Χρηση non pressurized καλαθιου

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από nick_reth » Σάβ Νοέμ 03, 2018 9:06 am

Βαγγέλη καλημέρα. Βρήκα το μύλο που γράφεις μεταχειρισμένο, 100 €.
Λέει ο κάτοχος πως έχει κόψει 20 κιλά καφέ. Σαν πιο έμπειρος αξίζει λες ή να περιμένω για κάτι καλύτερο;

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από evaskal » Σάβ Νοέμ 03, 2018 4:35 pm

Γεια χαρά Γιώργο. Το μύλο τον είχα (και τον έχω ακόμα) και όπως έγραψα και πιο πριν είναι αρκετά καλός. Κώνικα μαχαίρια, ελάχιστη κατακράτηση στο τουνελάκι της εξόδου η οποία με ένα σκούντημα φεύγει. Κόβει αρκετά καλά. Εγώ έχω τον αλουμινένιο και είναι πολύ γερή κατασκευή, κάνει λίγη φασαρία παραπάνω όταν αλέθει Αλλά οκ. Καθαρίζεται εύκολα και γρήγορα. Είναι πολύ μικρούλης και χωράει παντού. Για οικιακή χρήση είναι μια χαρα. Δεν συγκρίνεται βέβαια με κάτι τέρατα της mazzer ή της Compak που θα δεις εδώ μέσα. Αλλά γι αυτό που θες εσύ θα σε καλύψει.

Όταν λες να περιμένεις εννοείς για καλύτερη τιμή ή καλύτερο μύλο; ο ascaso ξεκινάει από 220 ευρώ περίπου καινούριος μέχρι 300 ο αλουμινενιος. Για 100 ευρώ και για 20 κιλά καφέ καλά μου ακούγεται. Δεν πιστεύω να βρεις ποτέ κάτω απο τα 100 ευρω. Αφού μένεις ρέθυμνο, πήγαινε στην οδό Κωνσταντινουπολεως, εχει ενα μαγαζάκι εκεί με ειδη καφε, νομίζω τον εχει στη βιτρίνα να τον δεις κι από κοντά. Φυσικα θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες και παρουσίαση και στο φόρουμ.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από nick_reth » Παρ Νοέμ 09, 2018 11:50 pm

Βαγγέλη καλησπέρα. Πήγα από το μαγαζί του Ηλεία και πήρα καφέ.
Μύλο μάλλον δεν τον πρόλαβα εδώ, την επόμενη φορά.
Αλεσα στο 3,7 και όντως έχει διαφορά ο καφές σημαντική.
Το μονο αρνητικό είναι ότι αν και δοκίμασα διαφορες δόσεις(16-16,5-17-18) εντούτοις
το pack έχει λίμνη από πάνω. Κρέμα αρκετή χωρίς πικρίλες και ξυνίλες αλλά το νερο μου κανει εντυπωση. Χρησιμοποιώ το non pressurized καλαθάκι. Πες μου τη γνώμη σου αν πρέπει να διορθώσω κάτι. Ευχαριστώ.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από evaskal » Σάβ Νοέμ 10, 2018 4:05 pm

Λίμνη στο πακ... τις δόσεις που δοκίμασες σε τι χρόνους τις πήρες και με τι ποσότητα στο φλυτζάνι. Έτσι αόριστα δεν μπορώ να βοηθήσω. Αν και από τη στιγμή που είναι κομμένος ήδη ο καφές δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από nick_reth » Κυρ Νοέμ 11, 2018 9:54 am

evaskal έγραψε:
Σάβ Νοέμ 10, 2018 4:05 pm
Λίμνη στο πακ... τις δόσεις που δοκίμασες σε τι χρόνους τις πήρες και με τι ποσότητα στο φλυτζάνι. Έτσι αόριστα δεν μπορώ να βοηθήσω. Αν και από τη στιγμή που είναι κομμένος ήδη ο καφές δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ.
Βαγγέλη καλημέρα. Δοκίμασα σήμερα με 18 γρ. που αγόρασα πριν 5 ημέρες απο τον Ηλεία και σε 27 λ. πήρα 40 γρ. καφέ χωρίς λίμνη νερού στο πακ. Νομίζω όμως ότι είναι πολύ τα 18 γρ., τι λες;
Μύλο θα πάρω σίγουρα και σύντομα. Μ΄αρέσει ο καφές εσπρέσσο πολύ περισσότερο από τον ελληνικό που έπινα για χρόνια. Καλή κυριακή και νασαι καλά.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από evaskal » Κυρ Νοέμ 11, 2018 1:07 pm

Ωραία μπράβο που τα πας καλά! Αφού στα 18γρ δεν έχεις "λίμνη" τοτε μάλλον για το καλαθάκι σου αυτή είναι η κατάλληλη ποσότητα καφέ που πρέπει να βάζεις. Η αναλογία καλή είναι, θα σου έλεγα να εκοβες λίγο πιο ψιλά για να πας στα 36γρ... Αλλά αφού δεν υπάρχει μύλος ίσως μια άλλη φορά... Αν θες να βάλεις πιο λίγα γραμμάρια θα πρέπει να βρεις πιο ρηχό καλαθάκι. Αλλιώς θα έχεις και πάλι λίμνη... μύλο με την πρώτη ευκαιρία... τότε θα δεις πραγματική διαφορά.... Καλή συνέχεια εύχομαι....

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από nick_reth » Σάβ Νοέμ 24, 2018 11:21 am

Βαγγέλη καλημέρα. Τελικά αγόρασα καινούργιο μήλο, graef cm702, 86,00 € από barista tools.
Τωρα κάνω δοκιμές να δω πως δουλεύει. Ακόμη και στο χοντροκομένο καφέ κάνει καλό καϊμάκι και πολύ καλύτερη γεύση με ελεύθερο διπλό καλάθι. Επίσης πήρα cafiza, έχω και τυφλό καλαθάκι. Πες μου αν μπορείς πως να το χρησιμοποιώ στη gaggia classic που έχω μη κάνω καμιά ζημιά και σε τι συχνότητα. Σε ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Νοέμ 24, 2018 12:19 pm

Ο καθαρισμός είναι εύκολη διαδικασία, θα την δεις εδώ. Τα βήματα αναλυτικά υπάρχουν και πάνω στη συσκευασία του μπουκαλιού. Εγώ στην αρχή με το που βάζω της σκόνη ρίχνω κ λίγο ζεστό νερό στο καλάθι κια μετά ανακατεύω για να βοηθήσω να διαλυθεί καλύτερα πριν ξεκινλησω τα backflush. Κάθε 15 μέρες θα είσαι μια χαρά.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από nick_reth » Κυρ Νοέμ 25, 2018 10:13 pm

Αποστόλη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αύριο θα κάνω το πρώτο μου καθαρισμό.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Χρηση non pressurized καλαθιου

Δημοσίευση από evaskal » Δευ Νοέμ 26, 2018 11:59 am

Καλημέρα και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση... Γιώργο ότι σου είπε ο Αποστόλης! Κι εφάρμοσε τη συμβουλή με το ζεστό νερό να διαλυθεί η σκόνη στο τυφλό. Εγώ ζύγιζα τα 3γρ για να βάζω ακριβώς και πάλι μετά από τους 5 γύρους πλυσίματος που λέει η συσκευασία η σκονη δεν ειχε διαλυθεί τελείως.

Απάντηση