3d printed Funnel για 58mm pf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:17 am

Μετά από πολύ κόπο και υπομονή κατέληξα να φτιάξω αυτό το σχέδιο που με έχει βολέψει πάααααρα πολύ.
Απέκλεισα βέβαια 2-3 άλλα σχέδια μέχρι να καταλήξω εδώ. Βέβαια ο δρόμος δεν ήταν τόσο εύκολος γιατί έπρεπε να τα υλοποιώ σε μηχανουργείο και αυτό έχει τους περιορισμούς του και τις δυσκολίες του. Το υλικό είναι αλουμίνιο (food safe).
funnel10b.jpg
Ξεχάστηκα και δεν το έκανα ανάρτηση νωρίτερα.
Βέβαια, πρόσφατα του έκανα κάποιες μετατροπές (κυρίως συμβατότητας). Δεν πρόκειται όμως να ασχοληθώ ξανά με αυτό το project.
@jousis Θα κοιτάξω να βρω τα σχέδια (αν είμαι τυχερός) να στα στείλω.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Jousis » Πέμ Νοέμ 15, 2018 4:12 am

ioannisz έγραψε:
Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:17 am
@jousis Θα κοιτάξω να βρω τα σχέδια (αν είμαι τυχερός) να στα στείλω.
Σχέδια μπορώ να φτιάξω στο λεπτό, δεν είναι θέμα. Απλά δεν έχω τρόπο να τα κάνω μετά με μέταλλο. Μόνο πλαστικό μπορώ να τυπώσω.
Όπως βλέπω το δικό σου είναι μια χαρά, αν μπορείς να κόψεις ένα μέρος απο μπροστά για να μπει το portafilter holder του sette 270 θα το πλήρωνα.
Ίσως και να μεγαλώσεις λίγο το εξωτερικό τοίχωμα για να είναι πιο σταθερό όταν το πιέζει το holder.
Είναι εφικτό κάτι τέτοιο ;
BaratzaSette01_s.jpg

Απάντηση