Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Νοέμ 02, 2017 3:12 pm

Το συγκεκριμένο οπτικό διαθλασίμετρο μετράει τα στερεά διαλυτά του καφέ μέσα στο νερό σε κλίμακα brix. Την μετατροπή σε tds την κάνει μετά εσύ. Ότι νερό βάλεις (βρύσης, brita, αποσταγμένο) αποτέλεσμα "0" θα σου βγάλει (τουλάχιστον αυτό βγάζει σε μένα), οπότε σε σχέση με το νερό δεν θα σε βοηθήσει να μετρήσεις κάτι.
Διάβασε για αρχή το θέμα που άνοιξε ο Βασίλης (Rallakias).
Σαν εργαλείο είναι χρήσιμο για να συγκρίνεις μεταξύ τους διαφορετικές εκχυλίσεις και να πειραματιστείς αλλάζοντας παραμέτρους, αλλά όλα αυτά σε επίπεδο οικιακής χρήσης. Αν είσαι επαγγελματίας καλύτερα να πάρεις ένα ψηφιακό διαθλασίμετρο σαν αυτά που θα διαβάσεις στο άρθρο.

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Νοέμ 02, 2017 3:14 pm

Θα πω οτι οι μηχανες δέν έχουν πρόβλημα να μένει το νερο μέσα(για μερικές ημέρες)και αυτο λογο του χαλκού που είναι κατασκευασμένα τα boiler,o οποιος ειναι αντιμικροβιακός.
Η brita λογο του οτι αφαιρεί πολλά αλατα(βρυση Αθήνας κέντρου 130 tds περίπου ,μετα την brita 85~90)ειναι λογικό να αφαιρεί και σώμα απο τον καφέ,επίσης το νερό ειναι ποιό "γλυκό" οπότε και η γεύση είναι διαφορετική.Αναφέρεται οτι για σωστό καφέ χρειάζονται απο 150 μεχρι 170 tds.Το ocs2 ειναι απίστευτο φίλτρο ,μετα την everpure(pentair) και η 3Μ κατασκευασε ενα φίλτρο ίδιας φιλοσοφίας.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από cosini » Πέμ Νοέμ 09, 2017 1:07 pm

La Marzocco Water Specification for Home Espresso
Value Min. Max.
T.D.S. 90 - 150
Total Hardness 70 - 100
Total Iron 0.0 - 0.02
Free Chlorine 0.0 - 0.05
Total Chlorine 0.0 - 0.1
pH 6.5 - 8.0
Alkalinity 40 - 80
Chloride 0 - 30

La Marzocco recommends caution when using sodium and hydrogen based ionexchange water softeners.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Δεκ 06, 2017 12:10 pm

Το Brita OnTap το εχει κανεις ; Αν και η αληθεια ειναι δεν βλεπω να λεει καπου οτι κατακραταει αλατα οποτε ισως δεν κανει για να ελατωσει τη σκληροτητα.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από cosini » Τετ Δεκ 06, 2017 12:19 pm

nodasgr έγραψε:Το Brita OnTap το εχει κανεις ; Αν και η αληθεια ειναι δεν βλεπω να λεει καπου οτι κατακραταει αλατα οποτε ισως δεν κανει για να ελατωσει τη σκληροτητα.
Διαθέτω την κανάτα Brita με ανταλλακτικό και με μετρήσεις ρίχνει την σκληρότητα από 130 σε 85 περίπου.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από harryv » Τετ Δεκ 06, 2017 12:30 pm

Το πόσο θα περιορίσει τη σκληρότητα εξαρτάται από τη χρήση. Υπάρχουν μετρήσεις (http://users.rcn.com/erics/Water%20Qual ... %20FAQ.pdf) που δείχνουν ότι σχεδόν δε κάνει τίοποτε μετά το 75% της θεωρητικής ζωής (1 μήνας) του φίλτρου.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Δεκ 06, 2017 1:22 pm

cosini έγραψε:
nodasgr έγραψε:Το Brita OnTap το εχει κανεις ; Αν και η αληθεια ειναι δεν βλεπω να λεει καπου οτι κατακραταει αλατα οποτε ισως δεν κανει για να ελατωσει τη σκληροτητα.
Διαθέτω την κανάτα Brita με ανταλλακτικό και με μετρήσεις ρίχνει την σκληρότητα από 130 σε 85 περίπου.
Μενω στα Γιάννενα οποτε λογικα η σκληροτητα θα χτυπαει κοκκινο κατα πασα πιθανοτητα . Κι εγω ειτε την κανατα ειτε το φιλτρο για τη βρυση ελεγα να παρω απλα το On Tap φαινεται πιο βολικο σαν επιλογη και ειναι και για 1200L που μιας και μενω μονος λογικα θα μου κρατησει για καμποσο καιρο . Το θεμα ειναι τα φιλτρα του OnTap κρατανε αλατα ? :a014:

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από johnino » Πέμ Δεκ 07, 2017 7:04 pm

Διαβαζω πως μετρωντας το TDS πριν και μετα την brita βρισκεται πολυ μικροτερο... Χρησομοποιω τελευται τα φιλτρακια ρητινης απο το barista.gr και εχω TDS πριν 138 (Πατρα) και μετα το φιλτρο 214. Η μετρηση γινεται με κινεζικο TDSμετρο. Το TDS ουσιαστικα μετρα την αγωγιμοτητα που οφειλεται στα διαλυμενα αλατα. Η σκληροτητα που μας νοιαζει για την κατασταση του βραστηρα οφειλεται στα αλατα ασβεστιου και μαγνησιου. Προσοχη η μέτρηση της σκληρότητας με Αγωγιμόμετρα η όργανα μέτρησης TDS, δεν είναι εφικτή μετά την χρήση αποσκληρυντή γιατι τα αλατα Ca, Mg μετατρεπονται σε αλατα Νατριου! Πηγη http://hannagreece.gr/ (Δεν εχω καμια σχεση). Οποτε προφανως το TDS ειναι ισως και μεγαλυτερο μετα το φιλτρο ρητινης εκτος αν η brita φιλτραρει αλλοιως. Παντως 2 χρονια πεταξα χρηματα για τα φιλτρακια Bestcap S και το αποτελεσμα σε μια Classic (βλεπε αντιστοιχο θεμα) ηταν σαν να μην εβαζα τιποτα οταν ανοιχτηκε ο βραστηρας, εργασια που κατα τη γνωμη μου ειναι ο αδιαψευστος μαρτυρας ολων των μεθοδων. Πανω στο χρονο το καλοκαιρι θ ανοιξω τη Λελιτ και θα τα ξαναπουμε...

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nodasgr » Κυρ Δεκ 10, 2017 10:43 pm

Εχει δοκιμάσει κανεις τις κανάτες - φίλτρα Aqua Optima ? Βλεπω τη Minerva Plus με 6 φιλτρακια στα 38.30 τελικη με μεταφορικα και λεει οτι τα φιλτρα της ειναι για 2 μηνες σε σχεση με της Brita που ειναι για 1 μηνα .


Επίσης μιας και μενω στην Ηπειρο υπαρχει το εμφιαλωμένο νερο Κωστηλάτας το οποιο εχει ολική σκληρότητα στα 95.7 , διαβάζοντας λιγο το Thread νομιζω ειναι καλυτερο απο οτι εχω διαβασει σε εμφιαλωμενα ως τωρα . Δεν ξερω αν πωλειται μονο εδω στην Ηπειρο μιας και ειναι προιον που παραγεται εδω αλλα τσεκάρετε αν παιρνετε εμφιαλωμένα για τη μηχανη φαινεται καλη επιλογή .

Αqua Optima : https://www.skroutz.gr/s/12856507/Aqua- ... 500ml.html
5b107ba9ed4def84291dc4c9fee15f55--water.jpg
Κωστηλάτα 95.7 Total Hardness

Christg
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2017 10:44 am
Μηχανή:: Saeco Poemia 8423/11
Μύλος:: Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Bridge, Cup10
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christg » Τετ Δεκ 13, 2017 8:52 pm

Είναι όντως από τα εμφιαλωμένα με την χαμηλότερη περιεκτικότητα σε άλατα. Το έχω διαπιστώσει και προσωπικά καθώς σε σύγκριση με το παρελθόν με νερό βρύσης, η κανάτα της μηχανής μάζευε άλατα ενώ τους τελευταίους μήνες που χρησιμοποιώ μόνο το εν λόγω νερό η εμφάνιση αλάτων είναι σχεδόν μηδενική.

Απάντηση