Όξινη γεύση

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
arxstis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 16, 2017 9:57 pm
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: la cimbali junior
Μύλος:: Mazzer super jolly
Τοποθεσία: Λαμία

Όξινη γεύση

Δημοσίευση από arxstis » Τετ Αύγ 02, 2017 10:45 am

Καλημέρα έχω μια καφετιέρα gaggia baby dose με βαλβίδα ρυθμισμενη στα 9 bar την πήρα πριν 10 μέρες αγόρασα καφέ απο kudu 2 διαφορετικές ποικιλίες τους χρόνους εκχύλισης τους έπιασα με διάφορες δοκιμές καψίματος αλλά ό καφές μου βγάζει περίεργες γεύσεις οξινος στιφος μέταλλο δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβός την γεύση παντός δεν πίνετε.Τι φταίει

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Όξινη γεύση

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Αύγ 03, 2017 1:38 pm

Πρώτον, άφησε τη να ζεσταθεί καλά. Δεύτερον, δοκίμασε μόνο το νερό που πέφτει από ενα απλό φλασάρισμα. Έχει περίεργη γεύση; Αν η μηχανή είναι μεταχειρισμένη καθάρισε γκρουπ, ντουζιέρα, καλάθι κ κάνε αφαλάτωση. Αν είναι καινούργια η μεταλλικη γεύση είναι αναμενόμενη. Θα φύγει με τις χρήσεις, κάνε μερικά φλασαρίσματα μέχρι να αδειάσει το ντεπόζιτο 2-3 φορές κ μετα κάνε 4-5 καφεδες κ πέτα τους.
Αν το νερό έναι καθαρό, άγευστο, άοσμο τσεκάρεις τον καφέ. Αν προτιμάς καφέδες μόνο από kudu πήγαινε σε βραζιλία ή στο blendακι habit που έχει πολύ λίγες οξύτητες. Ή ακόμα καλύτερα τα blend απο mokka και taresso.
Αν μπορείς πάρε κάποιου είδους φίλτρο νερού (πχ κανάτα brita) το οποίο θα βελτιώσει τη γεύση του νερού και θα προστατεύσει τη μηχανή από τα άλατα.

arxstis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 16, 2017 9:57 pm
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: la cimbali junior
Μύλος:: Mazzer super jolly
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Όξινη γεύση

Δημοσίευση από arxstis » Πέμ Αύγ 03, 2017 9:45 pm

Σε ευχαριστήσω πολύ για της συμβουλές σου θα τα δοκιμάσω :a013: να δω

Απάντηση