1η προσπαθεια με μυλο

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από pavlosola » Τετ Μάιος 10, 2017 3:04 pm

Χαχαχαχα... καλό! Μην ανυσηχείς, κανείς δεν ήπιε με τη μία goodshot!

Επειδή συμπλήρωσα το μήνυμα μου ίσως δεν το πρόσεξες. Δοκίμασε....
pavlosola έγραψε: Αν επιμένεις σε commercial δοκίμασε στα 23-25'' max και στα 30- 50 ml

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μάιος 10, 2017 3:05 pm

ΓΙΩΡΓΟΣ Π έγραψε:το βιντεο παιζει η κατι εκανα λαθος?
Ναι! Το link του youtube μπαίνει ανάμεσα στις ετικέτες [youtube][/youtube]
Έτσι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Bc4HnIOwO3s[/youtube]
Στο διόρθωσα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Τετ Μάιος 10, 2017 3:20 pm

Christos έγραψε:
ΓΙΩΡΓΟΣ Π έγραψε:το βιντεο παιζει η κατι εκανα λαθος?
Ναι! Το link του youtube μπαίνει ανάμεσα στις ετικέτες [youtube][/youtube]
Έτσι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Bc4HnIOwO3s[/youtube]
Στο διόρθωσα.
σε ευχαριστω πολυ.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από Michalis_cy » Πέμ Μάιος 11, 2017 10:14 pm

ΓΙΩΡΓΟΣ Π έγραψε:
pavlosola έγραψε:Ο καφές είναι μπαγιάτικος. Καλύτερο αποτέλεσμα με αυτόν ή παρόμοιο καφέ δε νομίζω να πάρεις ότι και να αλλάξεις σε χρόνους, κόψιμο κλπ.
Δοκίμασε με φρεσκοψημένο!
viewforum.php?f=34
εχεις ακουσει το ανεκδοτο με τον βλαχο και το σαπουνι?ετσι κανω κι εγω.αφριζεις ξεαφριζεις εγω θα σε πιω :lol: :lol: .Προς το παρων εχω ενα κιλο ολοκληρο σακουλι και λυπαμαι να το πεταξω. σιγουρα μολις τελειωσει θα παμε στα φρεσκα. το οτι ειναι γ διαλογης ο καφες ειναι σιγουρο.το οτι ειναι υγρος ο σπορος του καφε δειχνει αν ειναι φρεσκος η δεν εχει να κανει?
Το ότι είναι υγρός ο καφές δεν είναι καθόλου καλό, κανονικά ο φρέσκος καφές δεν πρέπει να έχει καθόλου υγρασία.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Μάιος 12, 2017 1:17 am

Μήπως αντι για υγρασία εννοείς λαδίλα; αν ειναι λαδερός και πολύ σκουρόχρωμος σημαίνει απλά οτι ειναι πολύ ψημένος και εχουν βγει τα λάδια του καφέ έξω.
When life throws you curves, aim for the apex

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Παρ Μάιος 12, 2017 5:02 pm

UltiMo_ έγραψε:Μήπως αντι για υγρασία εννοείς λαδίλα; αν ειναι λαδερός και πολύ σκουρόχρωμος σημαίνει απλά οτι ειναι πολύ ψημένος και εχουν βγει τα λάδια του καφέ έξω.
ακριβως αυτο
που λες φιλε μου λαδερος και πολυ σκουρος.αυτη η λαδιλα που εχει οταν τον αλεθω ο καφες βγαινει λιγο νωπος.Αρα ειναι θεμα ψησιματος οπως λες. Αυτη η λαδιλα βρισκεται και σε φρεσκο και σε μπαγιατικο καφε?Ρωταω για να αρχισω κι εγω σιγα σιγα να καταλαβαινω το μπαγιατικο απο τον φρεσκο σπυρι.εκανα κι αλη αλεση ποιο χοντρη και μου εβγαλε αρκετο καιμακι ο καφες ασχετως οτι η γευση του ειναι μ@@@@@. Αρα αυτη τη στιγμη πινω μια φρεσκια μ@@@@@α ? :
:coffee: χαχαχαχα?

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Μάιος 12, 2017 5:13 pm

Απο τη στιγμη που το setup σου ειναι νορμαλ(τη μηχανη σου δεν την ξερω) αρχιζει και παιζει ρολο ο καφες που βαζεις. Προσωπικα δεν εχω πετυχει ποτε λιγδωμενο καφε. Μολις σου τελειωσει(επισπευσε το :lol: ) πηγαινε σε εναν local roaster ή παρηγγειλε φρεσκο καφε. Εκει θα δεις τι παει να πει φρεσκοψημενος-φρεσκοκομμενος καφες. Τωρα φρεσκοκοβεις ενα μετριο καφε που μαλλον θα εχει και ρομπουστα. Για να σου δωσω να καταλαβεις ποσο ρολο παιζει σημερα το πρωι βρεθηκα προ της δυσαρεστης εκπληξης να ξεμεινω απο καφε της προκοπης και αναγκαστηκα να βαλω ενα commercial blend ψιλομπαγιατικο. Στην πρωτη γουλια τον εχυσα,γεμισα ενα θερμος με cold brew απο ενα γαματο κοκκο που ειχα φτιαξει και εφυγα. Κλασσεις ανωτερο... Πειραματισου αφοβα με αυτον να τελειωνει!

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Παρ Μάιος 12, 2017 5:31 pm

Gaggia BC έγραψε:Απο τη στιγμη που το setup σου ειναι νορμαλ(τη μηχανη σου δεν την ξερω) αρχιζει και παιζει ρολο ο καφες που βαζεις. Προσωπικα δεν εχω πετυχει ποτε λιγδωμενο καφε. Μολις σου τελειωσει(επισπευσε το :lol: ) πηγαινε σε εναν local roaster ή παρηγγειλε φρεσκο καφε. Εκει θα δεις τι παει να πει φρεσκοψημενος-φρεσκοκομμενος καφες. Τωρα φρεσκοκοβεις ενα μετριο καφε που μαλλον θα εχει και ρομπουστα. Για να σου δωσω να καταλαβεις ποσο ρολο παιζει σημερα το πρωι βρεθηκα προ της δυσαρεστης εκπληξης να ξεμεινω απο καφε της προκοπης και αναγκαστηκα να βαλω ενα commercial blend ψιλομπαγιατικο. Στην πρωτη γουλια τον εχυσα,γεμισα ενα θερμος με cold brew απο ενα γαματο κοκκο που ειχα φτιαξει και εφυγα. Κλασσεις ανωτερο... Πειραματισου αφοβα με αυτον να τελειωνει!
.αυτο κανω μεχρι στιγμης διαφορα πειραματα.αλεθω 20γρ. χρησιμοποιω τα 17 τα υπολοιπα πεταμα.προσπαθω να τον πεταξω γρηγορα. η ολη φαση του καφε παντως ειναι μαγεια ρε παιδια.ανυπομονω να παει η οικογενεια για υπνο το βραδυ για να παιξω και να πειραματιστω με το ολο θεμα. μικροβιο λεμε :clap: :a080:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Μάιος 12, 2017 8:42 pm

Λάδι= υπερβολικό καβούρδισμα,ο κόκκος έχει απόχρωση σκούρο καφέ, μηδέν φρούτα/οξύτητες, πίκρα.
Y.V έγραψε:Όταν ο καφές λόγω χαμηλής ποιότητας δεν έχει καμμιά σπουδαία γεύση να δώσει, τοτε καβουρδίζεται περισσότερο ώστε να νοιώθεις τουλάχιστον την γεύση του καβουρδίσματος!
Κλασσική συνταγή κυρίως (αλλά οχι μόνο) στις φτωχές περιοχές της νοτίου Ιταλίας, όπου ο κόσμος είχε ανάγκη από φθηνή πρώτη ύλη και λιγότερα γραμμάρια για κάθε καφέ.
Έχουν όμως συνηθίσει σε αυτή τη γεύση και είναι δύσκολο, Ναπολιτάνο, να τον πείσεις να πιεί καφέ λιγότερο καβουρδισμένο.
Οι εκτός Ιταλίας μιμητές το παρακάνουν, με αποτέλεσμα να επιτυγχάνουν με υπερηφάνεια την γεύση του λάστιχου pirelli! :lol:

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: 1η προσπαθεια με μυλο

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Μάιος 13, 2017 3:14 am

ΓΙΩΡΓΟΣ Π έγραψε:Αυτη η λαδιλα βρισκεται και σε φρεσκο και σε μπαγιατικο καφε?
ναι και σε φρέσκο παρακαμμένο καφέ, το ίδιο ισχύει.
τον φρέσκο απο τον μπαγιάτικο θα τον καταλάβεις απο το πρώτο δευτερόλεπτο της εκχείλισης. αν βγάλει καφέ κρέμα είναι φρέσκος. αν αρχίσει με μαύρο ζουμί, είναι για πέταμα.

επίσης και απο το φλυτζάνι όταν τελειώσει αν η κρέμα είναι το 1/10 του φλυτζανιου, και κιτρινωπή, είναι μάλλον μπαγιάτικος.

επίσης μπορεις να το καταλάβεις απο την άλεση, εφόσον έχεις συνηθίσει και ξέρεις καλα το μύλο σου.
αν έχεις ρυθμίσει σωστά πχ για 30 δευτερόλεπτα και βάλεις ένα μπαγιάτικο, θα γίνει η εκχείλιση σε 20 δευτερόλεπτα. θέλει ΠΟΛΥ πιο ψιλή άλεση για να έρθεις σε σωστό χρόνο.



ο μύλος σου μετα απο ένα κιλό λαδωμένου καφε θα είναι μεσα σε άθλια κατάσταση. καλό θα ήταν να κανεις ήδη απο τώρα το πρώτο του καθάρισμα και να αγοράσεις καφε της προκοπής
When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση