Χρηση non pressurized καλαθιου

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 27, 2018 10:30 am

Ένας σημαντικότατος λόγος για να απέχεις από τις εκχυλίσεις που βλέπεις σε video. Βουρ για αγορά μύλου (δες σχετικές συζητήσεις στην ενότητα των μύλων). Espresso χωρίς δικό σου μύλο δεν γίνεται.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από nick_reth » Σάβ Οκτ 27, 2018 11:13 pm

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Διαβάζοντας εδώ μάλλον είναι μονόδρομος ο μύλος.
Για 4 καφέδες τη μέρα τι μύλο μου προτείνεις για αγορά; Ισως και μεταχειρισμένος αν βρεθεί σε καλή κατάσταση.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από evaskal » Τετ Οκτ 31, 2018 10:05 pm

Γιώργο δεν έχει τόση σημασία πόσους καφέδες πίνεις αλλά τι χρήματα είσαι διατεθιμένος να δώσεις. Ανάλογα το μπάτζετ επιλέγεις και τον ανάλογο μύλο. Όσο καλύτερος ο μύλος τόσο πιο εύκολα θα γίνονται τα πράγματα. Εγώ για παράδειγμα για τους 5 -6 διπλούς την ημέρα αν είχα χρήματα θα τα έδινα ευχαρίστως για ένα πολύ καλό εργαλείο. Είναι το μικρόβιο του χόμπυ βλέπεις. Πολλοί εδώ μέσα έχουν δώσει τρελά λεφτά για τους 5-6 καφέδες. Οπότε το μπάτζετ έχει τον πρώτο λόγο. Κι ένας χειροκίνητος μύλος σίγουρα είναι μακραν καλύτερος από το να ψάχνεις την σωστή άλεση στα τυφλά. Ειμαι παθών και μαθών.

Τώρα για καφέ από coffee island της περιφέρειας και ειδικά αλεσμένο δεν το συνιστώ :a014: ο καφές μένει πολύ καιρό στο συλό, δεν ανανεώνεται και μπαγιατεύει. Πίνεις από του μαγαζιού που είναι φρέσκος μέσα στη γυάλα του μύλου και λες ας πάρω και για το σπίτι. Αυτός από το συλό ομως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήπιες λίγο πριν. Το ίδιο ισχύει και για τα σακουλάκια.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από nick_reth » Τετ Οκτ 31, 2018 10:27 pm

Βαγγέλη σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που αναφέρεις.
Στην εποχή μας τα μπάτζετ δηστυχώς είναι περιορισμένα.
Αν μπορείς πρότεινε μου κάποιο μύλο χειροκίνητο ή με ρεύμα αλλά οικονομικό και που
μπορώ να τον αγοράσω. Είμαι σχετικά καινούργιος στο άθλημα του espresso αλλά θέλω ότι κάνω στη ζωή μου να είναι σωστό και να μου αρέσει. Εδω διαβάζοντας βλέπω κάποιους επιστήμονες στο θέμα αλλά νομίζω ότι υπάρχει και μια δόση υπερβολής.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Νοέμ 01, 2018 12:10 am

Γιώργο χόμπυ χωρίς υπερβολή δεν υπάρχει. Γνώμη μου.
Στην θέση που είσαι, ήμουν και εγώ αλλά αποφάσισα να κάνω αρκετή υπομονή πριν ξεκινήσω το ταξίδι.
Μέχρι τώρα δεν έχω πάρει τίποτα καινούργιο, όλα ήταν μεταχειρισμένα και κάποια και ταλαιπωρημένα. Αλλά μπορείς να ασχοληθείς γιατί η γνώση υπάρχει και την βρίσκεις εύκολα. Θα σου προτείνω λοιπόν δύο μύλους που είχα στο παρελθόν και ήταν τίμιοι. Ένας Graef 702 που μου έσπαγε λίγο τα νεύρα και ο Ascaso i2 που αν εξαιρέσω τις σφαλιάρες που του έδινα (για την κατακράτηση) μου άρεσε πολύ. Και οι δύο αυτοί (σαν μεταχειρισμένοι πάντα) βρίσκονται σε καλή κατηγορία τιμής - άσε που υπάρχουν πάντα και οι ευκαιρίες. Χωρίς λοιπόν να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη αυτοί οι δύο μπορούν να σε κάνουν να γουρλώσεις τα μάτια από την διαφορά γεύσης με την τωρινή σου κατάσταση.
Αν έχεις κάποιον γνωστό, που έχει καλό εξοπλισμό, δοκίμασε καφεδάκι για να μπεις στο πνεύμα. Είσαι και μακριά. Αλλά σε όμορφη πόλη.
Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από veba » Πέμ Νοέμ 01, 2018 6:51 am

Καλημέρα

Για την συγκεκριμένη μηχανή gaggia μετά το 2015 .
Υπάρχει σε αυτήν την μηχανή έλεγχος πίεσης ? (από την κατασκευή της).
Συνήθως όταν το καλαθάκι (ή το portafilter ) δεν είναι ελεύθερο, από τον κατασκευαστή σε μία μηχανή, υποψιάζομαι ότι δεν υπάρχει έλεγχος στην πίεση.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από nick_reth » Πέμ Νοέμ 01, 2018 2:09 pm

ioannisz έγραψε:
Πέμ Νοέμ 01, 2018 12:10 am
Γιώργο χόμπυ χωρίς υπερβολή δεν υπάρχει. Γνώμη μου.
Στην θέση που είσαι, ήμουν και εγώ αλλά αποφάσισα να κάνω αρκετή υπομονή πριν ξεκινήσω το ταξίδι.
Μέχρι τώρα δεν έχω πάρει τίποτα καινούργιο, όλα ήταν μεταχειρισμένα και κάποια και ταλαιπωρημένα. Αλλά μπορείς να ασχοληθείς γιατί η γνώση υπάρχει και την βρίσκεις εύκολα. Θα σου προτείνω λοιπόν δύο μύλους που είχα στο παρελθόν και ήταν τίμιοι. Ένας Graef 702 που μου έσπαγε λίγο τα νεύρα και ο Ascaso i2 που αν εξαιρέσω τις σφαλιάρες που του έδινα (για την κατακράτηση) μου άρεσε πολύ. Και οι δύο αυτοί (σαν μεταχειρισμένοι πάντα) βρίσκονται σε καλή κατηγορία τιμής - άσε που υπάρχουν πάντα και οι ευκαιρίες. Χωρίς λοιπόν να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη αυτοί οι δύο μπορούν να σε κάνουν να γουρλώσεις τα μάτια από την διαφορά γεύσης με την τωρινή σου κατάσταση.
Αν έχεις κάποιον γνωστό, που έχει καλό εξοπλισμό, δοκίμασε καφεδάκι για να μπεις στο πνεύμα. Είσαι και μακριά. Αλλά σε όμορφη πόλη.
Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.
Γιάννη ευχαριστώ πολύ για όσα γράφεις!
Εχω μείνει έκπληκτος με το κόσμο εδώ, όλοι σας είστε τόσο ευγενικοί και με διάθεση να βοηθήσετε!
Προφανώς θα συμφωνήσω για την ομορφιά της πόλης μου και όσο πάει γίνεται και πιο όμορφη!
Υπάρχει κάποιο site που καταχωρούνται αγγελίες για μύλους; Εχω δει εδώ αγγελίες βέβαια αλλά να δω κι αν υπάρχουν και άλλες επιλογές.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από nick_reth » Πέμ Νοέμ 01, 2018 2:14 pm

veba έγραψε:
Πέμ Νοέμ 01, 2018 6:51 am
Καλημέρα

Για την συγκεκριμένη μηχανή gaggia μετά το 2015 .
Υπάρχει σε αυτήν την μηχανή έλεγχος πίεσης ? (από την κατασκευή της).
Συνήθως όταν το καλαθάκι (ή το portafilter ) δεν είναι ελεύθερο, από τον κατασκευαστή σε μία μηχανή, υποψιάζομαι ότι δεν υπάρχει έλεγχος στην πίεση.
Εξωτερικά δεν φαίνεται έχει κάτι να ελέγχει την πίεση.
Στη συσκευασία δεν έχει καλαθάκι ελεύθερο. Αγόρασα ένα 5 € αλλά μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό με
αυτό. Λίγο καϊμάκι και πικρόξυνος καφές!! Με το pressurized που είχε από τη μάνα της είναι πολύ καλύτερος.
Ισως να φταίει ο μύλος όπως γράφουν όλοι εδώ, δεν ξέρω. Μπορώ να κάνω κάτι με αυτή τη μηχανή για καλύτερο αποτέλεσμα με το ελεύθερο; Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από veba » Πέμ Νοέμ 01, 2018 2:33 pm

Γειά nick_reth

εάν η μηχανή δεν έχει κάποιο σύστημα να κρατάει την πίεση σταθερή, τότε είναι δύσκολο αυτό που προσπαθείς να κάνεις.
Ένας τρόπος να δεις που βρίσκετε η πίεση της μηχανής είναι ένα μανόμετρο στο portafilter. Μπορείς να κοιτάξεις εδώ viewtopic.php?f=5&t=6028&start=10#p82721 και να δείς τις φωτογραφίες του Luckees.
Έχω την υποψία ότι δεν έχει έλεγχο στην πίεση.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από evaskal » Πέμ Νοέμ 01, 2018 2:49 pm

Αν μπορείς πρότεινε μου κάποιο μύλο χειροκίνητο ή με ρεύμα αλλά οικονομικό και που
μπορώ να τον αγοράσω.
Γιώργο υπάρχουν πολλές επιλογές για όλα τα βαλάντια. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ χειροκίνητο και δεν έχω προσωπική άποψη όμως ξέρω οτι είναι πολύ καλές επιλογές και δοκιμασμένες οι Hario, Ρorlex και Kinu. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά στο αντίστοιχο topic του Φόρουμ. Από ηλεκτρικό μια πολύ καλή entry level επιλογή είναι πράγματι ο Ascaso i-mini I2. Είμαι κάτοχος του μύλου και μπορώ να πω οτι σε οικιακό περιβάλλον κάνει καλή δουλειά. Είναι λίγο φασαριόζικος αλλά παλεύεται. Δυστυχώς, είναι αρκετά τσιμπημένος αυτό το καιρό όμως με λίγη υπομονή σίγουρα θα βρεις κάποια καλή ευκαιρία στις αγγελίες του Φόρουμ. Καινούριο με τη σημερινή του τιμή δεν ξέρω αν θα τον επέλεγα.

Όπως και να έχει το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν γίνεται να φτιάξεις εσπρέσο χωρίς μύλο. Οι ξινίλες και οι πικρίλες που αναφέρεις είναι προϊόν λανθασμένης άλεσης αλλά και μπαγιάτικου καφέ.

Απάντηση