Παρασκευη διπλου espresso(saeco hd8323-porlex tall)

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
athan88
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:26 am
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: SAECO POEMIA HD8323
Μύλος:: PORLEX TALL
Τοποθεσία: Αθηνα

Παρασκευη διπλου espresso(saeco hd8323-porlex tall)

Δημοσίευση από athan88 » Πέμ Ιουν 12, 2014 10:56 pm

Κατοπιν παροτρυνσης του Χρηστου,σκεφτηκα να ανοιξω το θεμα ωστε να γραψω τις πρωτες μου εντυπωσεις με τη συγκεκριμενη μηχανη,το μυλο porlex αλλα και τον καφε sweet blue(απο taf) σε πρωτη φαση,κανω copy paste προηγουμενη απαντηση μου: Παρελαβα τον μυλο porlex και δοκιμασα με 18 γρ sweet blue απο taf, 1η προσπαθεια η εκχυλιση δεν αρχισε ποτε! με δυνατο tamping και αλεσμα στο ενα κλικ απο το λεπτοτερο,δευτερη προσπαθεια στα δυο κλικ με τα ιδια γραμμαρια η εκχυληση διηρκεσε περιπου δυο λεπτα!!! ο καφες απογοητευτικος,πολυ πικρος...τριτη φορα στα ιδια γραμμαρια τρια κλικ αριστερα η ρυθμιση στο μυλο 45'' για τα 65μλ πιο καλος στη γευση ομως μια πικραδα την εχει το αποτελεσμα...την τελευταια φορα δεν πιεσα τον καφε οσο τις προηγουμενες,παντως βγηκε αρκετα δυνατος...ολα αυτα για διπλο εσπρεσσο

Εν τελη στην τεταρτη προσπαθεια και διαβαζοντας διαφορα στο topic για τον sweet blue,καταφερα να παρω τα 60 ml σε 29'',ρυθμιζοντας το μυλο στο πεμπτο κλικ απο το πιο λεπτο σημειο με δοσολογια 17γραμμαρια καφε,πιστευω οτι ειναι καλουτσικο το αποτελεσμα αν αναλογιστω το χρονο της εκχυλισης των προηγουμενων espresso,το tamping δεν ηταν τοσο δυνατο,επισης να ενημερωσω οτι εχω κανει de-pressurized το portafilter εδω και καποιες ημερες,χρησιμοποιω ζυγαρια ακριβειας ομως ακομη δεν αγορασα καποιο tamper και χρησιμοποιω αυτο το οποιο περιειχε η συσκευασια(πλαστικο) ομως συντομα θα παρω ενα 53mm...

ο καφες δε βγηκε τοσο πικρος οσο τις προηγουμενες φορες,για την ακριβεια ειχε μια ελαφρια πικρη γευση ομως ισως να μην ειμαι ο καταλληλος για να το κρινω αυτο διοτι πινω freddo cappuccino γλυκο και ειναι η μονη μερα που δοκιμασα εσπρεσσο ωστε να δω που κυμαινεται το φλυτζανι γευστικα αναλογα με την εκχυλιση,παντως μπορω να πω οτι ηταν δυνατος και ειχε αρωματα,ομως σαν γευση επουδενι δε βρισκεται κοντα στον buondi prestige(που ειχα δοκιμασει σε φρεντο καπ. και επινα συστηματικα απο μαγαζι) ισως να ειναι κι αυτο μια παραμετρος που μου φανηκε καπως πικρος καπως...

Αυριο αν τα καταφερω να κανω Upload θα ποσταρω βιντεο με την εκχυλιση που θα πετυχω...

athan88
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:26 am
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: SAECO POEMIA HD8323
Μύλος:: PORLEX TALL
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Παρασκευη διπλου espresso(saeco hd8323-porlex tall)

Δημοσίευση από athan88 » Παρ Ιουν 13, 2014 7:48 pm

https://www.youtube.com/watch?v=PSigpeK ... e=youtu.be

Η σημερινη εκχυλιση με 18 γραμμαρια καφε,στο 5 κλικ απο το πιο λεπτο σημειο αλεσματος του porlex με κανονικο tamping,απο τη στιγμη που γυρισα το brew η ολη διαδικασια διηρκεσε περιπου 29-30''

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρασκευη διπλου espresso(saeco hd8323-porlex tall)

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Ιουν 13, 2014 8:04 pm

Eγώ θα δοκιμαζα λιγο λεπτοτερο κοψιμο! (αυτον πάντως θα τον έκοβα νωριτερα! Γυρω στο 12 του βιντεο!)

Πολύ έτρεμε η εικόνα! Μου πόνεσαν τα μάτια! Πόσους καφέδες είχες πιεί; :lol:

athan88
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:26 am
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: SAECO POEMIA HD8323
Μύλος:: PORLEX TALL
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Παρασκευη διπλου espresso(saeco hd8323-porlex tall)

Δημοσίευση από athan88 » Παρ Ιουν 13, 2014 8:11 pm

πινω το φρεντο καπουτσινο που εφτιαξα πριν αρα στο πρωτο καφεδακι ειμαι,ναι οντως επρεπε να κραταω πιο σταθερα το smartphone,παντως η εκχυλιση ισως να ειναι και κατω απο 30'' ειχα παρατησει το χρονομετρο διπλα και στο βιντεο παρατηρω οτι σταματαω τη διαδικασια στα 18'' αρα δεν ειναι δυνατο να πηρε 30'' ολο αυτο,δοκιμασα το shot και ειχε επιγευση απο σοκολατα χωρις την χθεσινη πικριλα,βεβαια εχουμε ακομη δρομο! ναι θα δοκιμασω και στο 4 κλικ αντι για 5 στον porlex,τα γραμμαρια δεν τα μειωνω διοτι στο φρεντο με παγακια και αφρογαλα χανει ο καφες την εντονη γευση του

φιλε δε πινω πολλους καφεδες :) ,με τις μπυρες εχουμε ενα θεμα!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρασκευη διπλου espresso(saeco hd8323-porlex tall)

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Ιουν 13, 2014 8:17 pm

Ναι! Μην αλλαξεις τα γραμμαρια, δοκιμασε στο 4 και διεκοψε μολις ξανθήνει!

Μπα! Αυτο δεν ήταν τρέμουλο από πολλές μπύρες! :rtfm: :lol:

athan88
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:26 am
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: SAECO POEMIA HD8323
Μύλος:: PORLEX TALL
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Παρασκευη διπλου espresso(saeco hd8323-porlex tall)

Δημοσίευση από athan88 » Σάβ Ιουν 14, 2014 8:02 pm

Y.V ειχες δικιο! δοκιμασα με αλεσμα στο 4 κλικ και ο καφες εχει ωραια γευση στο φρεντο! με 18 γραμμαρια παλι,καπως δυνατος ομως και γλυκος...μειωσα τη ζαχαρη στα 2 κουταλακια ομως παλι ειναι υπερβολικη η δοση της ζαχαρης,αυριο θα δοκιμασω με 1 κ.γλυκου και 17γραμμαρια στο ιδιο αλεσμα! Επισης η εκχυλιση ηταν πιο αργη και σταθερη 27'' για 60ml χωρις blonding(ενταξει 2 σταγονες στο τελος) ευχαριστω! Συντομα θα δοκιμασω και με τον buondi prestige αντι για sweet blue,οχι ακομη...εχω 250γρ στην καταψυξη και μιση συσκευασια ανοιγμενη στο ντουλαπι

Απάντηση