Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 10:13 am

Θα δοκιμασω σημερα να αλεσω με 250 γρ στο hopper να δω αν θα δω διαφορα.
Αν προλαβω θα δοκιμασω και αλλη αλεση με αλλα δυο σακουλακια των 250 γρ σφραγισμενα πανω στους κοκκους να δω τι θα γινει με επιπλεον βαρος.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 23, 2017 10:54 am

Αν θες να βάλεις κόκκους μέσα στο χοπερ και η δόση σου είναι ας πούμε 18γρ ..θα πρέπει να βάλεις ας πούμε 40. Θα βάλεις και το εμβολακι από πάνω όπως λες..κ μόλις αλεθουν τα 18 γρ που θες θα έχουν μείνει κόκκοι και θα υπάρχει και πίεση ακόμα από το βαρίδι. Μόνο έτσι. Δοκίμασε το κμως όταν θα είσαι σίγουρος ότι έχεις βρει την ακριβή δόση σε γρ. Επίσης όπως ΠΟΛΥ σωστά είπες πως με γεμάτο και άδειο χοπερ αλλάζει η αλεση..
Θα πρέπει εκ νέου να βρεις τα γραμμάρια που θες στο καλαθάκι με γεμάτο χοπερ..

Αυτά από μένα..

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από christos.k » Δευ Ιαν 23, 2017 11:16 am

Κόψιμο 12.5, 16.1 gr, 50ml, 32 sec

Αποτέλεσμα: Ο καφές ξεκίνησε κέντρο στο 10ο sec, έκανε προτίμηση στα αριστερά λιγο μετά, επανήλθε κεντρο, μετα έκανε channeling για ένα δευτερόλεπτο, έφτιαξε και παρέμεινε οκ μέχρι τι τέλος Υπόνοια καμμενου δαχτυλιδιού στo puck. Λιγότερο σώμα. Θα δοκιμάσω άλλη μια με τα ίδια χαρακτηριστικά μπας και ήταν τυχαίο.

Παρότι άργησε να ξεκινήσει τελείωσε στο χρόνο που τελείωνε με κόψιμο 13. Προφανώς όταν έδειξε channeling στιγμιαίο βγήκε πράγμα γρήγορα.

Εδώ και 4 χρόνια που είχα παρατηρήσει ότι αλλιώς αλέθουν οι μυλοι με καφέ μέσα, έχω τις ανάγκες 2 ημερών περίπου στο hopper. Απλά κάθε πρωί πετάω 4-5 gr.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 5:46 pm

Ημουν super market και το ματι μου πηρε illy σε κοκκους σε συσκευασια 250 γρ σε προσφορα 5 ευρω, ιδια συσκευασια με αυτα που πουλανε τα γνωστα e-shop και λεω ας παρω 2 κουτακια να δοκιμασω να αλεσω με γεματο hopper και με αδειο hopper για να δω αν θα δω διαφορα, για να μην χαραμιζω specialty.Tι το θελα??
Ανοιγω το κουτακι, σκουροι καφε κoκκοι, ηταν και medium roast μη χεσω, καμια σχεση με το medium roast της taf, η ημερα με τη νυχτα.
Οι κοκκοι ειχαν σε πολλα σημεια καμμενα κομματια, ειχαν καρβουνιασει στην κυριολεξια, ηταν οπως ειναι μια καμμενη μπριζολα.
Αυτο το πραγμα δεν το βαζω στον μυλο μου!!!Στα σκουπιδια, δρομο αμεσως.
Ανοιγω σακουλακι απο taf, single dosing στον Κ10, οπως κανω δηλαδη κανονικα, με vst 15αρι, 19 gr in, 20 gr out, πηρα αυτο που λεει το σακουλι, γλυκο ροδακινο με aftertaste καραμελα βουτηρου και πολυ ωραια πηχτη κρεμα με πολυ ομορφα tiger stripes.
Toν καφε τον δοκιμασα πρωτη φορα και μου βγηκε με την πρωτη και ειναι απιθανος.
Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αλεσης single dosing τουλαχιστον στον Κ10 μετα απο αυτα που ανεφερα, παρ' ολα αυτα καποια στιγμη θα δοκιμασω με γεματο hopper.
Mακρια απο illy !!!

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 23, 2017 6:39 pm

Θα απαντήσω στη συγκεκριμένη διαπίστωση θετικά.
Και αυτό εξηγείται. Στους κωνικους μυλους η αλεση κατά δόση δεν "χαλάει" τόσο την ομοιογενεια μιας και είναι θέμα διάταξης μαχαιριών. Στους κωνικους ο κόκκος συνθλίβεται αντί να θριματιζεται σταδιακά στους μυλους με παράλληλα μαχαίρια.
Στα παράλληλα μαχαίρια ο κόκκος σπρωχνεται απ το κέντρο προς τα έξω με το βάρος των κοκκων του χοπερ.
Πάντως την διαφορά που θα παρατηρήσεις στους μυλους με παράλληλα και γεμάτο χοπερ δεν θα την δεις στους κωνικους με άδειο Vs γεμάτο χοπερ..
Αυτά. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μη κούρασα.

Υ.Γ. Μακριά από commercial καφέδες.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Ιαν 23, 2017 6:48 pm

:a013: :a013: panoss
espresso junkie...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 7:08 pm

Eγινες φιλε Παναγιωτη :oneup:
Με το αποτελεσμα που παιρνω με τον Κ10 δουλευοντας single dosing οσο καιρο τον εχω, ειμαι κομλπε.Ουτως ή αλλως οσα βιντεο εχω δει, ολοι δουλευουν single dosing, xωρις εμβολα και ιστοριες.
Οπως εγραψα και για τον σημερινο καφε, δεν μπορει να ηταν η αλεση κακη μιας και εβγαλε ευκολα το προφιλ του, ηταν γλυκοπιοτος, ειχε tiger stripes, ολα ηταν οπως πρεπει, γεγονος που αποδεικνυει αυτα που λες.
Πιστευω πως με γεματο hopper, αυτο που θα αλλαζει θα ειναι η ρυθμιση της αλεσης, δηλαδη με γεματο θα θελει πιο ψιλη αλεση.
Καποια στιγμη θα κανω μια δοκιμη για να δω.

Οταν ειχα παρει την μηχανη και δεν γνωριζα την υπαρξη των specialty, επαιρνα commercial και τετοιο πραγμα σαν το σημερινο, καρβουνιασμενο κοκκο στην κυριολεξια, δεν εχω ξαναδει, και σκεψου ηταν προσφορα, κανονικα εχει 9,50 ευρω τα 250γρ, ειναι απιστευτο.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 23, 2017 7:48 pm

Και για να γίνω ακόμα πιο κατανοητός δεν είπα ποτέ πως δεν θα πάρεις καλή εκχυλιση με κόψιμο κατά δόση σε μύλο με παράλληλα μαχαίρια. Λέω όμως,και είμαι σίγουρος, έπειτα από πααααρα πολλές δοκιμές ότι θα πάρεις πολύ καλύτερο και γευστικά πολύ διαφορετικό φλιτζάνι σε μύλο με γεμάτο χοπερ Vs αλεση κατά δόση, μιλώντας πάντα για μύλο με παράλληλα μαχαίρια. Θα πάρεις ανώτερο φλιτζάνι με γεματο χοπερ, πλούσιο αρωμάτων, γεμάτο γεύσεις..κατι που δεν το έχω δει με αλεση κατά δόση.

Προσωπικά προσανατολίζομαι να γυρίσω τον Mazzer major μου σε electronic με εξωτερικό timer και χωνί για απευθείας αλεση στο πορταφιλτερ..εννοειται για κόψιμο με γεμάτο χοπερ. θα κοστίσει αλλά θα εκμεταλλευτώ πλήρως το κόψιμο που μπορεί να μου δώσει ο major και να έχω ανώτερα φλιτζάνια..

Τώρα πίνω με κωνικό ascaso και δεν με χαλάει καθόλου..πιστεψε με..τοσο αισθητή είναι η διαφορά

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιαν 23, 2017 8:29 pm

xristospet21 έγραψε:Ημουν super market και το ματι μου πηρε illy σε κοκκους σε συσκευασια 250 γρ σε προσφορα 5 ευρω, ιδια συσκευασια με αυτα που πουλανε τα γνωστα e-shop και λεω ας παρω 2 κουτακια να δοκιμασω να αλεσω με γεματο hopper και με αδειο hopper για να δω αν θα δω διαφορα, για να μην χαραμιζω specialty.Tι το θελα??
Ανοιγω το κουτακι, σκουροι καφε κoκκοι, ηταν και medium roast μη χεσω, καμια σχεση με το medium roast της taf, η ημερα με τη νυχτα.
Οι κοκκοι ειχαν σε πολλα σημεια καμμενα κομματια, ειχαν καρβουνιασει στην κυριολεξια, ηταν οπως ειναι μια καμμενη μπριζολα.
Αυτο το πραγμα δεν το βαζω στον μυλο μου!!!Στα σκουπιδια, δρομο αμεσως.
Ανοιγω σακουλακι απο taf, single dosing στον Κ10, οπως κανω δηλαδη κανονικα, με vst 15αρι, 19 gr in, 20 gr out, πηρα αυτο που λεει το σακουλι, γλυκο ροδακινο με aftertaste καραμελα βουτηρου και πολυ ωραια πηχτη κρεμα με πολυ ομορφα tiger stripes.
Toν καφε τον δοκιμασα πρωτη φορα και μου βγηκε με την πρωτη και ειναι απιθανος.
Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αλεσης single dosing τουλαχιστον στον Κ10 μετα απο αυτα που ανεφερα, παρ' ολα αυτα καποια στιγμη θα δοκιμασω με γεματο hopper.
Mακρια απο illy !!!
Αυτή η εκχύλιση που κάνεις με αναλογία 1:1 , σε τι χρόνο γίνεται?Κόβεις τόσο ψιλά ώστε πχ να διαρκέσει 30 sec ή διαρκεί λιγότερο ?

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 23, 2017 8:45 pm

ωραια παρατηρηση...
και αναμενουμε την απαντηση..
φυσικα καμια σχεση ο καφες αν βγει σε 25" το ratio 1προς1 παρα αν βγει σε 40"+
γνωμη μου οταν παιζεις με τοσο μικρη αναλογια θες χρονους <=30"

Απάντηση