lavazza pienaroma δοκιμές

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από panos0121 » Τετ Ιαν 09, 2019 11:28 am

εγω,μετα απο διαφορες περιπλανησεις,εχω κανει μια σταση στον danesi gold(για freddo παντα).αντιθετα με τον κανονα-αποψη πολλων οτι commertial=15gr,εκανα το εξης..εβαλα μια συγκεκριμενη ποσοτητα και εκανα τα τεστ με το κερμα κουμπωνοντας και ξεκουμπωνοντας διαδοχικα μεχρι να βρω ποια ειναι τελικα η επιθυμητη ποσοτητα(διαφερει απο καφε σε καφε,οπως επισης και απο κοψιμο σε κοψιμο)..αφου τη βρηκα,ζυγισα,και καθε φορα που φτιαχνω καφε,βαζω τοση οση χρειαζεται..οποτε τελος υγρο πακ,αλλα με το τερας του chaneling δεν εχω ξεμπερδεψει οριστικα,κυριως λογω αλλων παραγοντων..παντως το εχω περιορισει σημαντικα..γενικα παιρνω καλα αποτελεσματα για τις απαιτησεις μου..παντως το θεωρω υπερβολικο εως παραλογο να εχεις διαφορετικο καλαθακι για καθε καφε που θελεις να εκχυλισεις..γιατι χρειαζεται ακριβεια υποδιαιρεσης γραμμαριου 17,6 ας πουμε..αν ειναι ετσι ο καθε καφες θα επρεπε να ερχοταν και με το καλαθακι του..στην τελικη,κατα την αποψη μου παντα, πιστευω πρεπει να αναρωτηθεις-ουμε τι καφε θελεις να πιεις.?ποιο αποτελεσμα θελεις να πετυχεις?,ο καθενας ξεχωριστα..απο που ηπιες καφε και σου αρεσε και θες να βγαλεις αυτο το αποτελεσμα?αν θελεις να φτιαξεις τον καφε του ταλουμη,λογικο ειναι και χρειαζεται να ξοδεψεις πολλα και να προσεξεις καθε λεπτομερεια..και καποιος που αγοραζει pienaroma και danesi,σιγουρα δεν εχει αιτησεις τυπου taf.

Απάντηση