βοηθεια

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Panagiwtis
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2015 11:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic Old
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Λευκωσία

βοηθεια

Δημοσίευση από Panagiwtis » Τρί Δεκ 05, 2017 10:37 pm

γεια σας.θα ηθελα την βοηθεια σας.εχω στην κατοχη μου την gaggia classic και τον μυλο ascaso mini i-2.θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την βελιστοποιηση του εσπρεσο που φτιαχνω γιατι οσο και αν προσπαθησα δεν καταφερα ακομη να ρυθμισω τον μυλο.επισης αγορασα ενα δυναμομετρικο tamper απο ebay για το οποιο επισης δεν καταφερα να βρω μια καλη ρυθμιση.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: βοηθεια

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Δεκ 06, 2017 10:43 am

Παναγιώτη γεια σου, με τόσο μεγάλου εύρους ερωτήσεις είναι δύσκολο να σε βοηθήσει κάποιος. Ή πρέπει πρώτα να κάνεις ένα καλό ψάξιμο και αρκετό διάβασμα από το πλούσιο υλικό του φόρουμ, ή αν το έχεις ήδη κάνει, να γίνεις πιο συγκεκριμένος για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: βοηθεια

Δημοσίευση από harryv » Τετ Δεκ 06, 2017 12:20 pm

Καλημέρα Παναγιώτη.

Το μυστικό για τη ρύθμιση είναι να αλλάζεις 1 μόνο παράμετρο τη φορά και όχι όλες μαζί.

Κοινώς, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχεις στο καλάθι σου ακριβώς τα ίδια γρ κάθε φορά και ότι το tamping σου είναι το ίδιο κάθε φορά (διαφορές του +/- 2 kg) δε θα παίξουν τεράστιο ρόλο. H σωστή κοπή για κάποιον καφέ δεν είναι απαραίτητα η σωστή για κάποιον άλλο ή ακόμα και για το ίδιο blend με διαφοροποίηση του χρόνου από την ημερομηνία ψησίματος. Oι αλλαγές ωστόσο που χρειάζονται μετά την αρχική ρύθμιση είναι μικρές.

Σα μπούσουλα στην αρχή θα πρέπει να έχεις να πάρεις 60ml σε 30". Αργότερα και ανάλογα με τον καφέ μπορεί να πας σε γρηγορότερη (σκούρο ψήσιμο) ή αργότερη (ανοιχτόχρωμο ψήσιμο) εκχύλιση. Βέβαια με τη classic το τελευταίο δε στο συνιστώ λόγω της θερμοκρασιακής αστάθειας που έχει ελέω μικρού boiler.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: βοηθεια

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Δεκ 06, 2017 1:09 pm

Νομίζω υπάρχει έμπειρος συνφορουμίτης από την Κύπρο που θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Panagiwtis
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2015 11:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic Old
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: βοηθεια

Δημοσίευση από Panagiwtis » Πέμ Δεκ 07, 2017 10:05 pm

αρα χρειαζομαι ζυγαρια και δοσομετρικο ποτηρι για περισσοτερα;εαν υπαρχει καποιος απο Κυπρο που μπορει να βοηθησει θα του ειμαι υποχρεος.το θεμα που αντιμετωπιζω συγκεκριμενα ειναι το οτι δεν καταφερα ακομη να πετυχω εσπρεσακι ειτε λογω καφε αλλα και ρυθμισης του μυλου.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: βοηθεια

Δημοσίευση από Michalis_cy » Σάβ Δεκ 09, 2017 7:48 am

Παναγιώτη όπως σωστά λέχθηκε πρέπει να διατηρείς σταθερές τις παραμέτρους της ποσότητας και του τάμπινγκ και στη συνέχεια να παίζεις με το κόψιμο του μύλου. Υπόψιν ότι η μηχανή χρειάζεται κανά μισάωρο προθέρμανση και επιπλέον εφόσον δεν έχει pid, temperature serfing. Επίσης καλό είναι να χρησιμοποιείς φρεσκοψημένους καφέδεςκαι οχι μπαγιάτικους από supermarket.

Απάντηση