Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
tasosx
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2020 4:10 pm

Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από tasosx » Σάβ Σεπ 26, 2020 5:30 pm

Παιδιά γεια σας από μένα είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Είχα μία gaggia evolution 10 χρόνια περίπου , έπαιρνα καφέ από coffee island κομμένο από 1,8 έως 2.2 περίπου ανάλογα αν μπούκωνε ή όχι. Με όλα αυτά που έχω διαβάσει δεν ξέρω τι έπινα αλλά έπινα καφεδάκι με καϊμάκι κανονικά .μετά από 10 χρόνια περίπου η μηχανή άρχισε να μη βγάζει καϊμάκι, εγώ κατέβασα το κόψιμο χαμηλά και έφτασα στο ένα και πάλι τίποτα, πήγα τη μηχανή για έλεγχο και μου είπαν ότι δεν έχει καλή θερμοκρασία και ότι αυτό ήταν η αιτία.Με τα χρήματα που θα χάλαγα να τη φτιάξω και λόγω έλλειψης χρημάτων τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο για να πάρω κάτι καλύτερο από αυτά που έχω διαβάσει στο forum βρήκα μία ίδια σε ένα μαγαζί που τους είχε μείνει και την αγόρασα στα 75 ευρώ. Σαφώς είναι καλύτερη αλλά έχω φτάσει να κόβω στο ενάμισι και πάλι καϊμάκι καλό δεν βγάζει πάντα.Στο ενάμισι που κόβω α μη τι άλλο θα έπρεπε να μπουκώνει αφού είναι καινούργια. Οσο αφορά το χρόνο εκχύλισης 15-20 δευτερόλεπτα περίπου και αρχίζει και βγαίνει νερό μετά .Εννοείται πως σκέφτομαι να πάρω μυλο αλλά αυτή τη στιγμή δεν ξέρω μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή. Θα ήθελα τη γνώμη σας να δω τι μπορώ να κάνω σας ευχαριστώ πολύ....

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Σεπ 26, 2020 5:43 pm

Αφού είναι η ίδια τότε χρησιμοποίησε το παλιό portal filter και πες μας αν έχει διαφορά στην εκχύλιση.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από NiPi » Σάβ Σεπ 26, 2020 8:14 pm

15-20 sec η εκχύλιση είναι μάλλον λίγα (δεν ξέρω τη μηχανή σου - έχει pressurized καλαθάκι;) Κόψε ακόμα πιο ψιλά, και μην αποκλείεις την πιθανότητα να έχει αλλάξει κάτι στον καφέ που παίρνεις, να είναι μπαγιάτικος κλπ.

tasosx
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2020 4:10 pm

Re: Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από tasosx » Δευ Σεπ 28, 2020 5:45 pm

johnsin έγραψε:
Σάβ Σεπ 26, 2020 5:43 pm
Αφού είναι η ίδια τότε χρησιμοποίησε το παλιό portal filter και πες μας αν έχει διαφορά στην εκχύλιση.
φίλε μου το ίδιο χρησιμοποιώ και κάνει τα ίδια...

tasosx
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2020 4:10 pm

Re: Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από tasosx » Δευ Σεπ 28, 2020 5:49 pm

NiPi έγραψε:
Σάβ Σεπ 26, 2020 8:14 pm
15-20 sec η εκχύλιση είναι μάλλον λίγα (δεν ξέρω τη μηχανή σου - έχει pressurized καλαθάκι;) Κόψε ακόμα πιο ψιλά, και μην αποκλείεις την πιθανότητα να έχει αλλάξει κάτι στον καφέ που παίρνεις, να είναι μπαγιάτικος κλπ

[/quo το καλαθάκι φίλε μου είναι αυτό που είχα και στην παλιά μηχανή,είναι ελεύθερο με τις πολλές τις τρύπες. τώρα πόσο πιο χαμηλά να κόψω; έχω ακούσει ότι για τις μηχανές τις gaggia στα μαγαζιά κόβουν περίπου γύρω στα 2. άν φτάσω πιο χαμηλά και από το 1,5 δεν είναι παράλογο;δεν ξέρω;

tasosx
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2020 4:10 pm

Re: Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από tasosx » Δευ Σεπ 28, 2020 5:53 pm

tasosx έγραψε:
Δευ Σεπ 28, 2020 5:49 pm
NiPi έγραψε:
Σάβ Σεπ 26, 2020 8:14 pm
15-20 sec η εκχύλιση είναι μάλλον λίγα (δεν ξέρω τη μηχανή σου - έχει pressurized καλαθάκι;) Κόψε ακόμα πιο ψιλά, και μην αποκλείεις την πιθανότητα να έχει αλλάξει κάτι στον καφέ που παίρνεις, να είναι μπαγιάτικος κλπ

[/quo το καλαθάκι φίλε μου είναι αυτό που είχα και στην παλιά μηχανή,είναι ελεύθερο με τις πολλές τις τρύπες. τώρα πόσο πιο χαμηλά να κόψω; έχω ακούσει ότι για τις μηχανές τις gaggia στα μαγαζιά κόβουν περίπου γύρω στα 2. άν φτάσω πιο χαμηλά και από το 1,5 δεν είναι παράλογο;δεν ξέρω; τώρα για τον καφέ μου λένε ότι όπως έρχεται φεύγει πολύ γρήγορα καί πώς είναι ο ίδιος πως χρησιμοποιούν και αυτοι, coffee island είναι,και συμβαίνει αυτό τους τελευταίους μήνες και στην παλιά μηχανή και στην καινούργια.τι νά πω;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Σεπ 28, 2020 9:19 pm

έχουν αλλάξει τον καφέ που αγόραζες παλιά αλλά φταίει κι η μηχανή γιατί είναι presurize και ότι κόψιμο και να κάνεις στον καφέ δεν αλλάζει η ροή.

tasosx
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2020 4:10 pm

Re: Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από tasosx » Τρί Σεπ 29, 2020 9:43 am

johnsin έγραψε:
Δευ Σεπ 28, 2020 9:19 pm
έχουν αλλάξει τον καφέ που αγόραζες παλιά αλλά φταίει κι η μηχανή γιατί είναι presurize και ότι κόψιμο και να κάνεις στον καφέ δεν αλλάζει η ροή.
Φίλε μου επειδή δεν ξέρω και πολλά με το
presurize που λες αν εννοείς ότι το καλαθάκι δεν είναι ελεύθερο είναι με μία τρύπα ή το group έχει κάποια βαλβίδα δεν ισχύει, έχω βάλει ελεύθερο καλαθάκι χωρίς καμία βαλβίδα, παλιά με το ίδιο καλαθάκι όταν έκοβα πιο ψιλό τον καφέ μπούκωνε δεν έτρεχε νερό καθόλου με την παλιά τη μηχανή. Τώρα πήρα καφέ από αλλού τον έκοψα στο 1,7 και πάλι γρήγορη ροή έχει χωρίς καλό καϊμάκι, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται τη μηχανή την ζεσταίνω 15 λεπτά περίπου για να έχει ανεβάσει καλή θερμοκρασία.δεν ξέρω τι να κάνω...

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Σεπ 29, 2020 10:03 am

τότε κόψε ποιο fine τον καφέ.δεν έχει άλλη λογική αν δεν είναι presurize.και κάτι ακόμα ποσά γραμμάρια βάζεις στο PF ?

tasosx
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2020 4:10 pm

Re: Φταίει η μηχανή espresso ή όχι;

Δημοσίευση από tasosx » Τρί Σεπ 29, 2020 12:23 pm

johnsin έγραψε:
Τρί Σεπ 29, 2020 10:03 am
τότε κόψε ποιο fine τον καφέ.δεν έχει άλλη λογική αν δεν είναι presurize.και κάτι ακόμα ποσά γραμμάρια βάζεις στο PF ?
Φίλε μου καταρχάς σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Επειδή είμαι λίγο της Ελληνικής χαχαχα εξήγησέ μου τι εννοείς να κόψω fine . Τώρα όσο για τα γραμμάρια δεν το έχω ζυγίσει ακριβώς αλλά έχω ένα καλαθάκι που μου χουνε δώσει από το coffee island με μία γραμμή ,τον γεμίζω μέχρι τη γραμμή και ίσα που βλέπω το σημάδι της βίδας της μηχανής που ακουμπάει περίπου θα έλεγα 18 με 20 γραμμάρια ότι χωράει

Απάντηση