3d printed Funnel για 58mm pf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 16, 2018 3:09 pm

Αν και είμαστε :offtopic: επιβεβαιώνω οτι το tidaka είναι πολύ καλό.

Dimkais
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2017 1:25 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic old
Μύλος:: La San Marco 90/T
Τοποθεσία: Μαραθώνας

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Dimkais » Παρ Φεβ 16, 2018 5:02 pm

Rallakias έγραψε:https://www.tidaka.net/de/trichter.html

Πατάει πάνω στο καλάθι-δεν μπαίνει μέσα καθόλου.Αλουμίνιο ή ανοξείδωτο.Ακριβό αλλά καλό.
Πως βγάζετε άκρη με τα γερμανικά?
Θέλω να παραγγείλω αλλά δεν καταλαβαίνω τπτ!

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από ioannisz » Παρ Φεβ 16, 2018 6:55 pm

Εγώ ακόμα φτιάχνω τα δικά μου (ένα με εσωτερικό δαχτυλίδι και ένα με εξωτερικό για να μην αφήνει κενό).
Η προσπάθεια γίνεται σε ελληνικό μηχανουργείο και το υλικό που θα καταλήξω θα είναι ss (αν και το αλουμίνιο ίσως δεν με χαλάει).
Όταν έρθει το τελικό σχέδιο θα το αναρτήσω.
Αυτό είναι ένα προσωρινό με το εσωτερικό δαχτυλίδι.
funnel1a.jpg
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από harryv » Σάβ Φεβ 17, 2018 6:21 pm

Dimkais έγραψε:
Πως βγάζετε άκρη με τα γερμανικά?
Θέλω να παραγγείλω αλλά δεν καταλαβαίνω τπτ!
Google translate

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Φεβ 19, 2018 11:00 pm

Πολυ καλο και μπραβο για την επιμονη σου Γιαννη! :respekt:
Σίγουρα καλυτερο απο το ABS.Του αξιζει και ενα δικο του thread φυσικα οταν βρεις χρονο!
Προσωπικα λοιπον κρινω πως το 3d printed δεν αξιζει, εκτος και αν υπαρχει καποιο food grade υλικο. Αλλα τελικα, σαν το μεταλλικο δε θα ειναι ποτε....

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Νοέμ 13, 2018 11:40 am

Αντιγράφω κάτι που είχα γράψει σε παραδίπλα τόπικ. Νομίζω είναι καλύτερα να τα έχουμε εδώ μαζεμένα σε περίπτωση που αναζητήσει κάποιος κάτι παρόμοιο στο μέλλον.
Πολύ σωστός προβληματισμός, γενικά, όχι, το home-3d printing δεν είναι 100% food safe.(μακριά απο ποτήρια πχ)

Στην συγκεκριμένη περίπτωση (μου), το υλικό εκτύπωσης είναι PET χωρίς προσθήκη χρώματος (όπως τα μπουκάλια νερού), η μύτη που το "καίει" για να βγει είναι με ανοξείδωτο food safe coating και το funnel δεν έρχεται σε επαφή με τους κόκκους που θα κάνεις καφέ (αυτούς που μένουν πάνω τους πετάω).
Άντε ίσως έρθει σε επαφή με λίγους απο αυτούς που θα μείνουν.
Ένα άλλο θέμα είναι η συσσώρευση μικροβίων στις εσοχές. Θέλει συχνό καθάρισμα.
Με την θερμοκρασία δεν υπάρχει θέμα, υπάρχουν υλικά που αντέχουν. Και το PET αντέχει αρκετά, δεν θα λιώσει ακουμπώντας πάνω στο καυτό portafilter.

Η διαδικασία που ακολουθώ τώρα με τον sette 270 είναι:
Άλεσμα με το πλαστικό funnel, ελάχιστο κούνημα να κάτσει το βουνό, βγάλσιμο του funnel και πέταγμα των 2-3 κόκκων που έχουν κολλήσει, distribution με μαϊμού ocd για να μαζευτούν λίγο οι κόκκοι και πάτημα. Οπότε θεωρητικά πάντα, ούτε 1 κόκκος που έχει ακουμπήσει το πλαστικό δεν εκχυλίζεται.
Και πάλι θεωρώ οτι είμαι λίγο υπερβολικός.

Εάν στην καθημερινή ρουτίνα μου είχα το WDT, επειδή είμαι υπερβολικός, θα χρησιμοποιούσα το tidaka. Αλλά με τον sette δεν μπορώ να το έχω απο την αρχή. Γενικά πάντως προτείνω commercial λύσεις για τα "απλά" funnels, είναι φτηνά και καλά.

Τώρα, για κάτι τόσο περίεργο όπως το sette 270 design, υπάρχουν λύσεις:
1) εάν κάποιο παιδί απο εδώ μπορεί να το φτιάξει με food safe μέταλλο, μπορώ να συνεργαστώ να διορθώσω το σχέδιο ώστε να τον βολεύει. Απλά θέλω να μου πουλήσει κι εμένα ένα μετά :mrgreen:
2) να επικαλύψετε το πλαστικό με food grade epoxy/ρητίνη, που όμως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω για την ποιότητά/αντοχή τους- δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Ένα παράδειγμα απο τέτοια ρητίνη.
3) να επικαλύψετε το πλαστικό με ρητίνη που βάζουν στα water tanks των σκαφών. Αλλά δεν ξέρω το κόστος και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 14, 2018 12:06 pm

1. 1000 Μπράβο, στα παιδιά παραπάνω (Γιάννης, Jousis ...) για τις δημιουργικές τους ικανότητες. Είναι πάντα άξιο θαυμασμού να βλέπεις ανθρώπους που το 'στροφάρουν' και ψάχνουν τρόπους να φτιάξουν δικά τους πράγματα. :oneup:
2. Επειδή είμαι της λεπτομέρειας, και έχω και το κακό του ότι θέλω να είμαι πάντα 100% σίγουρη για κάτι (άντε 95%, χαχα), σε αυτή τη φάση θα με προβλημάτιζε στο θέμα των funnel το ζήτημα του Υλικού κατασκευής. Δηλαδή, εννοώ, αν έμπαινα τώρα στη διαδικασία να φτιάξω κάτι (για την ακρίβεια δηλαδή να υλοποιήσω θεωρητικά σχέδια που μένουν καιρό στο γνωστό καφέα-τετραδιάκι μου), θα έπρεπε πρώτα να 'ξετινάξω' από χημικής άποψης, τα υλικά μου στις δοκιμές (πράγμα που στη παρούσα φάση δε δύναμαι να κάνω, γιατί δεν έχω τον εργαστηριακό χώρο αλλά και το χρόνο). Εν ολίγοις, το βασικό θέμα, σε funnels/rings και ανάλογα tools, είναι μόνο το τελικό υλικό. Από εκεί και έπειτα, τα περισσότερα σχέδια μπορούν να είναι λειτουργικά, και κατ' επέκταση στη συνέχεια και όμορφα/deisignάτα.
3. Εφόσον, για τώρα, ήθελα "έτοιμη" λύση, επέλεξα πριν κανένα χρόνο να αγοράσω από barista.gr το idr, costas of sweden. Το οποίο, ναι μεν είναι ταμάμ, αλλά από την άλλη υπερβολικά κοστοβόρο, ειδικά εφόσον δεν έχει τίποτα πάνω του που να δηλώνει ότι είναι branded και όχι μαϊμού. Δηλαδή, αν το έβαζα δίπλα σε ένα idr αγορασμένο πχ από ebay (και τα 2 πχ μαύρα), είμαι σίγουρη ότι κανείς δε θα μπορούσε να ξεχωρίσει το αυθεντικό. Αυτό πχ είναι ένα μείον (-). Γιατί εφόσον πληρώνω την "ιδέα" και την "πατέντα", θέλω τουλάχιστον το προϊόν μου να είναι branded και στη συσκευασία και εσωτερικά...

4. Το μόνο αρνητικό που έχουν τα dosing rings που αγκαλιάζουν το pf, είναι ότι -ως λογικό επόμενο- προκαλούν μικρέ μικρές γρατζουνιές στη γυαλιστερή σου επιφάνεια στο κλείστρο.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Νοέμ 14, 2018 1:48 pm

Σταυριάνα όσον αφορά το 3ο κομμάτι της απάντησης σου, δεν αγοράζεις μόνο το brand name. Αυτό το προϊόν για να πάρει τις σχετικές άδειες να πουληθεί στην ΕΕ, έχει περάσει ήδη τους ελέγχους που θα ήθελες κι εσύ ως χημικός (αν θυμάμαι καλά) για την ποιότητα και τη φύση του υλικού όσον αφορά το food grade της υπόθεσης. Το μαϊμουδέικο του ebay έχει (ή μπορεί και όχι) απλά μια τύπου υπόσχεση οτι είναι κατάλληλο να έρθει σε επαφή με τρόφιμα. Οπότε δεν αγοράζεις μόνο το τύπωμα και την ιδέα. Αγοράζεις τον έλεγχο και το υλικό που σου υποσχέθηκαν. Άρα, δεν είσαι περίεργη. Ενσυνείδητη θα έλεγα

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 14, 2018 10:38 pm

Φυσικά Γεράσιμε, συμφωνώ μαζί σου! Ίσως δε το εξέφρασα σωστά: Εννοούσα, ότι εφόσον παίρνεις ένα branded αναγνωρισμένο εργαλείο που έχει περάσει τους απαραίτητους ελέγχους, θα έπρεπε ο δημιουργός όταν μου το προμηθεύει, να μου δίνει μια συσκευασία, όπου θα αναγράφονται οι σχετικές πιστοποιήσεις και όχι απλά μια σκληρή χάρτινη κίτρινη θηκούλα που απλά αναγράφει "idr" (δίχως την υπογραφή και δίχως κάποιο χαρτί, όπως στη φωτό ακριβώς που βάζω από το διαδίκτυο )
https://prnt.sc/lifkhn

... Αν δεν είχα τυφλή εμπιστοσύνη στο barista sales και στον κ. Βασίλη, και αγόραζα το προϊόν από κάποιον τυχαίο έμπορο, τότε θα ήμουν σίγουρη ότι μου πούλησαν ιμιτασιόν. Αλλά επειδή, εκτιμώ απεριόριστα τον κ. Τάρταρη και όλη την ομάδα του, ξέρω ότι το προϊόν που έλαβα ήταν αυτό που έπρεπε. Για αυτό ακριβώς το λόγο, θεωρώ ότι ο δημιουργός θα έπρεπε να είχε φροντίσει περισσότερο το όλο θέμα της παροχής του... Δηλαδή: Να βάλει το brand/υπογραφή του, μια καλύτερη συσκευασία (55€ δίνεις, δε το παίρνεις με πενταροδεκάρες), και φυσικά μέσα και έντυπο με τις σχετικές πιστοποιήσεις/ελέγχους και άδεια από EE.
Όταν λοιπόν, έλεγα ότι αγοράζω το brand του προϊόντος, εννοούσα φυσικά μαζί και τα παρελκόμενά του (ποιότητα υλικών κοκ).

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Νοέμ 14, 2018 11:18 pm

Jazz έγραψε:
Τετ Νοέμ 14, 2018 12:06 pm
2. Επειδή είμαι της λεπτομέρειας, και έχω και το κακό του ότι θέλω να είμαι πάντα 100% σίγουρη για κάτι (άντε 95%, χαχα)
Το 95% το έχουμε για πρωϊνό, πάμε για το 99,9% :

Παίρνεις ένα σωστά εκτυπωμένο πλαστικό με food safe υλικό (food safe PETG πχ) και μη χρησιμοποιώντας lead nozzle (πχ έχω stainless steel).
Μετά, το επικαλύπτεις με πολυουρεθάνη (food safe) ή άλλο food safe υλικό επικάλυψης.
Περιμένεις 30-40 ημέρες ή όσο λέει η συσκευασία για πλήρες curing.
Το στέλνεις στο χημείο για έλεγχο.
profit :D

Ειδικά για σκεύη φαγητού (όχι για funnel) κάνεις και ένα smoothing (υπάρχουν τεχνικές) την επιφάνεια για να μην βρουν σπιτάκι τα βακτήρια.

Απάντηση