Εκχύλιση με pre-infusion

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Φεβ 01, 2018 9:10 pm

Κάνοντας ένα μικρό μάζεμα, για όποιον συμβουλευτεί το post, να πω ότι άφησα την Αιθιοπία 3 με 4 μέρες (όπως είπε ο Edesso) και όντως πήρα τις νότες που έψαχνα στην αρχή και νόμιζα ότι είχα εγώ κάποιο λάθος - οκ εγώ το είχα το λάθος που δεν ήξερα πόσες ημέρες να περιμένω από το RD. Δεν θα το επαναλάβω.
Βέβαια βρήκα και κάτι άλλο, στον δρόμο αυτόν. Το preinfusion (τουλάχιστον αυτό που μου δίνει η μηχανή μου) δεν ταιριάζει στην γεύση μου. Το αποτέλεσμα ήταν πιο στρογγυλεμένο και αυτό δεν μου αρέσει. Μια φορά κάτι μου έδωσε στο παρελθόν αλλά δεν κατέγραψα τις συνθήκες.
Επίσης στις αγαπημένες μου Αιθιοπίες, ο παλιός μου μύλος (i2), τονίζει κάποιες γεύσεις παραπάνω από τον SJ, αλλά το ποτήρι του δεύτερου είναι πιο μεστό, με περισσότερο σώμα. Αλλά αυτό είναι δική μου εκτίμηση. Κάποιοι άλλοι θα έχουν άλλη άποψη.
Έτσι και αλλιώς ο i2 θα αλλάξει σπιτικό σε λίγο. Και φυσικά θα ψάξω για μεγάλα κωνικά στο μέλλον. :waf:
Κάπου διάβαζα ότι ένα σωστό preinfusion σταματάει εκεί που αρχίζουν να φαίνονται οι πρώτες σταγόνες. Σωστό, λάθος, υποκειμενικό??? Θα επανέλθω στο θέμα όταν μαζέψω περισσότερα δεδομένα.
Ευχαριστώ για την βοήθεια μέχρι τώρα.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Ιουν 26, 2018 11:16 pm

Με αφορμή το πόστ του Γιάννη σε άλλο τόπικ , σχετικα με το preinfusion θα ήθελα να ποστάρω ενα δικο μου παλαιότερο βίντεο απο τις πρώτες μου προσπάθειες για έλεγχο της ροής του νερού.



Εκτοτε έχω αλλάξει αντλία νερού ,με θεαματικά αποτελέσματα στη μείωση του θορύβου και στο καλύτερο έλεγχο της ροής.Η εκχύλιση με slow preinfusion είναι μεγάλο σχολείο και μεγάλο θέμα προς συζήτηση.Υπάρχει διαφορά στη γεύση (οχι καλυτερη ή χειρότερη) και σημαντική μείωση των λαθών στην κατανομή.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιουν 27, 2018 10:27 am

Πολύ ενδιαφέρον Βασίλη!
Τι mod έκανες και έχεις την δυνατότητα για pressure profiling; Παίζεις με το ρεύμα που τροφοδοτείται η αντλία;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Ιουν 28, 2018 9:48 am

Η δυνατότητα ελέγχου της πίεσης/ροής του νερού γίνεται με διάφορους τρόπους , ο ioannisz επέλεξε να περιορίσει τη ροή με βάνα ,εγω επέλεξα να περιορίσω την παροχή της αντλίας ηλεκτρικά. Ξεκίνησα κάνοντας διάφορες δοκιμές αλλά τελικά κατέληξα στην πιο απλή λύση που ειναι η σύνδεση με ροοστάτη.Είναι ''κλασσική'' πατέντα που περιγράφεται σε διάφορα φόρα του καφέ ,με το μειονέκτημα οτι η ευρύτατα διαδεδομένη αντλία ulka (ex5) που διαθέτουν εργοστασιακά πολλές καφετιέρες δεν λειτουργεί σωστά σε χαμηλή τάση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δουλέψει σωστά σε πιέσεις κάτω απο 3-4 bar .Αυτό φαίνεται και στο βίντεο που ποσταρα πιο πάνω .
Για το λόγο αυτό τοποθετήθηκε αντλία Invensys CP3A η οποία έχει μειωμένο θόρυβο σε σχέση με την ulka και ιδανική λειτουργία ακόμα και σε πιέσεις 1-2bar .
Για να δώσω μια εικόνα ,θα έλεγα οτι το αργό preinfusion σε κάποιους καφέδες μειώνει τις γήινες γεύσεις ενω σε άλλους μειώνει τις οξύτητες ,ανάλογα ποια είναι η πρωτεύουσα γεύση του κάθε καφέ.Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται καθαρή shower screen για σωστή κατανομή του νερού ,καθώς και σωστή απόσταση του πάκ απο αυτή .

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Ιουν 28, 2018 10:23 am

καλημέρα κύριοι
θα μπορούσε ο έλεγχος της πίεσης να γίνει με την βάνας του ατμού στις δικές μας μικρές μηχανές?
προσπάθησα να το κάνω αλλά δεν ξέρω τι κατάφερα μιας και η προσφάτως απόκτησή μου μια classic gaggia, δεν διαθέτει ακόμα μανόμετρο.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από john21 » Τετ Σεπ 05, 2018 9:32 am

:offtopic: φίλε rallakia σκέφτομαι να αλλάξω την αντλία στην Oscar μου και λέω να τοποθετήσω αυτή που έχεις και εσυ στη δίκη σου μηχανή χρειάστηκε να αλλάξεις κάτι για να την τοποθέτησης;

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Σεπ 10, 2018 10:08 pm

Οχι η αντλια ειναι ακριβως ίδια με την ulka και γι αυτό χρησιμοποιείται ευρέως σε τέτοιες μετατροπές.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από john21 » Σάβ Ιούλ 06, 2019 10:58 am

Να ρωτήσω από που είχες αγοράσει την αντλία και ποσά W είναι; Η Oscar φοράει αντλία 48W και αυτές που βρήκα είναι 75W θα έχω πρόβλημα αν βάλω ποιο μεγάλη;

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Ιούλ 06, 2019 11:46 am

Δέν θα έχεις κάποιο πρόβλημα από την διαφορά των watt. Εάν το γκουγκλάρεις θα την βρείς σε αρκετά σημεία , την έχει κι ο ΔΟΙΚΑΣ στα 65w .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Εκχύλιση με pre-infusion

Δημοσίευση από john21 » Σάβ Ιούλ 06, 2019 4:09 pm

Αυτή https://www.soundservice.gr/e-shop/prod ... ts_id=4424 και αυτή https://www.soundservice.gr/e-shop/prod ... ts_id=4405 είναι ίδιες αλλά μόνο τα watt αλλάζουν;

Απάντηση