Σίγουρο channelling...

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Δευ Σεπ 07, 2020 7:10 pm

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέος στο hobby και πειραματίζομαι ακόμα. Ο καφές που έχω τώρα είναι ο taf από Papua New Guinea, νομίζω δεν τον έχει στο site...

Βάζω 18,5γρ στο pf και μετά από 30". Έχω περίπου 42 γρ ρόφημα. Αν και έχω αρκετά fine κόψιμο και το καταλαβαίνω επειδή η πρώτη σταγόνα πέφτει περίπου στα 8-9 sec, μόλις ξεκινήσει η ροή σαν να εκχειλιζεται λίγο πιο γρήγορα από το αναμενόμενο. Παρατηρώντας το puck φαίνεται ξεκάθαρα το channelling. Θέλω να προσθέσω ότι έχω τον μαμά εξοπλισμό. Δεν έχω ούτε naked ούτε after market καλαθάκι λόγω 57mm... Επειδή ο μύλος μου δεν τον αλέθει αφράτο τον καφέ κάνω τι εξής. Τον αλεθω σε ένα κοντό ποτήρι του ούζου, σπάω τα γρομπαλακια όσο γίνεται με ενα ξυλάκι και στη συνέχεια το το τουμπαρω στο pf και κάνω ότι μπορώ με χτυπήματα με το χέρι και απαλά στον πάγκο. Στη συνέχεια με το tamper κοκ.

Η ερώτησή μου είναι, θα βοηθούσε ένα distribution tool? Η μήπως με τον εξοπλισμό μου να πάω σε πιο εύκολα καφεδάκια όπως τον anastazio που είναι καθ οδόν?

Δηλαδή να μην πεδευομαι άσκοπα με δύσκολους καφέδες αφού δεν διαθέτω την εμπειρία και τον εξοπλισμό όπως πιο καλό μύλο και καλύτερα καλαθάκια...

Υ. Γ. Τα αποτελέσματα που παίρνω δεν είναι τελείως απογοητευτικα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Αλλά μπαίνοντας, διαβάζοντας και ψάχνοντας, θέλω να ακούσω γνώμες μέχρι που μπορώ να πάω και να έχω μια άριστη εκχείλιση... Ώστε να μην αγοράσω τίποτα περίεργες Αιθιοπίες και χορτάσει ο νεροχύτης... 😉

nkout
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από nkout » Δευ Σεπ 07, 2020 7:44 pm

Μια λυση που κανουμε αρκετοι εδω μεσα ειναι το wdt. Ψαξε το λιγο κ θα δεις τι ειναι. Πρακτικα, εχοντας τον καφε μεσα στο καλαθι, με το πισω μερος μια βελονας που την καρφωνουμε πχ σε ενα φελο για να την κραταμε, κανουμε κυκλους ανακατευοντας τον καφε. Αλλος κανει σπυρα απο μεσα προς τα εξω, αλλος πολλαμικρα κυκλακια, αλλος 8ρια, εχω δει πολλες τεχνικες, δες τι σου ταιριαζει καλυτερα.

Απλα χρειαζεσαι γυμνο για να δεις τι απεδωσε κ τι οχι απο αυτα που δοκιμαζεις, αλλιως πας στα τυφλα.

Κ το leveler καλο ειναι. Εχω κ εγω κ χρησιμοποιω, αλλα νομιζω το wdt ειναι που κανει τη διαφορα για μενα.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Δευ Σεπ 07, 2020 8:20 pm

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία... Το είχα δει, αλλά δεν του είχα δώσει την πρέπουσα προσοχή. Θα το κάνω οπωσδήποτε αυτό... Το googlαρα και είδα και πολλές πατέντες κιόλας...

Αλλά θέλω κιόλας τα πιο έμπειρα μέλη να με πληροφορήσουν και να με βοηθήσουν, βάσει του εξοπλισμού μου και της ρουτίνας μου (ένα espresso και 2 freddo espresso ημερησίως) πώς θα ήταν καλύτερα να χαράξω διαδρομή δοκιμάζοντας... Αξίζει να δοκιμάζω single origin ή με το freddo ΜΗΝ? Με τον εξοπλισμό μου θα μπορέσω ποτέ να εκχειλισω σωστά δύσκολο καφέ?? Η είναι απαραίτητο π.χ vst καλάθι και τζάμπα θα πεδευτω με το lelit??

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από georgevag » Δευ Σεπ 07, 2020 9:02 pm

Από πίεση τι βλέπεις; Ελπίζω να μη βαράει τίποτα 15αρια..

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Δευ Σεπ 07, 2020 9:07 pm

Απ ότι θυμάμαι δεν πάει πάνω από 10,5 στην αρχή στα ζόρια μέχρι να πέσει η πρώτη σταγόνα. Θα το παρατηρήσω αύριο αυτό τώρα που το έθιξες...

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από stasta » Δευ Σεπ 07, 2020 9:11 pm

Σαν νέος στην παρασκευή του εσπρέσσο,αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μάθεις καλά τον εξοπλισμό σου,μύλο και καφετιέρα και άσε τις δοκιμές με τους μονοποικιλιακούς και λοιπούς εξωτικούς καφέδες για το μέλλον.
Πάρε ένα φθηνό εμπορικό ή ένα φρέσκο από καφεκοπτείο και προσπάθησε να φτιάξεις καφέ όπως ξέραμε τόσα χρόνια που δεν υπήρχαν wtd και leveler .Ίσιωσε τον καφέ με το δάχτυλο σπρώχνοντας προς όλες τις κατευθύνσεις, πάτα με το tamper με 15 κιλά περίπου δύναμη και προσπάθησε να βγάλεις γεύση στα 25-30 δευτερόλεπτα περίπου.Όταν το καταφέρεις αυτό να το κάνεις με συνέπεια,ξεκίνα να ψάχνεσαι και για έξτρα εξοπλισμούς και μονοποικιλιακούς καφέδες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stasta την Δευ Σεπ 07, 2020 9:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Δευ Σεπ 07, 2020 9:11 pm

Νομίζω ότι πρέπει να δοκιμάσω ελάχιστα πιο coarse κόψιμο και ελάχιστα πιο ελαφρύ tamping. Νομίζω ότι το παρακάνω με τη δύναμη.

Σίγουρα και ανάδευση με wdt

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Δευ Σεπ 07, 2020 9:16 pm

stasta έγραψε:
Δευ Σεπ 07, 2020 9:11 pm
Σαν νέος στην παρασκευή του εσπρέσσο,αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μάθεις καλά τον εξοπλισμό σου,μύλο και καφετιέρα και άσε τις δοκιμές με τους μονοποικιλιακούς και λοιπούς εξωτικούς καφέδες για το μέλλον.
Πάρε ένα φθηνό εμπορικό ή ένα φρέσκο από καφεκοπτείο και προσπάθησε να φτιάξεις καφέ όπως ξέραμε τόσα χρόνια που δεν υπήρχαν wtd και leveler .Ίσιωσε τον καφέ με το δάχτυλο σπρώχνοντας προς όλες τις κατευθύνσεις, πάτα με το tamper με 15 κιλά περίπου δύναμη και προσπάθησε να βγάλεις γεύση στα 25-30 δευτερόλεπτα περίπου.Όταν το καταφέρεις αυτό να το κάνεις με συνέπεια,ξεκίνα να ψάχνεσαι και για έξτρα εξοπλισμούς και μονοποικιλιακούς καφέδες
Αυτό θα κάνω οπωσδήποτε. Όπως είπα περιμένω το Anastazio blend από valcafe

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από xenos » Δευ Σεπ 07, 2020 9:39 pm

Όπως σου ειπαν, ξεκινα από τα εύκολα. Έχεις βαλει πολλούς παράγοντες στην εξίσωση και έχεις μπλεχτεί.
Θέλει λίγο χρόνο να παίρνεις ταφ και να πίνεις ταφ. Αν και ο pianetta blue όπως και να τον βγαλεις, πινεται ευχάριστα.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σίγουρο channelling...

Δημοσίευση από geathana » Δευ Σεπ 07, 2020 9:50 pm

xenos έγραψε:
Δευ Σεπ 07, 2020 9:39 pm
Όπως σου ειπαν, ξεκινα από τα εύκολα. Έχεις βαλει πολλούς παράγοντες στην εξίσωση και έχεις μπλεχτεί.
Θέλει λίγο χρόνο να παίρνεις ταφ και να πίνεις ταφ. Αν και ο pianetta blue όπως και να τον βγαλεις, πινεται ευχάριστα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το πρώτο μου καφεδάκι ήταν ο pianetta Light blue και έχω την εντύπωση ότι τον έβγαζα προς το τέλος του αξιοπρεπώς.
Δηλαδή σε γενικές γραμμές για να μαθαίνω, όσο πιο Light roast τόσο πιο δύσκολος ο καφές?

Απάντηση