Κόκκοι στην εκχυληση

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Andreas73
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 10:21 pm

Κόκκοι στην εκχυληση

Δημοσίευση από Andreas73 » Τετ Οκτ 25, 2017 12:47 pm

Πριν κάποιους μήνες και μετά από ψάξιμο και επιθυμία παρασκευής καλού εσπρέσσο κατέληξα να είμαι ευτυχής κάτοχος μιας Gaggia baby + ΜDF δεκαπενταετιας ,άριστης καταστασης.Γενικα από την πρώτη στιγμη ,φυσικά μετά από μελέτη, πίνω πολύ γευστικό καφε ,συνήθως del doge μαύρο.. Τελευταία παρατηρώ κόκκους στον καφέ.Αυτο συμβαίνει ακόμα και όταν ρέει σκέτο το νερό από το shower στο φλυτζάνι..αν το κάνω δύο τρεις φορές λιγοστεύουν,αλλά θεωρώ ότι η ύπαρξη κόκκων κάτι σημαίνει...έχω κάνει backflashing δύο τρεις φορές με φάρμακο αλλά και χωρίς σε διάστημα εννέα μηνών...θεωρώ ότι δεν πρέπει να παίζει ρόλο αυτό μιας και η εταιρεία δεν το προβλέπει...επίσης δεν ξέρω αν αυτό είναι μια αιτία η κάτι άλλο...Τι γνώμη έχετε;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Κόκκοι στην εκχυληση

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Οκτ 25, 2017 2:06 pm

Απ' τη στιγμή που έχεις τρίοδη κάνεις άφοβα backflush και μάλιστα τακτικά κ όχι κάθε 9 μήνες!
Με νερό μετά από κάθε ρουτίνα, με cafiza κάθε περίπου 15 μέρες (ανάλογα κ με το πόσους καφέδες κάνεις).
Το shower screen το έχεις βγάλει ποτέ να το καθαρίσεις;

viewtopic.php?f=15&t=4237&p=61139&hilit ... ush#p61139
viewtopic.php?f=15&t=205#p1939

Andreas73
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 10:21 pm

Re: Κόκκοι στην εκχυληση

Δημοσίευση από Andreas73 » Τετ Οκτ 25, 2017 3:38 pm

Το shower screen έχει καθαριστεί αρκετές φορές.. υπάρχει περίπτωση να θέλει κάποιο service στην αντιπροσωπεία;

Andreas73
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 10:21 pm

Re: Κόκκοι στην εκχυληση

Δημοσίευση από Andreas73 » Τετ Οκτ 25, 2017 3:40 pm

Εξάλλου έκανα backflashing δύο μέρες πριν με νερό αλλά πάλι βλέπω υπολείμματα από κόκκους .

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Κόκκοι στην εκχυληση

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Οκτ 25, 2017 4:57 pm

Το backflush με το νερό γίνεται καθημερινά για να σπρώξει τα νωπά υπολείμματα της ημέρας κ όχι αυτά που έχουν συσσωρευτεί επί μήνες. Αν θες να κάνεις σωστό καθαρισμό πρέπει να πάρεις cafiza. Αν έχεις να το χρησιμοποιήσεις πολύ καιρό καθόλου απίθανο να έχουν στερεοποιηθεί υπολείμματα και να στα βγάζει σιγά σιγά.

Άρα πριν σκεφτείς service κάνε τα εξής:
-Αφαίρεσε το shower screen και καθάρισε το με cafiza
-Τσέκαρε το μαύρο στρογγυλό λάστιχο του group μήπως είναι φθαρμένο κ τα κομματάκια που βλέπεις δεν είναι καφές αλλά πλαστικό
-Συναρμολόγησέ τα πάλι κ κάνε backflush με cafiza κ μετά ξέπλυνε με νερό
-Παρατήρησε στην έξοδο της τρίοδης αν βγαίνει νερό με πίεση όταν σταματάς το backflush

Andreas73
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 10:21 pm

Re: Κόκκοι στην εκχυληση

Δημοσίευση από Andreas73 » Τετ Οκτ 25, 2017 9:58 pm

Νομίζω πως η λύση ήταν στο backflashing..εκανα ένα με νερό και .επίσης βγήκε το shower και η βάση, καθαρίστηκαν και η κατάσταση βελτιώθηκε τραγικά..στο backflashing όντως πετάει νερό με πίεση από την τροφή , πλέον χωρίς υπολείμματα..εντός των ημερών θα γίνει και με cafiza.. Ευχαριστω όλους για τις συμβουλές...

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Κόκκοι στην εκχυληση

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Οκτ 26, 2017 12:08 pm

Φιλε Αντρέα,
Backflush πρεπει να κάνεις καθε μέρα με νερό το βράδυ πριν την κλείσεις,απο την στιγμή που έχεις κανει εστω και έναν καφέ,για να καθαρίζει το κύκλωμα της,απο τα ελαια του καφε και τους κοκκους,οπως σου είπε και ο Αποστόλης
Αν συνεχισει να περνάει κοκκους και μετα τον καθαρισμο κατα την διάρκεια της εκχειλησης τοτε θελει αλλαγη το καλαθάκι(filter basket) σου γιατι έχουν ανοίξει οι τρύπες του απο την χρήση.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Κόκκοι στην εκχυληση

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Οκτ 26, 2017 12:21 pm

Μετά τον καθαρισμό με cafiza κάνε κ μια αφαλάτωση. Τα συσσωρευμένα άλατα μπορούν να δημιουργήσουν θέματα πχ να φράξει η τρίοδη, να μην αποδίδει η αντίσταση στο boiler κλπ.
Αν κάνεις σωστά τη συντήρηση (περιοδικός καθαρισμό κ αφαλάτωση) θα σου κρατήσει αρκετά χρόνια ακόμα η μηχανή.

Απάντηση