Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Edesso » Κυρ Ιαν 22, 2017 11:04 pm

Βρε σεις lelitakides το 102 C ποσο ειναι, δε μπορει καποιος να μετρησει ή αν εχει μετρησει να μας δωσει το offset :a134:
espresso junkie...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιαν 22, 2017 11:18 pm

Eγω υπολογιζω 101 pid, 93 πραγματικη, ολα αυτα γευστικα.Δυστυχως δεν εχει μετρησει κανεις αλλα και να μετρησει, παλι σιγουρος δεν θα εισαι :lol:
Tα 50ml ειναι 30γρ αλλα αυτο παιζει αναλογα με τον καφε, ποσο φρεσκος ειναι ποση κρεμα θα βγαλει..

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από christos.k » Κυρ Ιαν 22, 2017 11:30 pm

Μάλλον για 9 βαθμούς το υπολογίζω το offset.

Αν το VST προϋποθέτει μικρότερη παραγόμενη ποσότητα πχ 40 ml με βλέπω να γυρίζω στο απλό καλάθι.
Με το απλό με 16.2-16.3 gr, 50 ml σε ~30sec είχα φανταστικό αποτέλεσμα. Η άλεση μου ήταν στο 15 του K3. Με το VST κατέβηκα στο 13 και τα υπόλοιπα έμειναν σχεδόν αμετάβλητα.
Έκανα μια δοκιμή με 18gr και βρήκα ντουζιέρα.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιαν 22, 2017 11:34 pm

Εγώ θεωρώ, πως το offset είναι είτε 9 είτε 10 βαθμοί (εκεί πιστεύω). Έχω αναφέρει στο παρελθόν πως ακριβώς οδηγήθηκα γευστικά σε αυτό το συμπέρασμα (βλ χαρμάνι μαγαζιού που το ξέρω απέξω και ανακατωτά ως προφίλ, με τήρηση όλων των παραμέτρων).

Βέβαια όλα αυτά είναι "εικασίες". Χωρίς όργανο, κοντά μπορεί να πέσουμε, σίγουροι δε μπορούμε να είμαστε.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιαν 22, 2017 11:38 pm

christos.k έγραψε:Μάλλον για 9 βαθμούς το υπολογίζω το offset.

Αν το VST προϋποθέτει μικρότερη παραγόμενη ποσότητα πχ 40 ml με βλέπω να γυρίζω στο απλό καλάθι.
Με το απλό με 16.2-16.3 gr, 50 ml σε ~30sec είχα φανταστικό αποτέλεσμα. Η άλεση μου ήταν στο 15 του K3. Με το VST κατέβηκα στο 13 και τα υπόλοιπα έμειναν σχεδόν αμετάβλητα.
Έκανα μια δοκιμή με 18gr και βρήκα ντουζιέρα.
Τα 40ml δεν τα προϋποθετει το vst αλλα συνηθως οι specialty, αλλα εχει να κανει και με την δοση που βαζουμε αναλογα θα βγαλουμε.
Προφανως με τον καφε που εχεις, εχεις πολυ χονδρη αλεση, γιατι εγω ακομα και με 20,5 δεν εχω βρει ντουζιερα.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιαν 22, 2017 11:40 pm

Ολοι υπολογιζουμε παντως, πανω - κατω ιδιο offset, αρα ειμαστε σε καλο δρομο, τουλαχιστον θερμοκρασιακα :lol:

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από christos.k » Κυρ Ιαν 22, 2017 11:44 pm

Ο μέτρια ψημένος καφέ λόγω χαμηλότερης περιεκτικότητας νερού θα ζυγίζει λιγότερο από έναν ελαφρά ψημένο σε ίδιο όγκο. Ποσό μάλλον διαφορετικοί καφέδες. Άρα το συμπέρασμα σου Χρήστο ενδεχομένως να μην ισχύει.
Εφόσον και το άλλο παιδί γράφει ότι με 18 βρίσκει ντουζιέρα τα 16 για κάποιους καφέδες να είναι κοντά στο ιδανικό.
Θα δοκιμάσω πιο λεπτή άλεση αλλά φοβάμαι ότι θα κάψω τον καφέ. Ήδη είμαι στα 30-32 sec.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα επανέλθω με νέα όταν έχω

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 12:02 am

Προφανως εχει να κανει με το οτι χρησημοποιουμε διαφορετικους καφεδες και εχουμε διαφορετικα κοψιματα.
Αν ο καφες σου δεν αντεχει εκχυλισεις ανω των 30 sec, ειναι δηλαδη τυπου commercial, βαλε καλυτερα το μαμα καλαθι και κρατα το vst για specialty, γιατι ουτως ή αλλως εκει θα δεις διαφορα με το vst.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από After » Δευ Ιαν 23, 2017 8:37 am

Θα συμφωνήσω με τον panoss και για ότι αφορά το vst και ότι αφορά τον μύλο
Ειδικά τα vst είναι πολύ ευαίσθητα στο θέμα ομοιογένεια άλεσης
Και όσο μεγαλύτερος και ακριβότερος είναι ο μύλος, τόσο περισσότερο καφέ θέλει στο χοπερ, όπως ο mazzer Robur που θέλει πάνω από κιλό μέσα για να αποδώσει
Πρέπει να ειπωθούν κάποια πράγματα αλλιώς θα κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας και κυρίως την τσέπη μας, ρωτήστε τον major μου που ξεκουράζεται στην ντουλάπα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 9:32 am

Και εγω συμφωνω και με τους δυο σας.
Οι μυλοι αυτοι ειναι επαγγελματικοι και εχουν σχεδιαστει να δουλευουν με γαματο το hopper.
Σε προηγουμενο μυλο mazzer που ειχα, οι δοκιμες με γεματο και αδειο hopper εδειχναν οτι αλλαζε η ρυθμιση κοπης, δηλαδη με γεματο hopper ηθελε πιο χονδρη αλεση, με αδειο πιο ψιλη.
Στη γευση δεν αλλαζε κατι.
Βεβαια εχει περασει καιρος απο τοτε και ημουν τελειως αρχαριος και ισως να μην εβγαζα σωστα συμπερασματα.
Μεχρι τωρα νομιζα το ιδιο συμβαινει και με τον Κ10.
Δεν εχω δοκιμασει να αλεσω με γεματο hopper στον K10, ωστοσο με single dosing δουλευει καλα, βγαινει το προφιλ του καθε καφε και οι εκχυλισεις οπτικα και γευστικα ειναι πολυ καλες.
Αν ηταν κακη η αλεση δεν θα ειχαμε και το αναλογα κακο οπτικο και γευστικο απιτελεσμα?
Βεβαια με γεματο hopper μπορει να ειναι ακομα καλυτερα.
Εχω δοκιμασει να βαλω κατι να πιεζει τους κοκκους σαν εμβολο, αλλα ηταν χειροτερα απο single dosing.
Ηταν αρχες μολις πηρα το μυλο, δεν ξερω ισως να μην ηταν το καταλληλο αλλα εμπαινε κουτι στον λαιμο του μυλου αλλα και παλι τα τελευταια γραμμαρια δεν γινεται να πιεστουν.
Αν αλεθουμε με γεματο hopper και στο τελος βγαζουμε τον καφε που μενει στο hopper και τον αποθηκευουμε για να μην μπαγιατευει, κατι γινεται, αλλα ενας καφες θα μενει στο λαιμο και αναγκαστικα τον πετας και αν για να φτιαξεις εναν καφε πρεπει να πετας αλλον εναν, παει πολυ.
Edesso τι κανεις εσυ?
Τι εχεις δοκιμασει?

Απάντηση