Σχετική υγρασία και ρυθμιση μύλου

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Σχετική υγρασία και ρυθμιση μύλου

Δημοσίευση από phoinix_gr » Σάβ Μαρ 03, 2018 11:32 am

Αυτή την εποχή πίνω lavazza pienaroma, στον οποίο έχω βρεί sweet spot με τα ακόλουθα settings.
  • 17 gr in 39 out (2.2 - 2.3 ratio)
  • 91.8 PID
  • 25-30 sec εκχύλιση
  • Μύλος στην ρύθμιση 14.
Τον τελευταίο καιρό έχω πολύ σταθερότητα/επαναληψημότητα με τα παραπάνω, και απολαμβάνω αρκετά καλα καφεδάκια.
Μερικές φορές παρατηρούσα οτι ο μύλος ισως χρειαζόταν ρύθμιση από το 14 στο 13 η στο 15, ανάλογα την μέρα. Δεν είχα δώσει και πολύ σημασία.

Σήμερα η απόλυτη καταστροφή :a116:
Ξεκινάω εκχύλιση, ούτε σταγόνα. Εξαιρετικά δύσκολο να κάνει penetrate το puck το νερό.
Βαζω τον μυλο στο 15 (λίγο πιο χοντρό κόψιμο ). Τίποτα. Αναρωτιέμαι, Μηπως δεν ζύγισα καλα?
Μύλος στο 16. Ουτε σταγόνα. .
Αρχιζώ και πιστεύω οτι πεθαίνει η αντλία της Gaggia ή ότι χάλασε η ζυγαριά.

Μην τα πολυλογώ, μετά απο πολλά νευρά :censored: έφτασα στο 21!!!! (ρύθμιση μύλου) για να μπορέσω να πιω καφέ. Πέταξα 6 καφέδες. (100gr καφέ σίγουρα)
IMG-2524.JPG
Πεταμένος καφες :(
Να σημειώσω οτι στον συγκεκριμένο μύλο, 1 μονάδα διαφορά είναι περίπου 5-7 sec +/- στην διάρκεια εκχύλισης !! :shock:


Σε συζήτηση σχετικά παλαιότερα, μου είχε αναφέρει παλαιότερα ο συμφορουμίτης Βασίλης (rallakias), οτι η υγρασία επηρεάζει τους κόκκους καφέ.
Ερευνώντας λίγο παραπάνω, βρήκα διάφορες αναφορές που το επιβεβαιώνουν :

https://www.thecoffeebrewers.com/adcogrevmo.html
"Coffee grounds will absorb water from the air. This is one of the reasons that you should empty the chamber of your commercial coffee grinder every night, and start with fresh coffee beans in the morning. On a humid day, or on a day that becomes humid, the coffee grounds will absorb water from the air more quickly than on a dry day"
"If you do an extraction with coffee grounds that had absorbed water from the air, the water from the espresso machine will not penetrate it as quickly. This will result in a slower extraction than normal. Essentially, as a day grows humid, the effect on extraction is the same as if the grind got finer. Humidity will slow the extraction down. You have to compensate by making the grind a little coarser. "

https://www.espressoparts.com/resources ... -the-grind
"As the temperature, humidity, and barometric pressure change, you will need to adjust your grind size. If your shot times are off or pour too slow or fast, there's a good possibility the grind of the coffee is either too coarse (time too short) or too fine (time too long)."


Digging deeper
Κανω graph την υγρασία στο σπίτι μου, ειδικα στον χώρο που ειναι ο μύλος και η Gaggia έχω αισθητήρα.

24 ωρες πισω
Screen Shot 2018-03-03 at 10.32.44.png
3 μέρες πίσω
Screen Shot 2018-03-03 at 11.27.04.png
Χθες ειχα κανει καφε γυρω στις 10:00 , εκχύλιση με 65% σχετική υγρασία.
Σημερα καφέ γυρω στις 10:30, εκχύλιση με 75% σχετική υγρασία.
Επιπλεον απ'οσο φαίνεται ολο το βράδυ ο καφές ειχε εκτεθεί σε +70% υγρασία, αρα ειχε απορροφίσει αρκετό νερό. Να σημειώσω οτι εχω γεμμάτο το Hopper στον μυλο, δεν μπάινω στη διαδικασία να το γεμίζω καθε μερα (μαλλον λαθος)


Εχετε παρατηρήσει παρόμοια συμπεριφορά?
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχετική υγρασία και ρυθμιση μύλου

Δημοσίευση από loft » Σάβ Μαρ 03, 2018 12:36 pm

Δεν πιστεύω με τίποτα ότι φταίει η υγρασία :?
Περισσότερο μου φαίνεται σαν πρόβλημα με το μύλο, π.χ. να έχασαν την ευθυγράμμιση τα μαχαίρια ή να χάλασε ο μηχανισμός ρύθμισής τους :( .

Επίσης να ρωτήσω ήταν καινούργιο σακουλάκι? Για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να σου έτυχε μια φουρνιά με πολύ διαφορετικό ψήσιμο...

Η υγρασία επηρεάζει λίγο το κόψιμο και φαίνεται αν κόβεις τον ίδιο καφέ κατά τη διάρκεια της ημέρας, εγώ συνήθως φτιάχνω μόνο το πρωί... Αυτό που μου συμβαίνει κυρίως είναι να χρειάζεται μια πολύ μικρή ρύθμιση όσο παλιώνει ο καφές (αν κρατήσω ένα σακουλάκι πολλές μέρες). Επίσης να σημειώσω ότι σε μύλο με μεγάλα κωνικά μαχαίρια όπως ο K10 οι μικρορυθμίσεις αυτές έχουν εκμηδενιστεί, σε παλιότερους μύλους με μικρότερα μαχαίρια ρύθμιζα περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Σχετική υγρασία και ρυθμιση μύλου

Δημοσίευση από phoinix_gr » Σάβ Μαρ 03, 2018 12:56 pm

loft έγραψε:Δεν πιστεύω με τίποτα ότι φταίει η υγρασία :?
Περισσότερο μου φαίνεται σαν πρόβλημα με το μύλο, π.χ. να έχασαν την ευθυγράμμιση τα μαχαίρια ή να χάλασε ο μηχανισμός ρύθμισής τους :( .
Δεν έχει αλλαχτεί κατι στον μύλο απο χθες εως σήμερα, ουτε καθάρισμα ουτε ξαναγέμισμα χοπερ ουτε ρύθμιση.
Υπαρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσω αν όντως το πρόβλημα είναι ο μύλος?
Να παρω τον Sette 270W που τον γλυκοκοιτάζω να τελειώνω :a030:
loft έγραψε: Επίσης να ρωτήσω ήταν καινούργιο σακουλάκι? Για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να σου έτυχε μια φουρνιά με πολύ διαφορετικό ψήσιμο...
Ο καφές είναι ο ίδιος χθες και σήμερα, μάλιστα είχε μείνει στο ίδιο χοπερ.
loft έγραψε:Η υγρασία επηρεάζει λίγο το κόψιμο και φαίνεται αν κόβεις τον ίδιο καφέ κατά τη διάρκεια της ημέρας, εγώ συνήθως φτιάχνω μόνο το πρωί... Αυτό που μου συμβαίνει κυρίως είναι να χρειάζεται μια πολύ μικρή ρύθμιση όσο παλιώνει ο καφές (αν κρατήσω ένα σακουλάκι πολλές μέρες).
Η ώρα που φτιάχτηκε ο καφές ήταν παρόμοια. Γύρω στις 10 το πρωί και στις 2 περιπτώσεις. (χθες και σήμερα)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος phoinix_gr την Σάβ Μαρ 03, 2018 1:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχετική υγρασία και ρυθμιση μύλου

Δημοσίευση από loft » Σάβ Μαρ 03, 2018 1:03 pm

Να σημειώσω βέβαια ότι δεν γεμίζω το hopper, ο καφές μου είναι πιο "προστατευμένος" στο σακουλάκι και μετά σε αεροστεγές δοχείο.

Θα πρότεινα αν δεν σου είναι κόπος να καθάριζες τον μύλο για να βεβαιωθείς ότι είναι όλα εντάξει, αν έχει αυξηθεί ο τζόγος κλπ...
Όταν ο μύλος είναι άδειος και έχεις οπτική επαφή, βάλτον να δουλέψει. Όλο και κάτι θα παρατηρήσεις σε περίπτωση που έχει απορυθμιστεί.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Σχετική υγρασία και ρυθμιση μύλου

Δημοσίευση από phoinix_gr » Σάβ Μαρ 03, 2018 4:47 pm

Προχώρησα σε καθαρισμό
IMG-2528.JPG
Πριν
IMG-2529.JPG
Μετά
Δεν είδα κατι παραξενο σε οπτικό ελεγχο. Τα μαχαίρια φαίνονται σε πολυ καλη κατασταση. Δεν μπόρεσα να βάλω σε λειτουργία τον μυλο, μιας και εχει σύστημα ασφαλείας το οποιο αποτρέπει την λειτουργία του αν δεν κουμπώσεις το hopper.

Δεν μπορώ να πω αν εχει σταθεροποιηθει το πραγμα, μιας και ο μυλος ξερυθμίστηκε. Xρειάστηκε να ξεβιδώσω το πανω μαχαίρι, το οποιο λειτουργεί και σαν fine tunning στον συγκεκριμένο μυλο.

Θα το παρακολουθησω τις επόμενες μερες.
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Σχετική υγρασία και ρυθμιση μύλου

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Μαρ 04, 2018 10:26 am

Αφού τον γλυκοκοιτάζεις ... Δώσε του ένα σπιτικό. Αλλά τον W έτσι?
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Απάντηση