Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από focus » Τρί Αύγ 16, 2011 7:37 pm

Πιστεύω ότι και τα 2 υπόλοιπα καλαθάκια είναι για μονό εσπρέσσο, απλά σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις με διαφορετικές ποσότητες.

Ένα ωραίο σχετικό topic στο coffeesnobs.au (αργεί να ανοίξει το link) όπου συνοπτικά καταγράφεται ότι τα μονά καλαθάκια δεν μπορούν να παράγουν αξιόλογο καφέ. ;)

Tol

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Tol » Τετ Αύγ 17, 2011 2:31 pm

Thanx my friend...ήδη ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το διπλό καλαθακι και πράγματι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο..

Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 6:12 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto MK3
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: Cuba Serano Superior
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από xrhstaras » Κυρ Οκτ 23, 2011 12:51 pm

Savvas έγραψε:στο μονο καλαθακι της Silvia το οποιο μπορειτε να το δειτε εδω http://www.cerinicoffee.com/Filter_Bask ... o_1cup.asp
πως πρεπει να βαλω τον καφε?
ο καφες πρεπει να ειναι μοναχα στο μεσο οπου ειναι και οι τρυπες ή μπορω να γεμισω το καλαθακι μεχρι και τα τοιχοματα?
Το λεω αυτο γιατι εβαλα 7γρ. καφε και εφτασε μεχρι τα τοιχοματα...ετσι πρεπει να γεμιζει?
Ναι δεν γεμίζει τέρμα το καλαθάκι. Πολύ γενικά θα δεις πως έχει μια γραμμή που ξεχωρίζει στα τοιχώματα. Εκεί περίπου όταν πατηθεί θα τη σκεπάζει οριακά . Εμπειρικά 7 - 7,5 γραμμάρια για εμένα = γεμίζω μέχρι λίγο από πάνω από τη γραμμή , περνώ το δείχτη χρησιμοποιώντας την άρθρωση στη μέση του δαχτύλου για να φύγει η περίσσια ποσότητα (ναι το έχω μετρήσει άπειρες φορές και πάντα μένουν 7 - 7,5 γρ , αλλά έχει να κάνει και με το χέρι ) και πατάς. Η στάθμη του καφέ είναι πάντα στο ίδιο σημείο τα τελευταία 2 χρόνια που πίνω μονούς .

Υ.Γ υπάρχουν και εργαλεία για να βγάζεις την ποσότητα αλλά δεν με βολεύουν .

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από afonic » Παρ Νοέμ 04, 2011 3:28 pm

Παιδιά μια ερώτηση. Όταν λέμε 50ml εννούμε με την κρέμα από ότι έχω διαβάσει στα άλλα posts.

Σήμερα λοιπόν μια που μου ήρθε η ζυγαριά (yeah!) επιτέλους, μέτρησα 19γμ και έκανα έναν Sweet Blue, πολύ όμορφη ροή στο naked, 26secs, άψογη κρέμα. Επειδή όμως στο εντομεταξύ έπρεπε να κατέβω για 5-6 λεπτά κάτω όταν γύρισα τα 50ml με κρέμα στο δοσομετρικό είχαν γίνει 30ml καφές και 5ml κρέμα. Σίγουρα αναμενόμενο να πέφτει η κρέμα, μήπως όμως στον υπολογισμό πρέπει να υπολογιστεί και αυτό; Επειδή στην ουσία έκανα 30ml καφέ με 19γμ καφέ, μήπως πρέπει να τον αφήνω να τρέχει στα 70ml με κρέμα για να έχω σωστό αποτέλεσμα;

Γευστικά ήταν πολύ καλός ο καφές.

Άβαταρ μέλους
Sandman
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2010 10:26 am
Όνομα: Ερμης
Μηχανή:: ECM Barista
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: Rancilio MD 50
Οι καφέδες μου:: San Pedro, Estate Blend
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Sandman » Παρ Νοέμ 04, 2011 3:34 pm

Ναι, με την κρεμα.

dio

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από dio » Παρ Νοέμ 04, 2011 5:57 pm

φιλε Ιωσηφ ο διπλος εσπρεσσο που πινουμε σχεδον ολοι εδω ειναι 60 ml μαζι με την κρεμα οτι ml λοιπον και να θες να βγαλεις στο ποτηρι σου θα τα υπολογισεις με την κρεμα.
το ποσο θα κατεβει η σταθμη μετα λογο κρεμας(σε αλλο καφε λιγοτερο σε αλλο περισσοτερο)ειναι αλλο θεμα :oneup:

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από focus » Παρ Νοέμ 04, 2011 10:14 pm

Όπως είχαμε συζητήσει ξανά στο παρελθόν, βρίσκω καλύτερη τακτική να ζυγίζω το καφέ κατά της διάρκεια της εκχύλισης. Μερικά πλεονεκτήματα:
  • Καθώς περνάνε οι μέρες από το RD, ο καφές δίνει όλο και λιγότερη κρέμα. Με τη ζύγιση έχουμε πάντα σταθερή αναλογία καφέ/εσπρέσσο (κατά μάζα)
  • Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο φλιτζάνι θες (ιδανικά πορσελάνινο) και όχι απαραιτήτως γυάλινο δοσομετρικό.
  • Μπορείς να παρατηρήσεις και να καταγράψεις πιο εύκολα τη ροή της εκχύλισης (μάζα εσπρέσσο ανά μονάδα χρόνου) και να εντοπίσεις τυχόν channeling που κρύβεται κάτω από το κώνο
Σε ένα νέο καφέ, χρησιμοποιώ στην αρχή δοσομετρικό και ζυγαριά ώστε να καταγράψω ποια είναι η ιδανική αναλογία των λοιπόν άλλων παραμέτρων (ποσότητα, χρόνος εκχύλισης). Έπειτα η επανάληψη της συνταγής είναι εύκολη και μόνο με τη ζυγαριά. :)

mrkaza
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2011 7:02 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: rancilio silvia v3
2η Μηχανή:: 82 C Plaisio
Μύλος:: mahlkoenig vario
Οι καφέδες μου:: Sweet blue , Ιlly Medium roasted
Τοποθεσία: Ζεφυρι Αθήνα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από mrkaza » Τετ Νοέμ 23, 2011 10:50 pm

Αν και ειναι απο εταιρια tamper τα λεει ολα βεβαια εδω αναφερει και κοπανιμα στα πλαγια ... http://www.youtube.com/watch?v=H4KvSMc1 ... r_embedded το παραθετο καθως μια εικονα= χιλιες λεξεις

tsthanos

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από tsthanos » Κυρ Νοέμ 27, 2011 1:50 pm

Εγώ βρίσκω πολύ χρήσιμο, το να σημειώνω (σε ένα αρχείο Excel) παραμέτρους όπως:
- Καφές (π.χ. Sweet Blue) και το ποσοστό, σε περίπτωση που βάλω πάνω από μία ποικιλία (π.χ. 70% - 30%)
- Roast date
- Μύλος
- Διαβαθμίσεις (π.χ. για τον Vario 7 κλικ από το "coarser")
- Χρόνος κοπής, για όποιον έχει timer
- Ποσότητα αλεσμένου (π.χ. 18gr)
- Μηχανή
- Χρόνος εκχύλισης (π.χ. 30sec)
- Ποσότητα καφέ (π.χ. 60ml)
- Σχόλια, με εντυπώσεις ή οτιδήποτε άλλο :)

g-pap

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από g-pap » Τετ Ιαν 25, 2012 12:14 pm

Καλη σας μερα! προσφατα αγορασα μια gaggia color οπου μεσα εχει 2 φιλτρα, 1 για μονο και 1 για διπλο. εχω το εξης προβλημα. με το διπλο φιλτρο και διπλη δοση καφε μου βγαζει 60ml σε 25 δευτερολεπτα. ακριβως το ιδιο μου βγαζει και με το μονο φιλτρο..(60ml σε 25 δευτερολεπτα). κανω κατι λαθος? πως μπορω να πετυχω μονο?(το μονο φιλτρο βγαζει τα 30 ml σε 13 δευτερολεπτα). τα φωτα σας!

Απάντηση