Χειρότερος καφές στα 9bar. Τι πάει λάθος;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Χειρότερος καφές στα 9bar. Τι πάει λάθος;

Δημοσίευση από tachav » Πέμ Σεπ 07, 2023 6:00 pm

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετό καιρό που η καφετιέρα ήταν απείραχτη, είπα να τη ρυθμισω και εγώ στα 9bar. Παρέμβαλα λοιπόν ένα ποτενσιόμετρο στην αντλία, και με τη βοήθεια ενός μανόμετρου στο Portafilter ρύθμισα ανάλογα την πίεση. Προσάρμοσα το κόψιμο για να μου βγαίνει ο καφές στους ίδιους χρόνους με πριν αλλά το αποτέλεσμα ήταν απίστευτη πίκρα!! το ίδιο συνέβη και όταν πήγα στα 10bar (διάβασα ότι πρέπει να μετράς 10 στο κλείστρο για να έχεις 9 στο puck). Οταν η αντλία δουλεύει με φουλ πίεση ο καφές είναι οκ. Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο;

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Χειρότερος καφές στα 9bar. Τι πάει λάθος;

Δημοσίευση από DimK » Δευ Σεπ 11, 2023 10:28 pm

καλησπερα,
πιθανον μειώνοντας τη ροη σου.....αυξησες αθελα σου τη θερμοκρασισ (προφανως δεν εχεις pid)...οποτε πικρος καφες.

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Χειρότερος καφές στα 9bar. Τι πάει λάθος;

Δημοσίευση από DimK » Δευ Σεπ 11, 2023 11:25 pm

....μαλλον λαθος....αφου αλλαξες και κοψιμο με ιδιους χρονους....δεν ισχυει το παραπανω.

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Χειρότερος καφές στα 9bar. Τι πάει λάθος;

Δημοσίευση από Algebar » Τρί Σεπ 12, 2023 8:26 am

Αν η μηχανή σου έχει OPV η ρύθμιση της ΜΕΓΙΣΤΗΣ πίεσης με μανόμετρο στο portafilter γίνεται εκεί.
Ρύθμιση με ποτενσιόμετρο στα 230V της αντλίας δεν έχω υπόψη μου, πες μου αν θέλεις τι μηχανή έχεις και πως έχεις υλοποιήσει τη ρύθμιση.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Χειρότερος καφές στα 9bar. Τι πάει λάθος;

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τρί Σεπ 12, 2023 1:17 pm

tachav έγραψε:
Πέμ Σεπ 07, 2023 6:00 pm
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετό καιρό που η καφετιέρα ήταν απείραχτη, είπα να τη ρυθμισω και εγώ στα 9bar. Παρέμβαλα λοιπόν ένα ποτενσιόμετρο στην αντλία, και με τη βοήθεια ενός μανόμετρου στο Portafilter ρύθμισα ανάλογα την πίεση. Προσάρμοσα το κόψιμο για να μου βγαίνει ο καφές στους ίδιους χρόνους με πριν αλλά το αποτέλεσμα ήταν απίστευτη πίκρα!! το ίδιο συνέβη και όταν πήγα στα 10bar (διάβασα ότι πρέπει να μετράς 10 στο κλείστρο για να έχεις 9 στο puck). Οταν η αντλία δουλεύει με φουλ πίεση ο καφές είναι οκ. Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο;
Τα παραπάνω bar πίεσης συγχωρούν λάθη και ίσως κάνουν τον καφέ να βγαίνει πιο γλυκός. Αν μπορείς ανάφερε τί καφέ βάζεις, πόσα γραμμάρια in and out και σε τι χρόνο.

tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Χειρότερος καφές στα 9bar. Τι πάει λάθος;

Δημοσίευση από tachav » Τρί Σεπ 12, 2023 4:30 pm

Algebar έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 8:26 am
Αν η μηχανή σου έχει OPV η ρύθμιση της ΜΕΓΙΣΤΗΣ πίεσης με μανόμετρο στο portafilter γίνεται εκεί.
Ρύθμιση με ποτενσιόμετρο στα 230V της αντλίας δεν έχω υπόψη μου, πες μου αν θέλεις τι μηχανή έχεις και πως έχεις υλοποιήσει τη ρύθμιση.
Η μηχανή είναι η gaggia new baby 06. Pid δεν έχω. Η υλοποίηση είναι σχετικά απλή. Παρεμβάλεις στο καλώδιο που πάει από το διακόπτη στην αντλία ένα ποτενσιόμετρο 220v, και παίζοντας με αυτό εκτός από από flow control μπορείς να αυξομειώνεις τη ροη του νερού άρα και την πίεση. Υπάρχει πιθανότητα η μειωμένη ροη νερού να ανεβάζει πολύ τη θερμοκρασία με αποτέλεσμα να καιγεται ο καφές; Μήπως τελικά θα ήταν πιο σωστό μια ρυθμιζόμενη opv και να μείνει το υπάρχον mod μονο για flow control και preinfusion;

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Χειρότερος καφές στα 9bar. Τι πάει λάθος;

Δημοσίευση από Algebar » Τρί Σεπ 12, 2023 11:33 pm

Υποθέτω ότι με ποτενσιόμετρο εννοείς κάποιο ρυθμιστή στροφών με το οποίο ρίχνεις την απόδοση της αντλίας. Δεν γνωρίζω αν είναι σωστός τρόπος ρύθμισης της μέγιστης πίεσης αλλά από όσο ξέρω και οι μηχανές με flow control έχουν OPV οπότε μάλλον είναι η ενδεδειγμένη λύση.

tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Χειρότερος καφές στα 9bar. Τι πάει λάθος;

Δημοσίευση από tachav » Πέμ Σεπ 14, 2023 8:47 am

Ναι έχεις δίκιο το διατύπωσα λάθος, ρυθμιστή στροφών εννοούσα. Οπότε πάμε για ρυθμιζόμενη opv και βλέπουμε. Υποθέτω μια λύση είναι της classic η οποία αν δεν κάνω λάθος βιδώνει πάνω στο boiler. Γνωρίζει κάποιος ποιά opv είναι συμβατή πέραν της classic (η οποία είναι δυσεύρετη και ιδιαίτερα ακριβή);

Απάντηση