espressάκι με την gaggia baby class

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
fantomXxXx
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2015 12:42 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Delonghi EN97.W Esse
Μύλος:: Ascaso I Steel I-1
2ος Μύλος:: Breville BCG800
Οι καφέδες μου:: Round Cup
Τοποθεσία: Ξάνθη

espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από fantomXxXx » Σάβ Απρ 25, 2015 12:47 pm

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!!
Μετά από πολλά κοψίματα, καψίματα και τα σχετικά, μόλις σήμερα κατάφερα να πιω εξαιρετικό καφέ. Την δοκιμή με τον ίδιο τρόπο την έκανα και σε 2πλό espresso και σε freddo.
Λοιπόν, ξεκινάω και λέω ότι έχω την Baby Class, 2πλό unpressurized basket, μύλο Hario Skerton και καφέ Coffe Island τον κλασσικό. Η ρύθμιση στον μύλο ήταν μανίκι, τελικά τον γύρισα στο σημείο που κόβει σχετικά λεπτό τον καφέ (ένα κλικ πιο σφιχτά, δεν έτρεχε καφές από το group).
20 gr καφέ λοιπόν, πολύ δυνατό πάτημα και εκχύλιση 70ml σε 30".
Μετά από πολύ προσπάθεια κατάφερα να πετύχω καφέ γλυκόπιοτο, με το καϊμάκι του σένιο. Και ο κρύος με τον ίδιο τόπο, ποσότητα και χρόνοι ίδιοι, πέταξα 3 παγάκια στο χτύπημα κι ένα στο ποτήρι και βγήκε σούπερ.
Αν έχετε να προτείνετε κάτι ακόμη που να προσέξω ή να δοκιμάσω, είμαι όλος αυτιά!!

waterpolo
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2015 10:17 am
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡHΣ
Μηχανή:: La spaziale S1 Dream
Μύλος:: Fiorenzato F64E
2ος Μύλος:: graef cm800
Οι καφέδες μου:: tigrato
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από waterpolo » Σάβ Απρ 25, 2015 1:26 pm

2 πραγματα
1.) 55-60 ml σε 25-30 sec
2. Aν εσυ γουσταρεις αυτο που πινεις συνεχισε κ μην ακους κανεναν
Waterpolo ειναι αντρικο αθλημα.
Water+coffee ειναι για ολους

sokeris

Re: espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από sokeris » Παρ Μάιος 22, 2015 6:03 pm

Να ρωτήσω κάτι και γω που είμαι καινούριος εδώ μεσα και δε ξερω που να απευθυνθω....
Αγόρασα σήμερα μια gaggia baby class.
Τη κινηση να ανοιξω μαζι αντλια ζεστου νερου και την αντλια ατμου και να στριψω τη βανα ατμου την κανω μονο τη πρωτη φορα για να ξεμπλοκαρει η μηχανη ή πρεπει να την επαναλαμβανω καθε φορα που ανοιγω μηχανη?
Επισης μεσα στο μεγαλο φιλτρο ειχε ενα πλαστικο κομματακι αυτο ειναι απαραιτητο ή παιρνω καλυτερα αποτελεσματα εαν το αφαιρεσω??
Παντως για πρωτο καφε εφτιαξα ισως το καλυτερο εσπρεσσο που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα...πολυ πλουσιο σε γευση και καλη κρεμα...
Επίσης θελω να σημειωσω οτι εχω μια κανατα φιλτρου brita το οποιο νερο χρησιμοποιησα για τη καφετιερα..το προτεινετε ή καλυτερα να βαζω απο τη βρυση?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μάιος 23, 2015 10:11 am

1) Την διαδικασία την κάνεις για να φύγει ο εγκλωβισμένος αέρας όταν η μηχανή είναι να χρησιμοποιηθεί από καινούρια ή μετά από μεγάλο διάστημα χωρίς χρήση.

2) Αυτό το μαύρο κομματάκι είναι απαραίτητο γιατί χρησιμοποιείς pressurized καλαθάκι. Όταν θα αγοράσεις μύλο και το non-pressurized (όπως θα πρέπει για να κάνεις καλό espresso) θα σου είναι άχρηστο.

3) Καλύτερα φιλτραρισμένο νερό από την Brita.

Υπάρχουν πολλά νήματα που θα σε κατατοπίσουν περισσότερο για τα παραπάνω.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

sokeris

Re: espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από sokeris » Σάβ Μάιος 23, 2015 10:38 am

Ευχαριστω για την απαντηση.Απο που μπορω να αγορασω το non pressurised pf?
Μενω θεσσαλονικη , μηπως η αντιπροσωπεια η ιδια διαθετει τετοιου ειδους εξαρτηματα?
Μυλο εχω ενα της delonghi kg79
Yπαρχει περιπτωση να βρω και tamper εντος της αντιπροσωπειας?
Ευχαριστω για την οποια απαντηση

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Μάιος 23, 2015 11:03 am

Non press basket από την eurogat.
Oι ίδιοι φέρνουν και τα concept-art & cafelat

http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=9 ... &langid=71

EUROGAT Θεσσαλονίκη:
28ης Οκτωβρίου 90,
546 42 Θεσσαλονίκη
Τηλ: 2310-865417, 2310-865418
Φαξ: 2310-819639
E-Mail: info@eurogat.eu  

Πάρε και το τυφλό καλαθάκι από αυτους έχουν.

stavros79

Re: espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από stavros79 » Κυρ Μάιος 24, 2015 11:44 am

Καλοριζικη και καλα καφεδακια.. να σου πω μονο οτι αν ξεχασεις να βαλεις την πλαστικη ακιδα με τα μαμα καλαθακια θα κανεις τα παντα χαλια γιατι θα πιτσιλαει πολυ ασχημα απο τις εκροεςτου pf ..αν αργοτερα παρεις non pressκαλαθακια αυτη η ακιδα δεν χρςιαζεται... εχω την ιδια μηχανη και βαζω καιεγω νερο απο brita

vaflito
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2015 6:35 pm
Μηχανή:: Gaggia baby class
2η Μηχανή:: Wega concept
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από vaflito » Κυρ Ιαν 03, 2016 8:23 pm

Καλησπέρα...Επειδή και εγώ μόλις αγόρασα την baby..με το μαμισιο καλαθάκι και φυσικά με τη χρήση αυτού του μικρού μαύρου πλαστικού μέσα στο pf η ροή είναι γρήγορη και πιτσιλαει κάπως. (Με λεπτοκομμενο καφε)Καλώς ή κακώς έχω μάθει να δουλεύω με επαγγελματικες μηχανές και τώρα που πήρα μηχανή για το σπίτι μου φαίνονται βουνό Όλες αυτές οι μετατροπές που πρέπει να κάνω για να βγει ποιοτικός καφές :lick:
Έχω ήδη βρει από που να παραγγείλω non pressurised καλαθάκι και ελπίζω να διορθωθεί η ροή..όπως επίσης κάνω πειράματα και με το ακροφυσιο αλλά δεν έχω βγάλει άκρη :a030: είναι πολλές οι πληροφορίες που αναφέρονται στο forum αλλά ανακατεμενες και έχω δυσκολευτεί...και ως γυναίκα οφείλω να παραδεχτώ πως οι μετατροπές σε εξαρτήματα της μηχανής δεν θα είναι το καλύτερο μου :OOPS:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιαν 03, 2016 9:58 pm

Αφού έχεις μάθει σε επαγγελματικές καφετιέρες πάρε και το σωστό καλαθάκι του καφέ που είναι ίδιο με των επαγγελμστικών μηχανών:
http://www.antonisloumidis.gr/eshop/pro ... &item=1527

Και φυσικά πάρε και ένα βαρύ απο τις επαγγελματικες 58mm tamber για να μην αλλάξεις τις συνήθειες σου στο σπίτι και για να βγάλεις καλο εσπρέσο.

vaflito
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2015 6:35 pm
Μηχανή:: Gaggia baby class
2η Μηχανή:: Wega concept
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: espressάκι με την gaggia baby class

Δημοσίευση από vaflito » Δευ Ιαν 04, 2016 8:11 pm

Artisti ήμουν τυχερή και πήρα ταμπερ με ομοκεντρους κύκλους δώρο μαζί με τη μηχανή του :respekt: και όπως καταλαβαίνω πρέπει να βρω και κάποια ζυγαριά σε καλή τιμή..υπάρχει κάποια συμβουλή για να βελτιώσω τον ατμό χωρίς να κάνω μερεμετι πάνω στη μηχανή?

Απάντηση