Τι κάνω λάθος;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από panos0121 » Δευ Νοέμ 26, 2018 10:06 pm

Εχουμε και λέμε. Καφές coffe island στο
(δοκ1) 1,9 κομμένος 16g μου έδωσε 130 ml..
(δοκ2) 1,9 κομμένος 17g βρήκε στη ντουζιερα
(δοκ3) 1,4 κομμένος 17g έδωσε 66ml ροφημα
(δοκ4) 1,4 κομμένος 18g ντουζιερα
(δοκ5) 1,4 κομμένος 17,5g έδωσε 47ml
(δοκ6) 1,3 κομμένος 18g ντουζιερα
(δοκ7) 1,3 κομμένος 17g έδωσε 80ml
Καφες αγνώστου ταυτοτητητος
(δοκ1) 1,3 κομμένος 17g 70ml
(δοκ2) 1,3 κομμένος 18g 56ml
(δοκ3) 1,3 κομμένος 18g 68ml
(δοκ4) 1,3 κομμένος 18g 85ml ροφημα

Παρατηρήσεις.. Οι δοκιμές έγιναν διαδοχικά να μεσολαβεί όσος χρόνος χρειάζεται για όλα τα ενδιάμεσα.. Η μηχανή είναι gaggia classic 2002... Ο χρόνος εκχύλισης πάντα 20 sec.. Το πάτημα πάντα γύρω στα 15kg με ζυγαριά.. Δεν έχω προς το παρόν δικό μου μύλο.. Πριν ξεκινήσει η εκχύλιση άφηνα να τρέξουν περίπου 30ml νερό.. Το διπλό non presurized καλαθάκι που χρησιμοποίησα έχει ένα μικρο εξόγκωμα μεσα(έχει χτυπηθεί από την έξω πλευρά μάλλον) που δεν ξέρω αν είναι ικανό να επηρεάσει μια εκχύλιση και σε τι βαθμό..
Η ερώτηση είναι τι κάνω λάθος και με φαινομενικά σταθερούς παράγοντες παίρνω διαφορετικά αποτελέσματα; ευχαριστώ πολύ..

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Νοέμ 26, 2018 10:53 pm

Λοιπόν να προσπαθήσω να τα βάλω σε μία τάξη.
Μην βγάζεις νερό πριν την εκχύλιση. Έχεις ένα boiler και το κρυώνεις.
Κοίτα αν η ροή νερού είναι ίδια και σταθερή χωρίς καφέ (με την ζυγαριά ανά 10 δευτερόλεπτα) Αν δεν είναι, τότε μήπως θέλεις αφαλάτωση.
Δεν μπορείς να βασιστείς σε ξένο μύλο, πάρε δικό σου. Π.χ. σου έκοψε στο 1,4 αλλά στο σακουλάκι έπεσε μέσα μόνο αυτό το κόψιμο ή είχες και καφέ από το προηγούμενο? Μήπως ο μύλος έχει θέματα όταν αλλάζει ρυθμίσεις? Είναι πιθανά πολλά σενάρια. Μόνο δικό σου μύλο λοιπόν και όταν αλλάζεις ρύθμιση ή ποικιλία να θυσιάζεις και μερικούς κόκκους για να είσαι σίγουρος.
Προσπάθησε να ακούσεις διαφορά στο ήχο της αντλίας σου.
Δεν κατάλαβα καλά εκεί που λες ντουζιέρα, τι ακριβώς εννοείς.
Πόσο μεγάλο είναι το βαθούλωμα? Επηρεάζει την πάνω γεωμετρία του καλαθιού? (στο σημείο επαφής εννοώ)
(edit)
Πόσο είναι η ονομαστική χωρητικότητα του καλαθιού? 16 με 18 έχουν διαφορά. Κάνε την ρύθμιση με το νόμισμα.
δες αυτό viewtopic.php?f=4&t=25#p42
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από panos0121 » Δευ Νοέμ 26, 2018 11:40 pm

Λοιπόν έκανα το πείραμα.. 10 Δευτέρα διάρκεια και το επανέλαβα 10 φορές.1η φορά έβγαλε 144γρ νερό και κατά σειρά, πάλι 144,152,152,154,154,152, 149,147,148...υπολογισε και τον παράγοντα αντανακλαστικα γτ μπορεί κάποιες φορές να πάτησα λίγο νωρίτερα η αργότερα το στοπ.. Νομίζω ότι η ροή είναι αρκετά σταθερη.. Αυτό με το να τρέχω λίγο νερό πριν την εκχύλιση κάπου το είχα διαβάσει.. Επίσης είχα, μέχρι πριν το πείραμα, την εντύπωση ότι στα πρώτα Δευτέρα τρέχει πολύ νερό.. Οπότε τα συνδύασα και κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα... Αυτό με την ντουζιερα ενοω ότι ο καφές έβρισκε πάνω στη βίδα και στο σοουερ και χάλαγε το κέικ.. Έχω διαβάσει ότι αυτό είναι κάτι που δεν θέλουμε να συμβεί..το βαθουλωμα δεν επηρεάζει την επάνω όψη του καλαθιού.. Εφορμοζει κανονικά..νομιζω η ονομαστική ποσότητα για το καλάθι πρέπει να είναι 14g..η διάμετρος του είναι 57mm και το pf 59mm επάνω και 58mm λίγο πιο μέσα.. Δεν ξέρω τι από τα δύο ισχυει.. Όσο για το μύλο.. Το ξέρω ότι πρέπει να πάρω αλλά 5 μέρες έχω τη μηχανή.. Θα πρέπει πρώτα να βελτιωθούν λίγο τα οικονομικά μου.. Αλλά σκέφτομαι και το εξής.. Ένας graef 702 που λέω να πάρω, υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερος από τον επαγγελματικό που έχει το coffe island; εννοείτε πως δεν έχω ανακατέψει καφέδες γενικώς.. Άσχετα με την άλεση του καθενός..

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από ioannisz » Τρί Νοέμ 27, 2018 12:33 am

Κοίτα, έχεις πολλούς παράγοντες και αλλάζεις, οπότε θα προσπαθήσω να στα πω όσο πιο καλά μπορώ. Όπου μπορούν και οι άλλοι να διωρθώνουν εμένα.
Σίγουρα ένας μύλος από μαγαζί θα έχει καλύτερη άλεση. Αλλά δεν είναι για να κάνεις τέτοια πειράματα και συνέχεια. Το αποτέλεσμα που θέλεις έρχεται μετά από πολλές δοκιμές και αυτό δεν είναι και τόσο εφικτό σε ένα μαγαζί που έχει κόσμο, πελατεία κλπ κλπ. Μπορεί και ναι (φυσικά) αλλά θα το δεις και μόνος σου ότι αν θέλεις να πετύχεις ακριβώς τον παράγοντα άλεσης σε συνάρτηση με ΟΛΟΥΣ τους άλλους δικούς σου (και μοναδικούς) παράγοντες, τότε θέλεις δικός σου μύλο. Και ναι γιατί όχι τον 702. Μια χαρά.

ΜΗΝ αλλάζεις πάνω από ένα παράγοντα την φορά.

Δες πόσο χωράει το καλαθάκι σου με την μέθοδο του νομίσματος. Προσοχή για κάθε βαθμό άλεσης ή είδος καφέ, είναι διαφορετικό. Με την εμπειρία σου θα δεις ότι παίζει σημαντικό ρόλο.
Το καλαθάκι σου δεν το ξέρω αλλά όταν θα βάλεις τον καφέ (πάντα με μία συγκεκριμένη άλεση- μόνο ένα παράγοντα αλλάζουμε)
πατήσεις
και βάλεις επάνω ένα νόμισμα,
το κλείσεις κανονικά,
θα δεις ότι όταν το βγάλεις και έχει αφήσει ένα μικρό αποτύπωμα και όχι βαθούλωμα, θα είσαι στα 15 +- γραμμάρια.
Απλή εικασία γιατί λες ότι είναι 14άρι. ΕΣΥ θα μας πεις. Στο παραπάνω πείραμα μην κάνεις εκχύλιση, μόνο δοκιμές με το portafilter.

Η gaggia έχει 58άρι portafilter και καλαθάκια. Ελπίζω να μην έχεις βάλει κάτι άλλο εκεί.

Βρες λοιπόν πρώτα τα γραμμάρια που παίρνει.
ΠΑΝΤΑ από εδώ και πέρα θα μετράς σε γραμμάρια. Αν έχεις ποτηράκι με ml, μην το κοιτάς. ΜΟΝΟ ότι λέει η ζυγαριά.
Ας πούμε ότι χωράς 15 γραμμάρια καφέ. Και ας δεχτούμε ότι σου αρέσει-θέλεις-αναγκάζεσαι να βγάλεις 1 προς 2 . Δηλαδή 15 γραμμάρια in, 30 γραμμάρια out.
Δοκίμασε να πάρεις 30 γραμμάρια ρόφημα και δες σε πόσο χρόνο το πήρες.
Αν είναι πχ σε 15 δευτερόλεπτα τότε κόψε λεπτότερα και άρχισε από το πρώτο βήμα πάλι.
Αν είναι σε 45 δευτερόλεπτα, κόψε πιο χονδρά και άρχισε από το πρώτο βήμα πάλι.
Αν αλλάξεις είδος κόκκου άρχισε από το πρώτο βήμα πάλι.

Ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα για το πόσους παράγοντες άλλαζες πριν, χωρίς να το καταλάβεις.
Διάβασε εδώ στο φόρουμ, υπάρχει πληροφορία.
Το να έχεις καλή επανάληψημότητα στους καφέδες κοστίζει σε χρόνο (διαβάσματος - προσπαθειών). Μην το βάζεις κάτω, προσπάθησε.
Ακόμα και από τους αποτυχημένους καφέδες, δοκίμαζε την γεύση (λίγο ε, μην τσακωθείς με όλους εκεί) για να έχεις και μια άποψη γεύσης.
Αυτά προς το παρών, σε ζάλισα, αλλά θα επανέλθω σε ότι άλλο θέλεις αρκεί να ρίξεις και λίγο διάβασμα.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Νοέμ 27, 2018 4:58 pm

Φίλε Παναγιώτη χωρίς μύλο δεν αξίζει να ταλαιπωρείσαι, αναλογίσου μόνο πόσα χρήματα θα ξοδέψεις και πόσα νεύρα θα σπάσεις μέχρι να βρεις το σωστό αποτέλεσμα. Με τα ίδια λεφτά θα είχες αγοράσει ένα graef!
Αν παρόλα αυτά δεν κρατιέσαι και θέλεις να κάνεις δοκιμές ακολούθησε τις συμβουλές του Γιάννη που στα έγραψε αρκετά αναλυτικά με έμφαση στις εξής:
1. Χρησιμοποίησε μόνο ζυγαριά!
2. Άλλαξε μόνο μια παράμετρο κάθε φορά!

Θα πρότεινα επίσης να δοκιμάζεις τα πάντα από αυτά που φτιάχνεις. Μη σε απασχολεί αν είναι παραπάνω ή λιγότερα τα γραμμάρια που βγάζεις ή αν έχει χάλια γεύση. Δοκίμαζε συνέχεια και κράτα σημειώσεις, έτσι θα εκπαιδεύσεις τη γλώσσα σου στην αρχή, αν πχ είναι ξινός/πικρός ο καφές πρέπει να παίξεις με το φλασάρισμα για να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία, ίσως φλασάρεις πολύ και κρυώνει το νερό/ίσως απαιτείται περισσότερο φλασάρισμα γιατί ο καφές καίγεται.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Νοέμ 27, 2018 8:56 pm

Ίσως δεν έγινα απόλυτα σαφής.. Στο δεύτερο παράδειγμα με τον καφέ αγνώστου ταυτότητας στις δοκιμές 2,3,και 4 παρ όλο που κράτησα σταθερούς όλους τους παράγοντες, πήρα διαφορετικά αποτελέσματα.. Γιατί; ήταν η ερώτηση και τελικά βρήκα την απάντηση.. Δεν έκανα καλό leveling και το πάτημα δεν ήταν αλφαδιασμενο σωστά, έγερνε κατά περιπτωση..εδωσα μεγαλύτερο βάρος σε αυτά και πήρα ίδιες εκχυλησεις.. Ευχαριστώ όλους όσους ασχοληθήκατε με το θέμα μου.. Δρομολογηθηκε η αγορά μυλου..

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από dimitrisnd » Πέμ Νοέμ 29, 2018 3:48 pm

Αυτό ακριβώς θα έλεγα. Πολύ απλά μπορεί το distribution και το πάτημα να ήταν απλά διαφορετικό και να έδωσε σημαντική διαφορά.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Νοέμ 29, 2018 4:36 pm

επισης επαιρνα σχετικα πολλα ml ροφηματος,παντα στον ελαχιστο δυνατο χρονο(20sec)..το leveling ηταν ενα προβλημμα..το αλλο βασικο προβλημα ηταν οτι ο καφες ειχε μπαγιατεψει..στην επαρχια,και ειδικα εδω που ειμαι εγω ο κοσμος δεν εχει μυηθει στο να φτιαχνει εσπρεσο στο σπιτι..ολοι αγοραζουν ετοιμο απ εξω με 1,5 ευρω..ετσι το σπυρι στα coffe island(δεν υπαρχει εναλλακτικη)ειχε μεινει για καιρο στο ραφι..οσπου το καναναλωσα ολο εγω,παρηγειλλαν αλλον..οποιος ειναι πιο φρεσκος και οι εκχυλησεις μου βελτιωθηκαν..ειχα φτασει να τους ζηταω να μου κοψουν τον καφε τοσο λεπτο που εμοιζε με πουδρα..αλλα και παλι τα αποτελεσματα δεν με ικανοποιουσαν..ηταν τοσο λεπτος που περναγαν ρινισματα μεσα απο το μπασκετ και κατεληγαν στον καφε..ειχα αρχισει να πιστευω οτι εχει προβλημα η μηχανη μου και μια μερα σε μια απο τις πολλες συζητησεις που παρακολουθουσα εδω στο φορουμ καποιος ειπε οτι και αυτες οι δυο παραμετροι(αναμεσα σε αλλες) επηρεαζουν την εκχυλιση(lvling k ποιοτητα καφε)..ολα αυτα ανηκουν στο παρελθον ομως μας γτ σημερα μου ηρθε ο graef cm 702 εκανα και την πρωτη παραγγελια απο cup10 στηριζοντας και το φορουμ που τοσο με βοηθησε..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:03 pm

Το leveling για μένα παίζει μικρό ρόλο. Τον μεγαλύτερο παίζει η ποιότητα του καφέ όπως λες, η κατανομή του στο καλάθι (που δεν κάνει κανένα leveling tool παρά μόνο η μέθοδος wdt) και το αλφαδιασμένο πάτημα. Η εικόνα του γυμνού από κάτω θα σου δώσει τις απαντήσεις για τα 2 τελευταία.
Καλοδούλευτος ο μύλος σου!

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Τι κάνω λάθος;

Δημοσίευση από panos0121 » Σάβ Δεκ 29, 2018 9:49 pm

Ευχαριστώ.. Μετά από ένα μήνα συμβίωσης με το μύλο (δεν έχει στρώσει καλά ακόμα) μπορώ να πω ότι έχω βελτιωθεί.. Παίρνω καλά αποτελέσματα (ειδικά comertial) αλλά όχι σε μόνιμη βάση.. Πράγματι ένα γυμνό θα με βοηθούσε πολύ.. 2 ερωτήσεις έχω.. 1ον έχω ξεβιδωσει το διπλό sput η όπως αλλιώς το λένε. . Δε μου φαίνεται χρήσιμο σε κάτι.. Άσε που μπορώ να καταλαβω αν η εκχύλιση είναι καλή.. Αν ο κώνος σχηματίζεται στο κέντρο δε γλύφει.. Πέφτει ευθεία κάτω..δεν ενδιαφέρομαι να κάνω ποτέ δύο μόνους.. Παντα διπλούς κάνω. Χρησιμεύει σε κάτι άλλο; και 2ον χθες έκανα backflash αφού τελείωσε η όλη διαδικασία και έμεινα με το τυφλό.. Έτρεξα λίγο νερό και είδα λευκά ρινισματα μέσα.. Μάλλον αλατα.. Είναι φυσιολογικο; ήδη παράγγειλα dezcal πάντως..

Απάντηση