Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Απρ 16, 2018 11:13 pm

Ψαχνωντας το θέμα έπεσα πάνω στο site http://www.water-academy.com και στο άρθρο Χημεία νερού στην εκχύλιση καφέ .Ενα ενδιαφέρον άρθρο καθώς και το site στο σύνολό του απο τον Κο Δ.Μητσόπουλο ,ο οποίος έχει κάνει και ομιλίες στη HoReCa αλλα και στο CoffeeFestival σχετικά με το νερό στην εκχύλιση καφέ.Προφανώς πρόκειται για άτομο με γνώση στο θέμα του καφέ και του νερού.
Ο συγκεκριμένος λοιπόν προτείνει ως απόλυτη λύση το επαγγελματικό φίλτρο SGBxxxx-CLS της 3Μ ,με φθηνότερο το SGB145-CLS στην τιμή των 255 ευρώ με bypass ρυθμιζομενη βαλβίδα (το εχουν κι άλλα φίλτρα) ,το μόνο (?) με πιστοποίηση SCA και σε αντίθεση με τα bestmax κτλ δεν προσθέτει Νάτριο στο φιλτραρισμένο νερό για να μειώσει τη σκληρότητα του ,κάτι που εχει αρνητική επίδραση στη γεύση του καφέ .Ενδεικτικά μου ανέφερε οτι το όριο του SCA για το Νάτριο ειναι μόλις 10 mg/L ,μια τιμή κοντά στην υπάρχουσα περιεκτικότητα του νερου της Ευδάπ ,ενώ μετα απο τέτοια φίλτρα μπορεί να φτάσει και 300-400 10 mg/L :a058: .Η αποσκλήρυνσή του ανέφερε οτι γίνεται με ιόντα Υδρογόνου και διατηρείται σχεδόν σταθερό το Ph του νερού.Εννοείται οτι έχει και όλα τα υπόλοιπα φίλτρα ,ενεργού άνθρακα ,σωματιδίων κτλ.

Μια ακριβή λύση για οικιακή χρήση ,με δυνατό της όπλο το σηματάκι της SCA.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 17, 2018 1:01 am

Μια πρόχειρη ανάγνωση, και αμέσως βρήκα λάθος. Από την στιγμή που η ρητίνη δίνει κατιόντα υδρογόνου σε ανταλλαγή με ιόντα ασβεστίου αυτό σημαίνει πιο όξινο νερό και άρα μικρότερο pH.
Ένας λόγος που επιλέγονται ρητίνες νατρίου έναντι υδρογόνου είναι η ευκολία και η ασφάλεια στην αναγέννηση τους. Στις πρώτες με πυκνό διάλυμα αλατιού και στις δεύτερες με οξύ.
Θα διαβάσω και τα υπόλοιπα και θα σχολιάσω άμα βρω κάτι ενδιαφέρον.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Απρ 17, 2018 8:25 am

Μην πάρω τον άνθρωπο στο λαιμό μου απο κάποια ανακρίβεια ή λανθασμένη μεταφορά πληροφορίας.Καταλαβαίνω οτι όπως το λες εχεις δίκιο για το ph αλλα ίσως δεν είναι ακριβώς έτσι όπως το μεταφέρω.Για παράδειγμα στο φυλλάδιο του φίλτρου διαβάζω Built-in corrosion protection incorporates a buffered resin to minimize shift in pH that could otherwise contribute to corrosion..
Βασικά δεν νομίζω οτι αναγεννόνται αυτές οι ρητίνες αφού ειναι κλεισμένες μέσα στην κάψουλα ανάμεσα σε διάφορα άλλα υλικά.Μάλλον πετιέται το φίλτρο όταν ολοκληρώσει τον κύκλο ζωής του .
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ειναι το σηματάκι πιστοποίησης SCA που έχει στο συγκεκριμένο site, η συγκεκριμένη σειρά προϊόντων ,το οποίο δεν μπορώ να διασταυρώσω απο κάπου οτι ισχύει .Μάλλον για να το θέσω καλύτερα ,όπως αναφέρεται και στο site:
Ρυθμίζει την περιεκτικότητα μεταλλικών αλάτων στο νερό στα επίπεδα του SCA Water Quality Standard, για παραγωγή espresso και προστασία της μηχανής.
κοινώς μήπως είναι αυθαίρετη η χρήση του λογότυπου στη φωτογραφία του φίλτρου? :a014:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 17, 2018 9:58 am

Για παράδειγμα στο φυλλάδιο του φίλτρου διαβάζω Built-in corrosion protection incorporates a buffered resin to minimize shift in pH that could otherwise contribute to corrosion..
Αυτό θα μπορούσε να ισχύει με την κατάλληλη ίσως επιλογή χημικών groups στην ρητίνη. Ξέρω για τα ρυθμιστικά διαλύματα αλλά δεν ξέρω για την δημιουργία τους με τον κατάλληλο σχεδιασμό της ρητίνης, που προφανώς πρέπει να δίνει/δημιουργεί συζυγή βάση στο διάλυμα.
Βασικά δεν νομίζω οτι αναγεννόνται αυτές οι ρητίνες αφού ειναι κλεισμένες μέσα στην κάψουλα ανάμεσα σε διάφορα άλλα υλικά.Μάλλον πετιέται το φίλτρο όταν ολοκληρώσει τον κύκλο ζωής του .
Έκανα αναφορά γιατί οι ρητίνες νατρίου είναι αυτές που χρησιμοποιούνται ως επί το πλείστον στα επαγγελματικά setups και είναι κυρίως για την προστασία της μηχανής. Την SGB145-CLS την αλλάζεις μόνο.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ειναι το σηματάκι πιστοποίησης SCA που έχει στο συγκεκριμένο site, η συγκεκριμένη σειρά προϊόντων ,το οποίο δεν μπορώ να διασταυρώσω απο κάπου οτι ισχύει .Μάλλον για να το θέσω καλύτερα ,όπως αναφέρεται και στο site:

Ρυθμίζει την περιεκτικότητα μεταλλικών αλάτων στο νερό στα επίπεδα του SCA Water Quality Standard, για παραγωγή espresso και προστασία της μηχανής.

κοινώς μήπως είναι αυθαίρετη η χρήση του λογότυπου στη φωτογραφία του φίλτρου? :a014:
Ιδέαν δεν έχω :D, πάντως θα έπρεπε να είναι και στην ετικέτα του φίλτρου ΙΜΗΟ για να είναι κάποιος σίγουρος.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Απρ 19, 2018 2:12 pm

Μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση του Scae για το νερό.

Ενα δημοσιευμένο άρθρο ,το οποίο μπαίνει σε πιο ''βαθια νερά'' αλλά ενδεχομένως να ενδιαφέρει κάποιους να διαβάσουν την αρχή και το τέλος χωρίς τις χημικές λεπτομέρειες.

Γενικά προκύπτει οτι δεν υπάρχει ενα ''ιδανικό νερό'' για ολους τους καφέδες αλλα ενα εύρος χαρακτηριστικών π.χ. σκληρότητα ανάλογα με το είδος και το καβούρδισμα του καφέ που χρησιμοποιούμε.Ισως γι αυτό να ειναι πολύ χρήσιμη επιλογη ''bypass'' που εχουν καποια φιλτρα και ρυθμιζουν κατ'επιλογή τη σκληροτητα.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Απρ 24, 2018 11:20 pm

Πόσο πιθανό ειναι το νερό που χρησιμοποιείτε ,να προκαλέσει συσσώρευση αλάτων στη μηχανή του καφέ σας?Ενα πρώτος υπολογισμός βρίσκεται εδώ.

Επίσης αν κάποιος κάτοικος Αθήνας-Πειραιά και περιχώρων θέλει να μάθει τα δεδομένα ποιότητας του νερού της Ευδάπ ,ας ρίξει μια ματιά εδώ.Τα στοιχεία ειναι του 2012 ,αλλά αφενός δεν πιστεύω οτι θα υπάρχει σημαντική διαφορα σε σχέση με το 2018 ,αφετέρου απο το τίποτα καλά ειναι κι αυτά για να πάρουμε μια ιδέα για το νερό που πίνουμε χωρίς να κάνουμε εμείς χημική ανάλυση.

Στα φίλτρα της everpure κάποιοι χρησιμοποιούν το OCS2 (Office coffee service) ,αλλά βλέπω και τα ESO και ESO6 ως ενδεχομένως πιο κατάλληλα μιας και χαρακτηριζονται για ''Specialty coffee/Espresso/Ice tea'' .Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά ?

Ποντιος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 10:05 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: La cimbali
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: KATSANTONH
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Ποντιος » Τετ Απρ 25, 2018 12:21 am

Παντως και το brita purity ειναι πολυ καλο με ρυθμισμενο by pass της κεφαλης και σχετικα φθηνο με ανταλλακτικο για ενα χρονο και καταναλωση περιπου 2000λιτρα

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Απρ 25, 2018 6:55 am

Η brita το πουλάει για πλυντήρια πιάτων και αστραφτερά ποτήρια , όχι για καλύτερο εσπρέσσο !

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Τετ Απρ 25, 2018 8:08 am

Βασίλη έχει διάφορους τύπους. Ο Νίκος μάλλον εννοεί αυτά:

https://www.brita.co.uk/purity-c-finest
https://www.brita.co.uk/purity-quell-st
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Απρ 25, 2018 8:56 am

Λάθος μου!
googlαρα το ''brita purity'' και το πρώτο που μου έβγαλε ήταν αυτό : https://www.brita.co.uk/purity-clean ,γι αυτό έγραψα για πλυντήρια πιάτων.Προφανώς πρόκειται για σειρά προιόντων υπο τον τίτλο Purity αλλά με διάφορα υπο-προιόντα.

Απάντηση