Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από President » Σάβ Ιουν 30, 2018 3:20 pm

Καλησπέρα,

Το setup μου είναι ο μύλος Eureka Mignon και η lelit pl41 plus T με PiD και VST καλαθάκι 18gr.
Tο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση. Μιλάμε για γέμισμα μέχρι πάνω 2 φλιτζάνια ελληνικού καφέ σε 19 δευτερόλεπτα. Η εκχύλιση είναι τέρμα ξανθιά, μοιάζει περισσότρο σα να βάζω μπύρα από βαρέλι παρά καφέ :P

Η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής:

Γυρνάω τη ρύθμιση του μύλου προς το finer μέχρι να ακουστούν τα μαχαίρια. Μετά γυρνάω προς το χοντρότερο κόψιμο ελάχιστα και νομίζω ότι αυτή είναι η ρύθμιση για όσο πιο λεπτό κόψιμο γίνεται.

Βάζω 19.5 Γραμμάρια καφέ, leveling και μετά πάτημα.

Σχετικό videak για να δείτε τι εννοώi: http://tiny.cc/o0o4uy

Υπάρχει περίπτωση να θέλει ρύθμιση το πόσο γρήγορα τρέχει νερό από τη ντουζιέρα;

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από dkstopo » Σάβ Ιουν 30, 2018 4:45 pm

καλησπέρα Θανάση

Από ότι κατάλαβα είσαι νέος στο άθλημα και προσπαθείς να σετάρεις το μύλος σου μιας και αυτός είναι νέος.
Ελπίζω ο καφές σου να είναι φτηνός.... χρειάζεσαι λίγο υπομονή και μερικά κιλά καφέ μέχρι να στρώσει γιατί τα μαχαίρια ειναι καινούργια.
Θα σου πρότεινα την ώρα που κόβεις να ρυθμίζεις τα μαχαίρια σιγά σιγά, μη το φοβάσαι, απλά πρόσεχε να μην τα σφίξεις πολύ, θα το καταλάβεις από το θόρυβο. Πάτα καλά το πακ και σε λίγες προσπάθειες θα αρχίσεις να παίρνεις σωστούς χρόνους. Μέχρι να στρώσουν τα μαχαίρια θα πρέπει συνεχώς να ψάχνεις την ρυθμιση. Μετά από λίγο καιρό θα σου ειναι τόσο ευκολο σαν να παρκάρεις.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από President » Σάβ Ιουν 30, 2018 11:52 pm

Γεια σου φίλε Κώστα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Είμαι όντως νέος στο άθλημα, οι γνώσεις μου είναι μόνο θεωρητικές και ανακτήθηκαν από το φόρουμ και το youtube. Πρακτικά έχω χαλάσει μισό κιλό καφέ χωρίς να έχω παράξει κάτι που πίνεται, εκτός από μια φορά :a048:

Ο μύλος μου δεν είναι καινούργιος, μάλιστα τα μαχαίρια του έχουν αλλαχθεί μια φορά και αυτά τα μαχαίρια μόνο πρέπει να έχουν αλέσει αρκετά κιλά καφέ, μιας και δούλευε σε τοπικό μικρό καφέ της περιοχής πριν περάσει στα χέρια μου.

Τελικά το πρόβλημα όπως είπαν τα παιδιά σε προηγούμενο νήμα, ήταν στην άλεση του καφέ και το πάτημα μου. Η άλεση μου ήταν χοντρή και το πάτημα μου ήταν πολύ ελαφρύ. Έπρεπε να αλέσω πιο ψιλά και για κάποιο λόγο νόμιζα ότι είχα φτάσει στο τέρμα. Τελικά βρήκα το σημείο που ο καφές γίνεται πούδρα, πάτησα σωστά και η εκχύλιση γίνεται όπως πρέπει να γίνεται.

Μερικές παρατηρήσεις:

- Το PID μου είναι ρυθμισμένο στους 101. Offset 0.

- Με καφέ coffee Island και 16.5 γραμμάρια με το κλασσικό διπλό καλαθάκι της μηχανής και 26 δευτερόλεπτα εκχύλισης, έβγαλα ένα ωραίο espresso, ιδανική ποσότητα, πολύ ισορροπημένο, ούτε ξινό, ούτε καμμένο.

- Με καφέ taresso tigrato, 20 γραμμάρια καφέ και VST καλαθάκι 18gr, με 26 δευτερόλεπτα εκχύλισης, έβγαλα ένα φρέντο εσπρέσσο που πραγματικά με τίναξε στον αέρα.
freddo-espresso.jpg
Ακόμα δεν έχω δοσομετρικό ποτηράκι, ούτε ζύγισα σε γραμμάρια το αποτέλεσμα για να σας πω με ακρίβεια τι έγινε, αλλά από την ένταση και την ποσότητα που είδα στο ποτήρι, νομίζω ότι πρέπει να βάλω 19 γραμμάρια και να τραβήξω την εκχύλιση σε 30 δευτερόλεπτα και ο καφές θα βγει ιδανικός.

- Και τους 2 καφέδες τους έκοψα με την ίδια ρύθμιση και τώρα που το βρήκα δε βλέπω να το αλλάζω!

- Τελικά το leveling εργαλειάκι δε με βοηθά και πολύ, με το δάχτυλο μου και ένα σωστό πάτημα δεν παρατηρώ channeling.

- Η ζυγαριά με χρονόμετρο είναι όλα τα λεφτά :)

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Ιούλ 01, 2018 11:41 am

Μπράβο Θανάση! Χαίρομαι για την χαρά σου.
Έχω να σου προτείνω κάτι, μήπως και βοηθήσει παραπάνω. Βάλε ζυγαριά στην εκχύλιση.
Να το περιγράψω λίγο.
Μετράς τα γραμμάρια που βγαίνουν από τον μύλο σου και θα μπουν στο portafilter, πχ 19gram.
Υπολογίζεις το ratio που θα παίξεις / δοκιμάσεις /σου αρέσει, πχ 1.7. Δηλαδή πρέπει να βγάλεις 19 x 1.7 = 32.3 gram καφέ. Μπορεί βέβαια εσένα να σου αρέσει σε φρέντο με ratio 2 (19 x 2 = 38) Αυτά είναι γούστα και θα τα βρείς μόνος σου. Μην χαλιέσαι με την λίγη ποσότητα, εστίασε στην γεύση.
Βάλε την ζυγαριά σου κάτω από το pf με το ποτηράκι σου, μηδένισε και παρακολούθα τα γραμμάρια που βγαίνουν.
Σταμάτα την εκχύλιση στα επιθυμιτά γραμμάρια πχ 32. Κοίτα τον χρόνο. Αν είσαι 25 έως 35 δευτερόλεπτα είσαι κοντά σε αυτό που πρέπει. Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο και εξαρτάται από τον καφέ. Σε κάποιους μονοποικιλιακούς τα 40 δευτερόλεπτα είναι ότι πρέπει. Αλλά αυτό θα το δεις σιγά σιγά με την γεύση σου για οδηγό.
Και εκτός να βγεις στον χρόνο, ΜΗΝ τον πετάξεις αμέσως. Δοκίμασε λίγο για να καταλάβεις γευστικά το λάθος.
Αν είσαι στα 15 δευτερόλεπτα (με 32 γραμμάρια) κόψε λεπτότερα. Αν είσαι στο 50, κόψε χοντρύτερα.
Πάντα να αλλάζεις ΜΙΑ (1) παράμετρο, γιατί αλλιώς χάνεις τον λογαριασμό. Μην αποφασίσεις να κόψεις λεπτότερα και να πατήσεις πιο δυνατά (ή βάλεις παραπάνω ποσότητα). Ένα από όλα.
Τι θέλω να πω με τα παραπάνω. Μέτρα το αποτέλεσμα ζωντανά σε γραμμάρια στην ζυγαριά σου (όχι με δοσομετρικό).
Επίσης, χωρίς γυμνό δεν μπορείς να δεις εύκολα αν έχεις channeling. Και αν υπάρχει αυτός ο παράγοντας, τότε όποιο τρόπο και να ακολουθήσεις σου διαλύει το αποτέλεσμα.
Καλά :cfstd:
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από cosini » Κυρ Ιούλ 01, 2018 11:09 pm

Φίλε Θανάση καλώς ήρθες κι από εμένα , πάρε ένα γυμνό και μια ζυγαριά όπως λέει κι ο Γιάννης και ακoλούθησε τις οδηγίες του και γρήγορα θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα . :coffee:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από President » Τετ Ιούλ 04, 2018 2:42 am

ioannisz έγραψε:
Κυρ Ιούλ 01, 2018 11:41 am
Μπράβο Θανάση! Χαίρομαι για την χαρά σου.
Έχω να σου προτείνω κάτι, μήπως και βοηθήσει παραπάνω. Βάλε ζυγαριά στην εκχύλιση.
Να το περιγράψω λίγο.
Μετράς τα γραμμάρια που βγαίνουν από τον μύλο σου και θα μπουν στο portafilter, πχ 19gram.
Υπολογίζεις το ratio που θα παίξεις / δοκιμάσεις /σου αρέσει, πχ 1.7. Δηλαδή πρέπει να βγάλεις 19 x 1.7 = 32.3 gram καφέ. Μπορεί βέβαια εσένα να σου αρέσει σε φρέντο με ratio 2 (19 x 2 = 38) Αυτά είναι γούστα και θα τα βρείς μόνος σου. Μην χαλιέσαι με την λίγη ποσότητα, εστίασε στην γεύση.
Βάλε την ζυγαριά σου κάτω από το pf με το ποτηράκι σου, μηδένισε και παρακολούθα τα γραμμάρια που βγαίνουν.
Σταμάτα την εκχύλιση στα επιθυμιτά γραμμάρια πχ 32. Κοίτα τον χρόνο. Αν είσαι 25 έως 35 δευτερόλεπτα είσαι κοντά σε αυτό που πρέπει. Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο και εξαρτάται από τον καφέ. Σε κάποιους μονοποικιλιακούς τα 40 δευτερόλεπτα είναι ότι πρέπει. Αλλά αυτό θα το δεις σιγά σιγά με την γεύση σου για οδηγό.
Και εκτός να βγεις στον χρόνο, ΜΗΝ τον πετάξεις αμέσως. Δοκίμασε λίγο για να καταλάβεις γευστικά το λάθος.
Αν είσαι στα 15 δευτερόλεπτα (με 32 γραμμάρια) κόψε λεπτότερα. Αν είσαι στο 50, κόψε χοντρύτερα.
Πάντα να αλλάζεις ΜΙΑ (1) παράμετρο, γιατί αλλιώς χάνεις τον λογαριασμό. Μην αποφασίσεις να κόψεις λεπτότερα και να πατήσεις πιο δυνατά (ή βάλεις παραπάνω ποσότητα). Ένα από όλα.
Τι θέλω να πω με τα παραπάνω. Μέτρα το αποτέλεσμα ζωντανά σε γραμμάρια στην ζυγαριά σου (όχι με δοσομετρικό).
Επίσης, χωρίς γυμνό δεν μπορείς να δεις εύκολα αν έχεις channeling. Και αν υπάρχει αυτός ο παράγοντας, τότε όποιο τρόπο και να ακολουθήσεις σου διαλύει το αποτέλεσμα.
Καλά :cfstd:
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Ήρθαν και τα δοσομετρικά, αλλά θα δοκιμάσω και την τεχνική με τη ζυγαριά κάτω από το pf gia να δω τι συμβαίνει.
Σχετικά με το channeling, μάλλον εννοώ το ότι μερικές φορές, ιδίως όταν βλέπω ότι o καφές δεν είναι even με το πάτημα μου να είναι κακό, βλέπω να τρεμοπαίζει η εκχύλιση.

Άλλες φορές όταν πατάω δυνατά, αργεί πάνω από 4 δευτερόλεπτα να ξεκινήσει.

Γενικώς ακόμα παλεύω, δυστυχώς πρέπει να ξοδέψω 500gr coffee island καφέ, και λέω δυστυχώς επειδή νομίζω πως ήμουν κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα ( τουλάχιστον γευστικά ) με 19-20γρ tigrato και vst καλαθάκι.
Τώρα με το coffee island blend ο καφές που βγαίνει δεν μου αρέσει. Πάντως ότι βγαίνει το δοκιμάζω όπως πρότεινες και δεν το πετάω.

Πιο συγκεκριμένα τώρα, έκανα λίγο πιο χοντρή την άλεση, πατάω λίγο καλύτερα ( νομίζω ), χρησιμοποιώ το μαμά διπλό καλαθάκι και σε 28 δευτερόλεπτα το δοσομετρικό δείχνει λίγο πάνω από τα 45ml με 16gr καφέ. Είναι οκ αυτό; Δεν θα έπρεπε να φτάνω τα 60ml κάτω από τα 30' με το συγκεκριμένο καφέ;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιούλ 04, 2018 10:44 am

Αυτά δοσομετρικά πρέπει να τα μαζέψουμε κάποια στιγμή και να τα σουτάρουμε ομαδικώς...
Ξέχνα το ποτηράκι και χρησιμοποίησε μόνο ζυγαριά! Ξεκίνα με μια αναλογία 1:2 δλδ αν βάζεις 16g θα βγάλεις 32g. Δοκιμάζεις, αξιολογείς, αναπροσαρμόζεις.
Όπως είπε κ ο φίλος πιο πάνω μην αλλάζεις πάνω από μία παραμέτρους! Εσύ αλλάζεις δοσολογία, πάτημα, άλεση μέχρι και άλλο καφέ! Δε θα βγάλεις άκρη έτσι. Χρησιμοποίησε ένα καφέ που αντέχει η τσέπη σου, πάρε τσουβάλια από δαύτον, εξάντλησε όλες τις εναλλακτικές μέχρι που να βρεις το αποτέλεσμα που σου αρέσει.
Δεν χρειάζεται να κολλάς αυστηρά στα δευτερόλεπτα, είναι απλά ένας μπούσουλας. Αν δεν είναι 30 και είναι 35 δεν έγινε κ κάτι.
Πέρα από πίεση και θερμοκρασία που τα αναλαμβάνει η μηχανή, η δικιά σου δουλειά βασικά είναι: Να βρεις τη σωστή άλεση, ώστε να είσαι περίπου μέσα στους χρόνους μπούσουλα (είπαμε μπούσουλας,όχι απαράβατος κανόνας), να κάνεις καλή κατανομή στο καλάθι (wdt) πχ με μια οδοντογλυφίδα, να πατήσεις επίπεδα και όχι με όλη σου τη δύναμη, να δεις την ώρα της εκχύλισης να βγαίνει ταυτόχρονα απ' όλες τις τρύπες ο καφές, να κάνει μετά από δευτερόλεπτα στο κέντρο ένα σταθερό κώνο με λεπτή ουρά, να σταματήσεις την εκχύλιση όταν δεις τον καφέ να "ξανθαίνει" αρκετά (όλα αυτά όταν με το καλό πάρεις το γυμνό).

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από harryv » Τετ Ιούλ 04, 2018 12:01 pm

President έγραψε:
Τετ Ιούλ 04, 2018 2:42 am
...
Άλλες φορές όταν πατάω δυνατά, αργεί πάνω από 4 δευτερόλεπτα να ξεκινήσει.
Πρώτη σταγόνα στα 4" είναι μια χαρά. Όταν σταθεροποιηθεί η ροή σου φρόντισε να παίρνεις 1 gr / sec περίπου. Αλλά εγώ σου προτείνω πιο λεπτή άλεση και λιγότερο tamping. Έτσι θα έχεις και λιγότερο να παλέψεις με το channeling.
President έγραψε:
Τετ Ιούλ 04, 2018 2:42 am
...
Τώρα με το coffee island blend ο καφές που βγαίνει δεν μου αρέσει. Πάντως ότι βγαίνει το δοκιμάζω όπως πρότεινες και δεν το πετάω.

Πιο συγκεκριμένα τώρα, έκανα λίγο πιο χοντρή την άλεση, πατάω λίγο καλύτερα ( νομίζω ), χρησιμοποιώ το μαμά διπλό καλαθάκι και σε 28 δευτερόλεπτα το δοσομετρικό δείχνει λίγο πάνω από τα 45ml με 16gr καφέ. Είναι οκ αυτό; Δεν θα έπρεπε να φτάνω τα 60ml κάτω από τα 30' με το συγκεκριμένο καφέ;
16 γρ για το συγκεκριμένο καφέ είναι πολλά. Εκτός κι αν είναι η classic ποικιλία.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιούλ 04, 2018 2:05 pm

harryv έγραψε:
Τετ Ιούλ 04, 2018 12:01 pm
16 γρ για το συγκεκριμένο καφέ είναι πολλά. Εκτός κι αν είναι η classic ποικιλία.
Για το Coffee Island Blend, τα 16 gr είναι τα ιδανικά. Έτσι δουλεύεται και ο καφές στην εταιρεία. Όπως και τα άλλα blends (extra και classic). Ίσα ίσα, που στο Classic blend θα μπορούσε να βάλει και λιγότερα γραμμάρια από τα 'αναμενόμενα' γιατι είναι χαρμάνι με 40% robusta. Ενώ ο CI είναι 100% arabica specialty blend.

Ο καφές @Prsident δε σου αρέσει, γιατί τον υπερεκχυλίζεις. Ο συγκεκριμένος δεν απαιτεί χειρισμό παρόμοιο με πιο ελαφριά ψημένα χαρμάνια (όπως ο tigrato). Τα ~45ml του CI, είναι (από την εμπειρία μου) περίπου 35g ροφήματος και τα 28 sec για την αναλογία 1:2 που χρησιμοποίησες, ήταν πολλά. Σκέψου ότι τα 50g βγαίνουν σε 25sec στα καταστήματα (χοντρικά). Για ristretto, (το οποίο είναι περίπου 40g για μας, δεδομένου και του roasting που είναι μέτριο προς μέτριο/σκούρο) ο χρόνος εκχύλισης προκύπτει περίπου στα 20-22 sec.
{και στη Taf πχ που ρώτησα, μου έκανε εντύπωση ότι και εκείνοι κινούνται σε χρόνους 22-24 sec ως αρχή - βέβαια με μικρότερα ratio}
Θέλω να πω, δεν είναι "παράξενο". Δε σημαίνει ότι όλοι οι καφέδες θέλουν 30+ sec και 1:1 ή 1:1.5, που συχνά χρησιμοποιείται.
Το καλύτερο είναι να κάνεις αυτό που είπε ο Αποστόλης: Σε κάθε καινούριο καφέ, έναρξη από γενικό μπούσουλα ~25sec εκχύλισης και 1:2 ratio , ή καλύτερα σταμάτημα του extraction καθαρά "οπτικά" με βάση του blonding point. Και πάντα με μια θερμοκρασία 92-94 °C. Από εκεί και έπειτα, θα δοκιμάζεις και θα προσαρμόζεις τις 'κατευθύνσεις' σου σε χρόνο, gr, θερμοκρασία κλπ, γευστικά. :)

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Υπερβολικά γρήγορη εκχύλιση με Eureka Mignon & PL41 PlusT Pid

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Ιούλ 05, 2018 10:25 am

Καλημέρα,
Σε γενικες γραμμες αυτα που σου γράφουν οι φίλοι εδω ειναι σωστά.Κατα την γνώμη μου ξεκινα με την βασικό ratio που ειναι 1:2 δηλαδη για τα γραμμαρια του καφε που βάζεις στο portafilter σου να παίρνεις περιπου τα διπλά σε ροφημα σε χρόνο απο 25 μεχρι 30 δευτερόλεπτα(μονα διπλά).
Θα διαφοροποιηθώ ως προς το οτι πρέπει να αγοράζεις φτηνους καφεδες αρα και χαμηλης ποιοτητας ,λογο του οτι θα τους πετάξεις.Πρεπει να μάθεις να βγάζεις την γεύση του καφέ που σου αρέσει ανεξαρτήτου τιμής.Προσωπικά δεν έμαθα με φτηνούς καφέδες,απλα παρατηρούσα σε καταστήματα που ξέρουν τι κάνουν ,τις διαδικασίες που ακολουθούσαν και αντέγραφα.Επίσης αγόραζα τους καφέδες που έβγαζαν εκει ,και προσπαθούσα να βγάλω το ίδιο αποτέλεσμα στο σπίτι ακολουθώντας τις διαδικασίες. Για την ταχύτητα της εκχείλησης που ανέφερες δές σε τί πίεση ειναι ρυθμισμένη η μηχανή σου και μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις λιγο την πίεση.Αυτο θα το δείς βάζοντας το τυφλό και βλέπεις τι σου γράφει το όργανο που έχει η μηχανή σου(αν έχει)

Απάντηση