Εκχύλιση προ-αλεσμένου espresso σε non-pressurised

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Εκχύλιση προ-αλεσμένου espresso σε non-pressurised

Δημοσίευση από dimitrisnd » Τετ Ιούλ 25, 2018 11:53 pm

Γεια σας.
Αρχικά να εξηγηθώ. Έχω μηχανή lelit plust pid και μύλο Mazzer SJ, αλλά μέχρι να ολοκληρώσω την μετασκευή του μύλου σε doserless (Ζητάνε 100 ευρώ για τα απαιτούμενα έτοιμα ανταλλακτικά οπότε θα πάω σε παντέντα) και μέχρι να τελειώσω τα απομεινάρια του ετοιμοκομμένου απο super market, ακόμα και για εγκυκλοπαιδικούς λόγους θέλω να ρωτήσω τις απόψεις σας καθώς αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

Έχω ΠΑΡΑ πολύ γρήγορη εκχύλιση της τάξης των 60-70γρ ήδη μέσα σε 10 sec.
Ο καφές δεν έχει ίχνος από καιμάκι και προφανώς δεν χρειάζεται να μιλήσω για γεύση. Το Pid είναι καλορυθμισμένο όσον αφορά την σταθερότητα, με την θερμοκρασία άνευ offset να είναι στους 98-99. Προφανως εδώ η θερμοκρασία δεν είναι το πρόβλημα μου.

Τα δεδομένα που έχω να παραθεσω είναι:
  • χρήση έτοιμου καφέ lavazza
  • Χρήση του "μαμά" διπλού καλαθιού της λελιτ με γραμμάρια περίπου 18-20 για να γεμίσει
  • δοκίμασα και το vst με χειρότερα αποτελέσματα (λογικό)
  • Πίεση εκχύλισης ελάχιστη περί τα 2-3 bar. Αυτό για μένα σημαίνει πολύ απλά τεράστια ροή(το βλέπω κιόλας) άρα ελάχιστη αντίσταση στο καλαθάκι
  • έχω δοκιμάσει κάθε δυνατή πίεση στο tamper, κάνω κατανομή με χέρι
  • Το tamper αφήνει μικρή τρυπούλα στο puck μετά την πίεση και στρέψη. Διάβασα σε άλλο παλιό νήμα πως αυτό είναι σημάδι χοντρής άλεσης
  • Η πίεση στην μηχανή είναι σεταρισμένη στα 10 bar ΣΤΟ ΤΥΦΛΟ = για 9 κατά την εκχύλιση

-Μήπως αυτοί οι καφέδες προορίζονται για pressurised καλαθάκια με αυξημένη αντίσταση εκχύλισης για αυτό δε κάνουν για το non-pressurised μου?
-Υπάρχει σωτηρία για τέτοιο καφέ μέχρι να φτιάξω τον μύλο μου? (έχω περίσσευμα-κρίμα είναι να τον πετάξω)

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Εκχύλιση προ-αλεσμένου espresso σε non-pressurised

Δημοσίευση από cosini » Παρ Ιούλ 27, 2018 6:24 pm

Σωτηρία δεν υπάρχει με τον έτοιμο καφέ. Εαν έχεις κάποιον φίλο γνωστό κλπ δώσε τον κάφε να μήν πάει χαμένος.
Μία προσωρινή λύση για σένα θα είναι καφές απο καφεκοπτείο εάν γνωρίζει ο έμπορος πόσο ψιλά να κόψει.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Εκχύλιση προ-αλεσμένου espresso σε non-pressurised

Δημοσίευση από evaskal » Παρ Ιούλ 27, 2018 10:09 pm

Συμφωνώ με τη Δημήτρη παραπάνω… Δεν υπάρχει σωτηρία. Ακόμα και σε φρέσκο να πας άμα δεν έχεις μύλο δικό σου να κόψεις όσο χρειάζεται δεν θα κάνεις δουλεια…Δώσε τον καφέ σε κανένα φίλο ή κάνε τον φίλτρου

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Εκχύλιση προ-αλεσμένου espresso σε non-pressurised

Δημοσίευση από dimitrisnd » Παρ Ιούλ 27, 2018 10:24 pm

Μήπως όντως ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι αυτοί οι καφέδες προορίζονται για rookies με pressurized καλαθακια για αυτό και είναι τόσο χοντροκομμενοι;
Καλή ιδέα αυτή για φίλτρου. Ευχαριστώ.

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση προ-αλεσμένου espresso σε non-pressurised

Δημοσίευση από gzsb » Σάβ Ιούλ 28, 2018 10:51 am

dimitrisnd έγραψε:
Παρ Ιούλ 27, 2018 10:24 pm
Μήπως όντως ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι αυτοί οι καφέδες προορίζονται για rookies με pressurized καλαθακια για αυτό και είναι τόσο χοντροκομμενοι;
Καλή ιδέα αυτή για φίλτρου. Ευχαριστώ.
Αυτοι οι αλεσμενοι του σουπερ μαρκετ ειναι για pressurized καλαθακια. Τα pressurized καλαθακια εχουν την ιδιοτητα να "κρυβουν" τις οποιες ατελειες. Οποτε κανεις υπομονη μεχρι να φτιαξεις τον Mazzer και να απολαυσεις καλο καφε. Μεχρι τοτε κοψε καφε σε ενα καφεκοπτειο να κανεις την δουλεια σου οσο γινεται φυσικα μεχρι να ετοιμασεις τον μυλο. Και μηχαναρα εχεις κ μυλο καλο εχεις, οποτε λιγακι υπομονη κανε.

Ρωτα κ εμας που εχουμε μια απλη μηχανη των 100 ευρω κ δεν εχουμε ουτε μυλο κ μας εχει μπει το μικροβιο να αγορασουμε καλο εξοπλισμο για να πιουμε καφε της προκοπης :a013:

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Εκχύλιση προ-αλεσμένου espresso σε non-pressurised

Δημοσίευση από coolmind » Δευ Ιούλ 30, 2018 3:57 pm

Το ποσο πιεση θα σηκώσει η μηχανη το ορίζει ο καφες συμφωνα με την άλεση του,αρα οπως έγραψαν και ποιο πάνω πετα τον η καντον λιπασμα για τα φυτα.Επίσης σε καφε ευρείας κατανάλωσης δεν βάζεις ποτε πάνω απο 18 γραμμαρια για κανένα λογο, δεν δίνουν κάτι παραπάνω ισα ισα χάνουν κιολας.

Απάντηση