόδα που την έχεις διαλύσει πιο πριν στο φλιτζάνι. (Στο προηγούμενο ποστ μου είπα εκ παραδρομής να ρίξουμε σόδα μέσα στο τανκ που υπήρχε ήδη το ξινό. Ξέχασα να πω ότι πετάμε το νερό που έχει ήδη το ξινό. Η σόδα ουδετεροποιει το μειωμένο pH και άμα την ρίξουμε σε νερό που έχει ήδη ξινό θα εξουδετερωθεί κ αυτή).
Βάζουμε το τανκ στη θέση του κ ανοίγουμε τη μηχανή να γεμίσει. Κάνουμε περάσματα από ΗΧ, βγάζουμε το σωληνάκι της επιστροφής της opv εκτός τανκ μέσα σε ένα ποτήρι (γιατί θα μας ρίξει ξινό μέσα) και κάνουμε backflush.. Περιμένουμε να δράσει δέκα λεπτά και η μαγειρική σόδα και κάνουμε τα ίδια και με φρέσκο νερό για τελευταία φορά αφού πλύνουμε καλά το τανκ.. Αυταααα.... Τελικά είναι πιο εύκολο να κάνεις αφαλάτωση παρά να την γράφεις πώς γίνεται... :a058:

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Διευκρίνηση αφαλάτωσης Oscar II

Δημοσίευση από geoiron » Τετ Μάιος 19, 2021 3:50 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα την μελετήσω καλά πριν ξεκινήσω την αφαλάτωση και αν έχω κάποια απορία θα ξαναρωτήσω. Θέλω κυρίως να είμαι σίγουρος για την αφαίρεση του σωστού σωλήνα από την OPV.

Απάντηση