Ζάχαρη μετά ή πριν;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Πέμ Μαρ 23, 2017 3:28 pm

Καλησπερα.Ηθελα να ρωτησω εαν παιζει ρολο στην ολη διαδικασια η προσθηκη ζαχαρης στο φλυτζανι πριν η μετα την εκχειληση.Οταν βαζω τη ζαχαρη πριν στο ποτηρι και μετα ξεκιναω την εκχειληση παρατηρω οτι το καιμακι μενει περισοτερη ωρα αποτι να προσθεσω τη ζαχαρη μετα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 23, 2017 3:37 pm

Όποτε κ να την βάλεις, θέλει ανακάτεμα το οποίο καταστρέφει την κρέμα. Άσε που η ζάχαρη αλλοιώνει τη γεύση. Προσπάθησε να την κόψεις απ' τον καφέ κ ακόμα καλύτερα απ τη ζωή σου.

Άβαταρ μέλους
Ελεάνα
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τετ Μαρ 20, 2013 12:56 pm
Όνομα: Ελεάνα
Μηχανή:: Lelit PL42 TEMD PID
2η Μηχανή:: Krups XP2240
Μύλος:: Severin 3872
Οι καφέδες μου:: Illy, Cellini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από Ελεάνα » Πέμ Μαρ 23, 2017 5:00 pm

Σε ένα βιντεάκι ενός μπαρίστα το οποίο είχα δει, είχε επισημάνει ότι τη ζάχαρη τη βάζουμε πριν!
Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Παρ Μαρ 24, 2017 12:43 pm

Στη γευση δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα,αλα στην οψη μου φενεται οτι κραταει ποιο πολυ το καιμακι κιας το ανακατεψεις με το κουταλακι. Ολα αυτα περι γευσης ειναι προσωπικη εκτιμιση με αλεσμενο καφε απο καφεκοπτεια καθε τρεις μερες μιας και δεν διαθετω μυλο.Καποιος που ειναι ποιο γευσιγνωστης με πολυ καλυτερα μηχανηματα και πληρες εξοπλισμο μπορει να εχει αντιθετη αποψη. Οσο για τον φιλο Luckees εχει δικιο για το κακο της ζαχαρης αλα δυσκολα κοβεται.

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από coolmind » Παρ Μαρ 24, 2017 4:17 pm

Οταν εβαζα και εγω ζαχαρη ειχα τετοιου είδους απορίες,και η αληθεια ειναι οτι αν πινεις τον καφε σου γλυκο ειναι πολυ δυσκολο απο την μια ημερα στην αλλη να μην βαλεις καθολου ζαχαρη γιατι θα ειναι πικρος στον ουρανισκο σου και δεν θα μπορεις να απολαυσεις τιποτα,παρολο που αυτο ειναι το σωστο για τον εσπρεσσο(οχι η πικρα ,η απολαυση των αρωμάτων!!!).
Αν θελετε την γνωμη μου ,προτιμηστε την μαυρη ζαχαρη γιατι αναδεικνυει καλυτερα τα αρωματα του καφε και οπως πολυ σωστα εγραψαν και οι φιλοι ποιο πανω πριν η μετα ,απο την στιγμη που θα μπει κουταλι για να ανακατέψει ,το καιμακι παει περιπατο.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Μαρ 24, 2017 5:10 pm

Ξεκίνησα και εγώ να πίνω καφέ πριν 2 χρόνια (πρώτη φορά!), προσθέτοντας πάντα ζάχαρη. Συγκεκριμένα έβαζα κάτι παραπάνω από το μέτριο. Μέχρι που μια μέρα, ήμουν στο μαγαζί πρωί Κυριακής (μόλις είχαμε ανοίξει), και εκεί που 'πέταγα' δόσεις (λόγω puly κοκ) και ρύθμιζα το μύλο, σκέφτηκα ότι ήταν τελείως βλακώδες να ασχολούμαι με το προϊόν του καφέ, και ουσιαστικά να μη τον καταναλώνω όσο πιο "φυσικά" γίνεται. Η ζάχαρη ουσιαστικά καλύπτει όσα είναι σε θέση να σου δώσει ο καφές. Τα χαρακτηριστικά του αλλοιώνονται. Πώς λοιπόν θα είμαι σε θέση να αξιολογήσω ένα φλιτζάνι;;... Έχω την εντύπωση ότι, σχεδόν, η προσθήκη ζάχαρης ή άλλης γλυκαντικής ουσίας, μετατρέπει τον καφέ σε άλλο ρόφημα. Θα μου πείτε είσαι υπερβολική. Μπορεί. Αλλά από τότε που άρχισα να πίνω τον καφέ μου σκέτο, κατάλαβα ότι μέχρι τότε δεν έπινα καφέ και δεν γευόμουν ούτε διαφορετικές 'αποχρώσεις' στην επίγευση, ούτε οξύτητες κοκ.

Εντάξει, σαφώς και δεν είναι εύκολο να πας από τη μια μέρα στην άλλη από το Πετιμέζι πχ στο Σκέτο, αλλά σταδιακά μπορείς να μειώνεις ποσότητα ωσότου την 'εξαλείψεις'.
Εμένα προσωπικά μου πήρε 10 μέρες περίπου μέχρι να 'φτάσω' στο Σκέτο. Στο μισό μήνα, ήπια κατά λάθος στο μαγαζί από το ποτήρι συναδέλφου (ήταν μέτριο), και ''γούρλωσε το μάτι μου" :shock: ! Κατευθείαν νεροχύτη! Δε το περίμενα, αλλά ενοχλήθηκα με τη ζάχαρη. Όλα Συνήθεια είναι. Όλα συνήθεια που γίνονται με τον καιρό ...λατρεία! :D

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Μαρ 24, 2017 5:26 pm

Σε εμενα εγινε εντελως ασυναισθητα. Παντα τον επινα μετριο προς σκετο. Οσο καλυτερο το μαγαζι τοσο λιγοτερο χρειαζοταν,αλλα παντα ηθελα λιγη. Οταν πηρα μυλο στο σπιτι και αρχισα να ρυθμιζω κοπες/χρονου κτλ σε καποια φαση κυριολεκτικα βαρεθηκα να βαζω ανα 3 λεπτα ζαχαρη στον καινουργιο καφε,να ανακατευω,να δοκιμαζω,να πεταω και ξανα απο την αρχη. Απλα σε καποια φαση εκανα εναν καφε που μου αρεσε(μετα απο αρκετους), επανελαβα την επομενη μερα και εκτοτε δεν εχω βαλει ποτε γιατι στο σπιτι απλα δε χρειαζεται. Στο εξωτερικο που ημουν και σερβιρανε ρομπουστα 100%,ε αναγκαστικα μετα απο μια βδομαδα χωρις καφε αρχισα να πινω παλι εσπρεσσο με ζαχαρη. Μολις γυρισα σπιτι ηπια 2 διπλα καπακι και ξαναθυμηθηκα τι εστι καφες. Μου φαινοταν μεγαλη βλακεια αυτο που λεγανε και καλα οτι με τη ζαχαρη δεν καταλαβαινεις αρωματα κτλ αλλα αργοτερα καταλαβα οτι υπο συνθηκες ισχυει. Ακομα δεν μπορω να παω και να πιω σκετο καμμενο καφε απ'εξω

Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2013 12:20 pm
Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο...
Τοποθεσία: Αθήναι
Επικοινωνία:

Re: Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από Σιδηρούς » Τετ Μαρ 29, 2017 12:19 am

ΓΙΩΡΓΟΣ Π έγραψε:Στη γευση δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα,αλα στην οψη μου φενεται οτι κραταει ποιο πολυ το καιμακι κιας το ανακατεψεις με το κουταλακι.
Δοκιμασε με το πισω μερος του κουταλιου και αργες κινησεις,δεν κανει τοση "ανακατωσουρα" οσο ο κανονικος τροπος. Εχει και πλαστικα αναδευτηρια που ειναι ακομη πιο "ηρεμα" στο γυρισμα.

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Τετ Μαρ 29, 2017 2:09 pm

παντα με το πισω μερος του κουταλιου ανακατευω και σιγα σιγα.

Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2013 12:20 pm
Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο...
Τοποθεσία: Αθήναι
Επικοινωνία:

Re: Ζάχαρη μετά ή πριν;

Δημοσίευση από Σιδηρούς » Σάβ Αύγ 12, 2017 1:01 pm

Πλεον χρησιμοποιω τα μπρουτζινο αναδευτηρα ακομη και στον Ελληνικο,εξαιρετικη λυση!

http://kasclean.gr/images/content/produ ... 429888.jpg

Απάντηση