εκχυλιση espresso

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

εκχυλιση espresso

Δημοσίευση από Geokary » Τετ Δεκ 26, 2018 11:34 pm

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum και χρόνια πολλά!
Μετά από αρκετούς μηνες διαβάσματος αρχικά και πειραματισμών στη συνέχεια, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εκχύλιση, που πιστεύω ήταν καλή και θα ήθελα βέβαια τη γνώμη των εμπειροτέρων.
Χρησιμοποίησα 18 γραμμάρια από τον Colombian Supremo της URoast. Άλεση σε μύλο Mazer Super Jolly. Στη συνέχεια ανακάτεψα τον αλεσμένο καφέ που είχα βάλει στο καλαθάκι της μηχανής (Gaggia Baby 06) με μια οδοντογλυφίδα. Για να μη χυθεί ο καφές από τα τοιχώματα του καλαθιού, χρησιμοποίησα ένα κωνικό δοχείο, που έχω φτιάξει από το μισό άνω τμήμα ενός δοχείου παιδικού γιαουρτιού, το οποίο μόλις που εισέρχεται και ετσι σφηνώνει στο καλαθάκι. Έπειτα χτύπησα το portafilter στον πάγκο, να καθήσει λίγο ο καφές μέσα στο καλαθάκι. Στη συνέχεια χρησιμοποίησα το εργαλείο ομοιόμορφης κατανομής του καφέ που φαίνεται στην εικόνα. Τέλος πάτησα τον καφέ με σταθερή πίεση. Παραθέτω εικόνες από την προετοιμασία, το βίντεο της εκχύλισης[youtube]https://youtu.be/1S2ibPaAjW8[/youtube] και εικόνες από το puck από την πάνω και κάτω πλευρά και βέβαια τον καφέ στο φλυτζάνι.
Συνημμένα
IMG_7449.JPG
ο καφές μόλις μπήκε στο καλαθάκι
IMG_7450.JPG
εφαρμογη του κώνου στο καλαθάκι
IMG_7452.png
ανακάτεμα του καφέ
IMG_7453.JPG
μετά το χτύπημα να "καθήσει" και την αφαίρεση του κώνου
IMG_7454.JPG
το εργαλείο ομοιόμορφης κατανομής του καφέ
IMG_7455.JPG
περιστροφή του εργαλείου δεξιόστροφα ώστε να κατανεμηθεί ομοιόμορφα ο καφές
IMG_7457 2.JPG
μετά την ομοιόμορφη κατανομή, πριν το πάτημα
IMG_7458.JPG
χρήση του tamper πριν το πάτημα
IMG_7459.JPG
Το tamper μετά το πάτημα. Φαίνεται πόσο έχει "κατέβει" ο καφές
IMG_7461.JPG
ο καφές στο φλυτζάνι
IMG_7462.JPG
IMG_7463.JPG
Το χρονόμετρο. Ο πρώτος χρόνος είναι από τη στιγμή που ξεκινά η αντλία. Ο δεύτερος χρόνος είναι από τη στιγμή που αρχίζει να τρέχει ο καφές στο φλυτζάνι
IMG_7464.JPG
το Puck μόλις τελείωσε η εκχύλιση
IMG_7465.JPG
το Puck μόλις βγήκε από το καλαθάκι, από την κάτω πλευρά

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: εκχυλιση espresso

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Δεκ 27, 2018 10:10 am

Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Από τις φωτογραφίες και τα βίντεο δε βγαίνουν συμπεράσματα. Αν εσένα σου άρεσε στη γεύση, τότε είναι όλα καλά.
Αλλά αφού έκανες το κόπο και ανέβασες όλο το post να σου πω τι βλέπω εγώ :
(α) Δε θα χτύπαγα το PF. Κι αυτό γιατί το χτύπημα ανισοκατανέμει τα fines και δημιουργεί σπασίματα στο puck.
(β) Αφού χρησιμοποιείς το Κινέζο για κατανομή (στην ουσία leveling κάνει), εγώ θα έκοβα πιο ψιλά και θα ρύθμιζα τον Κινέζο για μεγαλύτερο βάθος ώστε να μη χρειαστώ καθόλου tamping μετά.
(γ) Το δαχτυλίδι γύρω από το puck δείχνει ότι η περιοχή εκεί υπερεκχυλίστηκε. Πρέπει είτε να σπρώξεις περισσότερο καφέ στην περιφέρεια είτε να πας σε καλαθάκι με πιο κάθετα τοιχώματα.

Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: εκχυλιση espresso

Δημοσίευση από Geokary » Παρ Δεκ 28, 2018 10:54 pm

Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Σίγουρα η γεύση είναι που μετράει κι εμένα μου άρεσε αρκετά.
Το χτύπημα το έκανα για να μην πέσει ο καφες μετά το ανακάτεμα. Θα προσπαθήσω να βρω τρόπο να ανακατεύω και να τον μετακινώ έτσι ώστε μετά την αφαίρεση του κώνου να μη χυθεί εκτός καλαθιού ο καφες.
Έχω ένα καλαθάκι με κάθετα τοιχώματα αλλά χωράει περισσότερο καφέ. Θα δοκιμάσω μ αυτό κ βλέπουμε

Απάντηση