Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μαρ 01, 2019 1:41 pm

takisspanos έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2019 1:03 pm
Ο Οδυσσέας μου πρότεινε να πάρω φρέσκους καφέδες γι’ αυτό άρχισα να ρωτάω.
Μόλις τελειώσει ο Kimbo σου ξεκίνα από εδώ!
https://www.taresso.com/product/tigrato ... ight=250gr
http://cup10.gr/index.php?route=product ... duct_id=53

και διαβάζεις αυτό:
viewtopic.php?f=4&t=770#p8165
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από odys2008 » Παρ Μαρ 01, 2019 5:03 pm

Christos έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2019 1:41 pm
και διαβάζεις αυτό:
viewtopic.php?f=4&t=770#p8165
Πολύ σωστά! Πρέπει να μάθεις να λειτουργείς την μηχανή σου. Δεν είχες πρόβλημα με το κρύο νερό για παράδειγμα, αλλά το αντίθετο. Πρέπει να μάθεις να ελέγχεις την θερμοκρασία κάνοντας σωστό cooling flush, όπως περιγράφεται στον συνδεσμο.

Και οι καφέδες που προτεινε ο Χρήστο είναι από τους "εύκολους" φρέσκους σύμφωνα με το φόρουμ:
Christos έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2019 1:41 pm
Μόλις τελειώσει ο Kimbo σου ξεκίνα από εδώ!
https://www.taresso.com/product/tigrato ... ight=250gr
http://cup10.gr/index.php?route=product ... duct_id=53

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Μαρ 01, 2019 5:07 pm

Και οι δύο είναι πολύ ωραίοι και εύκολοι (και στη γεύση και στην παρασκευή..)
Να προσθέσω και τον good cup από kudu.
Επιπλέον, η διαφορά τους η χρηματική από τους κομερσιαλ είναι ελάχιστη (και μέσα στα όρια των καφέδων που έχεις ξοδέψει κατά καιρους). Εκεί περίπου στα 6.5-7.5 το σακουλάκι των 250γρ.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μαρ 01, 2019 6:24 pm

Θα διαφωνήσω για τον tigrato μοιάζει εύκολος αλλά αρκετοί έχουν φάει τα μούτρα τους στη αρχή και όχι μόνο αρχάριοι αλλά και barista η οξύτητα καραδοκεί αλλά καμία σχέση με TAF στο νήμα του καφέ αυτού έχουν αναφερθεί και άλλα.
Για τον άλλον δεν έχω γνώμη.
Επίσης κάνει το λάθος να νομίζει ότι όλοι οι commercial είναι ίδιοι με τον KIMBO το αναφέρω κυρίως για όσους το διαβάζουν για να μην λαμβάνουν λάθος εντυπώσεις.
Τώρα πέντε κιλά δεν ξέρω τι εξυπηρετούν ίσως φθηνότερα μεταφορικά στη επαρχία.

takisspanos
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2019 5:01 pm
Όνομα: Τακης
Μηχανή:: Quick Mill Anita EVO
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Τοποθεσία: Αθήνα-Διόνυσος

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από takisspanos » Παρ Μαρ 01, 2019 6:49 pm

Αν βρεθώ σε κάποιο από τα μέρη που πουλάνε αυτούς τους καφέδες θα πάρω κάποιον για δοκιμή προς το παρόν πορεύομαι με αυτόν που εχω.
Να σας πω και για τις άλλες δοκιμές μου επειδή διάβασα ολο το <<Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61>>
Με cooling flush όπως λεει, μέχρι να ηρεμίσει το νερό, κανω καφέ ρωτάω την γυναικά μου πως είναι και μου λεει, παλι καίει και πράγματι, βέβαια αυτή τον πίνει σκέτο, εγω που τον πίνω με ζάχαρή ο δικος μου δεν εκαιγε.
Ξανακάνω καπάκι με περισσότερο cooling flush τον δοκιμάζω και εγω χωρις ζαχαρι και τότε βγηκε κανονικός.
Θέλει όπως κατάλαβα πολύ προσοχή το ποσο θα κατεβάσεις την θερμοκρασία του νερού γιατι είναι πολύ υψηλή.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από odys2008 » Παρ Μαρ 01, 2019 7:23 pm

Για τους καφέδες που αναφέρθηκαν δυστυχώς δεν έχω γνώμη μιας και δεν τους έχω δοκιμάσει γιατί ζω στο εξωτερικό.Φυσικά και όλα τα commercial χαρμάνια δεν είναι ίδια. Από αυτά που αξίζει να δοκιμάσεις κατά την προσωπική μου προτίμηση είναι Hausbrand Gourmet Colombus, Hausbrandt Gourmet, Hausbrandt Academia, Danessi Gold.

Τώρα όσον αφορα τις HX μηχανές, επειδή το boiler είναι στους 125 περίπου, το νερό στον σωλήνα βράζει. Γι αυτό πρέπει να τραβήξεις το πρώτο νερό να φύγει αυτό που βράζει, και ανάλογα με το πόσο νερό τράβηξες και πόσο ώρα περίμενες αλλάζει και το πόσο ζεστό είναι το νερό που θα κάνεις τον καφέ σου. Θα το μάθεις με την εμπειρία.

takisspanos
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2019 5:01 pm
Όνομα: Τακης
Μηχανή:: Quick Mill Anita EVO
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Τοποθεσία: Αθήνα-Διόνυσος

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από takisspanos » Παρ Μαρ 01, 2019 7:43 pm

Φιλέ Γιώργο δεν λεω πως όλοι οι Commercial είναι ίδιοι με τον KIMBO, απλα είναι του ιδίου επιπέδου καφέδες, δεν είναι κατι special.
Όσο γιατι πήρα 6 κιλά, γιατι τα τρία κιλά που συνηθώς έπαιρνα, άλλες φορές διάφορους καφέδες και άλλες φορές ιδίους καφέδες, μου κρατάνε ένα με ενάμιση μηνά και επειδή ενθουσιαστήκαμε με τον Kibo είπα να πάρω 6 κιλά να μην βάζω συνέχεια παραγγελίες, έτσι και αλλιώς δεν παθαίνει τίποτα ο καφές.
Φίλε Οδυσσέα πράγματι δοκίμασα και τους Hausbrandt που αναφέρεις και μου αρέσαν τον Danessi Gold δεν τον εχω δοκιμάσει.

Μια πιθανόν χαζή απορία γιατι ζεσταίνουμε την μηχανή μισή ωρα και μετα της κάνουμε cooling flush δηλαδή της ξανακατεβάζουμε την θερμοκρασία.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από odys2008 » Παρ Μαρ 01, 2019 8:46 pm

Αυτό που ζεσταίνεις είναι το boiler και το HX group με θερμοσυφονισμό. Αυτό απαιτεί περίπου μιση ώρα για να έρθει σε μια σταθερή κατάσταση.

Τώρα μετά το ότι πετάς το νερό που υπάρχει στο σωλήνα έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας της μηχανης. Ο θερμοστάτης της μηχανής είναι στους 125 βαθμούς και το νερό για τον καφέ πρέπει να είναι στους 91-95 περίπου ανάλογα με τον καφέ. Δεν κατεβάζεις την θερμοκρασία του boiler με ένα cooling flash, πετάς το στάσιμο νερό γιατί αυτο ειναι στους 125, φέρνεις φρέσκο στον σωλήνα για να ζεσταθει με επαγωγή, περιμένεις λίγο και μετά τραβάς το espresso shot. Έτσι λειτουργεί η HX μηχανή. Άν είχες signle/dual boiler με PID δεν θα χρειάζονταν να τραβήξεις καθόλου νερό.

takisspanos
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2019 5:01 pm
Όνομα: Τακης
Μηχανή:: Quick Mill Anita EVO
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Τοποθεσία: Αθήνα-Διόνυσος

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από takisspanos » Σάβ Μαρ 02, 2019 6:14 am

Ποιο είναι τότε το πλεονέκτημα αυτής της μηχανής γιατι να την πάρω μαλλον γιατι την πήρα ;;;
γιατι με μια διπλού μπόιλερ πρέπει να βγάζεις πιο εύκολα καλο καφέ ενώ με μια HX πρέπει να εχω πολλές αποτυχίες.
https://www.youtube.com/watch?v=q5qG-ogtK0M
Βλέποντας αυτό το βίντεο YouTube μαλλον έκανα λάθος επιλογή η πιο σωστή θα ηταν μια μηχανή μονού μπόιλερ. Ποιο εύκολος τρόπος και με λιγότερα λάθη για να παρεις ένα καλο καφέ. Η επόμενη είναι η διπλού μπόιλερ και τελευταία επιλογή είναι αυτή που έκανα .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Quick Mill Anita - Όχι αρκετά ζεστός καφές.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μαρ 02, 2019 8:05 am

Τα κύρια πλεονεκτήματα είναι ότι μπορείς να περνάς μη στάσιμο νερό και ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις για να κάνεις αφρόγαλο, πχ για cappuccino.

Μην στεναχωριέσαι, έχεις μηχανή που πολλοί θα ζήλευαν σε αντίθεση με τον μύλο σου που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Υπομονή και όσο περνάει ο καιρός και μαθαίνεις την μηχανή αλλά και το πως κάνεις τον espresso θα βελτιώνεται συνέχεια το αποτέλεσμα. Αλλά πρέπει να κάνεις και εσύ τον κόπο, να αγοράσεις ζυγαριά, να αναφέρεις ποσότητες, χρόνους κτλ, να ανεβάσεις κανένα video για το τι κάνεις, για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε. Το δεν παίρνω καλό καφέ, έτσι γενικά και απροσδιόριστα δεν βοηθάει.

Πάντως άλλαξε καφέ, έστω για λίγο, για να δεις άμεση διαφορά. Δεν χρειάζεται η φυσική παρουσία πλέον για να αγοράσεις καφέ, από το internet όλα είναι απλά.
Υπομονή, είναι απλά θέμα χρόνου.

ΥΓ Στις περισσότερες ΗΧ μηχανές, δεν ξεκινάς την εκχύλιση αμέσως μετά την ηρεμία της ροής αλλά μετράς χρόνο από αυτό το σημείο και μετά κάνεις την εκχύλιση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση