3d printed Funnel για 58mm pf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Φεβ 14, 2018 10:10 pm

Ως εναλλακτική στα μεταλλικα funnels αποφάσισα να δοκιμασω ενα 3d printed funnel το οποιο θα με διευκολυνε στη WDT, καθως χωρις αυτο ή εφευγε ο καφες ή επρεπε να την κανω πολυ αργα,κατι που δε βοηθαει.
Βρήκα λοιπον στο παρακατω link ενα σχέδιο το οποιο και εστειλα μεσω ηλεκτρονικης πλατφορμας σε ενα Ελληνικο καταστημα πουα αναλαμβανει 3d εκτυπωσεις με διαφορα υλικα. Προτιμησα το ABS πλαστικο το οποιο εχει σημειο τηξης τους 140 βαθμους περιπου, αρκετα πιο πανω απο τις θερμοκρασιες στις οποιες θα το υποβαλλω. Ετσι, με κοστος 14€(περιλαμβανομενων μεταφορικων-αντικαταβολης) σε λιγες μερες μου ηρθε.Με τον καφε ερχεται ελαχιστα σε επαφη καθως μεσα στο pf μπαινει μονο ενα μικρο κομματι χιλιοστων. Οπως προανεφερα η υλοποιηση ειναι λιγο fake/φτηνιαρα αλλα ειναι ενα κομματι που δεν επιτελει καποιο αλλο εργο περαν του να κραταει τον καφε μεσα στο pf.
Το link για τα αρχεια ειναι το εξης:
https://www.thingiverse.com/thing:1976043/#files
Και καποιες φωτο: Επιτηδες τραβηξα τη δευτερη πριν κανω το τελικο χτυπηματακι στον παγκο για να δειτε πως ειναι οταν το αφαιρεις

Edit:Το εβαλα στη συγκεκριμενη κατηγορια καθ'οτι θεωρησα οτι εχει να κανει με τη WDT. Αν θεωρει ο Χρηστος οτι ανηκει καπου αλλου, sorry
Συνημμένα
WeChat Image_20180214220735.jpg
WeChat Image_20180214220716.jpg

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Φεβ 14, 2018 10:25 pm

Πολύ καλό όλο αυτό αλλά γιατι να μπεις στο κόπο και να μη πάρεις κάτι τέτοιο https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 2355092938 που και μέσα στο καλάθι δε μπαίνει και δε φεύγει με τίποτα; Μπορείς να το βρεις και φθηνότερα. Εγώ το πήρα με 8€ αν θυμάμαι καλά

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Φεβ 14, 2018 10:27 pm

Ειχα παραγγειλει ενα με 6€ και δεν ηρθε ποτε(3 μηνες πριν).... Ασε που δεν ηξερα ποσο ευκολο ειναι το βαλε βγαλε

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Fazerman » Τετ Φεβ 14, 2018 10:42 pm

ωραια ιδεα.ισως ειναι καλυτερο (ποιο πρακτικο και ευκολο στη χρηση)απο το dosage ring το οποιο εχω και εγω.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από nodasgr » Πέμ Φεβ 15, 2018 11:09 pm

Μεγεια σου Γερασιμε :a013: Εγω εχω κανει ενα αυτοσχεδιο απο χαρτινο ποτηρακι illy (νομιζω 6oz) . Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτιμπαινει αρκετα μεσα στις ακρες με αποτελεσμα να υπαρχει θεματακι με το distribution στην περιφερεια .Εχω παρει καλυτερες εκχυλησεις με αλεση και declumping σε ποτηρακι και μετα αδειασμα μεσα στο pf ωστε να μοιρασω σωστα παντου τον καφε .
Στα 19 ευρω ισως το dosing ring να ειναι καλυτερη επιλογη γιατι ειναι σχεδον στην επιφανεια το pf :a014:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Φεβ 16, 2018 10:33 am

Βαριομουν να ξαναπεριμενω 2 και 3 μηνες να δω αν ο κινεζος θα το στειλει. Ενω ο Πατρινος,το εστειλε την επομενη μερα το 3d πραμα.
Βεβαια, μετα απο μια εποικοδομητικοτατη συζητηση, αρχισα να εχω αμφιβολιες για το αν πρεπει να ερχεται η καυτη επιφανεια του pf και κατ'επεκταση ο καφες σε επαφη με μη food grade πλαστικο...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 16, 2018 11:08 am

Ωραίο φαίνεται, αλλά μου δημιουργεί και μένα επιφυλάξεις ως προς την ασφάλεια. Το θέμα δεν είναι αν λιώνει, αλλά αν η υψηλή θερμοκρασία εξατμίζει ουσίες που δεν πρέπει να έχουν επαφή με τρόφιμα. Όπως πχ σε κάποια πλαστικά δεν κάνει να βάζεις καυτό νερό.
Το ξέρω...σου κανα την καρδιά μαύρη τώρα, αλλά δεν αξίζει για λίγα ευρώ παραπάνω να πάρεις κάτι πιο ασφαλές πχ μεταλλικό; :roll:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Φεβ 16, 2018 11:12 am

Το σκεφτηκα κι εγω μετα να σου πω την αληθεια και το αφησα στην ακρη... Και επειδη γλυκαθηκα με τους ωραιους κωνους θα κανω ενα μεταλλικο. Κατι εχω υπ'οψιν

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από nodasgr » Παρ Φεβ 16, 2018 2:22 pm

Gaggia BC έγραψε:Βαριομουν να ξαναπεριμενω 2 και 3 μηνες να δω αν ο κινεζος θα το στειλει. Ενω ο Πατρινος,το εστειλε την επομενη μερα το 3d πραμα.
Βεβαια, μετα απο μια εποικοδομητικοτατη συζητηση, αρχισα να εχω αμφιβολιες για το αν πρεπει να ερχεται η καυτη επιφανεια του pf και κατ'επεκταση ο καφες σε επαφη με μη food grade πλαστικο...


Ειναι ενα θεματακι δεν το συζητω, τιποτα απο EU να μην υπαρχει?

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 3d printed Funnel για 58mm pf

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Φεβ 16, 2018 2:49 pm

https://www.tidaka.net/de/trichter.html

Πατάει πάνω στο καλάθι-δεν μπαίνει μέσα καθόλου.Αλουμίνιο ή ανοξείδωτο.Ακριβό αλλά καλό.

Απάντηση