Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μάιος 30, 2018 9:00 pm

dmarin έγραψε: 4. Δεν μπόρεσα να "μπουκώσω" την μηχανή για τους λόγους που προανέφερα και δεν ξέρω εάν φταίει και ο μύλος (Graef cm702). Ήρθε μαζί με κάποιες έξτρα ροδέλες αλλά ενώ πιάνουν τα χέρια μου δεν ξέρω που ακριβώς μπαίνουν ούτε έχω βρει κάποιο σχετικό βίντεο ούτε γράφει κάτι το μάνουαλ.
viewtopic.php?f=6&t=4776&p=66833&hilit= ... %2A#p66821
download/file.php?id=3566&mode=view
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dmarin
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2018 3:32 pm

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από dmarin » Τετ Μάιος 30, 2018 9:08 pm

Σε ευχαριστώ Χρήστο θα το προσπαθήσω!

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Μάιος 30, 2018 9:15 pm

Το πορταφίλτερ σου πριν είχε ενα ελατήριο που το έκανε να εμφανίζει μια ''επαναφορά'' αφού το έσφιγγες εντελώς.Τώρα λοιπόν αφαίρεσες το μηχανισμό με το ελατήριο και εμφανίζεται αυτό το μπόσικο ,το οποίο ειναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο.Η έλλειψή του δεν σε απασχολεί καθόλου ,συνεχίζεις κανονικά.
Οδηγίες για το μύλο σου παρέθεσε ο Χρήστος πιο πρίν.
Απλά να σου αναφέρω οτι το σωστό ειναι την ώρα της εκχύλισης να βάζεις τη ζυγαριά σου κάτω απο το ποτήρι για να ζυγίζεις real time και να σταματάς την εκχύλιση ακριβώς όταν φτάσεις στο επιθυμητό βάρος.Οχι να εκχυλίζεις στο ποτηράκι ''με το μάτι'' και μετά να ζυγίζεις το αποτέλεσμα!Οταν διορθώσεις το θέμα με το μύλο σου ,αλέσεις ακομα πιο ψιλά και περιορίσεις τη ροή του καφέ ,θα δεις οτι θα βελτιωθεί και η εμφάνιση της κρέμας.

Σημ:το να μπουκώσεις τη μηχανή σου δεν ειναι υποχρεωτικό.Το είπα απλά για να καταλάβεις οτι πρέπει να αλέσεις ακομα πιο ψιλά απο τώρα και να δούμε ΑΝ μπορεί να το κάνει ο μύλος σου όπως ειναι τώρα.Αν διορθώσεις το θεμα της άλεσης και ο χρόνος σου έρθει όπως το είπαμε πιο πριν ,προφανώς μη συνεχίσεις να αλέθεις ψιλότερα για να μπουκώσεις τη μηχανή οπωσδήποτε...
Σημ2:Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καφέ εν προκειμένω.Το πρόβλημά σου ειναι μάλλον στο μύλο σου - όχι στο καφέ που χρησιμοποιείς.Γενικά η μηχανή σου δεν κανει για light-medium roast καφέδες όπως ειναι οι περισσοτεροι ''φρέσκοι'' αλλά αυτό ειναι θέμα άλλης συζήτησης.

dmarin
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2018 3:32 pm

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από dmarin » Τετ Μάιος 30, 2018 9:54 pm

Ναι όσον αφορά το pf και εγώ αυτό φαντάστηκα απλά ήθελα να το επιβεβαιώσω (λόγω άγνοιας).

Επίσης πολύ σωστή η παρατήρησή σου για την ζυγαριά!

Πριν πειράξω τον μύλο θα δοκιμάσω και έναν άλλο καφέ (πχ από coffee island) για να δω ένα θα δω διαφορά στην άλεση, εκχύλιση κλπ και βλέπουμε.
Εάν δω ότι συνεχίζεται η ίδια κατάσταση αρχίσω να προσθέτω ροδέλες.

Μια ακόμα απορία: Μου είπες ότι πχ με 15γρ καφέ πρέπει σε 25-30δευτ να βγάλω ποσότητα περίπου 30-34γραμμάρια δηλαδή περίπου 30ml. Δεν είναι λίγη η ποσότητα δεδομένου του χρόνου εκχύλισης και τον γραμμαρίων του καφέ; Δηλαδή αυτά τα 30γρ δεν θα έπρεπε να τα βγάλω με 8γρ καφέ, και τα 60γρ να τα βγάλω με 16γρ καφέ; (πάντα στον ίδιο χρόνο 25-30δευτ.)

Επίσης όταν λες ότι η συγκεκριμένη μηχανή δεν κάνει για light-medium roast καφέδες όπως ειναι οι περισσοτεροι ''φρέσκοι'' προτείνεις δηλαδή ότι με "συσκευασμένους" τύπου lavazza, illy κλπ θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

Ευχαριστώ για την κατανόηση!!!

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Μάιος 30, 2018 10:22 pm

Ακομα και δοκιμάζοντας άλλο καφέ αν πετύχεις κατι καλύτερο ,αυτό θα ειναι συμπτωματικό και πάλι θα πρέπει να φτιάξεις το θέμα του μύλου σου.Ο μύλος σου πρέπει να μπορει να αλέσει ψιλά όλους τους καφέδες-όχι μερικούς.
Ξέχνα τα ml-βγάλε τα απο το μυαλό σου!Πλέον μιλάμε μονο με γραμμάρια γιατι με φρέσκο καφέ τα 35γρ εσπρέσσο ειναι 20ml καφέ (με πολύ ''κρέμα'') ενω με μπαγιάτικο ειναι 30ml (με ελάχιστη κρέμα).Ειναι όμως πάντα 35γρ και γι αυτό μετράμε σε πλέον γραμμάρια.
Η αναλογία εκχύλισης του espresso normale ειναι ας πούμε για αρχή περίπου 1:2 (1 μέρος αλεσμένου καφέ για 2 μέρη εσπρέσσο) κατα βάρος σε 25-30''.Εσύ μου μιλάς για αναλογια 1:4 που δεν ειναι εσπρέσσο!Αν αργότερα εξοικειωθείς με την παρασκευή του εσπρέσσο ,θα μπορέσεις να δοκιμάσεις και άλλες αναλογίες ή αλλους χρόνους εκχύλισης αλλα για αρχή μείνε στο 1:2 εως 1:2,2 .
Οσο για τη μηχανή σου , η ανεπάρκεια της σε θερμοκρασιακή σταθερότητα μας αναγκάζει να στραφούμε σε πιο dark roast καφέδες που συνήθως ειναι τα commercial χαρμάνια.Υπάρχουν και άλλα τόπικς σχετικά με τη μηχανή σου και τα θέματα που εχουν αντιμετωπίσει άλλοι κάτοχοι πριν απο εσένα.Ριξε μια ματιά.

user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από user76 » Τετ Μάιος 30, 2018 11:42 pm

κόψε ψιλά τον καφέ γιατί όπως είδα από το βίντεο έχεις υποεκχύλιση σε μεγάλο βαθμό...αν δεν μπορείς να το καταφέρεις, τότε έχει πρόβλημα ο μύλος σου...Πρέπει να βγάλεις 30-35γραμ. ( 50-60ml ) σε 25-30 "...Μην πας σε specialty καφέ, γιατί δεν θα τα καταφέρεις ακόμα και θα σου βγεί άχρηστος..Είναι και πανάκριβος...

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από veba » Πέμ Μάιος 31, 2018 7:09 am

Καλημέρα

Η μηχανή σου δεν έχει ρυθμιστή πίεσης. Το μπούκωμα σε μια μηχανή έρχεται με λεπτή άλεση και με περίπου 9 bar πίεση του νερού προς τον καφέ. Στην μηχανή σου η πίεση του νερού προς τον καφέ πιθανών να φτάνει και τα 16 bar. Έτσι με μία λεπτή άλεση που μια άλλη μηχανή θα μπούκωνε η δική σου δεν θα μπουκώσει. Επίσης αν καταφέρεις να την μπουκώσεις , δεν θα μπορείς να αφαιρέσεις το πορταφίλτερ μια που θα έχεις εγκλωβίσει μέσα υψηλή πίεση. Στην μηχανή μπορείς να βγάλεις καφέ σε κοντινούς χρόνους όπως σου έχουν γράψει , αλλά θέλει προσπάθεια, και ίσως και βοήθεια από κάποιον που έχει εμπειρία.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μάιος 31, 2018 7:32 am

Έχει και κάποια θέματα με τα λειτουργικά του μύλου του. Μετέφερα την δημοσίευση στην σχετική ενότητα.

viewtopic.php?f=6&p=81202#p81202
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dmarin
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2018 3:32 pm

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από dmarin » Πέμ Μάιος 31, 2018 11:12 am

Τελικά τα κατάφερα έβαλα μια επιπλέον ροδέλα στον μύλο άρχισε να κόβει ακόμα πιο ψιλά, βρήκα το σημείο στο οποίο "μπουκώνει" η μηχανή και άρχισα να ανεβάζω. Τώρα κόβω περίπου στο 4-5 και κατάφερα σε 28δευτ να βγάλω 34γρ. με 16γρ καφέ. Επίσης κατάλαβα ότι όσο πιο δυνατά πατάς, μειώνεται η εκχύλιση και όσο πιο μαλακά πατάς αυξάνεται.

Το αποτέλεσμα είναι ότι είχε καιμάκι αρκετά σκούρο όμως, και γευστικά είχε μια περίεργη αίσθηση δεν ξέρω πως να το πω καμμένου ίσως. Αφού πέτυχα τους χρόνους το θέμα είναι να ψάξω την γεύση από εδώ και πέρα. Επειδή αποφέυγω την ζάχαρη στον καφέ θα ψάξω να βρω μια πιο "γλυκιά" ποικιλία. Βέβαια δεν ξέρω εάν είναι ο μόνος παράγοντας αυτός για την γεύση (δεδομένου ότι πέτυχα το κόψιμο) αλλά βλέπουμε!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Εκχύλιση σε Gaggia Carezza Deluxe

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μάιος 31, 2018 11:34 am

:offtopic:

Αν θέλεις την γνώμη μου, ξεκίνα με αυτούς τους δύο, καφεδάρες, σταθεροί στην συμπεριφορά τους μετά το άνοιγμα, εύκολοι σχετικά στην εκχύλιση με οξύτητα τόσο όσο χρειάζεται για να μην έχεις flat αποτελέσματα.

http://taresso.com/specialty-blends/Tar ... rato-Blend
http://cup10.gr/index.php?route=product ... duct_id=62
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση