arielli km-470bs

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
daprom1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 26, 2017 4:52 pm

arielli km-470bs

Δημοσίευση από daprom1 » Σάβ Αύγ 26, 2017 5:12 pm

Γεια σας παιδια ,μολις πηρα αυτη τη μηχανη ,ειμαι καινουριος στο χωρο του καφε οποτε θελω λιγο τη βοηθεια σας!

http://www.iking.gr/ecs/gr/products/ARI ... -Watt.aspx

Το ερώτημα μου είναι ότι στο γκρουπ και χωρίς καφέ κρατάει νερό μέσα . Άμα έχει καφέ μόλις το βγάζω για καθάρισμα παρατηρώ ότι είναι σαν λάσπη , δεν θα έπρεπε να είναι σαν κομμάτι cake ο καφές από το γκρουπ ή κάνω λάθος? Επεισης επειδη δεν γνωριζω τον καφε μου το εκοψαν στα 2.0 -2.1 ειναι καλο αυτο? πρεπει να το κοβω πιο ψιλο ή πιο χοντρο? σας παρακαλω βοηθηστε θα κανετε ενα λατρη του καφε να πινει τη πρωινη του καφεδαρα απο τα χερια του ! ευχαριστω :respekt:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: arielli km-470bs

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Αύγ 26, 2017 6:34 pm

:priest:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: arielli km-470bs

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Αύγ 27, 2017 12:41 am

Δυστυχώς φίλε μου έπρεπε να είχες κάνει τις ερωτήσεις πριν την αγορά...

Λογικά πρόκειται για μηχανή χωρίς τρίοδη άρα το puck θα είναι πάντα λασπερό. Το νερό δλδ που εχει εγκλωβιστεί μετα την εκχύλιση δεν αποχετεύεται.

Επίσης δεν έχεις μύλο, ο οποίος είναι η βάση για να έχεις καλό καφέ. Τα νούμερα που περιγράφεις δεν λένε τίποτα από μόνα τους ακόμα κ αν ξέρουμε ακριβώς ποιον μύλο αφορούν. Δεν υπάρχει μια παγκόσμια βαθμονόμηση, ώστε πχ το 2.0 να σημαίνει κάτι για τους υπόλοιπους.
Ο μύλος είναι σημαντικό εργαλείο διότι εκτός από την σωστή άλεση θα έχεις πάντα φρεσκοαλεσμένο καφέ.

Επιπλέον το pf σου είναι pressurized, που σημαίνει οτι δεν παίζει κανένα ρόλο το νούμερο της άλεσης μιας και δεν δημιουργεί την πίεση ο καφές, αλλά -τεχνητά- το ίδιο το καλάθι.

Αν κάνουμε λοιπόν μια σούμα, την "καφέδαρα" που ζητάς δεν πρόκειται να την πιείς.

Από την άλλη για να σου ανεβάσω λίγο το ηθικό κ με δεδομένο οτι αυτοαποκαλείσαι " λάτρης του καφέ", υπάρχουν κάποια πραγματάκια, που μπορουν να βελτιώσουν την κατάσταση.
1. Αγοράζεις μύλο
2. Κάνεις το pf UNpresurrized
3. Αγοράζεις ποιοτικό καφέ
4. Ψάχνεις στο site, διαβάζεις κ ενημερώνεσαι για όλα τα παραπάνω

Καλά :cfstd:

daprom1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 26, 2017 4:52 pm

Re: arielli km-470bs

Δημοσίευση από daprom1 » Κυρ Αύγ 27, 2017 1:47 am

Φιλε μου να εισαι καλα και χαιρομαι για την ειλικρίνεια/γνώσεις σου θα τα ψαξω στο site μηπως βρω για το unpressurizeed pf και οσο για το μυλο ειναι η επομενη αγορα μου ! σε ευχαριστω :respekt:

Απάντηση