Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από pavlosola » Τρί Ιαν 23, 2018 10:17 pm

PaNoSS έγραψε:Μην είσαι τόσο προκατειλημμένος με τα vst Παύλο..εγώ έχω παρατηρήσει ότι ταιριάζει σε κάποιους καφέδες καλύτερα..
Κ το μόνο σίγουρο είναι πως αν απογοητεύτηκες από το vst ή παιδευτηκες δεν εφταιγε το vst..
Έφταιγε ο μύλος..
Από τότε που έφυγα από τους φλατ και πήρα τον pharos αρχησε να έχει αξία το vst καλαθάκι μου.. κυριολεκτικά!
Παναγιώτη να διευκρινίσω ότι δεν είπα ότι δεν είναι καλά τα VST. Όπως δεν είπα ποτέ και ότι ο Κ10 δεν είναι καλός (Άσχετο αλλά μου χρεώθηκε).
Εγώ πάντα λέω ότι μπορεί να κάνω και λάθος. Ίσως να είναι όπως τα λες.
Αλλά εγώ νομίζω ότι παρασύρθηκα, επένδυσα και κατά τη δική μου κρίση δεν είδα καμία βελτίωση,
σε σχέση δε με το κόστος δεν το συζητάω, το έψαξα λίγο παραπάνω και κατέληξα σε αυτά που είπα.
Και δεν ανήκω στην συντριπτική πλειοψηφία που υπερασπίζεται και με το αίμα του τις επιλογές του (πάνε να πεις σε κάτοχο zastava ότι δεν είναι καλό αν τολμάς)
αλλά αν κάνω κάτι και θεωρήσω ότι δεν ήταν πετυχημένο, θα βγω να το πω να προφυλάξω τους άλλους.
Το ζητούμενο δεν είναι να πάμε να αγοράσουμε ή να προτρέπουμε σε αγορά ότι ακριβότερο υπάρχει αλλά να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα
με το μικρότερο δυνατό κόστος. Τη χρυσή τομή για εμάς εδώ στο forum που νομίζω έχουμε σχεδόν το ίδιο οικονομικό υπόβαθρο.
Δεν έχω σκοπό να πείσω κανένα. Ο καθένας που διαβάζει ας κάνει ότι τον φωτίσει ο θεός.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από pavlosola » Τετ Ιαν 24, 2018 3:17 pm

xristospet21 έγραψε: Tα vst δινουν σαφως καλυτερο φλυτζανι απο τα κοινα καλαθακια, καταλαβαινεις αμεσως τη διαφορα στη γευση, αλλα και ελαφρως καλυτερο απο τα ims, καθως επιτυγχανουν ισομερης αποσταξη, φυσικα για speciality καφε παντα και οχι μονο σε καφεδες με οξυτητες, αλλα ακομα και σε βραζιλιες.
Αν συνηθισει καποιος να πινει καφε με vst, η επιστροφη στο κοινο καλαθακι, παρουσιαζει μια "μουντα" στη γευση, που πριν μαθεις το vst δεν μπορουσες καν να την αντιληφθεις, με λιγα λογια δεν υπαρχει επιστροφη.
Αν ήταν έτσι, η Izzo σου, καθώς και λοιπές la marzocco, KVDW κλπ θα ερχόταν με VST.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Edesso » Τετ Ιαν 24, 2018 4:34 pm

οχι, οχι πολυ λαθος σκεψη, το οτι δεν εχει υιοθετηθει απο τους κατασκευαστες δεν σημαινει οτι δεν ειναι το καλυτερο καλαθακι στην αγορα ή οτι ξερουν πχ οτι ειναι μαπα και για αυτο δεν το βαζουν στην παραγωγη τους.
Βγαινει φασον μονο για τη strada οπως ολοι ξερουμε, η καλυτερη μηχανη με διαφορα :a014:
Τεσπα για μενα με διαφορα το καλυτερο καλαθακι που κυκλοφορει...
espresso junkie...

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από pavlosola » Τετ Ιαν 24, 2018 5:27 pm

Δεν είπα ότι δεν είναι καλό, προς θεού. Είπα ότι σκοπός του είναι να προσφέρει πανομοιότυπο αποτέλεσμα με όμοια του και όχι καλύτερο καφέ.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 24, 2018 5:40 pm

H σταση σου, μου θυμιζει τη φραση που λεει ο λαος "οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια"

ή οταν ενας τρωει χυλοπιτα απο μια γκομενα, μετα τη λεει πατσαβουρα, επειδη δεν του εκατσε.

Το οτι δεν αξιοποιησες εσυ το vst, δεν σημαινει αυτο οτι το καλαθι δεν κανει διαφορα.

Δεν ειναι ολα ιδια, ουτε ολα δινουν το ιδιο αποτελεσμα... ολοι οι μυλοι ιδιοι πια, ολα τα καλαθια ιδια, οι μηχανες
Ε οχι δεν ειναι ετσι.
Δεν ειναι ολα ιδια σε αυτη τη ζωή, ευτυχως ουτε οι ανθρωποι.

Μονο εσυ λες αυτα τα πραγματα, και τα στηριζεις με μια μανια και μια εμμονη, που σε αφηνει εκτος πραγματικοτητας, δυστυχως για σενα πρωτα απο ολα.

Αρκετα το τραβηξαμε, ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από pavlosola » Τετ Ιαν 24, 2018 5:51 pm

Θα ήθελα να απευθυνθώ στο Διαχειριστή και να ρωτήσω:
1. Πρέπει να πάρουμε την άδεια κάποιου για να πούμε τη γνώμη μας;
2. Αν η γνώμη μας διαφέρει από τη γνώμη κάποιου άλλου, είναι υποχρεωτικό να δεχόμαστε ειρωνικά σχόλια;

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιαν 24, 2018 6:31 pm

βρε παιδιά ηρεμία.. δεν χρειάζονται διαξιφισμοί!
ειρηνη υμιν!!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 24, 2018 6:39 pm

Ε τώρα με φέρνετε σε δύσκολη θέση. Φυσικά και πρέπει να υπάρχει σεβασμός στην διαφορετική άποψη και σαφέστατα τα ειρωνικά σχόλια δεν είναι αποδεκτά.
Από την άλλη μεταξύ ενηλίκων τι να κάνει ο διαχειριστής εκτός από την σύσταση ότι πρέπει να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον και να μην τραβάμε πολύ το σχοινί σε μια διαφωνία. Λέω την άποψη μου, λες την άποψη σου και ο καθένας κρίνει.

Κανονικά όλες οι δημοσιεύσεις δεν θα έπρεπε να γράφονται ως προς κάποιον συγκεκριμένα αλλά γενικά ως προς τρίτο πρόσωπο αλλά αυτό είναι δύσκολο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nonickch » Τετ Ιαν 24, 2018 8:20 pm

Όσον δεν μιλάμε με αντικειμενικά κριτήρια γινόμαστε έρμαια του εγώ και του μαρκετίστα. Επίσης, η φραπεδούμπα της θείας μου σας έχει όλους.

Θέλω εδώ και καιρό να πω ότι οι προσωπικές απόψεις περί γεύσεις ("εμενα μου φαίνεται ποιο ωραίος έτσι...") πρέπει να μπαίνουν με μέγεθος γραμματοσειράς -10, αλλά θα περιμένω πρώτα να βάλω ένα δεκάκιλο στον τρίφτη πριν αρχίσω το ranting.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 24, 2018 8:39 pm

@nonickch
Το μοναδικό αντίδοτο στα κόλπα του marketing είναι οι απλές προσωπικές απόψεις που όσο αυξάνουν σε πλήθος τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες για σωστότερα συμπεράσματα. Εδώ όλα τα fora παίζουν σημαντικό ρόλο. Κατηγορείς σήμερα για λόμπι Lelit, παλιά κάποιος άλλος για λόμπι Gaggia, ας δούμε τα πράγματα όπως έχουν και χωρίς προκαταλήψεις. Είμαστε ένα από τα πιο αξιόπιστα fora οκτώ χρόνια τώρα.

Επίσης, σήμερα ήδη έκανες μια τελείως ανούσια παρέμβαση
οπότε άσε κατά μέρος το ranting και συνειδητοποίησε πόσος κόσμος ασχολήθηκε μαζί σου και πόσο ποιοτικές κατευθυντήριες γραμμές πήρες. viewtopic.php?f=2&t=5170&start=20#p77551

Άμα θέλεις να κάνεις ranting, να πας στα αγγλόφωνα fora να δοκιμάσεις την τύχη σου. ;)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση