Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιαν 22, 2018 10:24 pm

xristospet21 έγραψε: Ειναι ακριβως ιδια με τα vst 15 και 18 αντιστοιχα, απλα εχουν πανω - πανω την εσοχη και γραφουν strada, το μεγεθος, σχημα και χωρητικοτητα ειναι ακριβως τα ιδια.
Ειχα παρει και το strada LM 14 παλια :f010:
Φαντάσου τότε Χρήστο... Εφόσον είναι τα ίδια, μάλλον γράφουν τις χωρητικότητες επάνω ανάλογα με την έμπνευση της στιγμής... :lol:

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιαν 23, 2018 8:02 am

Άσχετα από το τι απαιτήσεις έχουν τα vst και το θέμα χωρητικότητας επιμένω στα λεγόμενα μου πρώτον εκ πείρας κ δεύτερον με αποδεικτικά στοιχεία. Το e61 group έχω διαπιστώσει χωράει περισσότερα γραμμάρια σε σχέση με την gagia(για την lelit δεν γνωρίζω) στο ίδιο καλαθάκι κ αυτό γιατί η ντουζιέρα του e61 είναι πιο "πανω" απ' τον διάδρομο που κουμπώνει το πορταφιλτερ. Αυτό δείχνουν και οι εικόνες.
https://photos.app.goo.gl/rVhARtkPG7wTs0qW2
Ειπώθηκε το ανάποδο;
Αν ναι πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα;

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Τρί Ιαν 23, 2018 2:59 pm

Aυτο λεμε Πανο, γιατι μπερδευεσαι?
Στην lelit pl 41 o χωρος ειναι σχεδον ιδιος με το Ε61, τουλαχιστον της duetto, δεν ξερω αν ειναι ολα ιδια.
Γι' αυτο η Σταυριανα και εγω παλαιοτερα, φορτωναμε το 15αρι με 19γρ, γιατι εχει περισσοτερο χωρο.
Προφανως ομως παιζει ρολο και ο τροπος διαβροχης του puck, γιατι στην duetto κανεις τελειες εκχυλισεις με το 18αρι με 18 - 19 γρ, ενω στη lelit που πεφτει επιθετικα το νερο, υπαρχει δυσκολια.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιαν 23, 2018 3:49 pm

xristospet21 έγραψε:Aυτο λεμε Πανο, γιατι μπερδευεσαι?
Στην lelit pl 41 o χωρος ειναι σχεδον ιδιος με το Ε61, τουλαχιστον της duetto, δεν ξερω αν ειναι ολα ιδια.
Γι' αυτο η Σταυριανα και εγω παλαιοτερα, φορτωναμε το 15αρι με 19γρ, γιατι εχει περισσοτερο χωρο.
Προφανως ομως παιζει ρολο και ο τροπος διαβροχης του puck, γιατι στην duetto κανεις τελειες εκχυλισεις με το 18αρι με 18 - 19 γρ, ενω στη lelit που πεφτει επιθετικα το νερο, υπαρχει δυσκολια.
Αχ... Θα έρθει άραγε άσπρη μέρα και για μας, να δούμε στον πάγκο μας ένα νέο αναβαθμισμένο στολίδι ... ;; :inlove:
Με Ε61, double boiler, εξωτερική ρύθμιση OPV, preinfusion, περιστροφική αντλία [...]
* Μα γιατί να μη μου κάτσει το lotto ??? :lol:

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιαν 23, 2018 4:46 pm

Οφ τοπικ αλλα έπεσες σε λάθος.
δεν χρειάζεται ρύθμιση καμία opv σε περιστροφική αντλία..
Η αντλία έχει δικό της διαφορετικό σύστημα ρύθμισης πίεσης..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιαν 23, 2018 5:24 pm

Εντάξει και εκεί υπάρχει μια ρυθμιστική βαλβίδα, απλά δεν λέγεται opv και δεν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο. Θα τα μάθει το κορίτσι όταν με το καλό κάνει την αναβάθμιση!

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιαν 23, 2018 8:52 pm

PaNoSS έγραψε:Οφ τοπικ αλλα έπεσες σε λάθος.
δεν χρειάζεται ρύθμιση καμία opv σε περιστροφική αντλία..
Η αντλία έχει δικό της διαφορετικό σύστημα ρύθμισης πίεσης..
Luckees έγραψε:Εντάξει και εκεί υπάρχει μια ρυθμιστική βαλβίδα, απλά δεν λέγεται opv και δεν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο. Θα τα μάθει το κορίτσι όταν με το καλό κάνει την αναβάθμιση!
Ευχαριστώ παιδιά για τη διόρθωση! :oneup:
Η αλήθεια είναι ότι ξέρω για την ύπαρξη διαφορετικών βαλβίδων, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου για το πώς δουλεύουν, πώς "ονομάζονται" σε κάθε περίπτωση και πως γίνεται η ρύθμιση.
Μέχρι να φτάσει η πολυπόθητη και πολυ-αναμενόμενη στιγμή της νέας αναβάθμισης, θα βολευτώ απλά διαβάζοντας σχετικά!

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από pavlosola » Τρί Ιαν 23, 2018 9:50 pm

Τα VST basket είναι καλάθια με απόλυτη ακρίβεια σε όλες τις διαστάσεις τους συμπεριλαμβανομένων και των οπών,
για να είναι πανομοιότυπα μεταξύ τους ΟΛΑ!
Περνάνε όλα ένα-ένα από εξονυχιστικό έλεγχο. Αυτός είναι ο λόγος που είναι πανάκριβα, λόγω τρομερής ακρίβειας.
Η ακρίβεια αυτή απαιτείται γιατί απευθύνονται σε επαγγελματίες που δουλεύουν με 3-4 ή και παραπάνω γκρουπ,
και γι αυτό το λόγο η απόλυτη ακρίβεια συνεπάγεται να έχουν με μια ρύθμιση στο μύλο, ακριβώς ίδιο αποτέλεσμα από
κάθε γκρούπ! Δεν είναι πανάκριβα γιατί κάνουν καλύτερο καφέ. Έτσι την πάτησα και 'γω και πολλοί άλλοι και
ευτυχώς τα ξεφορτώθηκα κατευθείαν. Μην παιδεύεστε άδικα!

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιαν 23, 2018 9:56 pm

Μην είσαι τόσο προκατειλημμένος με τα vst Παύλο..εγώ έχω παρατηρήσει ότι ταιριάζει σε κάποιους καφέδες καλύτερα..
Κ το μόνο σίγουρο είναι πως αν απογοητεύτηκες από το vst ή παιδευτηκες δεν εφταιγε το vst..
Έφταιγε ο μύλος..
Από τότε που έφυγα από τους φλατ και πήρα τον pharos αρχησε να έχει αξία το vst καλαθάκι μου.. κυριολεκτικά!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Τρί Ιαν 23, 2018 10:09 pm

pavlosola έγραψε:Τα VST basket είναι καλάθια με απόλυτη ακρίβεια σε όλες τις διαστάσεις τους συμπεριλαμβανομένων και των οπών,
για να είναι πανομοιότυπα μεταξύ τους ΟΛΑ!
Περνάνε όλα ένα-ένα από εξονυχιστικό έλεγχο. Αυτός είναι ο λόγος που είναι πανάκριβα, λόγω τρομερής ακρίβειας.
Η ακρίβεια αυτή απαιτείται γιατί απευθύνονται σε επαγγελματίες που δουλεύουν με 3-4 ή και παραπάνω γκρουπ,
και γι αυτό το λόγο η απόλυτη ακρίβεια συνεπάγεται να έχουν με μια ρύθμιση στο μύλο, ακριβώς ίδιο αποτέλεσμα από
κάθε γκρούπ! Δεν είναι πανάκριβα γιατί κάνουν καλύτερο καφέ. Έτσι την πάτησα και 'γω και πολλοί άλλοι και
ευτυχώς τα ξεφορτώθηκα κατευθείαν. Μην παιδεύεστε άδικα!
Tα vst δινουν σαφως καλυτερο φλυτζανι απο τα κοινα καλαθακια, καταλαβαινεις αμεσως τη διαφορα στη γευση, αλλα και ελαφρως καλυτερο απο τα ims, καθως επιτυγχανουν ισομερης αποσταξη, φυσικα για speciality καφε παντα και οχι μονο σε καφεδες με οξυτητες, αλλα ακομα και σε βραζιλιες.
Αν συνηθισει καποιος να πινει καφε με vst, η επιστροφη στο κοινο καλαθακι, παρουσιαζει μια "μουντα" στη γευση, που πριν μαθεις το vst δεν μπορουσες καν να την αντιληφθεις, με λιγα λογια δεν υπαρχει επιστροφη.

Oι περισσοτεροι δε επαγγελματιες αποφευγουν τα vst, γιατι δεν μπορουν να κανουν σωστη εκχυλιση, λογω φορτου εργασιας σε συνδυασμο με το ποσο απαιτητικο ειναι το καλαθι σε θεμα κατανομης για να σου δωσει αυτα που μπορει και δουλευουν με τα ims που ειναι πολυ πιο ευκολα και δινουν επισης καλυτερο αποτελεσμα απο τα κοινα καλαθακια και μιλαω για σοβαρους - γνωστες του αντικειμενου επαγγελματιες με κορυφαιο εξοπλισμο, γιατι οι περισσοτεροι γενικως "επαγγελματιες" αγνοουν την υπαρξη των vst.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Τρί Ιαν 23, 2018 10:23 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Απάντηση