Σίγουρο channelling...

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Σεπ 08, 2020 10:11 am

Οι light καφέδες έχουν τρελάνει πολύ κόσμο και το Taf φημίζεται για τα light ψησιματά του.
Με καλό εξοπλισμό και εμπειρία μπορεί και να μην πιείς αυτό που πρέπει απο τον καφέ του Taf, δεν ειναι εύκολοι καφέδες.Δεν ξεκινάς όπως είπαν και άλλοι απο κατι πιο εύκολο? Τα κύρια blends των roasters συνήθως ειναι τα πιο εύκολα για να βγούν σωστά στο φλυτζάνι.Πάρε κατι τέτοιο για αρχή.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Τρί Σεπ 08, 2020 11:10 am

Αυτό θα κάνω. Όπως είπα περιμένω το anastazio blend από valcafe, στη συνέχεια το blend από barista Shop και μετά το daily round blend από round cup. Ότι άλλο έχετε να προτείνετε καλοδεχουμενο.

Βέβαια μου προκύπτει μια απορία... Στην Ελλάδα η αγορά είναι περιορισμένη... ΟΚ? Εδώ στο forum που διαβάζω τον τελευταίο καιρό, οι έμπειροι και με καλό εξοπλισμό είναι 20 το πολύ άτομα... Ίσως κάνω και λάθος... Η απορία που μου γεννάται είναι... Για ποιούς απευθύνονται όλοι αυτοί οι δύσκολοι μονοποικιλιακοί που ψήνουν οι roasters συνέχεια? Σίγουρα θα υπάρχουν και έμπειροι που δεν ασχολούνται με το forum, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι τα γεμάτα ράφια που είδα στο taf όλοι οι καφέδες με πολύ κοντινή ημερομηνία θα πουληθούν σε έμπειρους... Και εγώ είδα μόνο το taf...

nkout
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από nkout » Τρί Σεπ 08, 2020 11:49 am

geathana έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 11:10 am
Αυτό θα κάνω. Όπως είπα περιμένω το anastazio blend από valcafe, στη συνέχεια το blend από barista Shop και μετά το daily round blend από round cup. Ότι άλλο έχετε να προτείνετε καλοδεχουμενο.
https://mokka.coffee/brazilia-brazil-fa ... legre.html

Μακραν οτι πιο ευκολο εχω φτιαξει.

Ισως κ taresso tigrato αλλα εχω πολυ καιρο να παρω

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Τρί Σεπ 08, 2020 11:54 am

Ευχαριστώ πολύ. Ο Mokka αν kai single origin είναι εύκολος? Ή γενικά μπορούμε να πούμε οτι από single origin όλες οι Βραζιλίες είναι πιο εύκολες?

Τον έχεις δοκιμάσει σε freddo?

nkout
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από nkout » Τρί Σεπ 08, 2020 12:21 pm

Οι βραζιλιες ειναι πιο ευκολες γενικα γιατι εχουν λιγοτερη οξυτητα. Η συγκεκριμενη για καποιο λογο που δεν ξερω, ειναι ακομη πιο ευκολη. Ισως κ να ταιραζει στον εξοπλισμο μου, παντως εμενα μου συγχωρει πολλα λαθη. Σχεδον αποκλειστικα freddo την κανω τους τελευταιους μηνες κ μου βγαινει μια χαρα.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Τρί Σεπ 08, 2020 12:53 pm

nkout έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 12:21 pm
Οι βραζιλιες ειναι πιο ευκολες γενικα γιατι εχουν λιγοτερη οξυτητα. Η συγκεκριμενη για καποιο λογο που δεν ξερω, ειναι ακομη πιο ευκολη. Ισως κ να ταιραζει στον εξοπλισμο μου, παντως εμενα μου συγχωρει πολλα λαθη. Σχεδον αποκλειστικα freddo την κανω τους τελευταιους μηνες κ μου βγαινει μια χαρα.
Τότε θα δοκιμαστεί σίγουρα στο άμεσο μέλλον...

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από stasta » Τρί Σεπ 08, 2020 5:33 pm

geathana έγραψε: Αυτό θα κάνω. Όπως είπα περιμένω το anastazio blend από valcafe, στη συνέχεια το blend από barista Shop και μετά το daily round blend από round cup. Ότι άλλο έχετε να προτείνετε καλοδεχουμενο.
Πάνω στον ενθουσιασμό σου συνεχίζεις να μη σκέφτεσαι σωστά.Πάρε ένα blend στο οποίο θα έχεις εύκολη πρόσβαση το επόμενο 6μηνο-έτος και μείνε σε αυτό,μάθε το καλά,κέρνα καφεδάκια όποιους από την παρέα σου πίνουν τον καφέ σκέτο και ρώτα τους αν τον βρίσκουν πικρό ή ξινό.
Μάθε καλά τον εξοπλισμό σου πάνω σε ένα καφέ και αργότερα βλέπεις αν θα θέλεις να το αλλάξεις.
Σχετικά με το άλλο ερώτημα σου,οι περισσότεροι αγοράζουν μονοποιλιακούς από ματαιοδοξία ότι θα πιούν καφεδάρες και καταλήγουν να κάνουν τον νεροχύτη τον καλύτερο τους φίλο ή να πίνουν ξινίλες και πικρίλες

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Τρί Σεπ 08, 2020 5:47 pm

Έχεις κι εσύ το δίκιο σου αλλά ξέρεις πως είναι αυτά... Ενθουσιασμός όπως είπες :b050:

Βέβαια αυτό έχω σκοπό να κάνω όπως μου λες... Να βρω ένα εύκολο blend, να αρχίσω να πειραματίζομαι ώστε να βελτιωθώ και να κολλήσω σε αυτό για καιρό ώστε να ανέβω σε εμπειρία... Αλλά θέλω να δοκιμάσω 3-4 πρώτα... Είναι σα να έχω μετακομίσει σε άλλη πόλη, και θέλω να δοκιμάσω το καφεδάκι από τα 4-5 καφέ της περιοχής, ωστέ να γίνω θαμώνας σε ένα :coffee:

serqual
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιαν 21, 2020 2:25 pm
Όνομα: Σεραφείμ
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM Pid
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Τοποθεσία: Athens

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από serqual » Τρί Σεπ 08, 2020 8:52 pm

Δοκίμασε απο coffee island τον blended volcano. Ειναι πολυ εύκολος, χωρις ξυνιλες,

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από xenos » Τετ Σεπ 09, 2020 9:32 am

stasta έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 5:33 pm
Πάνω στον ενθουσιασμό σου συνεχίζεις να μη σκέφτεσαι σωστά.Πάρε ένα blend...
+1
geathana έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 5:47 pm
Βέβαια αυτό έχω σκοπό να κάνω όπως μου λες... Να βρω ένα εύκολο blend, να αρχίσω να πειραματίζομαι ώστε να βελτιωθώ και να κολλήσω σε αυτό για καιρό ώστε να ανέβω σε εμπειρία... Αλλά θέλω να δοκιμάσω 3-4 πρώτα... Είναι σα να έχω μετακομίσει σε άλλη πόλη, και θέλω να δοκιμάσω το καφεδάκι από τα 4-5 καφέ της περιοχής, ωστέ να γίνω θαμώνας σε ένα :coffee:
Μα αν δεν τα φτιάχνεις όλα ολόσωστα, πως θα διαλέξεις αυτό που σου αρέσει; Καλύτερη λύση είναι να τα παίρνεις έτοιμα από τα αντίστοιχα καφέ που τα πουλάνε και μετά να διαλέξεις και να προσπαθήσεις να το αναπαράγεις.

Απάντηση